Ölçme ve İzleme
Yaren Akay
Yaren Akay

SEO PERFORMANSI TAKİP

 Kendinizi başarıya hazırlayın.

 Bir şeyi ölçebiliyorsan iyileştirebileceğini söylüyorlar.

 SEO'da da durum farklı değil.  Profesyonel SEO'lar, SEO'nun değerini kanıtlamaya yardımcı olmak için sıralamalardan ve dönüşümlerden kayıp bağlantılara ve daha fazlasına kadar her şeyi izler.  Çalışmanızın ve devam eden iyileştirmenin etkisini ölçmek, SEO başarınız, müşteriyi elde tutma ve algılanan değer için kritik öneme sahiptir.

 Ayrıca, bir şey çalışmadığında önceliklerinizi değiştirmenize yardımcı olur.

 Sonunu düşünerek başla

 Birden fazla hedefe (hem makro hem de mikro) sahip olmak yaygın olsa da, belirli bir birincil nihai hedef belirlemek esastır.

 Bir web sitesinin birincil nihai hedefinin ne olması gerektiğini bilmenin tek yolu, web sitesinin hedefleri ve/veya müşteri ihtiyaçları hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmaktır.  İyi müşteri soruları, yalnızca çabalarınızı stratejik olarak yönlendirmede yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda önemsediğinizi de gösterir.

 Müşteri soru örnekleri:

 Bize şirketinizin kısa bir tarihçesini anlatabilir misiniz?

 Yeni nitelikli bir olası satışın parasal değeri nedir?

 En karlı hizmetleriniz/ürünleriniz nelerdir (sırayla)?

 Bir web sitesinin birincil hedefini, ek hedeflerini ve karşılaştırma ölçütlerini belirlerken aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

 Hedef belirleme ipuçları

 Ölçülebilir: Gözlemleyemez isen iyileştiremezsiniz.

 Spesifik olun: Belirsiz sektörel pazarlama jargonunun hedeflerinizi alt üst etmesine izin vermeyin.

 Hedeflerinizi paylaşın: Araştırmalar, hedeflerinizi yazmanın ve başkalarıyla paylaşmanın, onlara ulaşma şansınızı artırdığını göstermiştir.

 Müşterinizi tanıyın

 Müşterinize doğru soruları sormak, web sitesi hedeflerini anlamanın anahtarıdır.  Aşağıda, müşterilerinizi tanımaya başlamak için kullanabileceğiniz soruların bir listesini hazırladık!

 Sektörel pazarlama jargonundan bahsetmişken, bu bölüm için SEO sözlüğü ile en üstte olduğunuzdan emin olun!

 Bölüm 7 tanımlarına bakın

 ölçüm

 Artık birincil hedefini belirlediğine göre, sitenizin nihai hedefine ulaşmasına yardımcı olabilecek ek ölçekleri değerlendirin. uygulanabilir ek ölçümler senin siteyi daha iyi daha sağlıklı bir şekilde ilerleyebilir olarak kullanmaya yardımcı olur. 

 Etkileşim metrikleri

 İnsanlar sitenize ulaştıklarında nasıl davranıyorlar?  Etkileşim metriklerinin yanıtlamaya çalıştığı soru budur.  İnsanların içeriğinizle nasıl etkileşimde bulunduğunu ölçmek için en popüler metriklerden bazıları şunlardır:

 Dönüşüm oranı

 Dönüşüm sayısının (istenen tek bir eylem/hedef için) benzersiz ziyaret sayısına bölümü.  Bir e-posta kaydından satın almaya ve hesap oluşturmaya kadar her şeye bir dönüşüm oranı uygulanabilir.  Dönüşüm oranını bilmek, web sitesi trafiğinin sağlayabileceği yatırım getirisini (YG) ölçmenize yardımcı olabilir.

 Sayfadaki süre

 İnsanlar sayfanızda ne kadar zaman geçirdi?  Ziyaretçilerin yalnızca ortalama 10 saniye harcadığı 2.000 kelimelik bir blog yayınınız varsa, bu içeriğin tüketilme olasılığı düşüktür (mega hızlı okuyucu olmadıkları sürece).  Bununla birlikte, bir URL'nin sayfada kalma süresi düşükse, bu da mutlaka kötü değildir.  Sayfanın amacını düşünün.  Örneğin, "Bize Ulaşın" sayfalarının sayfada geçirilen ortalama sürenin düşük olması normaldir.

 Ziyaret başına sayfa

 Sayfanızın amacı okuyucuları meşgul etmek ve onları bir sonraki adıma taşımak mıydı?  Bu durumda, ziyaret başına sayfa sayısı değerli bir etkileşim metriği olabilir.  Sayfanızın amacı, sitenizdeki diğer sayfalardan bağımsız ise (ör. ziyaretçi geldi, ihtiyaç duyduğu şeyi aldı, sonra ayrıldı), bu durumda ziyaret başına düşük sayfa olması normaldir.

 

 Çıkma Oranı

 

 "Geri dönen" oturumlar, arama yapan kişinin sayfayı ziyaret ettiğini ve sitenize daha fazla göz atmadan ayrıldığını gösterir.  Birçok kişi, bunun web sitesi kalitesine bağlı olduğuna inandıkları için bu metriği düşürmeye çalışır, ancak aslında bize bir kullanıcının deneyimi hakkında çok az şey söyler.  Her zamankinden daha iyi performans gösteren, yeniden tasarlanmış restoran web sitelerinde hemen çıkma oranının arttığını gördük.  Daha fazla araştırma, insanların sadece çalışma saatlerini, menüleri veya bir adresi bulmaya geldiklerini ve ardından restoranı şahsen ziyaret etme niyetiyle geldiklerini keşfetti.  Sayfa/site kalitesini ölçmek için daha iyi bir ölçüm, kaydırma derinliğidir.

 Kaydırma derinliği

 Bu, ziyaretçilerin tek tek web sayfalarını ne kadar aşağı kaydırdığını ölçer.  Ziyaretçiler önemli içeriğinize ulaşıyor mu?  Değilse, multimedya, iletişim formları vb. gibi en önemli içeriği sayfanızın yukarısında sağlamanın farklı yollarını deneyin.  Ayrıca içeriğinizin kalitesini de göz önünde bulundurun.  Gereksiz kelimeleri atlıyor musun?  Ziyaretçinin sayfada aşağı doğru devam etmesi cazip mi?  Kaydırma derinliği izleme, Google Analytics İnizde ayarlanabilir.

 Google Analytics'te hedefler belirleyebilirsiniz  sitenizin hedeflerine ne kadar ulaştığını ölçmek için.  Bir sayfa için hedefiniz bir form doldurma ise, bunu bir hedef olarak belirleyebilirsiniz.  Site ziyaretçileri görevi tamamladığında, bunu raporlarında görebileceksiniz.

 Arama trafiği

 Sıralama, değerli bir SEO metriğidir, ancak sitenizin organik performansını ölçmek burada bitemez.  Aramada görünmenin amacı, arama yapanlar tarafından sorgularına cevap olarak seçilmesidir.  Sıralama yapıyorsanız ancak yoğunluk almıyorsanız, bir sorununuz var demektir.

 Ancak sitenizin aramadan ne kadar yoğunluk aldığını nasıl belirlersiniz?  Bunu yapmanın en kesin yollarından biri Google Analytics'tir.

Yoğunluk bilgilerini ortaya çıkarmak için Google Analytics'i kullanma

 Google Analytics (GA), verilerle dolup taşıyor - o kadar ki, nereye bakacağınızı bilmiyorsanız bunaltıcı olabilir.  Bu, kapsamlı bir liste değil, bu ücretsiz araçtan toplayabileceğiniz bazı trafik verileri için genel bir kılavuzdur.

 Organik trafiği izole edin

 GA, sitenize gelen trafiği kanala göre görüntülemenize olanak tanır.  Bu, başka bir kanaldaki değişikliklerin neden olduğu korkuları azaltacaktır (ör. ücretli bir kampanya durdurulduğundan toplam trafik düştü, ancak organik trafik sabit kaldı).

 Zaman içinde sitenize gelen trafik

 

 GA, belirli bir tarih aralığında sitenize yapılan toplam oturumları/kullanıcıları/sayfa görüntülemelerini görüntülemenize ve iki ayrı aralığı karşılaştırmasına olanak tanır.

 Belirli bir sayfanın kaç ziyaret aldığı

 

 GA'daki Site İçeriği raporları, belirli bir sayfanın performansını (örneğin, belirli bir tarih aralığında kaç tekil ziyaretçi aldığı gibi) değerlendirmek için harikadır.

 Belirli bir kampanyadan gelen trafik

 Daha iyi ilişkilendirme için UTM (urchin izleme modülü) kodlarını kullanabilirsiniz.  Kaynağı, aracı ve kampanyayı belirleyin, ardından kodları URL'lerin izin sonuna ekleyin.  İnsanlar UTM kodu bağlantılarınızı tıklamaya başladığında, bu veriler GA'nın "kampanyalar" raporunda yer almaya başlar.

 Tıklama oranı (TO)

 Arama sonuçlarından belirli bir sayfaya giden TO'nuz (arama sonuçlarından sayfanızı tıklayan kişilerin yüzdesi anlamına gelir), sayfa başlığını ve meta açıklamasını ne kadar iyi optimize ettiğinize ilişkin bilgiler sağlayabilir.  Bu verileri ücretsiz bir Google aracı olan Google Search Console'da bulabilirsiniz.

 Ayrıca, Google Etiket Yöneticisi, kodu değiştirmek zorunda kalmadan izleme piksellerini yönetmenize ve web sitenize yerleştirmenize olanak tanıyan ücretsiz bir araçtır.  Bu, bir web sitesindeki belirli tetikleyicileri veya etkinlikleri izlemeyi çok daha kolaylaştırır.

SEOART TOOL İLE SEO BAŞARINIZI TAKİP EDİN

 

 Sayfa optimizasyonundan bağlantı oluşturmaya, sıralamaya, teknik site sağlığına ve daha fazlasına kadar seoart Pro, sitenizin ilerlemesini izler ve arama görünürlüğünü ve kârlılığınızı artırmasına yardımcı olur.  30 günlük ücretsiz deneme ile neler başarabileceğinizi görün:

 Ücretsiz denemeyi başlat

 Ek ortak SEO metrikleri

 Etki Alanı Otoritesi ve Sayfa Otoritesi (DA/PA)

  seoart'un tescilli yetki metrikleri, bir bakışta güçlü bilgiler sağlar ve rakiplerinizin Alan Adı Yetkilisi ve Sayfa Yetkilisi ile ilgili karşılaştırmalar olarak en iyi şekilde kullanılır.

 Anahtar kelime sıralaması

 Bir web sitesinin istenen anahtar kelimeler için sıralama konumu.  Bu, aynı zamanda, öne çıkan snippet'ler ve sıralamada bulunduğunuz Kişiler de Soruyor kutuları gibi SERP özellik verilerini de içermelidir.  Arzu edilen ancak genellikle çok belirsiz olan ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerin yanı sıra dönüşüm sağlamayan rekabetçi anahtar kelimeler için sıralamalar gibi boş ölçümlerden kaçınmaya çalışın.

 Geri bağlantı sayısı

 

 Web sitenize yönlendiren toplam bağlantı sayısı veya benzersiz bağlantı kök etki alanlarının sayısı (web siteleri genellikle diğer web sitelerine birden çok kez bağlantı verdiğinden, benzersiz web sitesi başına bir tane anlamına gelir).  Bunların ikisi de yaygın bağlantı metrikleri olsa da, sitenizin sahip olduğu geri bağlantıların ve bağlantı kök alan adlarının kalitesine daha yakından bakmanızı öneririz.

 Bu metrikler nasıl izlenir?

 

 Sitenizin SERP lerdeki konumunu, site tarama durumunu, SERP özelliklerini ve seoart Pro ve STAT gibi bağlantı ölçümlerini takip etmek için birçok farklı araç mevcuttur.

  seoart ve STAT API'leri (diğer araçların yanı sıra), müşteriler ve bir bakışta hızlı SEO kontrolleri için Google E-Tablolar'a veya diğer özelleştirilebilir pano platformlarına da çekilebilir.  Bu aynı zamanda yalnızca önemsediğiniz metriklerin daha ayrıntılı görünümlerini sağlamanıza da olanak tanır.

 Data Studio, Tableau ve PowerBI gibi pano araçları da etkileşimli veri görselleştirmeleri oluşturmaya yardımcı olabilir.

 Bir SEO web sitesi denetimi ile bir sitenin sağlığının değerlendirilmesi

 Web sitenizin belirli yönlerini (aramadaki mevcut konumu, arama yapanların onunla nasıl etkileşimde bulunduğu, nasıl performans gösterdiği, içeriğinin kalitesi, genel yapısı vb.) anlayarak, daha iyi ortaya çıkarabileceksiniz.  SEO fırsatları.  Arama motorlarının kendi araçlarından yararlanmak, bu fırsatların yanı sıra olası sorunların ortaya çıkmasına yardımcı olabilir:

 Google Search Console - Henüz yapmadıysanız ücretsiz bir Google Search Console (GSC) hesabına kaydolun ve web sitelerinizi doğrulayın.  GSC, web sitesi hatalarını, fırsatları ve kullanıcı etkileşimini tespit etmek için kullanabileceğiniz eyleme dönüştürülebilir raporlarla doludur.

 Bing Web Yöneticisi Araçları - Bing Web Yöneticisi Araçları, GSC ile benzer işlevlere sahiptir.  Diğer şeylerin yanı sıra, sitenizin Bing'de nasıl performans gösterdiğini ve iyileştirme fırsatlarını gösterir.

 Lighthouse Audit - Google'ın bir web sitesinin performansını, erişilebilirliğini, aşamalı web uygulamalarını ve daha fazlasını ölçmek için kullandığı otomatik aracı.  Bu veriler, bir web sitesinin nasıl performans gösterdiğine ilişkin anlayışınızı geliştirir.  Burada bir web sitesi için belirli hız ve erişilebilirlik bilgileri edinin.

 PageSpeed ​​Insights - Mümkün olduğunda gerçek kullanıcı ölçümünden (RUM) elde edilen Lighthouse ve Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu verilerini kullanarak web sitesi performansı bilgileri sağlar.

 Yapılandırılmış Veri Test Aracı - Bir web sitesinin şema işaretlemesini (yapılandırılmış veriler) doğru şekilde kullandığını doğrular.

 Mobil Uyumluluk Testi - Bir kullanıcının mobil cihazda web sitenizde ne kadar kolay gezindiğini değerlendirir.

 Web.dev - Lighthouse'u kullanarak web sitesi iyileştirme analizlerini ortaya çıkarır ve zaman içindeki ilerlemeyi izleme olanağı sağlar.

 Web geliştiricileri ve SEO'lar için araçlar - Google, genellikle web geliştiricileri ve SEO'lar için yeni araçlar sağlar; bu nedenle, yeni sürümleri buradan takip edin.

 Google'da Nasıl Sıralanırsınız?

 Bir web sitesini baştan sona nasıl sıralayacağınızı bilmek istiyorsanız, Google'da Nasıl Sıralanır kontrol listemizden başka bir yere bakmayın.  Başarıyı sıralamak için sadece 25 adım  kılavuzumuzu okuyun ve nasıl olduğunu görün!

 Kontrol listesini okuyun

 Bu kılavuzda gerçekleştirmeniz gereken tüm SEO denetim kontrollerini kapsayacak yerimiz olmasa da, kapsamlı Teknik SEO Sertifikasyon Serimizde binlerce yararlı konuyu ele alıyoruz.  Sitenizi denetlerken aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 Taranabilirlik

 Birincil web sayfalarınız arama motorları tarafından taranabilir mi, yoksa robots.txt dosyanız aracılığıyla yanlışlıkla Googlebot veya Bingbot'u mu engelliyorsunuz?  Web sitesinde, tarayıcıları birincil sayfalarınıza yönlendirmeye yardımcı olacak doğru bir sitemap.xml dosyası var mı?

 Dizine eklenen sayfalar

 

 Birincil sayfalarınız Google kullanılarak bulunabilir mi?  Google'da site:siteniz.com VEYA site:siteniz.com/özel sayfa kontrolü yapmak bu sorunun cevaplanmasına  yardımcı olabilir.  Bazılarının eksik olduğunu fark ederseniz, bir meta robots=noindex etiketinin dizine eklenmesi ve arama sonuçlarında bulunması gereken sayfaları hariç olmadığından emin olun.

 Sayfa başlıkları ve meta açıklamalar

 Başlıklarınız ve meta açıklamalarınız, her sayfanın içeriğini özetleme konusunda iyi bir iş çıkarıyor mu?  Google Search Console'a göre arama sonuçlarındaki TO'ları nasıl?  Arama yapanları diğer sıralama URL'leri üzerinden sonucunuzu tıklamaya ikna edecek şekilde mi yazılmışlar?  Hangi sayfalar geliştirilebilir?  Site genelinde taramalar, sayfa içi ve teknik SEO fırsatlarını keşfetmek için gereklidir.

 sayfa hızı

 

 Web siteniz mobil cihazlarda ve Lighthouse'da nasıl performans gösteriyor?  Yükleme süresini iyileştirmek için hangi görüntüler sıkıştırılabilir?

 içerik kalitesi

 Web sitesinin mevcut içeriği hedef pazarın ihtiyaçlarını ne kadar iyi karşılıyor?  İçerik, diğer sıralama web sitelerinin içeriğinden 10 kat daha iyi mi?  Değilse, neyi daha iyi yapabilirsin?  Daha zengin içerik, multimedya, PDF'ler, kılavuzlar, sesli içerik ve daha fazlasını düşünün.

 Web sitesi sadeleştirme genel kaliteyi artırabilir

 İnce, eski, düşük kaliteli veya nadiren ziyaret edilen sayfaları sitenizden kaldırmak, web sitenizin algılanan kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.  Bir içerik denetimi gerçekleştirmek, bu sadeleştirme fırsatlarını keşfetmesine yardımcı olacaktır.

 Web sitesi sadeleştirme hakkında daha fazla bilgi edinin

 Anahtar kelime araştırması ve rekabetçi web sitesi analizi (rakiplerinizin web sitelerinde denetimler yapmak), kendi web siteniz için fırsatlar hakkında zengin bilgiler sağlayabilir.

 Örneğin:

 Rakipleriniz 1. sayfada hangi anahtar kelimeler için sıralanıyor, ancak web siteniz değil mi?

 Web siteniz, aynı zamanda öne çıkan bir snippet'e sahip olduğu için 1. sayfada hangi anahtar kelimelerde yer alıyor?  Daha iyi içerik sağlayabilir ve bu pasajı devir alabilirsiniz.

 Hangi web siteleri birden fazla rakibinize bağlantı veriyor, ancak web sitenize bağlantı vermiyor?

 Web sitesi içeriğini ve performans fırsatlarını keşfetmek, daha veriye dayalı bir SEO saldırı planı geliştirmeye yardımcı olacaktır!  Görevlerinizi etkin bir şekilde önceliklendirmek için sürekli bir liste tutun.

 SEO düzeltmelerinde öncelik verme

 SEO düzeltmelerine etkili bir şekilde öncelik vermek için, öncelikle siz ve müşteriniz arasında belirlenmiş, üzerinde anlaşmaya varılmış belirli hedeflere sahip olmak önemlidir.

 SEO'ya öncelik vermenin milyonlarca farklı yolu olsa da, bunları önem ve aciliyet açısından sıralamanızı öneririz.  Hangi düzeltmeler bir web sitesi için en fazla yatırım getirisini sağlayabilir ve üzerinde anlaşmaya varılan hedeflerinizi desteklemeye yardımcı olabilir?

 Yüksek Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabının yazarı Stephen Covey, önceliklendirme yükünü hafifletecek kullanışlı bir zaman yönetimi kılavuzu geliştirdi:

 Acil, Önemli Değil, Önemli I: Acil ve Önemli Çeyrek II:       Acil Değil ve Önemli Değil Çeyrek III:                                Acil ve Önemli Değil Dördüncü Çeyrek: Acil Değil ve Önemli Değil

 Küçük, acil SEO yangınlarını söndürmek kısa vadede en etkili olabilir, ancak bu genellikle acil olmayan önemli düzeltmelerin ihmal edilmesine yol açar.  Acil ve Önemli Değil öğeleri, nihayetinde bir web sitesinin SEO'su için iğneyi hareket ettirecek olanlardır.  Bunları ertelemeyin.

 Acil Değil Acil Değil Önemli Birincil sayfa sorunları, yüksek hacimli sorunlar Birincil olmayan sayfa sorunları, orta hacimli sorunlar Önemli Değil Müşteri raporları (hedeflerle alakasız), boş anahtar kelimeler Video site haritaları, meta anahtar kelimeler etiketi

 SEO planlama ve yürütme

 Başarınızın çoğu, SEO görevlerinizi etkili bir şekilde planlamasına bağlıdır.  Google E-Tablolar gibi ücretsiz araçlar, SEO uygulamanızı planlamanıza yardımcı olabilir (burada ücretsiz bir şablonumuz var), ancak sizin için en uygun yöntemi kullanabilirsiniz.  Bazı insanlar SEO görevlerini Google Takvimlerinde, bir kanban veya saldırı panosunda veya bir günlük planlayıcıda planlamayı tercih eder.

 Size uygun olanı kullanın ve ona bağlı kalın.

 İlerlemenizi yukarıda belirtilen metrikler aracılığıyla ölçmek, etkinliğinizi izlemenize yardımcı olacak ve bir şeyler yolunda gitmediğinde SEO çabalarınızı döndürmenize yardımcı olacaktır.  Örneğin, bir ana sayfanın başlığını ve meta açıklamasını değiştirdiğinizi, yalnızca o sayfanın TO'sunun düştüğünü fark ettiğinizi varsayalım.  Belki de bunu çok belirsiz bir şeyle değiştirdiniz veya sayfadaki konudan çok uzaklaştınız - farklı bir yaklaşım denemek iyi olabilir.  Sıralamalardaki, TO'lardaki, organik trafikteki ve dönüşümlerdeki düşüşlere göz kulak olmak, bu tür aksaklıkları daha büyük bir sorun haline gelmeden önce yönetmenize yardımcı olabilir.

 SEO müşterisinin uzun ömürlü olması için iletişim çok önemlidir

 Birçok SEO düzeltmesi, bir müşteri (veya kullanıcı) tarafından fark edilmeden uygulanır.  Bu nedenle, SEO planınız, çalıştığınız zaman çerçevesi ve karşılaştırma ölçütlerinin yanı sıra sık yapılan check-in ve raporların çevresinde iyi iletişim becerileri kullanmak çok önemlidir.

 SEO için Başlangıç ​​Kılavuzunun tamamını tamamladığınız için tebrikler!  Şimdi sıra eğlenceli kısma geldi Uygulamada bir sonraki adım olarak, kendi SEO projenizi başlatmak için inisiyatif almanızı öneririz.  Önerilerimiz için okumaya devam edin!

 "Strateji olmadan yürütme amaçsızdır. Yürütme olmadan strateji işe yaramaz."  - Morris Chang

 Ücretsiz SEO planlama çalışma sayfası

 Aşağıda sunduğumuz çalışma sayfası şablonuyla SEO planlamasına başlayın.  Bir kopya oluşturun ve ihtiyaçlarınıza göre düzenleyin!

 Şablonu indirin

 Pratik, pratik, pratik

 Güveninizi, becerilerinizi ve yeteneklerinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey, fazlasıyla çaba göstermektir.  SEO konusunda ciddiyseniz ve bir gün müşterilere hizmet vermeyi umuyorsanız, başlamak için kendi web sitenizden daha iyi bir yer yoktur, ister blog yazmak istediğiniz bir hobi olsun ister kişisel bir serbest çalışma sayfası oluşturmanız gerekiyor.

 Geniş ve harika SEO dünyasında sonraki adımlarınızı yönlendirmek için kullanabileceğiniz hızlı bir yapılacaklar listesi hazırladık:

 Yeni bir projeye başlamadan önce sitenizin bilgi mimarisini, tasarımını, kullanıcı deneyimini ve diğer gerekli hususları belirleyin.  Web Sitesi Tasarımı ve Oluşturmadan Önce Alınması Gereken Stratejik SEO Kararlarını okumanızı ve Cuma günü Beyaz Tahtamızı izlemenizi öneririz, Yeni Bir Web Sitesi Başlatma: SEO Kontrol Listeniz.

 Devam ederken SEO için Başlangıç ​​Kılavuzundaki adımları izleyin:

 Hedeflerinizi ve SEO'nun temel kurallarını anlayın

 Sitenizin aramada taranabilir ve dizine eklenebilir olduğundan emin olun

 Kapsamlı anahtar kelime araştırması yapın

 Site içi optimizasyonlarınızın güncel olduğundan emin olun

 Gerekli teknik SEO optimizasyonlarını veya denetimlerini gerçekleştirin

 Bağlantılar kazanın ve sitenizin otoritesini kurun

 Etkili bir şekilde öncelik verin ve doğru metrikleri ölçün

 Test edin, yenileyin ve tekrar test edin!  Birçok SEO uzmanının, SEO normlarına meydan okuduğu veya yeni tür optimizasyon taktiklerini denediği test siteleri vardır.  Bunu bugün bir web sitesi oluşturarak uygulayın ve anlamsız bir kelime (büyük olasılıkla sıfır arama hacmine sahip ve rekabeti olmayan bir kelime) oluşturun, ardından onu arama sonuçlarında ne kadar hızlı bir şekilde sıraya koyabildiğinizi görün.  Buradan, diğer her türlü SEO testini deneyebilirsiniz. 

 Daha zor görevleri üstlenin, diğer platformlar için yenilenen içeriği test edin, kapsamlı hedefler belirleyin ve daha güçlü rakiplerle rekabet edin.

 Fazladan bir adım atmayı ve teknik SEO öğrenmek için kendinize meydan okumayı düşünün.

Deneyimlerinizi güvenle paylaşabileceğiniz, tartışabileceğiniz ve yardım isteyebileceğiniz bir topluluk bulun.  seoart'un Soru-Cevap Forumu, Traffic ThinkTank, Search Engine Journal'ın Takip Edeceğiniz SEO Uzmanları ve yakınınızdaki SEO buluşmalarını bulmak başlamak için harika seçeneklerdir.

 Bir SEO projesinden sonra neyin işe yarayıp neyin yaramadığını değerlendirmek için zaman ayırın.  Performansınızı artırmak için gelecekte işleri nasıl biraz farklı yapabilirsiniz?

 SEO ilerlemenizi izlemek söz konusu olduğunda, veriler en iyi arkadaşınızdır.  Sıralamaları, bağlantı kurmayı, teknik site sağlığını ve daha fazlasını yakından takip etmek için seoart Pro'nun SEO analiz ve araştırma araçlarını kullanabilirsiniz.  seoart Pro'nun 30 günlük ücretsiz deneme sürümüyle yeni SEO becerilerinizi harekete geçirin!

 Sıradaki ne?

 Artık sağlam bir SEO temeli oluşturduğunuza göre, web sitenizi baştan sona nasıl sıralayacağınızı öğrenin.

 

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.”
– SEOART EKİBİ

Buradaki başlangıç kılavuzuyla bu yedi adımı takip ederek başarılı bir SEO’ya ulaşabiliriz:

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.” – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizin, Sıralama : Arama yapanları ve arama motorlarını çekebilmek için optimize edilmiş anahtar sözcük
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Sıralamalarda yüksek CTR elde edebilmek için başlık, URL ve açıklama
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve İzleme : Ölçme ve İzleme
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • Canonical URL :
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.