AMP Nedir?

Eğer SEO çalışmaları ile ilgileniyorsanız veya bu konuda yeni iseniz bilmeniz gereken en önemli optimizasyon unsurlarından bir tanesi sayfa hızlarıdır. Sayfa hızı arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda sayfa hızı en önemli kullanıcı deneyimi faktörlerinden bir tanesidir. 

 

Google 2015 yılında mobil öncelikli indekslemeye geçtiğini duyurmuştu. Statcounter’a göre geçtiğimiz yıl dünya genelinde internet aramalarının yaklaşık %60’ı mobil cihazlar üzerinden yapıldı. Yine CNBC’nin haberine göre bu oranın önümüzdeki 2 yıl içinde %72’ye ulaşması bekleniyor. 

 

Kullanıcıların mobil cihazları daha fazla tercih etmesi web sitelerinin mobil uyumluluğa daha fazla önem vermesine yol açtı. Mobil cihazların en büyük handikaplarından bir tanesi kuşkusuz internet hızlarıdır. Bu durumda web sitelerinin yüklenme hızını önemli ölçüde etkilemektedir.

 

İşte AMP yani Accelerated Mobile Pages teknolojisi bu noktada geliştirilmeye başlandı. AMP teknolojisi ile web sitelerinin daha hızlı yüklenmesi ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağlandı.

 

      

 

                          AMP Sayfa                                               Responsive Sayfa

Accelerated Mobile Pages (AMP) Nedir?

Accelerated Mobile Pages (AMP), Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelmektedir. Web sayfalarının mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlamak amacıyla Google başta olmak üzere Wordpress, Adobe, Twitter ve LinkedIn gibi şirketler tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir kodlama projesidir. 

 

AMP teknolojisi, sayfaları mobil cihazlar için basit ve hızlı bir yapıda sunarak daha kullanıcı dostu hale getirir. Sayfaları en temel parçalara ayırır ve önbelleklerini Google sunucularında barındırarak içeriğin anında iletilmesini sağlar. AMP sayfaları Google sunucularında barındırabildiğiniz gibi kendi sunucularınızda da barındırabilirsiniz.

 

AMP, sayfa hızını olumsuz yönde etkileyen reklam, video ve animasyonları kaldırarak yalnızca içerik ve görselleri barındırır. Böylece sayfalar daha hızlı yüklenir ve kullanıcıların karmaşık öğelerden barınmış içeriğe çok kısa sürede erişmesine olanak sağlar.

 

Accelerated Mobile Pages ilk kullanılmaya başladığı dönemlerde Google arama sonuçlarında bu teknolojiye sayfaları bir şimşek simgesi ile belirtiyordu. Ancak bu simge artık kullanılmıyor. 

 

 

Kaynak: Icon Library

AMP Kullanımının Önemi Nedir?

İnternet kullanıcılarının büyük bir oranının mobil cihazlar üzerinden arama yaptığından bahsetmiştik. AMP bu noktada mobil kullanıcılar için daha hızlı ve kullanışlı bir deneyim sağlamaktadır. AMP website sahiplerine daha hızlı sayfalar oluşturma imkanı sunmaktadır.

AMP Nasıl Çalışır ve Uygulanır?

Accelerated Mobile Pages teknolojisi özünde optimize edilmiş HTML kodlarından oluşur. Sayfa hızlarını olumsuz yönde etkileyen HTML, CSS ve JS kodları optimize edilerek daha hızlı sonuçlar elde edilir. Sitenizde AMP teknolojisini kullanmak için belirlenmiş JS, HTML ve CSS kütüphanelerini kullanmanız gerekmektedir. Eğer web siteniz Wordpress yapısına sahip değilse gelişmiş yazılım bilgisine ihtiyacınız bulunmaktadır. Wordpress altyapısına sahip bir web siteniz mevcutsa AMP eklentisini kullanarak sitenizde AMP kullanabilirsiniz.

 

AMP ile sayfalarınızın mobil cihazlar için alternatiflerini oluşturmuş olursunuz. Örneğin “AMP Nedir?” başlıklı bir içeriğimiz olduğunu varsayalım ve bu sayfanın URL’i “https://example.com/amp-nedir” olsun. AMP’yi web sitemize uyguladığımızda bu sayfaya alternatif bir sayfa oluşturulur ve URL’i “https://example.com/amp-nedir/amp” şeklinde olur. Özetle AMP sayfalarınız için daha basit ve kullanışlı kopyalar oluşturur. URL yapısını web sitenizin alt yapısına göre değiştirebilirsiniz. 

AMP Teknolojisinin Artıları ve Eksileri

Accelerated Mobile Pages çıktığı ilk yıllarda kullanıcılar tarafından büyük beğeni toplamıştı. Nitekim ilk yıllarda dünyanın önde gelen Washington Post, Buzzfeed ve The Guardian gibi web siteleri tarafından da uygulanmıştı. Ancak ilerleyen zaman diliminde popülerliğini yitirdi. Kinsta tarafından yapılan bir araştırmaya göre ilk yıllardaki kullanıcı sayısının günümüzde yaklaşık %60 oranında azaldığı gözlemlendi. 

 

AMP kullanıcı sayısının azalmasında birçok faktör rol oynasada en büyük etmen kuşkusuz web dünyasında yaşanan büyük gelişmeler oldu. Özellikle responsive web tasarımın daha etkin ve kullanışlı hale gelmesi AMP’nin yıldızını söndüren en büyük etmen oldu. 

 

Her ne kadar popüler bir teknoloji olmasada günümüzde hala birçok büyük çaplı website tarafından kullanılmaya devam eden AMP’nin artılarını ve eksilerini sizler için masaya yatırdık. Nitekim kullanım amacınıza göre AMP sizler için büyük avantajlar sağlayabilir. 

 

AMP Teknolojisinin Artıları

Accelerated Mobile Pages sağladığı kolaylıklar ile işletmeniz için büyük avantajlar sağlayabilir. AMP teknolojisinin kısaca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;


 

  • Arama sonuçlarında yüksek sıralama: Öncelikle AMP bir sıralama faktörü değildir. Ancak sayfa hızı oldukça önemli bir sıralama faktörüdür. AMP sayfalarınızı daha hızlı hale getirerek sıralamalarınızı olumlu yönde etkiler. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise eğer normal sayfalarınız yavaş ise AMP sayfalarınız normal sayfalarınızın hızını olumlu yönde etkilemez. 


 

  • Daha hızlı sayfalar: Hızlı sayfalar sıralama faktörü olmasının yanı sıra en önemli kullanıcı deneyimi metriklerinden bir tanesidir. İnternet kullanıcıları yavaş yüklenen sayfaları daha hızlı terk eder. AMP sayfalarınızın hızını arttırarak daha iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olmanızı sağlar. 


 

  • Wordpress’te uygulaması oldukça kolaydır: Eğer web siteniz Wordpress altyapısına sahip ise AMP eklentisi ile dakikalar içinde uygulayabilirsiniz. 

 

Özetle eğer web sitenizin ziyaretçileri büyük bir oranda mobil cihaz kullanıcı ise AMP size büyük avantajlar sağlayacaktır. Öte yandan sitenizin sayfa hızını optimize etmekte başarılı olamıyorsanız AMP size daha hızlı sayfalar sunacaktır. 

 

AMP Teknolojisinin Eksileri

AMP siteniz için büyük avantajlar sunsada bazı noktalarda eksileri olduğunu belirtmek gerekir. Web sitenizin kullanım amacına göre AMP sizler için faydadan ziyade daha zararlı olabilir. Özetle AMP teknolojisinin olası zararları;


 

  • Daha az reklam geliri: Eğer bir içerik üreticisi iseniz ve gelir modeliniz reklamlar üzerine kurulu ise AMP teknolojisi sizin için pek faydalı olmayacaktır. AMP sayfaları temel olarak daha hızlı sayfa deneyimi sunmak amacıyla dinamik ve karmaşık kodlar içeren reklamları daha az veya hiç göstermez. Bu durumda reklam gelirlerinizin azalmasına yol açabilir. 


 

  • Dönüşüm oranlarınızı olumsuz etkileyebilir: AMP karmaşık kod yapılarını desteklemediği için dönüşüm sağlayabileceğiniz iletişim formu, chatbot ve indirilebilir dökümanları desteklemeyebilir. Bu durumda dönüşüm oranlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.


 

  • İleri düzey kodlama bilgisi gerektirebilir: Eğer Wordpress ve benzeri bir CMS altyapısı kullanmıyorsanız AMP uygulamak için ileri düzeyde kodlama bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. 
  • Sosyal medya ikonlarını görüntülenmeyebilir: AMP sayfaları içerik başlığı, içerik ve temel görsellerden oluştuğu için sosyal medya paylaşım butonları doğru bir şekilde görüntülenmeyebilir. Bu durumda sosyal medya üzerinden elde edebileceğiniz trafiği ve sosyal medya etkileşimini olumsuz yönde etkileyebilir. 
  • Üçüncü parti izleme kodlarınız çalışmayabilir: AMP sayfalarının kaynak kodları oldukça basit bir yapıya sahip olduğu için Analytics başta olmak üzere birçok üçüncü parti izleme kodları doğru çalışmayabilir. Bu durumda trafiğinizi incelemenizi zorlaştırır. 

 

AMP teknolojisini kullanmadan önce artılarını ve eksilerini inceleyerek web siteniz için ne denli faydalı veya zararlı olabileceğini ön görebilirsiniz. Peki AMP teknoloji sitenizin SEO performansına bir katkıda bulunur mu?

AMP Sitenizin SEO Performansını Nasıl Etkiler?

Accelerated Mobile Pages kullanımının Google arama sonuçları için bir sıralama faktörü olmadığından bahsetmiştik. Ancak sayfalarınızın hızını arttırdığı için dolaylı yoldan sıralamalarınızı olumlu yönde destekler ve sayfalarınızın sıralamasını yükseltebilir. SEO performansınız açısından olumlu olarak görünsede sayfalarınızın mobil hızını arttırmanın başka yollarıda bulunmaktadır. 

 

Nitekim AMP kullanımının eksi yönlerini ele aldığımızda birçok web sitesi için responsive yapı AMP’nin sağladığı tüm faydaları sağlamaktadır. Buradan yola çıkarak AMP yerine responsive yapının siteniz için daha etkin olacağını söyleyebiliriz. 

 

Daha hızlı web sitelerinin ve iyi bir kullanıcı deneyiminin anahtarı: AMP – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.