Google EEAT Nedir? SEO İçin Önemi Nedir?

Google EEAT ingilizce Experience, Expertise, Authoritativeness ve Trustworthy kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu kısaltma Google tarafından dikkate alınan, SEO uzmanları ve site sahiplerinin üzerinde durması gereken dört önemli metrik için kullanılır. Google’ın web sitelerinden beklentilerini ve uymaları gereken bazı standartları ifade eder. Sayfa kalitesini belirlemeye yarayan bu standartlar, doğal olarak arama sonucu sıralamalarını ve SEO performansını etkiler. 

Bu içerikte EEAT hakkında detaylı bilgilere, Google’ın web sitelerinden beklentilerine ve bu beklentileri karşılamak için neler yapılması gerektiğine değineceğiz. Web sitelerinin Google gözünde deneyimli, otoriter, alanında uzman ve güvenilir olması için nelere dikkat edilmeli bunlardan bahsedeceğiz.

Arama Kalitesi Değerlendirme Yönergeleri

EEAT kavramı Google tarafından yayınlanan Search Quality Evaluator Guidelines(Arama kalitesi değerlendirme yönergeleri) isimli dokümanda karşımıza çıkıyor. Bu doküman aslında Google için çalışan, web sitelerini inceleyerek Google standartlarına uyuyor mu diye kontrol eden Search Raters(Arama değerlendiricileri) için hazırlanmıştır.

Arama değerlendiricileri web sitesi içeriği kullanıcılara fayda sağlıyor mu, yönergelere uyuyor mu diye kontrol eder ve bu konuda Google’a bilgi sağlar. Bu bilgiler algoritmayı veya bir web sitesinin sıralamasını doğrudan etkilemez. Sayfalar hakkında inceleme yaparken en düşük, düşük, orta, yüksek ve en yüksek kalitede olacak şekilde bir değerlendirme aralıkları vardır. 

Bu dokümana göre arama değerlendiricilerinin sayfa kalitesini belirlerken dikkat ettiği konular şunlardır: 

  • Sayfanın amacı

  • MC(Main Content) olarak belirtilen sayfanın ana içeriği

  • EEAT kriterlerine uygunluk yani Main Content yazarının uzmanlığı, web sitesinin  otorite ve güvenilirliği

  • Sayfadaki içeriğin miktarı ve ne kadar kaliteli olduğu

  • İçerik üreticisine ait bilgiler ve konu hakkındaki uzmanlığı.

Main Content sayfa içerisindeki diğer elementleri de içerdiği için Google sayfada bulunan elementlerin doğru çalışıp çalışmadığına dair bilgileri de önemser. Bu yüzden değerlendiricilerden sayfada bir video, görsel varsa bunları incelemelerini hatta oyun var ise bunu oynamalarını ve test etmelerini ister.

EEAT Nedir?

EEAT, Experience, Expertise, Authoritativeness ve Trustworthy kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe karşılığı ile deneyim, uzmanlık, otorite ve güvenilirlik anlamına gelir. Search Quality Evaluator Guidelines dokümanına göre bir sayfanın kaliteli olarak değerlendirilmesi için EEAT kriterlerine uyması gerekir.

Uzun bir süre EAT olarak bilinen bu kriterler, 15 Aralık 2022 tarihinde Expertise kriterinin de eklenmesiyle EAAT adını aldı. 

Deneyim(Experience)

Google kullanıcı deneyimlerinin faydalı olduğunu belirterek, bir konuda deneyime sahip insanların ürettikleri içeriklerin, deneyime sahip olmayanların ürettiklerinden daha değerli olduğunu belirtiyor. Bu yüzden gerçek deneyime sahip kişiler tarafından yayınlanan içeriklerin bu kriteri sağlayarak daha iyi performans göstereceği anlamına geliyor.

Uzmanlık(Expertise)

Bu kriter sayfanın ana içeriği yani MC yazarının konu hakkındaki uzmanlığına odaklanır. Google’a göre her sayfanın asıl amacı kullanıcılara fayda sağlamaktır. Bu yüzden sayfa içeriği yazarının konuda uzman olması önemlidir. Uzman olmayan veya yeterli bilgi sahibi olmayan kişilerin yazdığı içerikler kullanıcıları yanlış yönlendirebilir. Bu sebeple Google yazarın alanındaki uzmanlığına ve itibarına dikkat eder. 

Bu kriter özellikle YMYL “Your Money Or Your Life” olarak değerlendirilen, yasal düzenlemeler, tıp ve diğer önemli konular hakkında içerik üreten sayfalar için önemlidir. YMYL sayfalarına daha detaylı bir şekilde içeriğin devamında değineceğiz. YMYL sayfaları haricinde her yazarın konu hakkında kanıtlanabilir uzmanlığa sahip olmasına gerek yoktur. Forum sayfaları, kişisel tecrübeler ve yorumlara dair içeriklerde konunun alaka düzeyi ve kalitesi incelenir.

Otoriterlik(Authoritativeness)

Sayfa otoritesi içerik, yayınlandığı domain ve yazarın otoritesine göre belirlenir. Web sitesinin içerik konusuyla alakalı diğer konuları da kapsaması ve rakiplerinden doğru bilgi ve yetkinlik ile  ayrışması beklenir.

Eğer konu hakkında yeterince uzmansanız online bilinirliğiniz kullanıcılar ve konuyla alakalı profesyoneller tarafından fark edilecektir. Eğer bir web sitesi bir konuda güvenilir bir kaynak haline gelmişse, otoritesinin yeterli olduğu sonucuna varılabilir. 

Güvenilirlik(Trustworthy)

Google arama sonucu sayfalarında güvenilir ve kaliteli sonuçlar sunmayı hedefler. Dolandırıcılık ve diğer olumsuz deneyimlerin önüne geçebilmek için web sitelerinin güvenilir olmasına dikkat eder. Google’ın güvenli olmayan sayfaları arama sonuçlarında göstermesi hem kullanıcıları mağdur edecek, hem de arama motoru olarak Google’ın itibarını olumsuz etkileyecektir. 

Bu sebeplerden ötürü web sitelerinin bağlı olduğu kişi veya organizasyonlar hakkında bilgi vermesi, iletişim ve varsa fiziksel konum hakkında detayları kullanıcıya belirtmesi önemlidir. Bu detaylar kullanıcıya ve arama motorlarına güven sağlayan unsurları oluşturur.

Deneyim ve Uzmanlık Arasındaki Fark Nedir?

Experience ve Expertise arasındaki farkı açıklamak için Search Quality Evaluator Guidelines dokümanında yer alan tabloya bakabiliriz. Bu tablodaki örneklere bakacak olursak, oy kullanma hakkında sıradan bir insanın fikirlerini paylaştığı içerik deneyim olarak adlandırılırken, oy kullanabilecek insanlar hakkında yasal bilgilerin verildiği bir içerik expertise olarak değerlendiriliyor. Diğer bir örnek ise hamilelikte uyku sorunlarıyla alakalı. Hamilelik sürecinde uyku problemlerine yardımcı olabilecek tavsiyeler deneyim olarak değerlendirilirken, hamilelikte kullanılabilecek uyku ilaçları uzmanlık olarak değerlendiriliyor.

YMYL(Your Money Or Your Life) ve EEAT İlişkisi

Yukarıda da bahsettiğimiz YMYL yani your money or your life sayfaları kullanıcıların sağlığını, finans durumunu, gündelik hayatını etkileyebilecek hayati konularda içerik üreten sayfalar için kullanılan bir terimdir. Dolandırıcılık ve diğer türlü olumsuz etkileri olabilecek bu sayfalar için EEAT çok önemlidir. Çünkü Google için olumsuz senaryoların önüne geçmek sitenin güvenilir, otoriter ve uzmanlık kriterlerini sağlaması ile mümkündür. 

Google’a göre YMYL olarak adlandırılan siteler-sayfalar şunlardır:

  • Güncel olaylar ve haberler: İnsanları manipüle etmemek, yanlış veya zararlı olacak şekilde bilgi yayılmasını önlemek için güncel olaylar ve haber içeriğine sahip siteler 

  • Finans:Finansal gelişmeler hakkında yorum yapan, bu konularda enformasyon sağlayan sayfalar 

  • Online Alışveriş: Alışveriş yapılabilen, online ödeme ve para transferinin yapıldığı e-ticaret siteleri de bu katyegoriye girmektedir.

  • Sağlık ve Güvenlik: Medikal işlemler, sağlık veya güvenlikle alakalı konularla alakalı içeriğe sahip sayfalar. 

  • Yasalar, hukuk ve devlet: Hukuki durumlar veya yasa değişiklikleri hakkında içerik üreten, devlet daireleri ve resmi kurumlarla alakalı enformasyon paylaşan siteler-sayfalar da your money or your life sayfası olarak değerlendirilir. 

 

Yukarıda belirtilen konularda istemeden veya bilinçli bir şekilde yanlış bilgiler vermek insanların gerçek hayatta önemli konulardaki kararlarını etkileyebilir. Bu sebeple Google,  böyle sayfaları sonuçlarda gösterirken fazlasıyla dikkat eder. 

Özetlemek gerekirse YMYL olarak değerlendirilen bir sayfanız varsa EEAT kriterlerine uyduğunuzdan ve arama motorunun beklentilerini en iyi şekilde karşıladığınızdan emin olmalısınız. 

Hatırlatma: EEAT standartları her sayfa tipi için geçerlidir. Ancak YMYL sayfalarında ekstra dikkat edilmelidir.

SEO için EEAT Neden Önemli?

Google EEAT kriterleri doğrudan bir sıralama faktörü değildir. Ancak Google kullanıcıları en güvenilir ve kaliteli sonuçlarla buluşturabilmek için birçok farklı sinyali kullanarak sonuçları listelediğini biliyoruz. Bu yüzden değerlendirme yönergeleri dokümanında yer alan ve dikkat ettiğini söylediği EEAT unsurlarını bu sinyallerden biri olarak görmek ve aksiyon almak en doğru hareket olacaktır. 

EEAT tüm sayfalar için önemlidir ancak özellikle finans, hukuk, sağlık gibi önemli konularla alakalı web sitesi yönetiyorsanız EEAT kriterlerini sağlamanız bir tercihten çok zorunluluktur denebilir. Kullanıcılara fayda sağlamayan hatta zarar verebilecek sayfaların önüne geçilmesi için bu ve benzeri hayati konularla alakalı siteler Google tarafından büyük bir dikkatle incelenir. Eğer ilgili konuda EEAT kriterlerini yeterince karşılayamazsanız organik trafiğiniz düşebilir ve sıralama kaybedebilirsiniz. 

Bu yüzden eğer YMYL olarak değerlendirilen bir siteniz var ise EEAT kriterleri mutlaka üstünde durulması gereken önemli bir konudur. 

EEAT Optimizasyonu İçin Neler Yapılabilir?

Google’ın beklentileri ve EEAT’ın önemi hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre artık EEAT optimizasyonu için neler yapılabilir bunlardan bahsedelim.

Uzmanlarla Çalışın

Bir konuda uzman değilseniz ancak bu konu hakkında web sitesinde bilgi vermek istiyorsanız konunun uzmanı olan birisiyle içeriği yazması için görüşebilirsiniz. Uzmanlar tarafından yazılan içerikler kullanıcılara güven verir ve Google tarafından da değerlidir. 

İçeriklerinizi Güncel Tutun

Mevcut içeriklerinizi yeniden gözden geçirin ve güncelleyin. İçerik yazıldıktan sonra içeriğin konusuna dair bilgiler değişebilir. Özellike YMYL tipi sayfalarda güncel olmayan bilgiler sorun yaşanmasına sebep olabilir. Bu yüzden sürekli içerikleri kontrol etmeli ve güncellemelisiniz. 

İlk Elden Tecrübelerinizi/Deneyimlerinizi Aktarın

Geçmiş deneyimlerinizi ve sahip olduğunuz tecrübeyi göz önünde bulundurarak içerik üretin. Her insanın deneyimi, tecrübeleri ve bunları ifade edişleri farklıdır. Bu sebeple hem orjinalliği arttırmak hem de Experience kriterini karşılamak için deneyimlerinizi aktarmaktan çekinmeyin.

Kullanıcıları Kandırmayın

Uygun başlıklar kullanın ve kullanıcıları yanlış yönlendirmeyin. Click bait yaparak kullanıcıları kandırmayın.

Hakkımızda Sayfasını Optimize Edin

Hakkımızda sayfası yok ise mutlaka oluşturun. Ekip üyelerinden ve uzmanlıklarından bahsedin.  Hakkımızda sayfanız varsa güncel bilgilere ve başarılarınıza yer verin.

Uzmanlığınızı ve başarılarınızı kanıtlayabilecek belge, ödül, sertifika ya da başarılı sonuçlanmış projeleriniz varsa web sitesinde bunlara mutlaka yer verin. Kullanıcıların siteye olan güvenini ve uzmanlığınıza olan inancını arttıracaktır. 

Kullanıcı Değerlendirmelerini Önemseyin

Kullanıcı yorumlarına ve değerlendirmelerine web sitenizde yer verin. Eğer hiç değerlendirmeniz yoksa müşterilerinizi buna teşvik edin. Kullanıcı değerlendirmeleri hem Google hem de ziyaretçiler için değerlidir.

Bir SEO Mottosu: Google EEAT – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.