Google Trends Nedir?

 

Google Trends, bir arama sorgusunun veya kelimenin popülaritesini analiz eden ücretsiz bir araçtır. İnsanlar tarafından aranan sorguların zamana, mevsimlere ve toplumsal olaylara göre ne düzeyde aranıp aranmadığını göstermektedir. Google Trends içerik pazarlaması stratejiniz için muhteşem bir araç olarak ön plana çıkmaktadır. 

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google tarafından kullanıma sunulan Google Trends aracı anahtar kelimelerin aranma hacimlerini değil, popülaritesini ölçer. Nitekim arama çubuğuna bir anahtar kelime yazdığınızda size 0 ila 100 arasında bir değer sunacaktır. Google’a göre ise her bir anahtar kelimenin popülaritesi içinde bulunduğu zaman dilimi ve coğrafyaya bağlı olarak ölçülmektedir. 

Örneğin arama çubuğu kısmına “Yılbaşı” yazalım, tablodanda göründüğü üzere yalnızca aralık aylarında oldukça popüler bir arama sorgusu olan yılbaşı diğer dönemlerde neredeyse hiç aranmamaktadır. 

Bir başka örnekle devam edelim. “Kapadokya” araması yaptığımızda daha farklı bir tablo ile karşılaşıyoruz. 

Kapadokya aramasının mevsimlere göre değişkenlik gösterdiği görebiliriz. Kapadokya araması yapanların sayısı Bahar ayları ile birlikte en yüksek değere ulaşıyor. Aşağıya indiğimizde aramanın hangi bölge ile alakalı olduğunu gözlemleyebilir, ilgili konu başlıklarını ve diğer arama sorgularınıda inceleyebiliriz.

Kapadokya bölgesi balon turları ile ünlü olduğu için en çok aranan sorgular arasında “balon” mevcut ve yine bu bölge turistik bir bölge olduğu için en fazla aranan sorgulardan biri kuşkusuz oteller olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Trend Olan Aramalar

Google Trends aracı ile manuel aramaların yanı sıra günlük ve gerçek zamanlı olarak herhangi bir ülkedeki gündem konularını da takip edebilirsiniz. Herhangi bir ülkenin genel olarak gündem konularını anlık olarak takip edebileceğiniz bu özellik ile oluşturacağınız yeni haberler için fikir edinebilirsiniz.

Yılın Arama Trendleri

Google tarafından her yılın sonunda sunulan bu özellik ile o yıl içerisinde birçok farklı kategoride en fazla hangi sorgular aranmış gözlemleyebilirsiniz. Yılın arama trendleri bir nevi o yılın özetini sunan bir ekrandır. 

Google Trends Kullanarak İçerik Stratejinizi Geliştirin!

Bu muhteşem aracın nasıl kullanıldığını temel olarak öğrendik. Peki bu aracı nasıl daha aktif kullanabiliriz? Google Trends kullanarak içerik stratejilerimizi nasıl geliştirebiliriz? Gelin hep birlikte bunu inceleyelim. 

  1. Anahtar Kelime Araştırması Yapın!

Google Trends anahtar kelimelerin aranma hacimlerini sunmuyor olsada birçok fırsatı yinede içerisinde barındırıyor. İçerik oluşturmak için anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Trend olan ve alakalı olan sorgulara göz atarak alternatif anahtar kelimeleri gözlemleyebilirsiniz. İnsanlar tarafından sıkça aranan sorguları kullanarak trendi yakalayabilirsiniz. 

Google Trends ile yeni ve popüler anahtar kelime fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Nitekim diğer birçok anahtar kelime aracı geçmişteki veriler ışığında bir tahmini bilgi sunarken, Google Trends kendi verilerini kullanarak oldukça güncel veriler sunmaktadır.

  1. Güncel Trendleri Takip Edin!

İçerik stratejinizi oluştururken trend konuları inceleyebilir, farklı bakış açısı yakalayabilirsiniz. Sağ üst kısımdaki ülke seçeneğini değiştirerek içerik oluşturmayı planladığınız ülkeyi seçebilirsiniz. Böylece o ülkeye özel trend konuları ele almış olursunuz. 

Son trendler genellikle haber içeriği yazan yazarlar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Google Trends herhangi bir ülkenin nabzını anlık olarak ölçebileceğiniz nadir araçlardan bir tanesidir.

  1. Dönemsel Trendleri Keşfedin!

Dönemsel trendler genellikle özel günlerde ve tatil dönemlerinde pik yapar. Bu dönemlerde o günler ile ilgili aramalar en üst düzeye ulaşırken yılın kalan zaman diliminde genellikle çok düşük düzeylerde kalır. 

Örnekte görüldüğü üzere “Öğretmenler Günü” araması 20 - 26 kasım tarihleri arasında üst düzeylere çıkarken yılın diğer dönemlerinde hiç aranmamaktadır. Bir hediyelik eşya satan e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Hediyelik eşya satışı en fazla özel günlerde gerçekleştirilir. Özel dönemleri takip ederek reklam kampanyaları düzenleyebilir, o günlere özel ürünler pazarlayabilirsiniz. 

Özel günleri araştırırken önceki yıllarda da benzer grafik çizip çizmediğini kontrol etmenizde oldukça önemlidir. Böylece sadece bir döneme ait geçici bir konu olup olmadığını gözlemlemiş olabilirsiniz. Örneğin “Flappy Bird” oyununu ele alalım. 2014 yılında hayatımıza girdiğinde birçok kişi tarafından oynanıyor ve gündemden düşmüyordu. Takip eden yıllarda artık bu oyunun bir daha trend haline gelmediğini görebilirsiniz.

İçerik stratejinizi belirlerken ele aldığınız konunun geçici bir trend olup olmadığını gözlemlemeniz oldukça önemli. 

  1. Lokal SEO Stratejinizi İnceleyin!

Google Trends arama sorgularını ülke ve şehirlere göre sınıflandırmaktadır, böylece hedef kitlenizi anlamanıza ve lokal SEO stratejinizi geliştirmenizde büyük kolaylık sağlamaktadır. 

Örneğin “Kaplıca” araması yapalım, en alakalı şehirleri gözlemlediğimizde en fazla termal bölgesi olan şehirler olduğunu gözlemleyeceksinizdir.

Yerel işletme sahibi iseniz bölgenizdeki hedef kitlenizin trendlerini keşfedebilir, içerik stratejilerinizi optimize edebilirsiniz.

  1. Konuları Karşılaştırın!

Google Trends ile toplam 5 farklı konuyu aynı anda karşılaştırabilir, trend çizgilerini inceleyebilirsiniz. 2 farklı konu arasında bir seçim mi yapmanız gerekiyor veya rekabet analizi mi yapmanız gerekiyor? Öyleyse Google Trends karşılaştırma özelliğini kullanabilirsiniz. 

Örneğin Google ile Yandex arama motorlarının Türkiye genelindeki popülaritesini karşılaştıralım. 

Google arama motorunun Yandex’ten daha fazla kullanıldığı bir gerçek. Bu örnek rapor ile aslında bu rekabetin ne düzeyde olduğunu sayısal veriler ile gözlemlemiş olduk. Google Trends karşılaştırma özelliği ile rakiplerinizle kendi işletmenizi kıyaslayabilir ve kendinize bir rekabet analizi de oluşturabilirsiniz. 

Google Trends Kullanarak YouTube Konu Başlıkları Oluşturun!

Google Trends, Google aramalarının yanı sıra Haber, Alışveriş, Görsel ve YouTube aramalarını da farklı olarak derlemektedir. YouTube için içerik üretmeyi düşünüyorsanız ayarlar kısmından “YouTube Arama” seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

YouTube Arama seçeneğini tıkladığınızda artık yaptığınız tüm sorguların trend raporunu YouTube’da yapılan aramalara göre yapacaktır. 

YouTube Aramaları gibi Haber, Görsel ve Alışveriş aramaları içinde yine Google Trends aracını efektif olarak kullanabilirsiniz. Bu aramalarda yine kendi içindeki platformlardan elde edilen veriler ışığında rapor sunmaktadır.

Google Trends ve E-Ticaret

Alışveriş aramaları e-ticaret sitesi sahipleri için çok büyük fırsatlar barındırabilir. Alışveriş aramalarını kullanarak satmak istediğiniz ürünler hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Örneğin şemsiye araması yapalım; 

Tabloyu incelediğimizde şemsiye araması en fazla Eylül ve Kasım aylarında yapıldığı gözlemleniyor. Bu aylarda insanlar şemsiye alma niyetiyle arama yaptığı anlaşılıyor. Buradan yola çıkarak ürün pazarlama stratejilerinizi planlayabilir, SEO çalışmalarınızı bu doğrultuda düzenleyebilirsiniz.

Gündemi Kaçırmayın: Google Trends – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.