SSL Sertifikası Nedir? SEO için Neden Önemlidir?

 

Başlık

 

Secure Sockets Layer (SSL) şifreleme tabanlı bir internet protokolüdür. İnternet ağındaki iletişimin daha güvenilir hale getirilmesi, kimlik doğrulama ve gizlilik sağlamak amacıyla 1995 yılında Netscape tarafından geliştirilmiştir. Günümüzde kullanılan modern TLS şifreleme türünün öncüsü olarak kabul edilmektedir.

SSL, sadece SSL sertifikasına sahip web siteleri tarafından uygulanabilir. SSL sertifikası, bir kullanıcının sertifikaya sahip bir web sitesini ziyaret ettiğinde bu siteye eklediği ödeme, iletişim ve kişisel bilgilerinin sızdırılmasını önler. SSL Sertifikası iki taraflı şifreleme ile hem web sitelerin hemde kullanıcıların bilgilerini korumaktadır. 

SSL sertifikasına sahip web sitelerin URL yapısı “HTTP” yerine “HTTPS” şeklindedir. Bir web sitesinin URL’i “https://” ile başlıyor ise bu web sitesinde SSL sertifikası bulunduğu anlamına gelir. “HTTPS” yapısına sahip olmayan sayfalarda herhangi bir koruma söz konusu olmadığı için kullanıcıların bu tip sayfalarda kişisel bilgilerini paylaşması ciddi sorunlara yol açabilir. 

SSL Nasıl Çalışır?

SSL web siteleri ve kullanıcılar arasındaki veri iletişimini yüksek derecede gizlilik sağlamak amacıyla şifreler. Bu veriler herhangi biri tarafından ele geçirilse dahi çözülmesi neredeyse imkansız şifrelenmiş bir veri görür. Bu da web siteleri ile kullanıcıların veri iletişimini güvenli hale getirir.

SSL protokolü web sunucusu ile gerçek kullanıcı cihazını doğrulamak için SSL handshake adı verilen bir kimlik doğrulama işlemi kullanır. Bu doğrulama işlemi ile hem web sitenin hem de gerçek kullanıcın kimliğini doğrulayarak veri akışını güvenli bir şekilde sağlar. 

HTTPS Nedir?

HyperText Transfer Protocol Secure yani HTTPS, internet üzerinden veri aktarımı için kullanılan HTTP protokolünün SSL sertifikası ile şifrelenmiş versiyonudur. HTTPS protokolü web site sunucuları ve kullanıcı cihazları arasında iletilen bilgilerin art niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesini engeller.

SSL ve HTTPS SEO İçin Neden Önemlidir?

SSL sertifikası web sitelerinin arama motoru optimizasyonu için oldukça büyük önem arz eder. Nitekim SSL Sertifikaları;

  • Sıralama faktörüdür,
  • Web site bilgilerinin güvenliğini ve gizliliğini sağlar,
  • Yönlendirme verilerini korur,
  • Site hızını arttıran modern protokollerin kullanılmasını sağlar.

SSL Sertifikası Sıralama Faktörüdür!

2014 yılında Google, SSL sertifikasının bir sıralama faktörü olduğunu duyurdu. Eğer bir web sitesi rakip site ile benzer şartları sağlıyor ise HTTPS bu durumda eşitlik bozan durumuna geçerek SSL sertifikası web sitesinin sıralamasını yükseltmektedir. Hafif sıralama faktörü olarak bilinen bu etkenler sitenizin sıralamasına büyük oranda etkiler sağlamamaktadır.

Güvenlik ve Gizlilik

Google, bir web sitesinde eğer bir SSL sertifikası yok ise bu siteye girmeden önce kullanıcıları uyarmaktadır. Kullanıcılar erişmeye çalıştıkları siteden önce bu uyarıyı gördüklerinde büyük oranda siteyi terk etmektedir. Sıralama faktörünün yanı sıra SSL sertifikası kullanıcı deneyimi açısından da oldukça büyük bir önem arz etmektedir. 

Yönlendirme Verileri Korur

Eğer web siteniz HTTP URL yapısına sahip ise HTTPS’den HTTP yapılı web sayfalarına yapılan yönlendirme verileri aktarılmaz. 

Web site sahiplerinin neredeyse tamamı artık HTTPS yapısını kullanmaktadır. Başka web siteleri üzerinden gelen bağlantılara yapılan tıklamalar analiz uygulamalarında görünmeyecektir. Bu sebeple sahip olduğunuz verileriniz incelenemeyecek ve sahip olduğunuz bağlantıların sitenize bir katkısı olmayacaktır.

Sayfa Hızınızı Arttırır

HTTP/2 ve TLS 1.3 gibi modern protokolleri kullanmanız halinde HTTPS web sitenizin hem güvenliğini sağlar hem de sayfa hızınızı arttırır. Sayfa hızı Google tarafından olumlu bir kullanıcı deneyimi olarak ele alındığı gibi önemli bir sıralama faktörüdür. Dolayısıyla sayfalarınızı daha hızlı hale getirecek olan HTTPS kullanımı SEO performansınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Sitenizin Güvenliğini Sağlayın: SSL Sertifikası Nedir? – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.