Semantic Search Nedir?

Arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer almak istiyorsanız, Semantic Search hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. “Semantic Search Nedir?” sorusunu cevaplamadan  önce “Semantic” ne anlama geliyor birlikte bakalım. Türkçe karşılığı “semantik“ olan bu kavram, anlam bilimi olarak adlandırılır. Kelimelerle ve anlamlarıyla ilgilenir. 

Semantic Search (anlamsal arama), sadece anahtar kelime eşleşmesine odaklanmaz. Arama sorgusunda kullanılan anahtar kelimelerden çok anlam bütünlüğüne odaklanır. Arama yapan kullanıcının amacını anlayarak, en iyi sonuçları sunmaya çalışır. Bunun yanı sıra yapılan aramada geçmeyen, ancak alakalı konuları da sonuç sayfalarında gösterir.  Böylece arama motorları,  kullanıcılara daha kapsamlı ve alakalı sonuçlar göstermeyi amaçlar.  

Semantic Search, web dünyasını kapsayıcı içerikler üretmeye teşvik ederek, bir içeriğin birden fazla sorguda çıkacak şekilde hazırlanmasını sağlar. Hedeflenen anahtar kelimenin ötesinde içerik üretmeye yönlendirir. Böylece bir arama sorgusu için daha az kaynak harcayarak sonuç sayfası oluşturur. Bu da arama motorları için tasarruf anlamına gelmektedir. 

İnsanlar, varlıkları ve şeyleri sınıflayan, kategorilere ayıran bir yapıya sahiptir. Bu sebeple arama sonuçlarını da bu şekilde dinamik bir hale getirme fikriyle Semantic SEO kavramı ortaya çıkmıştır. Semantic SEO konusuna geçmeden önce Semantic Search nasıl çalışır buna bakalım. 

Semantic Search Nasıl Çalışır?

Semantic Search, arama sorgularını değerlendirerek kullanıcının amacına odaklanır.  Benzer aramalar, benzer davranışlara ve niyetlere sahip olacağından anahtar kelimelerin ilişkili olduğu diğer konuları da dikkate alır. Arama sonucu sayfalarını buna göre düzenler. 

Semantic Search nasıl çalışır birkaç örnekle daha iyi anlamak mümkün. Örneğin “Jaguar” araması yaptığımızda karşımıza ilk olarak araba ile alakalı sonuçlar çıkarken, “jaguar ne kadar hızlı” araması yaptığımızda farklı bir sonuç sayfası görüyoruz. 

Aşağıdaki örnekte ise anahtar kelime doğru yazılmadığı halde Google, aranan sorguyu anlıyor ve buna uygun sonuçları sıralıyor. Böylece kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunuyor.

Knowledge Graph Nedir?

Google, 2012 yılında Bilgi Grafiği yani Knowledge Graph’i kullanıma sundu. Google’da arama sonuçlarının sağ üst kısmında yer alan bu bölümün amacı, kullanıcılara aradıkları konu hakkında hızlı ve kısa bir şekilde bilgi sağlamaktır.

Knowledge Graph, entities(varlıklar) arasındaki ilişkilere ait bir bilgi tabanıdır. Birbiriyle bağlantılı olan varlıklar sayesinde içerikleri daha iyi anlamayı mümkün kılar. Google’a göre entity yani varlık:

  • Benzersiz
  • İyi tanımlanmış
  • Ayırt edilebilir her şeydir. 

Semantic Search ve Hummingbird Algoritması 

Google, 1 yıl sonra 2013’de Hummingbird algoritma güncellemesini yayınladı. Hummingbird güncellemesi, anahtar kelimeden fazlasına odaklanma konusunda büyük bir etki yarattı. Google, bu güncellemeyle birlikte artık anahtar kelimelere değil, cümlelere de odaklanmaya başladı. Böylece daha uzun arama sorgularına da daha iyi sonuçlar vermeye başladı. 

Güncellemeden bir süre sonra anahtar kelime yoğunluğu içeriklerdeki en önemli kriter olmaktan çıktı ve daha uzun, daha kapsamlı içerikler değerli hale geldi. Hummingbird Güncellemesiyle birlikte eş anlamlı sözcükler ve benzer sorular için de daha iyi sonuç sayfaları sunulmaya başlandı.  Çünkü kapsamlı içerikler daha fazla eş anlamlı ve alakalı sözcükler içeriyor, kullanıcının arama niyetine daha iyi cevap veriyordu.  Böylece kullanıcılara fayda sağlamayan, keyword stuffing yapılmış, yani anahtar kelime  doldurulmuş içeriklere büyük bir darbe vurulmuş oldu.

RankBrain Algoritma Güncellemesi

2015 yılında duyurulan Rankbrain, Google’a  göre en önemli 3. sıralama faktörüdür. Rankbrain, yapay zeka ve makine öğrenimini kullanır. Öncesinde arama niyetine uygun cevap veremediği aramalara daha iyi sonuçlar vermeye çalışır. Arama sonuçlarını arama niyetine ve anlama uygun olarak filtreler.  Semantic Search sonuçlarını geliştirmeyi sağlar.

Rankbrain, kullanıcılar tarafından ilk defa yapılmış sorguları, geçmişteki sorgularla karşılaştırarak alakalı sonuç sayfaları sunmayı hedefler. Bu özgün aramaları geçmiştekilerle kategorize ederek, anlamlandırmaya çalışır. Makine öğrenimi  ile birlikte bu yeni sorgular anlamlandırılır, ve algoritmanin sürekli kendini güncellemesi sağlanır.

BERT Algoritma Güncellemesi 

Semantic Search için önemli diğer bir gelişme 2019’da gerçekleşti ve Google BERT algoritma güncellemesini duyurdu. Bu güncelleme sayesinde kelimelerin anlamlandırılması bambaşka bir boyut aldı. Google, alaka düzeyini artırmak ve içerikleri daha iyi anlamak için kelimelerin sıralanışına,  sağındaki ve solundaki kelimelere de dikkat etmeye başladı. Böylece içeriği, kelimeleri, varlıkları(entities) daha iyi anlamaya başladı. 

BERT Algoritma Güncellemesiyle birlikte Google, artık uzun arama sorgularına  daha  uygun sonuç sayfaları oluşturmaya başladı. Anlatım belirsizliklerini, varlıklar arasında ilişki kurarak ve yorumlayarak anlamlandıran bu algoritma, long tail arama sorguları için daha alakalı sonuç sayfaları sunmaya yarıyor.

Semantic SEO Nedir?

Semantic Search ve öneminden bahsettiğimize göre artık “Semantic SEO nedir?” sorusunun cevabına geçebiliriz.

Semantic SEO, kullanıcının arama niyetini anlamak ve konuyla alakalı sorabileceği diğer sorular için içeriği optimize etmektir.  Semantic SEO arama niyetini iyi anlamaya, kapsamlı içerikler üretmeye ve arama motoruna daha anlaşılabilir olmaya yönelik çalışmaları içerir. Arama motorları kullanıcıları anlamak ve daha ilgili sonuçlarla ilişkilendirmek için sürekli kendini günceller. Trafik kazanmak istiyorsanız  bu güncellemeleri iyi takip etmelisiniz. Hem kullanıcıyı hem de arama motorlarını tatmin edecek çalışmalar yapmalısınız.

Semantic SEO Neden Önemli?

Semantic SEO çalışmalarıyla arama niyetinin derinine inerek, anahtar kelime odaklı değil konuya odaklı çalışmalar yapılmalıdır. Böylece bir konuyu araştıran kullanıcıların, konuyla alakalı diğer sorularına da yanıt vererek, arama sonuçlarında yer alabilir ve trafik elde edersiniz.  Google Semantic Search sayesinde bir sorguyla ilişkili diğer sorguları da tahmin edebildiğinden, kapsamlı içerikler üretip alakalı diğer sorulara cevap vermek trafik sağlamak için önemlidir.  Böylece birden fazla sorguda aynı içerikle SERP’de yer alabilirsiniz. 

Yine bir örnekle konuyu netleştirelim. Örneğin “kaktüs bakımı” gibi bir arama yaptınız.  Aynı aramayı “kaktüs bakımı nasıl yapılır?”, “kaktüs bakımı püf noktaları?”  şeklinde tekrar yaptığınızda çok büyük ihtimalle aynı sonucu ilk sırada göreceksiniz. Yani kapsamlı tek bir içerikle birden fazla aramada kullanıcılarla buluşma şansınız var. Buradan da anlaşılacağı üzere  Semantic Search ve Semantic SEO’nun trafik sağlama potansiyeli çok yüksek. SEO performansı için önemi büyük. 

Semantic SEO Nasıl yapılır?

Semantic SEO’nun değerinden bahsettiğimize göre Semantic SEO nasıl yapılır buna değinelim.

Anahtar kelimeye değil, konu bütünlüğüne odaklanın

Sadece anahtar kelimeye odaklanmak yerine konuyu derinlemesine ele almalı, kullanıcının o anahtar kelimeyle alakalı merak edeceği diğer konulara da içerikte yer vermelisiniz. Kapsamlı içerik hazırlamaya çalışırken konudan fazla uzaklaşmamakta da fayda var. Böylece sayfaya gelen ziyaretçilerin içeriğe ilgisini kaybetmesinin önüne geçmiş olursunuz. 

Kısaca arama niyetini iyi anlamalı  ve buna bağlı olarak kapsamlı içerikler üretmelisiniz. Alakalı konuları belirlemek için keyword araştırması yapabilirsiniz.  Veya direkt Google sonuçlarına göz atabilirsiniz.  Auto complete kısmındaki tahmin önerilerini dikkate alabilirsiniz.

SERP’in ortasında yer alan “Kullanıcılar bunları da sordu” kısmı, içerik üretirken hangi soruları cevaplamanız gerektiği konusunda  fikir edinmenizi sağlayacaktır. 

Arama sonucu sayfasının en altında yer alan “İlgili aramalar” bölümü,  ilgili sorgular ve konular hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. 

Structured Data kullanarak içeriğiniz hakkında bilgi verin

Schema Markup ile sayfa HTML’ine  eklemeler yaparak arama motorlarını içeriğiniz hakkında detayları belirtebilirsiniz. Sayfa içeriğinin iyi anlaşılması, alakalı aramalarla eşleşme ve sonuç sayfasında görünme ihtimalini artıracaktır. 

Özetle Semantic Search, sadece anahtar kelimeyi değil, arama niyetini de dikkate alır ve buna göre sonuç sayfaları oluşturur.  Yapılan aramalara en ilgili sonuçları vermek için varlıklar arasında ilişkilendirme yapar ve kategorilendirir. Böylece karmaşık veya uzun arama sorguları için alakalı sonuçları kullanıcılara sunar. Semantic SEO ise bu değişikliklere uyum sağlamak için yapılan çalışmalardır. Özünde kullanıcı niyetini anlamak ve ona göre içerik üretmek vardır.

SEO 101: Semantic Search – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.