Shopify SEO

 

Shopify, üst düzey programlama ve yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan ürünlerinizi internet üzerinden satabileceğiniz bir e-ticaret yazılımıdır. Ücretli olarak kullanıma sunulan e-ticaret mağaza yazılımı Shopify ile e-ticaret sitenizi kolayca kurarak online satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Kullanıcılarına HTML ve CSS gibi teknik bilgi gerektiren yazılım dillerini kullanmadan kolayca e-ticaret mağaza kurulum hizmeti sunan Shopify, barındırma, kurulum ve tasarım gibi birçok konuda da avantaj sağlar. 

Shopify her ne kadar kurulum ve tasarım konularında büyük kolaylıklar sağlasa da SEO konusunda çoğu zaman yetersiz kalabilmektedir. Nitekim bu platformu sizinle birlikte rakipleriniz de kullanabilir. Bu sebeple daha iyi arama sonuçları elde edebilmek için rakiplerinizden sıyrılmanız gerekebilir.  

SEO çalışmaları ile mağazanızı rakiplerinizden ayırabilir, arama motorlarında daha görünür hale getirebilirsiniz. Shopify altyapısına sahip web sitenizi daha hızlı ve kullanıcı odaklı hale getirebilirsiniz. Peki tam olarak Shopify SEO Nedir, Shopify SEO çalışmaları nasıl yapılır? Hadi gelin hep birlikte bakalım.

Shopify SEO Nedir?

Shopify SEO, e-ticaret mağazanızın hedef kitlenizin arama motorlarında yaptığı aramalarda daha iyi sıralamalarda yer almasını sağlayan optimizasyon çalışmalarıdır. Bu optimizasyon çalışmalarının kapsamı yalnızca sıralama sonuçlarınızı iyileştirme ile sınırlı değildir. Nitekim SEO çalışmalarının nihai amacı üst düzey kullanıcı deneyimine ulaşmaktır. 

Özellikle e-ticaret sitelerinde SEO çalışmaları diğer kategorideki sitelere nazaran daha fazla derinlik kazanmaktadır. E-ticaret web sitelerinde ürün sayısının fazla olması, aynı ürünün birden fazla renk, özellik, boyut ve daha birçok ufak farklılıkları bulunabilir. Tüm bunları ele aldığımızda ortaya çok fazla sayıda sayfa çıkabilmektedir. Tüm bu sayfaların optimize edilmesi, birbirinden ayrılması ve arama motorları tarafından kolayca tanınıp taranabilmesi büyük önem arz etmektedir. 

Shopify altyapısı her ne kadar temel SEO ihtiyaçlarını karşılasa da ekleyeceğiniz ürünlerin, kategorilerin ve blog içerikleri gibi sayfaların SEO çalışmalarını tekrar sizin yapmanız gerekmektedir. İşte Shopify altyapısına sahip web sitelerde dikkat etmeniz gereken birkaç Shopify SEO ayarları!  

 1. Site Yapınızı Optimize Edin!

E-ticaret sitelerinde satılan ürün türü ve sayıları muazzam rakamlara ulaşabilir. Bu kadar fazla ürün çeşidi arasında kullanıcılarınız doğru ürünü bulmakta zorluk çekebilir. Aynı şekilde arama motorları da sitenizi anlamakta zorluk yaşayacağı için sitenizin taranması ve indekslenmesi gibi önemli aksiyonları daha geç alabilir. 

Arama motorlarının ve hedef kitlenizin sitenizi daha rahat gezebilmesi aradığı ürünlere kolayca erişebilmesi için sitenizin yapısını en iyi şekilde optimize etmeniz gerekmektedir. Tüm ürünlerinizin alt kategorilere, alt kategorilerinizin ana kategorilere ve son olarak tüm kategorilerinizin anasayfaya bağlı olduğu bir yapı kullanıcılar tarafından daha anlaşılır olacağı gibi arama motorları tarafından daha kolay taranabilir. 

Bilgi Sayfalarını Eklemeyi İhmal Etmeyin!

İletişim, hakkımızda, kişisel verilerin korunması ve kullanım koşulları gibi sayfalarla kullanıcılarınızın bilmesi gereken bilgileri aktarabilirsiniz. Ayrıca bu sayfalar sitenizin daha güvenilir olduğunu vurgular. 

Arama Çubuğu Ekleyin!

Arama çubuğu kullanıcılarınızın site içerisinde aradığı ürünleri daha kolay bulmasına olanak sağlar. 

 1. Kullanıcı Deneyimini Arttırın!

Kullanıcı deneyimi en önemli SEO kriterleri arasında yer almaktadır. Kullanıcı deneyimi birden fazla konuyu içerisinde barındırır. Bu konu başlıklarına gelin hep birlikte bakalım.

Mobil Kullanılabilirlik

Mobil cihazların artık masaüstü cihazlardan daha fazla kullanıldığı bilinen bir gerçek. Bu durumda e-ticaret sitenizin tasarımı masaüstü cihazlardan ziyade daha çok mobil cihazlar ile uyumlu olmalıdır. Mobil cihazlardan erişen kullanıcılarınızın sitenizde daha kolay gezebilmesi ve içerikleri ekranda kaydırma veya büyütme yapmadan ilk bakışta okuyabilmesi oldukça önemlidir. Aksi durumda kullanıcılar sitenizde gezinmenin çok zor olduğunu fark edince sitenizi terk etmek isteyecektir. 

Site Hızı

Mobil kullanılabilirlik gibi sayfa hızıda kullanıcı deneyimi açısından büyük bir öneme sahiptir. İnternet hızları arttıkça kullanıcıların internette gezinme hızı da aynı oranda artış gösterdi. Bu sebeple sitenizin aynı derecede hızlı olması oldukça önemlidir. Birçok kullanıcı ilk 2 saniyede sitedeki tüm bilgiye erişmeyi beklerken 2. saniyeden sonra açılmayan sayfaları terk etmektedir.

Shopify sitenizi daha hızlı hale getirebilmek için dikkat etmeniz gereken hususlar;

 

 • Hızlı, mobil uyumlu ve basit bir tema kullanın,
 • Ürün görsel boyutlarını optimize edin,
 • Kullanmadığınız eklentileri ve uygulamaları kaldırın

 

Duyarlı Tasarım

Shopify temanızı seçerken duyarlı tasarıma sahip olmasına özen gösterin. Dünya üzerinde binlerce farklı ekrana sahip mobil ve masaüstü cihaz bulunmaktadır. Sitenizi tüm bu ekran boyutlarına uyumlu olarak tasarlamanız mümkün değil. Ancak duyarlı tasarım bunu sizin yerinize yapabilir. Duyarlı tasarıma sahip web siteniz her ekranda uyumlu şekilde görünürek en üst düzey kullanıcı deneyimine ulaşmanıza olanak sağlayacaktır. 

 1. Ürün ve Kategori Sayfalarınızı Optimize Edin!

Shopify altyapısına sahip sitemizi tasarladık, site yapısını optimize ettik ve kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkaracak maddeleri uyguladık. Artık ürünlerimizi satmaya hazırız! 

Ürün ve kategori sayfalarının optimizasyonunda başlık seçimi ve sayfa açıklamaları büyük önem arz eder. Bu başlık ve açıklama metinlerinde ürünleriniz ve kategori ile alakalı aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler kullanın. Ürün başlıklarınız ve açıklamalarınız da yer alan anahtar kelimeler kullanıcı aramaları ile eşleşerek daha fazla kitleye erişmenize olanak sağlayacaktır. 

Arama motorları kullanıcı aramalarını esas alarak sıralama yapar. Eğer kullanıcı sorgularını en ideal şekilde ürün ve kategori sayfalarınızda kullanırsanız arama motorları sitenize ilgili sorgularda daha üst sıralarda yer verecektir. 

Meta Title ve Meta Description

Shopify meta title ve meta description düzenlemelerini yapmak oldukça kolaydır. “Search Engine Listing Preview” kısmından kolayca meta title ve description etiketlerinizi düzenleyebilirsiniz. Bu meta etiketleri arama motorları sonuçlarında kullanıcılar tarafından görüntülenecektir. Bu sebeple bu etiketleri düzenlerken kullanıcıların ilgisini çekecek, onları harekete geçirecek cümleler kullanın. En önemlisi ise bu cümlelerde kullanıcıların arama terimlerine yer verin. 

 1. Anahtar Kelime Araştırması Yapın!

Shopify altyapısına sahip e-ticaret sitenizde yer alan kategori ve ürün sayfalarınızın kullanıcı sorguları ile bulunabilmesi için anahtar kelime araştırması yapmanız ve bu kelimeleri ideal bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Hedef kitlenizin herhangi bir ürün ile ilgili yaptığı aramalara ve yine bu ürünlerle ilgili sorduğu sorulara cevap verebilirsiniz. Kullanıcıların arama niyetine uygun anahtar kelime kullanımı sitenizdeki ürün sayfalarının sıralamasını arttıracaktır. 

Anahtar kelime araştırması yaparken hedef kitlenizin arama niyetini iyi analiz etmeniz önemlidir. Kullanıcılar internette bir ürün ile ilgili 3 farklı niyetle arama yapabilir; 

 • Ürünü Satın alma
 • Ürün hakkında bilgi alma
 • Ürünün nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgi

Bu 3 arama niyetini ele aldığımızda ilk 2 sıradaki kullanıcıların ürünü satın almak veya satın almadan önce bilgi almak istediğini ön görebiliriz. Ancak bir ürünün nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgi arayan bir kişi hali hazırda o ürüne sahip olduğu öngörülebilir. Bu sebeple kullanıcı niyetini analiz etmek anahtar kelime araştırmasında önemlidir. Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için en ideal anahtar kelime kullanımı dönüşüm oranınızı arttırarak gelirlerinizi arttıracaktır. 

 1. İçerik Pazarlaması Yapın! 

Ürün açıklaması ve özellikleri ürünüerinizi tanıtma noktasında yeterli olarak görülsede içerik pazarlamasını kullanarak daha fazla kullanıcıya erişebilirsiniz! Ürün ve kategori sayfalarınızda yer vereceğiniz içeriklerle arama motorlarında daha üst sıralara yükselebilirsiniz. Aynı zamanda daha geniş yelpazede anahtar kelime kullanarak farklı aramalar yapan kullanıcılara erişebilirsiniz. 

Blog Sayfası

Blog sayfası e-ticaret site sahiplerinin başvurduğu etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Bir çok kullanıcı bir ürünü satın almadan önce onun hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ister. Yada kullanıcılar günlük hayatta karşılaştıkları sorunları araştırır ve bu sorun ile ilgili çözüm önerileri ararken yardımcı olabilecek ürünleri görmeyi bekler.

Örneğin bir kullanıcı bahçesindeki otları en etkili şekilde nasıl temizleyeceğini arayabilir. Bu arama niyetindeki bir kişi birden fazla ürün alabilir. Blog içeriği ile kullanıcılara karşılaştıkları sorunlara karşı çözüm önerileri sunabilir, bu sorunları çözmede yardımcı olacak ürünleri pazarlayabilirsiniz. 

Bir diğer örnekte ise bir kullanıcı doğum günü hediyesi arayabilir. Bu aramayı yapan kullanıcının ise farklı ürünler arasından bir seçim yapma ihtiyacı olduğu öngörülebilir. Buradan yola çıkarak kullanıcıya bu seçimde yardımcı olabilir, aynı zamanda sattığınız ürünü pazarlaya bilirsiniz. 

Shopify blog sayfanızdaki içeriklerin konusu sattığınız ürünlere göre çok fazla çeşitlilik gösterebilir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus hedef kitleniz ve onların ihtiyaçlarını analiz etmenizdir.

E-Ticaret Siteniz Altlarda Kalmasın: Shopify SEO – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.