CTR Optimizasyonu

 

SERP sonuçlarında en iyi sıralama sonuçlarına sahip olmanız her zaman en yüksek trafiği elde edeceğiniz anlamına gelmeyebilir. Ortalama konumunuzun bir hayli iyi olduğu ancak yeterli düzeyde trafik elde edemediğiniz sayfalarınız olabilir. Bu durumda CTR değerlerinizi yani Tıklama Ortalamanızı kontrol etmeniz gerekebilir. 

Eğer konumu en iyi düzeyde olan ancak rakiplere oranla daha düşük trafik elde eden sayfalarınız mevcut ise bu sayfalarla ilgili CTR Optimizasyonu yapmanız gerekebilir. Ama önce CTR ve CTR Optimizasyonu terimlerinin ne anlama geldiğine bakalım. 

CTR (Click-Through Rate) Nedir?

CTR (Click-Through Rate) Türkçe karşılığı ile Tıklama Oranı dijital pazarlama ve SEO çalışmalarında sıkça kullanılan bir metriktir. CTR, bir reklam veya arama sonucuna tıklayan kişilerin görüntüleyen kişi sayısına oranıdır. Bu içeriğimizde SEO çalışmalarında kullanılan CTR değerini ele alacağız. 

CTR Nasıl Hesaplanır?

Tıklama ortalaması metriği toplam tıklama sayısının görüntülenme sayısına bölünmesi ile elde edilir. Daha sonra bu sonucu 100 ile çarparak yüzdelik bir oran elde ederiz. 

CTR = Tıklama Sayısı Toplam Görüntülenme Sayısı x 100

Örneğin bir içeriğiniz 1.000 kişi tarafından görüntülendini ve 250 kişininde içeriğinize tıkladığını farz edelim. 

CTR = (250/1000) * 100 = %25 

Bu senaryoda tıklama oranımız yani CTR değerimiz %25 olarak ortaya çıkmaktadır. 

CTR Optimizasyonu Nedir?

CTR değeri bizlere SERP sonuçlarımızın ne kadar iyi olduğu konusunda bizlere ipuçları sunar. Bu metriği inceleyerek içeriklerimizin kullanıcılar tarafından ne kadar ilgi çekici olduğunu ölçebilir daha iyi hale getirmek için kullanabiliriz. 

CTR Optimizasyonu tıklama oranını daha iyi hale getirmek için yapılan çalışmaları kapsar. CTR Optimizasyonu SEO çalışmaları arasında oldukça önemlidir. Hazırsanız tıklama oranı optimizasyon çalışmalarına geçebiliriz.

CTR Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

 1. Ortalama Konumunuzu Yükseltin!

Kullanıcılara arama yaptıklarında büyük oranda SERP sayfasındaki ilk sonuca tıklarlar. Arama motorları ise kullanıcı deneyimini arttırmak için kullanıcıların arama sorgularına en uyumlu sonucu ilk sırada gösterir. 

SERP sayfasında sayfalarınızın sıralaması ne kadar yüksek ise tıklama oranınızda o derecede artış gösterir. Google’da arama yapan kullanıcıların yaklaşık %40’ı birinci sıradaki, %18’i ikinci sıradaki ve % 10’u ise üçüncü sıradaki sonuçlara tıklamaktadır. Yapılan tıklamaların %68’i ilk 3 sıradaki sonuçlara yapılırken kalan %32’si ise diğer 7 sonuca yapılmaktadır. 

Bu veriden yola çıkarak sayfalarınızın arama sayfalarındaki sıralamaları CTR değerini önemli ölçüde etkilemektedir. Önemli anahtar kelimelerinizi “Top 3” olarak tabir edilen sıralamalara getirerek tıklama oranınızı ve doğal olarak organik trafiğinizide arttırabilirsiniz. 

 1. İlgi Çekici ve Harekete Geçirici Başlıklar Kullanın!

SERP sonuçlarında kullanıcıların ilk baktığı noktalardan bir tanesi başlıklardır. Meta Title etiketleriniz kullanıcıları harekete geçirici ve ilgi çekici olmalıdır. Başlık etiketlerinin; 

 • Kısa olması, 

 • Alakalı anahtar kelimeyi içermesi, 

 • Harekete geçirici kelimeler ve sayı içermesi, 

 • Arama amacına uygun olması

CTR değerlerinizi arttırmanızda aktif rol oynayacaktır. SERP sonuçlarında başlıklar belirli bir uzunluktan sonra görünmemektedir. Ortalama olarak bu uzunluk 50 ila 60 karakterdir. 

Arama niyetine uygun olmayan başlıklar kullanıcıların ilgisini çekmeyeceği gibi onların rakiplerinize yönelmesine sebep olacaktır. Her ne kadar üst sıralarda yer alsanızda kullanıcılar aradıkları içeriğin sitenizde yer almadığı algısına kapılıp rakip sitelere yönelecektir. Bu sebeple arama niyetine uygun başlık kullanımı oldukça önemlidir. 

 1. Meta Description Etiketlerinizi Optimize Edin! 

Kullanıcıların SERP sonuçlarında başlıktan sonra en fazla baktığı nokta Meta açıklamalarıdır. Meta açıklamalarınız içeriğinizin bir özeti niteliğinde olmalıdır. Kullanıcıların aradığı sorguları ve onları harekete geçirici ifadeleri içermelidir.

 • Kısa ve özgün olması,

 • Kullanıcıların aradığı sorguları(anahtar kelimeleri) içermeli,

 • CTA (Harekete geçirici) ifadelere yer verilmeli ( fırsatı kaçırmayın, şansını yakalayın, vb.)

CTR değerinizi arttıracak Meta Description özellikleri kısaca bunlardır. 

 1. Anlaşılır URL Yapısı Oluşturun! 

Anlaşılır ve açıklayıcı URL’ler kullanıcılara sayfanızdaki içerik hakkında daha detaylı bilgi verebilir. Ayrıca anlaşılır bir URL yapısı kullanıcılarda bir güven duygusu oluşturur. Optimize edilmiş URL yapısına sahip sayfalar arama motorları tarafından daha hızlı taranır ve tanınır. Arama sorgularını ve anahtar kelimeleri içeren URL’ler bu sorgu ve kelimelerde daha iyi sıralamalar elde edecektir. Bu optimizasyon çalışmaları sayfalarınızın SERP sıralamalarını iyileştirerek CTR değerinizi arttıracaktır. 

Anlaşılır URL Oluştururken dikkat etmeniz gereken hususlar:

 • URL yapınızda özel karakterler kullanmayın, 

 • Kelimeleri veya ifadeleri ayırmak için tire (-) kullanın, 

 • URL’nizde sayfanızda yer alan anahtar kelimeleri kullanın,

 • URL’nizi mümkün olduğu sürece kısa tutun.

Yanlış URL Kullanımı;

http://your-domain.com/page_content_sample_content=id?345page=1.html

Doğru URL Kullanımı;

https://your-domain.com/sample-content

Bu iki örneğin farklı aramalarda karşınıza çıktığını düşünün, siz hangi linke tıklamak isterdiniz? İlk sıradaki link aşırı derecede karmaşık ve bir o kadarda güvensiz görünüyor değil mi? İşte kullanıcılarda arama sonuçlarında karşılaştıkları URL’lerin basit ve anlaşılır olmasını bekler.

 1. Rich Snippetsleri Kullanın

Zengin sonuçlar SERP sonuçlarında sayfalarınızın daha fazla tıklama almasına olanak sağlar. Rich snippetsler içerikleriniz hakkında kullanıcılara kilit bilgiler sunar. Bu snippetler kullanıcıların daha çok dikkatini çeker ve sayfa sonuçlarınıza daha fazla tıklar.

Arama motorlarında arama yapan kullanıcıların %39,4’ünün ilk sıradaki sonuca tıkladığını biliyoruz. Eğer ilk sıradaki sitelerde rich snippet kullanımı mevcut ise bu oran %43,7’ye kadar yükselebilmektedir. Aynı şekilde ikinci sıradaki sonuçların tıklama oranı ise %18,4’ten %27,1’e kadar yükselmektedir. 

CTR değerinizi arttırabilecek Rich Snippets örnekleri;

 • FAQ (Sıkça sorulan sorular)

 • Price (Ürün fiyatları)

 • Thumbnails (Küçük görseller)

 • Reviews (Ürün değerlendirmeleri)

 • Breadcrumbs

SEO Çalışmalarında CTR Optimizasyonunun Önemi Nedir?

CTR değeri sayfalarınızın SERP sonuçlarındaki performansı hakkında sizlere bilgi verir. Sayfalarınızın sıralama değerinin yüksek olması her zaman iyi bir SEO performansına sahip olduğu anlamına gelmeyebilir. Sayfalarınız ilk sırada yer alabilir ancak yeterli düzeyde tıklama oranına sahip değilse ikinci veya üçüncü sıradaki rakipleriniz sizden daha fazla trafik elde edebilir. 

İşte bu noktada CTR değeri size bir ipucu sunabilir. Eğer CTR değerleriniz düşük düzeyde seyrediyorsa bu konuda düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Örneğin sayfalarınız kullanıcıların arama niyeti ile örtüşmüyor veya onları harekete geçirici mesajlar iletemiyor olabilirsiniz. SEO çalışmalarında bu sebeple CTR Optimizasyonu oldukça önemli bir noktaya sahiptir.

CTR Değerini Nasıl Öğrenebilirim?

Sitenizin ve sayfalarınızın ortalama CTR değerlerini Google Search Console üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu değeri öğrenebilmeniz için Search Console hesabınızın uzun bir süre kurulu olması veri elde etmesi gerekiyor. Search Console aracında Performans sekmesinden sitenizin ortalama CTR değerini görebilir. Aynı zamanda sitenizde gelen arama sorgularınının ve sayfaların ortalama CTR değerlerini de yine bu sayfa üzerinden elde edebilirsiniz. 

Sorgular, sayfalar, cihazlar, ülkeler, arama görünümü ve tarih özelinde de sitenizin ortalama CTR değerlerini öğrenebilirsiniz. Örneğin cihazlar özelinde sayfalarınızı analiz edip hangi cihazlarda daha fazla, hangilerinde ise daha az CTR değeri elde ettiğinizi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca sorgular ve sayfalar kısmından CTR değeri düşük içeriklerinizi tespit edebilir, bunları optimize edebilirsiniz.

Trafiğinizi Artırın: CTR Optimizasyonu – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.