Link Juice (Equity) Nedir?

Link Juice, SEO’da bir web sitesinin backlink edindiği bir başka web sitesinden aldığı değer veya otoriter miktarını tanımlayan bir terimdir. Aynı zamanda Link Equity olarak da bilinmektedir. Alaka düzeyi yüksek sayfa ve sitelerden aldığınız backlinklerin Link Juice (Equity) değeri daha yüksek olacaktır. 

Ne kadar fazla otoriter ve alaka düzeyi yüksek siteden backlink alırsanız sitenizin otoritesi aynı oranda artış gösterecektir. Link Equity tabiri doğru ve kaliteli backlink edinme stratejisi olarak görülebilir. Link Juice değeri yalnızca backlink aldığınız sayfaya değil, diğer sayfalarınız içinde etkili olabilir. Edindiğiniz bu değeri doğru bir strateji ile oluşturulmuş sayfa içi bağlantılar yolu ile web sitenizin tamamına yayabilirsiniz.

Link Juice Nasıl Çalışır?

Link Equity (Juice) çalışma prensibini bir örnek ile ele alalım. A ve B adında 2 farklı web sitesi olduğunu varsayalım. Bu 2 sitenin sahip olduğu Backlinkler ise aşağıdaki gibi olsun. Bu 2 sitenin Backlink aldığı web sitelerin tamamının eşit otoriteye sahip olduğunu varsayalım.

A websitesi B’den daha fazla Backlink bağlantısına dolaylı olarak ta daha fazla Link Juice değerine sahiptir. A websitesinin otorite değeri B’den daha fazla olacaktır.

Link Juice Değeri Nasıl Belirlenir?

Web sitenizin edindiği her Backlink ile Link Equity (Juice) değeri elde edemezsiniz. Link Juice değerini belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlere göre sahip olduğunuz geri bağlantıları Link Equity değeri artış göstermektedir. Peki Link Equity değerini belirleyen bu faktörler nelerdir?

Alaka Düzeyi

Web sitenizin edindiği backlinkler sayfanız ve içerikleriniz ile alakalı olmalıdır. Örneğin bir yemek tarifi sitesine sahipseniz ve müzik aletleri satan bir siteden backlink almanız pek alakalı olmayacaktır. Arama motorları bu bağlantılar arasında bir anlam ve alaka arar. Bu sebeple edineceğiniz bağlantılar ne kadar alakalı olursa Link Juice değeri de aynı oranda yüksek olacaktır. 

Backlink Alınan Sitenin Otoritesi

Otoritesini kanıtlamış güvenilir sitelerden edindiğiniz backlinklerden gelen Link Juice değeri, yeni bir siteden elde edeceğiniz Link Juice değerinden daha fazla olacaktır. Backlink alırken daima otoriter ve güvenilir siteleri tercih edin. 

Backlink Türü

Link Juice değeri Backlink türlerine göre değişkenlik gösterebilir. Nitekim 4 farklı Backlink türü bulunmaktadır. Bunlar;

 • Dofollow

 • Nofollow

 • Sponsored

 • UGC

Dofollow Backlinkler ile edindiğiniz geri bağlantılardan Link Juice değeri elde edebilirsiniz. Ancak Nofollow, UGC ve Sponsored geri bağlantılar ile verimli değer elde edemezsiniz. Bu bağlantı türleri ile Link Equity elde edilebilse de Dofollow bağlantılar kadar değerli olmayacaktır. 

Bağlantıların Taranabilir Olması

Backlink aldığınız sayfa arama motorları tarafından görünüp, görünmediğini kontrol edin. Eğer arama motorlarına kapalı bir sayfadan geri bağlantı aldıysanız, arama motorları bu sayfayı tarayamadığı gibi geri bağlantılarınızıda tarayamaz, tarayamadığı Backlinklerden sinyal alamadığı için sayfalarınıza herhangi bir Link Juice değeri aktarılmaz. 

Backlink Bağlantıları Sitenin Neresinde Bulunuyor?

Sayfaların footer veya sidebar bölgelerine gömülü halde bulunan backlinkler arama motorları gözünde değersiz olarak gözükmektedir. Geri bağlantıların kullanıcılar tarafından seçilir ve yararlı olacak şekilde eklenmesi gerekmektedir. Arama motorları sitelerin mimarisini inceleyerek verilen geri bağlantıların ne düzeyde faydalı veya zararlı olduğunu artık tespit edebiliyor. Bu sebeple edindiğiniz geri bağlantıların etkili komponentlerde olduğuna dikkat edin. 

Backlink Sayısı

Edindiğiniz kaliteli Backlink sayısı elde edeceğiniz Link Juice değerini aynı oranda arttıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kaliteli geri bağlantı sayısıdır. Birkaç tane otoriter siteden bağlantı aldıktan sonra binlerce zararlı ve otorite sahibi olmayan sitelerden aldığınız bağlantılar uzun vadede sitenize zarar verecektir.

Nasıl Daha Fazla Link Juice Değeri Elde Edilir?

Link Juice teriminin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve değerinin nasıl belirlendiğine kısaca değindik. Peki bu değeri nasıl daha fazla elde edebiliriz? Daha fazla Link Juice değeri elde edebilmenin tek yolu tabi ki çok daha fazla kaliteli Backlink elde etmektir. Daha fazla Backlink edinebilmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz;

 • Otoriter bir içerik oluşturun ve SERP sıralamasında bir numara olun!

 • Link Reclamation yöntemleri ile kırık Backlinklerinizi onarın.

 • Diğer web sitelerinde tanıtım yazısı yayınlayın.

Link Juice Değer Nasıl Hesaplanır? 

Link Juice değeri elinize defter kalem alıp hesaplayabileceğiniz bir metrik değildir. Bu değeri tahmini olarak hesaplayabilmeniz mümkündür. Bunun için bazı kriterleri incelemeniz gerekecektir. Bu kriterler kısaca şunlardır;

 • Backlink Türü

 • Backlink Edindiğiniz Sitenin Otoritesi

 • Backlink Verilen Bağlantı Metni

 • Geri Bağlantının Alaka Düzeyi

Backlink Türü

Google Penguen Algoritması ile birlikte 2012 yılında Nofollow bağlantı türünü tanıttı. Nofollow bağlantı türleri Googlebot gibi arama motoru botlarına bu bağlantıların takip edilmemesi yada takip etmeye değer olmadığını belirtir. Bu etiketler ile site sahipleri bağlantıların güvenilir olup olmadığını belirtebilmektedir. 2019 yılında ise Google Sponsored ve UGC adında 2 farklı Backlink türü daha duyurdu. Bu etiketler bağlantıları ücretli veya kullanıcılar tarafından oluşturulan bağlantıları vurgulamak için kullanılmaktadır. Örneğin reklam amaçlı verilen geri bağlantıları Sponsored olarak etiketleyebilir, sayfalarınızın yorum kısmında eklenen bağlantıları UGC olarak etiketleyerek bu bağlantıları arama motorlarına tanıtabilirsiniz. 

Nofollow Bağlantı Örneği;

Bağlantı Metni

Sponsored Bağlantı Örneği;

Reklam Metni  

UGC Bağlantı Örneği;

Yorum Metni  

Dofollow bağlantılardan elde edeceğiniz Link Equity değeri diğer etiket türlerine oranla daha yüksek olacaktır. Bu değeri hesaplarken bağlantılarınızın türünü göz önüne alın. 

Backlink Aldığınız Sitenin Otoritesi

Backlink sahip olduğunuz veya almak istediğiniz sitelerin otoriter olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Çeşitli araçlar ile web sitelerinin otoritesini ölçebilirsiniz. Ahrefs, Semrush ve Moz gibi SEO Toolları ile web sitelerinin otoritesini ölçebilir bu sitelerden verilen Backlinkleri inceleyebilirsiniz. 

Backlink Verilen Bağlantı Metni

Web sitesinin sidebar ve footer kısımlarından gömülü olarak eklenen bağlantıların pekte etkili olmadığından bahsetmiştik. Peki geri bağlantıları tam olarak nasıl almamız gerekiyor?

Aslında çok basit. Örneğin online bir çiçek ve bitki sattığınız bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Çiçek saksıları ve el aletleri satan bir başka siteden geri bağlantı almak istiyorsunuz. Bu sitede çiçek ve bitki gibi eşleşen kelimeler ile aldığınız Backlinkler daha değerli Link Juice elde etmenizi sağlayacaktır. 

Alaka Düzeyi

Backlink aldığınız sitelerin veya sayfaların sizin siteniz ile alakalı olması önemlidir. 

Örneğin demir ürünleri ile ilgili bir blog sitesinden Backlink almayı planlıyorsunuz. Ancak bu web sitesinde çiçekler veya bitkiler ile alaklı hiçbir içerik ve metin bulunmuyor ise bu siteden elde edeceğiniz geri bağlantının Link Equity değeri bir hayli düşük olacaktır. 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta geri bağlantının verildiği metindir. Eğer örnekte bahsettiğimiz demir ürünleri ile alakalı blog sitesinde çiçek veya bitkiler için demir saksı, demir korumalık vb. içerik veya metinler içeriyorsa bu sayfalardan elde edilecek bağlantıların Link Juice değeri kesinlikle yüksek olacaktır. 

Geri bağlantı elde ederken daima kullanıcı odaklı düşünmeli ve farklı kullanıcıların bu bağlantıları gördüğünde tıklama eğiliminde olup olmayacağını düşünmeniz yeterli olacaktır. (Clickbait gibi kullanıcıları aldatma girişimleri bu kapsam dışındadır.)

Domain Otoritenizi Güçlendirin: Link Juice – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.