SEO Uyumlu Pagination Yapısı Nasıl Olmalı?

Pagination yani sayfalandırma, web sitesi içeriğinin tek sayfaya sığmadığı durumlarda kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sayfa performansını iyileştirmek amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Pagination, doğru bir şekilde uygulandığında hem arama motorları hem de kullanıcılar için kolaylık sağlar. Ancak yanlış uygulamalar duplicate content sorunlarına yol açabilir, SEO çalışmalarınızı ve organik trafiğinizi olumsuz etkileyebilir. 

Bu içerikte SEO uyumlu Pagination yapısı nasıl olmalı, hangi sayfalarda pagination kullanılmalı, pagination yöntemleri neler? Gibi soruların cevapları üzerinde duracağız. Doğru Pagination uygulamalarından bahsederek organik trafiğinizi nasıl yükseltebilirsiniz bunlara değineceğiz. 

Pagination Nedir?

Pagination (sayfalandırma) yöntemi sayfa içeriğinin bölümlere ayrılarak tek sayfada görüntülenmesini önlemek için kullanılan web tasarım tekniğidir. İnternette gezinirken, veya Google gibi arama motorlarında bir sorguyu arattığınızda Pagination yapısına rastlayabilirsiniz. Çünkü Google bile arama sonuçlarını listelerken sonuçları küçük parçalara böler ve sayfalandırır.

Sayfalandırma yönteminin önemli olduğu ve sıkça kullanıldığı web siteleri şunlardır:

  • E-ticaret siteleri
  • Blog Siteleri
  • Haber Siteleri
  • Forum Siteleri

Pagination Yöntemleri Nelerdir?

Sayfa içeriğini bölümlere ayırmak için kullanılan üç yöntem vardır: Pagination, Infinite Scroll Down ve Load More. 

Klasik Pagination

Sayfa içeriğinin sıralı numaralar kullanılarak kategorize edildiği, en sık kullanılan sayfalandırma yöntemidir. Gezinmeyi kolaylaştırır ve kullanıcının sayfa içerisinde aradığı  ürün/bilgi hakkında fikir edinmesini sağlar.  Daha fazla içerik görüntülemek için kullanıcının farklı bir sayfayı yüklemesi gerekir.

Load More (Daha Fazla Yükle)

Load More yöntemi kullanılan sayfalarda içeriğin tamamı aynı sayfada görüntülenmesi sağlanır. Ancak Load More bağlantısına tıklandığında daha fazla içerik görüntülenmeye başlar. Bu yöntem, kullanıcıların karar verme süresini kısaltır ve listelenen içeriğin ne kadarının görüntülendiğini anlamalarına kolaylık sağlar.

Load More yöntemi ile web sayfaları hızlı yüklenir,  çünkü ilk açılışta sayfa içeriğinin sadece bir kısmının yüklenir. Ayrıca daha fazla seçeneği aynı sayfa içerisinde görüntüleme fırsatı verdiği için karşılaştırma ve seçim yapmakta kullanıcılara kolaylık sağlar.

Infinite Scroll Down(sonsuz kaydırma)

Infinite Scroll Down yönteminde tüm sayfa içeriği aynı sayfada görüntülenir. Kullanıcıların daha fazla içerik görüntülemek için herhangi bir yere tıklaması gerekmez. Kullanıcılar sayfa içerisinde aşağı doğru kaydırdıkça daha fazla içerik görüntülenmeye başlar.

Infinite Scroll Down Facebook, Instagram, Youtube gibi platformlarda karşımıza çıkar.  Kullanıcıların spesifik bir sonucu aramadığı durumlarda tercih edilir. Bu durumda kullanıcıların daha fazla içerik görüntülemek için herhangi bir yere tıklamasına gerek kalmaz  ve sayfa ile daha çok etkileşimde kalır.


Neden Pagination Kullanılmalı?

Pagination yöntemlerinden ve nasıl çalıştığından bahsettiğimize göre neden pagination kullanılmalı bunlara göz atalım. Pagination kullanmak için birçok sebepten bahsedilebilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

Daha İyi Kullanıcı Deneyimi

Tek bir sayfada tüm içeriğin görüntülenmesi kullanıcıların kafasını karıştırabilir veya aradıklarını bulamayacaklarını düşünmelerine sebep olabilir. Pagination bunu önlemek için sayfa içeriğini küçük parçalara böler ve kullanıcıya aradıklarını bulmalarında kolaylık sağlar. 

Arama motorlarının artık kullanıcı deneyimini de sıralama faktörü olarak değerlendirdiği göz önünde bulundurulduğunda pagination kullanımının da önemi daha artıyor.

Daha Kolay Gezinme

Pagination kullanıcıya sayfanın içeriği ve miktarı hakkında bilgi vermekle birlikte gezinmeyi de daha kolay hale getirir. Kullanıcının içerikle etkileşime geçme ve aradıklarını bulma süreçlerini kolaylaştırır. Aynı zamanda içeriğin çeşitliliği hakkında kullanıcıya bilgi vermeye yarar. Böylece daha fazla içerik arayan ve karşılaştırma yapmak isteyen kullanıcıların sayfa içerisinde vakit geçirmesine yardımcı olur.

Daha Hızlı Yüklenen Sayfalar

Pagination ile tek sayfaya sığmayacak kadar çeşitli ve büyük içerikler küçük parçalara bölünerek kategorize edilir. Sayfa içerisinde görüntülenen içerik miktarı azaldığı için, sunucu ve tarayıcı arasındaki alışveriş süresi de kısalır. Böylece sayfaya ait dosyalar daha hızlı yüklenir ve sayfa çok daha hızlı bir şekilde açılır.

Günümüzde kullanıcılar hızlı açılmayan sayfaları çabucak terk ederek farklı alternatiflere yönelirler. Bu yüzden site hızını geliştirmek, SEO açısından da değerlidir. Çünkü bilindiği üzere arama motorları kullanıcı deneyimlerini de sıralama faktörü olarak değerlendirirler. 

SEO Uyumlu Pagination Yapısı

SEO uzmanları, pagination kaynaklı oluşabilecek duplicate content ve dizine eklenme sorunlarını çözmek için 2011 yılında Google tarafından kullanıma sunulan rel=”prev” ve rel=”next” etiketlerini kullanıyorlardı. Böylece arama motorlarına hangi sayfaların pagination yapısına dahil olduğunu, hangilerinin taranacağı ve dizine eklenecekleri belirtiliyordu.

Bu etiketlere ait Google dokümanını incelediğimizde Google’ın artık rel=”prev” ve rel=”next” etiketlerini dizine ekleme sinyalleri olarak görmediğini belirtiliyor. 

21 Mart 2019 tarihinde Google Search Central’da yapılan açıklamada Google dizine ekleme sinyali olarak artık bu etiketleri dikkate almadığını açıkladı. 

Bu etiketler kullanımdan kalktığına göre SEO uyumlu pagination yapısı nasıl olmalı, hangi yöntemler tercih edilmeli? birlikte inceleyelim.

Paginated Sayfalarda Canonical Etiketini Kullanın

Sayfalandırma yapılırken en çok karşılaşılan sorunlardan birisi de duplicate content(kopya içerik) sorunudur. Bu sorunu aşmak için tüm paginated sayfalarda rel=”canonical” etiketini kullanarak kategori sayfasını standart sayfa olarak belirtmelisiniz. Böylece duplicate content sorunun önüne geçmiş olursunuz.

Örnek: www.siteadı.com/kategori?p=3 sayfası için canonical belirtirken

www.siteadı.com/kategori”> kodu kullanılmalı. 

Taranabilir Bağlantılar Kullanın

Arama motorlarının bir sayfayı taraması ve dizine ekleyebilmesi için öncelikle o sayfaya ulaşabiliyor olması gerekir. Bu yüzden sayfalandırma yapılırken verilen bağlantıların arama motorları tarafından taranabilir olduğundan emin olun. 

HTML tagini kullanın ve href özelliğini kullanarak sayfa adresini belirtin. 

Taranabilir bir bağlantı şu şekilde olmalıdır:  

Burada dikkat edilmesi gereken nokta Google’ın tagi ile belirtilmemiş bağlantıları tarayamadığı ve dolayısı ile dizine eklemeyeceğidir.  Örnek verecek olursak, aşağıdaki URL’ler Google tarafından taranmayacaktır.

 

Paginated sayfaları site haritasına eklemeyin

Paginated sayfaların site haritasına eklenmesi tarama bütçesini olumsuz etkileyebilir. Hatta Paginated rastgele bir sayfanın dizine eklenmesine bile sebep olabilir. Bu yüzden XML site haritasına paginated sayfaların eklenmesi önerilmez. Önemli bir hatırlatma: paginated sayfalarda canonical olarak belirtilen ana kategori sayfalarını site haritasına eklemeyi ihmal etmemelisiniz. 

Görüntülenecek içerik miktarını belirlerken dikkat edin

Görüntülenecek sayfa içeriği miktarını belirlerken sayfa hızını göz önünde bulundurmayı unutmayın. İyi kurgulanmış bir pagination yapısının sayfa hızını iyileştirebileceğinden bahsetmiştik. Bununla birlikte çok fazla içeriğin görüntülenmeye çalışıldığı durumlarda ise sayfa yüklenme hızı düşebilir. Sayfa hızının düşmesi ne arama motorlarının ne de kullanıcıların gerçekleşmesini istediği bir senaryodur. Bu yüzden görüntülenecek içerik miktarına iyi karar vermeniz önemlidir. 

Doğru pagination yöntemini kullanın

Örneğin arşiv listelenen bir sayfa için infinite scroll down kullanmak, kullanıcı deneyimini zorlaştıracaktır. Kullanıcılar aradıklarını bulmakta veya ne kadar daha içerik olduğunu anlamakta zorluk yaşayacaklardır. İçeriğin başında bahsedilen klasik pagination, load more, infinite scroll down seçenekleri arasından web sitesine en uygun olanı tercih edin. Hedef kitlenizin arama niyetini göz önünde bulundurun ve buna uygun bir pagination yapısı kullanın.

İçeriklerinizi Sayfalara Bölün: Pagination – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.