Google Search Console Nedir?

 

Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir araç olan Search Console, web sitenizin performansını ve arama görünümünü kontrol etmenize olanak sağlar. Bu konsol SEO çalışmalarında en çok kullanılan araçların başında gelmektedir.

Genel olarak Google Search Console yalnızca arama performansını sunan basit bir araç olarak görülmektedir. Peki bu konsol yalnızca basit performans grafikleri mi sunuyor? Başka ne gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor? Gelin hep birlikte Search Console rehberimize bir göz atalım. 

Google Search Console Nedir?

Google Search Console, web sitelerin arama performansı, site sağlığı ve teknik sorunlarını inceleyebileceğiniz bir araçtır. Bu araç teknik sorunları ve kullanıcıların yaşadığı deneyime dair metrikleri site sahiplerine sunar. Bu metriklerin yanı sıra çözüm önerileri de sunarak arama görünümünü geliştirmelerine olanak sağlar. 

Search Console ile kontrol edebileceğiniz metrikler;

 • Arama Performansı
 • Teknik Hatalar
 • Sayfa Deneyimi 
 • Dizin Sayfaları 
 • Core Web Vitals
 • Mobil Uyumluluk
 • Site İçi ve Dışı Bağlantılar
 • Tarama İstatistikleri
 • Güvenlik ve Manuel Cezalar

Google Search Console Kurulumu Nasıl Yapılır?

Web sitenizin arama performansı ve teknik hatalarını gözlemleyebilmek için Google Search Console kurulumunu yapmanız gerekmektedir. 

 1. Google hesabınıza giriş yapın ve Search Console sayfasını açın.
 2. “Şimdi başlayın” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

 1. Sol veya Sağ taraftaki bölmelere alan adınızı yazdıktan sonra “Devam” butonuna tıklayın. Eğer sitenizde birden fazla alan varsa (https://m.seoart.com vb. sub domain) sol tarafı kullanarak hepsini aynı anda ekleyebilirsiniz. Sol tarafı kullandığınızda aşağıdaki ekran gelecektir. 

 1. Bu adımda alan adınızı doğrulamak için verilen yapılandırma metnini alan adınızın DNS ayarlarına ekleyiniz. 

 2. Ardından “Doğrula” butonuna tıklayarak devam edin. 

 3. Eğer Sağ tarafa eklediyseniz karşınıza bu ekran gelecektir. 

ile

 1. Bu yöntemde Google birden fazla doğrulama yöntemi sunmaktadır. 

  1. Birinci yöntemde Google tarafından otomatik oluşturulan HTML dosyasını web sitenizin barındığı sunucudaki ana dizin dosyasına eklemeniz gerekmektedir. (Eğer Wordpress yapıda bir web sitesi kullanıyorsanız “/Public_html” dizinine eklemeniz gerekmektedir.)

  2. İkinci yöntemde ise HTML etiketini web sitenizin kaynak kodunda yer alan

   etiketleri arasına eklemeniz gerekmektedir. 
  3. Üçüncü yöntemi kullanmak için Google Analytics kurulumu yapmış olmanız gerekmektedir. Eğer aktif bir Analytics hesabınız var ve izleme kodlarınız sitenizin ana sayfasında ekli ise otomatik olarak doğrulayabilirsiniz. 

  4. Dördüncü yöntemi kullanmak için ise Google Tag Manager kurulumu yapmış olmanız gerekmektedir. Eğer Tag Manager kurulumu mevcut ise bu seçeneği seçtiğinizde Google sitenizi otomatik olarak doğrulayacaktır. 

  5. Beşinci ve son yöntemde DNS yapılandırma metnini domain sağlayıcı hesabınızda yer alan DNS ayarlarına ekleyerek doğrulayabilirsiniz. 

 2. Doğrulama işlemini başarıyla tamamladıktan sonra artık Search Console’u kullanmaya hazırsınız. 

Kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra detaylı veri almak için bir süre beklemeniz gerekecektir. Bu süre sitenize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

Google Search Console Ne İşe Yarar?

Search Console aracını aktif olarak kullanmak için her bölümün işlevini net olarak anlamamız önemlidir. Konsolu ilk açtığımızda karşımıza “Ön İzleme” adında bir özet sayfası karşılamaktadır. Performans, dizin, deneyim ve geliştirmeler başlıkları ile genel bir özet sunulmaktadır. 

Performans

Performans sekmesinde Google Search Console kurulumunu yaptığınız günden bulunduğunuz güne kadarki arama performansını görüntüleyebilirsiniz. İçeriklerinizin Google SERP sonuçlarında ne kadar kişiye gösterildiğini, bu görüntüleyen kişilerden kaç kişinin sizin sitenizin sonucuna tıkladığını ve bu sonuçların ortalama olarak kaçıncı sırada yer aldığınız görüntüleyebilirsiniz. Son olarak ise görüntüleyenlerin yüzde kaçının sizin sonuçlarınıza tıkladığı verisini elde edebilirsiniz. 

Performans raporunun alt tarafında ise arama verileri,

 • Sorgular (Anahtar Kelimeler)
 • Sayfa URL’leri 
 • Ülkeler
 • Cihazlar
 • Arama Görünümü 
 • Tarihler

Bazında farklı görünümleri listelenir. Sorgular kısmında içeriklerinizin hangi anahtar kelime aramasında kaçıncı sırada yer aldığını, hangi anahtar kelimeden en fazla görüntülenme veya tıklama aldığınızı kontrol edebilirsiniz. 

Search Console’un SEO çalışmaları kapsamında en önemli sekmesi kuşkusuz “Sorgular” kısmıdır. Bu sekmeden hangi anahtar kelimelere yoğunlaşmanız gerektiğini gözlemleyebilir, farklı zaman dilimlerinde yaşadığı yükseliş veya düşüşleri gözlemleyerek strateji oluşturabilirsiniz.

Sayfa URL’leri kısmında ise sayfalarınızın performansını gözlemleyebilirsiniz. Ülkeler sekmesinde ise sitenize hangi ülkeden ne kadar trafik geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Ülkeler bazında örnek rapor gösterimi;

Cihazlar sekmesinden ise gelen arama trafiğin hangi cihazlar üzerinden yapıldığını ayrıntılı bir şekilde gözlemleyebilir. Arama görünümünde ise kullanıcıların SERP sonuçlarından hangi seçeneği seçerek sitenizi ziyaret ettiğini gösterir. Örneğin FAQ soruları, görseller, zengin snippet'ler ve benzeri. 

Son olarak ise arama trafiğinin tarihe bağlı olarak gösterimi yer almaktadır. Günlük olarak hangi kelime araması ile ne kadar trafik elde ettiğinizi bu sekmeden görebilirsiniz.

URL Denetimi

URL Denetimi sekmesinden sitenizi manuel olarak kontrol edebilir, URL’nizin dizine eklenip eklenmediğini denetleyebilirsiniz. Sitenizde yer alan URL’leri canlı olarak test edebileceğiniz bu kısımda Googlebot’un sitenizi tarama aşamasından sonra nasıl gördüğünü keşfedebilir, yine oluşan teknik hataları bu kısımdan gözlemleyerek iyileştirmeler yapabilirsiniz. 

Dizin

Search Console üzerinde belkide en çok üzerinde durmamız gereken yerlerden bir tanesi Dizin sekmesidir. Bu kısımda sitemizin hangi sayfalarının dizine eklenip eklenmediğini, teknik hata bulunan sayfalarımızı bulabilir ve site haritalarımızı kaydedebiliriz. Dizin sekmesinin altında Sayfa Sayısı, Video Sayfaları, Site Haritaları ve URL Kaldırma kısımları yer almaktadır.

 

 • Sayfa sayısı kısmında Google’ın sitenizdeki sayfa URL’lerini nasıl keşfettiğini, bunları tarayıp taramadığını ve bu taramaların ne kadarının başarılı olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Başarısız olan taramaların ayrıntılı nedenleri ve çözüm önerilerini de yine bu başlık altında bulabilirsiniz. Bu kısmın bir diğer önemli özelliği ise sitemizde yer alan teknik hataları raporlamasıdır. Google tarafından keşfedilen tüm sayfa URL’leri buradan gözlemlenebilir, teknik hataları mevcut ise reaksiyon alabiliriz.
 • Video sayfaları işlev bakımından Sayfa sayısı kısmı ile benzer özellikler taşımaktadır. Bu kısımda sayfalarınızda yer alan tüm video dosyaları taranır ve özel olarak dizine eklenir. Sitenize ait veya gömülü tüm video dosyaları video aramalarında özel olarak sıralanır ve sitenize alternatif trafik sağlar. Bu kısımda ayrıca sitenizde yer alan video dosyalarının teknik hatalarını görebilir, bu hataların nasıl giderileceğine dair ipuçlarını görebilirsiniz. 
 • Site haritaları sekmesinden site haritalarınızı ekleyebilir ve kaldırabilir, site haritalarınızın başarılı bir şekilde eklenip eklenmediğini de bu kısımdan kontrol edebilirsiniz. Site haritanızı tanımlayarak Google’ın sitenizi daha etkin tanımasına ve hızlı taramasına olanak sağlar. 
 • URL Kaldırma kısmından ise artık geçerli olmayan sayfalarınızı dizinden kaldırma isteği gönderebilirsiniz. URL’yi Geçici Olarak Kaldırma kısmından işlem yaptığınızda sayfalarınız 6 Ay süre ile geçici olarak dizinden kaldırılır. Önbelleğe Alınmış URL’yi Temizleme kısmından işlem yaptığınızda ise sayfanız tamamen Google dizininden kaldırılır. 

 

Deneyim

Deneyim kısmı sitenize gelen ziyaretçilerin deneyimleri raporlanmaktadır. Kullanıcı deneyimleri 4 farklı başlık altında incelenmektedir. Bu başlıklar Sayfa Deneyimi, Önemli Web Verileri (Core Web Vitals), Mobil Kullanılabilirlik ve HTTPS’dir.

 • Sayfa Deneyimi mobil ve masaüstü olmak üzere iki farklı başlıkta incelenmektedir. Sayfa deneyimi kısmında Önemli Web Veriler, Mobil Kullanılabilirlik ve HTTPS deneyimlerini iki farklı başlıkta özet olarak sunulmaktadır. 
 • Önemli Web Verileri ziyaretçilerinizin sitenizdeki sayfaları ziyaret ederken karşılaştıkları hız problemlerini sunmaktadır. Gerçek kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak oluşturulan bu rapor sitenizin hızı hakkında en doğru bilgileri sunar. Bu raporlardan yola çıkarak efektif bir şekilde hız optimizasyon çalışmaları yapabilirsiniz. 
 • Mobil kullanılabilirlik kısmında sitenizi ziyaret eden mobil ziyaretçilerin karşılaştığı sorunları ele almaktadır. Örneğin mobil uyumlu olmayan veya okunması çok zor olan metinlerin bulunduğu sayfaları rapor olarak sunmaktadır. Bu raporlardan yola çıkarak sitenizi mobil cihazlar için daha uyumlu hale getirebilirsiniz. 
 • HTTPS kısmında ise SSL protokolü bulunmayan (yani “https” kullanılmayan) URL’lerinizi tespit edebilir, bu sayfaları ziyaretçileriniz için daha güvenli hale getirebilirsiniz. 

Geliştirmeler

Geliştirmeler sekmesinin altında AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) İçerik Haritaları, SSS, Logolar, Yorum Snippetleri, Videolar, Ayrıştırılamayan Yapılandırılmış Veri ve Google Sitelinks Arama Kutusu kısımları yer almaktadır. Bu kısımlar her sitede görünmeyebilir. Sitenizde kullandığınız video, snippet, sıkça sorulan sorular ve farklı metalara göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Manuel İşlemler ve Güvenlik Sorunları

Manuel İşlemler kısmı sitenizin Google Aramalarında görünmesini engelleyebilecek sorunların listelendiği kısımdır. Site sahipleri sıralamalarda üst sıralamalara çıkmak için zaman zaman doğru ve etik olmayan yollara başvurabilmektedir. Böyle durumlarda Google tarafından çeşitli cezalarla karşılaşmaktadırlar. Spam olarak tabir edilen bu yöntemlere başvurmanız durumunda bu tarz cezalar alabilir ve aldığınız cezaları bu kısımdan inceleyebilirsiniz. 

Güvenlik Sorunları kısmı ise sitenizin saldırıya uğradığı durumlarda veya sitenizin ziyaretçilerine ve bilgisayarına zarar verebilecek bir durum tespit ettiğinde bu eylemleri bu kısımda rapor olarak sunar. Bu raporlardan yola çıkarak sitenizin yol açabileceği veya uğrayabileceği zararları tespit edip engelleyebilirsiniz. 

Bağlantılar

Bağlantılar kısmı üzerinden sitenize farklı web sitelerden gelen bağlantıları ve site içerisinde oluşturduğunuz bağlantı ağını kontrol edebilirsiniz. Özellikle dış bağlantılar kısmından sitenize bağlantı veren siteleri tespit ederek, alakasız ve zararlı siteleri tespit edebilirsiniz. Sitenize zararlı dönüşümler sağlayacak bağlantıları tespit ettikten sonra Search Console Disavow (Bağlantı Reddetme)  sayfası üzerinden bu bağlantıları kaldırma isteğinde bulunabilirsiniz. 

Ayarlar

Search Console hesabınız ile ilgili ayarları kontrol edip düzenleyebileceğiniz bu kısımdan doğrulama işlemlerini kontrol edebilir, farklı kullanıcılara yetkinlik atayabilirsiniz. Ayrıca Google Analytics hesabınızı Search Console ile ilişkilendirebilir ve adres değişikliği yaptığınızda bunu Google’a bildirebilirsiniz. 

Son olarak sitenizi Google Search Console’dan kaldırmak istiyorsanız “Mülkü Kaldır” butonuna tıklayarak mevcut web sitenizi Search Console’dan tamamen kaldırabilirsiniz. Sitenizi Search Console’dan kaldırma işleminiz ardından verileriniz hemen silinmez. Kaldırma işleminin ardından 3 ay sonra verileriniz tamamen silinmiş olur. 

Tarama İstatistikleri

Tarama İstatistikleri ayarlar sekmesinde bulunan en önemli kısımlardan bir tanesidir. Bu kısımdan sitenizin tarama isteklerini kontrol edebilir, tarama bütçenizin nasıl kullanıldığını gözlemleyebilirsiniz. Tarama Bütçenizi optimize ederek sayfalarınızın daha hızlı ve etkin bir şekilde indekslenmesini sağlayabilirsiniz. 

Google Search Console Aracının Önemi

Sizlere Search Console aracının tam olarak ne olduğunu, nasıl kurulduğunu ve ne işe yaradığından kısaca bahsettik. Peki bu araç önemi nedir? SEO çalışmalarında ne gibi bir rolü bulunmaktadır? 

Google tarafından sunulan bu araç performanstan, teknik sorunlara kadar birçok konuda efektif olarak kullanılabilmektedir. Sitemizin arama sonuçlarında nasıl göründüğünü, ziyaretçilerimizin yaşadığı deneyimler ve teknik sorunlara dair raporlar bize çok değerli geri dönüşler sunmaktadır. Bu geri dönüşleri değerlendirerek sitemizi daha etkili bir şekilde geliştirebiliriz. Bu geliştirmeleri teknik ve içerik özelinde ayrı ayrı değerlendirerek ziyaretçilerimizin daha iyi bir deneyim yaşamasını sağlayabiliriz. Ziyaretçi deneyiminin iyileşmesi ile birlikte sitemizin elde ettiği organik trafikte de artışları gözlemleyebiliriz. 

SEO 101: Search Console – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.