SEO Tools

SEO çalışmaları birbirini kapsayan birçok farklı iş disiplinini içinde barındırır. Pazarlama, içerik, yazılım ve daha birçok konuda çalışmalar yürütmeniz gerekebilir. SEO araçları bu farklı uzmanlık gerektiren konularda sizlere yardımcı olur. 

SEO Tools Nedir?

SEO araçları, web sitenizin performansını ölçmenizi, arama motorlarındaki sıralama ve görünümlerini kontrol etmenizi kolaylaştırır. Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarında rakip incelemesi, anahtar kelime araştırmaları ve benzeri birçok çalışma oldukça uzun ve bir o kadarda zordur. SEO araçları bu görevleri hızlı bir şekilde çözerek zamandan ve bütçenizden tasarruf etmenize olanak sağlar.

SEO Tools ile detaylı çalışmalar yürütebileceğiniz başlıca konular;

 • Analiz

 • Anahtar Kelime Araştırması

 • Backlinkler

 • Yerel SEO

 • Mobil SEO

 • On Page SEO

 • Off Page SEO

 • Sayfa Hızı

Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanları tarafından kullanılan birçok SEO Tools bulunmaktadır. Bu içeriğimizde sizlere uzmanlar tarafından en çok kullanılan ücretli ve ücretsiz SEO araçlarını sıralayacağız.

Ücretsiz SEO Tools

 1. Google Search Console

Google tarafından web site sahipleri için kullanıma sunulan Search Console aracı en çok kullanılan ücretsiz toollar arasında yer almaktadır. Search Console aracı, web sitenizin Google arama motoru üzerinden gelen organik trafiği incelemenize olanak sağlar. Bu araç ile aşağıdaki verilere erişebilirsiniz; 

 • Sitenizin Organik Anahtar Kelimeleri

 • Sayfalarınızın Ortalama SERP Sıralaması

 • Organik Trafik Değerinizi (Yalnızca Google Arama Motoru)

 • Teknik Sorunları (Dizin, Mobil Kullanılabilirlik, Sayfa Hızı ve HTTP)

Google Search Console Performans Raporu

 1. Ahrefs Webmaster Tools

Dijital pazarlama ve SEO uzmanları tarafından en çok kullanılan araçların başında Ahrefs gelmektedir. Birçok özelliği ücretli olan Ahrefs, Webmaster Tools adı altında sınırlı kullanımını kar amacı gütmeyen sayfa yöneticileri için ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu araç ile aylık 5.000 tarama isteğinde bulunabilir ve 100’den fazla teknik sorunu inceleyebilirsiniz. 

Ahrefs Webmaster Tools

 1. Google PageSpeed Insights

Web site hızı kullanıcı deneyimi ve arama motoru sıralaması açısından oldukça önemli olduğunu biliyoruz. Bu sebeple sitemizin ve sayfalarımızın hızını gerçek kullanıcıların gözünden görebilmemiz oldukça önemlidir. PageSpeed Insights, bu görevi en iyi şekilde yerine getiren neredeyse kusursuz bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Web sitenizin mobil ve masaüstü cihazlarda hız performansını sunarken aynı zamanda sayfalarınızın hızını etkileyen problemlere de ışık tutuyor. 

Google PageSpeed Insights Raporu

 1. Exploding Topics

Exploding Topics aracı ile anahtar kelime araştırmalarınızı genişletebilir ve yeni anahtar kelime fikirleri edinebilirsiniz. Ayrıca hedef kitlenizin en çok aradığı konu başlıklarını ve terimlerini farklı zaman dilimlerine göre gözlemleyebilirsiniz. Exploding Topics ile internet kullanıcı arasında popüler hale gelen, anahtar kelime, başlık ve daha birçok farklı konuyu görebilir, bu konuların trend grafiğini ve ortalama aranma hacimlerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu kelimelerin alternatiflerini de ayrıntı sayfasında görebilirsiniz. 

Exploding Topics Core Web Vitals Trend Raporu

 1. Google Analytics

Dünya genelinde en fazla kullanılan SEO Tools arasında gösterilen Analytics aracı, her geliştirici ve web site sahibinin kullanması gereken araçların başında gelir. Web sitenizin trafiğini analiz etmenize olanak sağlayan bu araç ile sitenizi ziyaret eden kullanıcıların;

 • Sitenize nasıl eriştiğini (Direkt, organik, reklam, sosyal medya veya referans)

 • Kullandığı cihazı (masaüstü, mobil, tablet)

 • Cihazın ekran boyutu

 • Kullanıcıların tercih ettiği tarayıcıları (Chrome, Opera, Brave, Safari) 

 • Cihaz İşletim Sistemi (iOs, Android) 

 • Ortalama Yaş Aralığı

 • Cinsiyet Bilgisi

 • Konum Bilgisi (Ülke ve şehir olarak)

başta olmak üzere birçok detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Bu veriler ışığında SEO stratejisi geliştirebilir, web sitenizin kullanıcı deneyimini arttırmak için adımlar atabilirsiniz. 

 1. Google Trends

Yine Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir araç olan Google Trends, arama motoru üzerinden yapılan popüler sorguları sunmaktadır. Hedef kitleniz hakkında araştırma yaparak, potansiyel ziyaretçilerinizin son zamanlarda hangi sorguları sıklıkla Google üzerinde aradığını görebilir, arama trendinin dönemlere göre nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca abonelik oluşturarak hedef anahtar kelimelerinizi otomatik olarak takip edebilirsiniz. 

Google Trends

 1. Classy Schema

Classy Schema aracı ile sitenize eklemek istediğiniz Structured Data kodlarının etkin bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu araç ile oluşturduğunuz kodları düzenleyebilir veya soru ve cevaplarınızı araca girerek otomatik olarak Structured Data kodlarınızı oluşturabilirsiniz.

Classy Schema Structured Data Viewer

 1. Mobil Uyumluluk Testi

Web sitelerinin mobil uyumlu olması SEO performansı açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Google tarafından sunulan Mobil Uyumluluk Testini kullanarak sitenizin ve sayfalarınızın mobil uyumluluk düzeyini ölçebilir ve mevcut hataları tespit edebilirsiniz. 

Google Mobile Friendly Test Tools

Ücretli SEO Tools

 1. Keywordtool.io

Anahtar kelime araştırmalarında en çok kullanılan ücretli araçların başında Keywordtool.io aracı gelmektedir. Bu araç ile hedef kitlenizin aramalarda kullandığı anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz. Ayrıca bu kelimelerin alternatiflerini ve uzun kuyruklu farklı kullanımlarını da keşfedebilirsiniz. En gelişmiş anahtar kelime aracı olarak karşımıza çıkan Keywordtool.io, anahtar kelimelerin aranma trendlerini, hacimlerini ve rekabet düzeyini kullanıcılarına sunar. 

Keywordtool.io Arama Motoru Optimizasyonu kelimesi raporu

 1. Semrush

Dijital Pazarlama ve SEO uzmanları tarafından en fazla kullanılan ücretli SEO Tools arasında kuşkusuz Semrush yer alır. Semrush aracı ile web sitenizin ve rakiplerinizin potansiyel trafik analizini yapabilir, trafik elde ettiği anahtar kelimeleri analiz edebilirsiniz. En önemli analiz araçlarından bir tanesi olan Semrush ile yapabileceğiniz başlıca işlemler şu şekildedir;

 • Anahtar kelime araştırması

 • Rakip analizi

 • Backlink analizi

 • SERP sıralama analizi

 • Site Audit 

 • Paid Search analizi

Semrush SEO Tool

 1. Screaming Frog 

Screaming Frog aracı bir SEO Crawl aracıdır. Diğer tüm web tabanlı SEO araçlarının aksine Java tabanlı bir desktop yazılımıdır. SEO uzmanları tarafından en çok kullanılan araçların başında Screaming Frog SEO Spider aracı gelmektedir. Ücretsiz olarakta kullanabileceğiniz bu aracı kapsamlı ve yüksek miktardaki link sayısına sahip sitelerinizde kullabilmeniz için ücretli versiyonuna sahip olmanız gerekmektedir. Siteleri tarayarak mevcut hatalarını tespit edebileceğiniz bu araç sayesinde site içi ve site dışı linkleri tespit etme gibi birçok işlem yapabilirsiniz. 

Screaming Frog SEO Spider Tool

 1. Ahrefs

SEO uzmanları tarafından en çok tercih edilen araçlardan bir tanesi olan Ahrefs, Semrush ile benzer özelliklere sahiptir. Ahrefs aracı ile web sitenizin performansını analiz edebilir, sahip olduğu Backlinkleri tespit edebilirsiniz. Ahrefs aracı ile yapabileceğiniz başlıca işlemleri şu şekilde özetleyebiliriz; 

 • Backlink analizi

 • Anahtar kelime araştırması

 • SERP analizi

 • Rakip analizi

 • Teknik SEO analizi

Ahrefs SEO Tool

 1. Quetext

SEO içerikleri hedef kitlenize ulaşmanıza olanak sağlayan en önemli bileşenlerden bir tanesidir. Arama motorları web siteleri tarafından yayınlanan içeriklerin özgün olmasına oldukça önem verir. İçeriklerinizin SEO uyumlu olmasının yanı sıra son derece benzersiz ve özgün olması önemlidir. Quetext aracı ile içeriklerinizin ne kadar özgün olup olmadığını kontrol edebilir, intihal bulunan paragraf veya cümleleri tespit edebilirsiniz. 

Quetext Kopya Kontrol Aracı

Ücretsiz ve Ücretli olarak en çok kullanılan SEO araçları listemiz burada sona eriyor. Bu araçlar ile efektif bir SEO çalışması yürütebilir, içeriklerinizi ve SERP sonuçlarınızı kontrol edebilir, sektördeki rakiplerinizi yakın takibe alabilirsiniz. SEO araçları bu çalışmalarda birbirini tekrar eden işleri hızlıca yapmanıza ve zamandan tasarruf etmenize olanak sağlar.

Ölçüm ve Takip: SEO Tools – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.