Core Update

Google her yıl algoritmalarını güncellemekte. 2020 Google algoritma güncellerime de ilk olarak 13 Ocakta gelmiştir. Ocak ayında gelen algoritma, core Update yani, Geniş çekirdek güncellemesi ile aramaların güncelleşmesi ile seo çalışmaları ufakta olsa sıralama değişikliğine uğramıştı.

Featured Snippet De-Duping

Bir diğer güncelleme ise 22 Ocakta geldi, Featured Snippet De-duping, Google ilk sıra da yer alan sitelere yönelik bir güncellemedir. Sıfırıncı sıra ( zero position ) ile bu güncelleme içine giren web siteleri aynı sayfalar da yer almayacak şekilde düzenlenmiştir.

Onaylanmamış Güncelleme

MozCast, 101,3°F'lik bir sıcaklık kaydettikten sadece iki gün sonra, 105.0°F'de zirve yaparak çok yüksek volatilite ölçtü. Google bu belirli tarihleri onaylamasa da, her iki olay da Ürün İncelemeleri Güncellemesinin 1-21 Aralık tarihlerinde kullanıma sunulması sırasında gerçekleşti.

En Çok Okunan Haberler Yeni Tasarımı

Onaylanmış Google, geleneksel bir algoritma güncellemesi olmasa da, En Çok Okunan Haberler'in tasarımında, onu masaüstünde iki sütuna bölerek ve (çoğu durumda) haber sonuçlarının kapladığı SERP gayrimenkul miktarını önemli ölçüde artırarak büyük bir revizyon yayınladı.

Ürün İnceleme Güncellemesi

1 Aralık'ta Google, yüksek kaliteli ürün incelemelerini ödüllendirmek için başka bir güncellemeyi (ve Nisan 2021 güncellemesinin yenilenmesini) duyurdu. Bu güncellemenin üç hafta boyunca yayıldığı ve MozCast'ın Aralık ayında birkaç gün yüksek SERP oynaklığı kaydettiği bildirildi.

Kasım 2021 Çekirdek Güncellemesi

17 Kasım'da Google, temel bir güncellemenin kullanıma sunulacağını duyurdu. Bu güncelleme resmi olarak Kasım ayının sonunda tamamlanırken, çoğu izleme sitesi tek günlük güçlü bir artış gösterdi (17 Kasım'da MozCast 101,7°F'ye ulaştı). Kara Cuma ile örtüşme, SEO topluluğunda tartışmalara yol açtı.

Kasım 2021 Spam Güncellemesi

Google, yaklaşık 8 gün içinde kullanıma sunulan başka bir geniş spam güncellemesini duyurdu. MozCast, 2 Kasım'da 96.9°F'de zirve yaptı. Temmuz güncellemesinden farklı olarak Google, bunu özellikle ""bağlantı spam"" güncellemesi olarak adlandırmadı ve hedeflenen siteler ve taktikler hakkında fazla ayrıntı vermedi.

Sayfa Başlığı Yeniden Yazılması

16 Ağustos'tan itibaren SEO'lar, SERP'lerde Google'ın sayfa başlıklarını yeniden yazmasında önemli bir artış fark etmeye başladı. Google daha sonra bu değişikliği onayladı (ancak kesin tarihi değil) ve sonuç kalitesi sorunlarıyla ilgili birçok şikayetin ardından Eylül ayında bazı değişikliklerin ölçeğini küçülttü.