Anchor Text Nedir?

 

Arama motorları, sıralama faktörü olarak birçok sinyali dikkate alır. En çok kendinden söz ettiren ise herkesin duyduğu backlinklerdir. Backlinkler ve site içi bağlantılar arama motorları için önemlidir. Arama motorları bağlantıları kullanarak sayfalar arasında gezinir. Bağlantıları arama motorlarına daha anlaşılır hale getirebilmek için Anchor Text hakkında bilgi sahibi olmalı ve Anchor text kullanırken bazı noktalara dikkat edilmelidir. 

Bu içerikte anchor text nedir, SEO için neden önemlidir, nasıl kullanılmalıdır gibi sorular üzerinde duracağız. 

Keyifli Okumalar. 

Anchor Text (Bağlantı Metni) Nedir?

Anchor Text yani bağlantı metni, bir sayfayı diğer bir sayfaya bağlayan tıklanabilir metin anlamına gelmektedir. Çapa metni olarak da adlandırılan Anchor Text, etkileşimi artırmak, kullanıcıları alakalı farklı konulara yönlendirmek için kullanılır. Web sitesi içerisindeki sayfalara veya farklı web sitelerine yönlendirilmek için tercih edilir. 

Anchor Text yani çapa metni HTML kodunda şu şekilde görünür:

bu kısım çapa metni

Anchor Text yani çapa metninin sayfa içerisindeki görünümü ise aşağıdaki gibidir. 

Anchor Text metin içerisinde kolayca ayırt edilebilir olmalı ve kullanıcının dikkatini çekmelidir. Bu yüzden çoğunlukla altı çizilerek veya farklı renklerle metnin kalanından ayrıştırılır. Genellikle kullanıcıların alışık olduğu mavi renk kullanılır.

Anchor Text (Bağlantı Metni) Türleri Nelerdir?

Anchor Text yani çapa metni türleri şunlardır: 

  • Tam eşleşmeli(Exact Match) bağlantı metni
  • Kısmen eşleşmeli(Partial Match) bağlantı metni 
  • Markalı(Branded) bağlantı metni
  • Yalın bağlantı metni
  • Bağlamsal olmayan(Non contextual) bağlantı metni
  • Resim linkleri

Tam Eşleşmeli () Anchor Text

Yönlendirilen sayfanın başlığı yani ana konusu çapa metnindeki anahtar kelimeyi tam olarak içeriyorsa bu tam eşleşmeli bağlantı metnidir. 

Örnek: SEO Nasıl Yapılır içerikli bir sayfaya “ SEO hakkında bilgi almak ve SEO Nasıl Yapılır öğrenmek istiyorsanız…..”  şeklinde bağlantı verilmesi. 

Kısmen Eşleşmeli (Partial Match) Anchor Text

Bağlantı metni,  yönlendirilen sayfa hakkındaki anahtar kelimenin önünde veya arkasında farklı anahtar kelimeleri içerdiğinde kısmen eşleşmeli bağlantı metni anlamına gelmektedir. 

Örnek: Organik trafiği arttırma konusuyla alakalı bir sayfaya bağlantı verilirken “ Organik trafiği arttırma stratejileri” şeklinde kullanılması. 

Markalı(Branded) Anchor Text 

Bağlantı metni tamamen marka adından oluşuyorsa bu markalı yani branded anchor text anlamına gelir.

Örnek: SEO çalışmalarınızda SEOART deneyimli ekibiyle yanınızda!

Yalın(Naked) Anchor Text

Herhangi bir anahtar kelime ile sınırlandırılmadan bağlantı verilecek sayfanın URL'sinin tamamen yazılmasıdır.

Not: Okuyucuların kafasını karıştırdığı ve dağınık göründüğü için sadece gerçekten ihtiyaç duyulduğunda kullanılması önerilir. 

Bağlamsal Olmayan(Non Contextual) Anchor Text

Belirli bir anahtar kelimeyi içermeyen, kullanıcıların yönlendirilen sayfanın ne olduğunu anlamak için metnin geri kalanını göz önünde bulundurduğu bağlantı metni türüdür.

Örnek: Daha fazla bilgi için Buraya tıklayın

Resimler

Görseller bir bağlantı metni olarak kullanıldığında görsele ait alt text, bağlantı metni olarak çalışır. Yani arama motorlarına göre bir görsele verilen alt text, görselin yönlendirildiği sayfanın çapa metni olarak algılanır.

Anchor Text Neden Önemlidir?

Doğru bir şekilde Anchor Text kullanmak arama motoru botlarına ve kullanıcılara fayda sağlar. Arama motoru botları bir sayfayı ziyaret ettiğinde sayfa içerisinde bağlantı olup olmadığını kontrol eder. Çapa metinleri sayesinde arama motorları, bağlantı verilen sayfanın konusunu daha iyi anlar ve hangi anahtar kelimelerde sıralanması gerektiği konusunda fikir edinir. Ayrıca arama motorlarının site yapısı ve farklı sayfalar arasındaki ilişkiyi anlamasını kolaylaştırır.

Kullanıcılar da tıpkı arama motorları gibi anchor text aracılığıyla ziyaret edeceği sitenin konusu hakkında bilgi sahibi olur. Böylece kullanıcılar o sayfayı ziyaret edip etmeyeceğine karar verir. İlgi çekici, doğru anchor text kullanımıyla kullanıcıların site içerisinde daha fazla vakit geçirmesi ve dönüşüm sağlaması daha olasıdır. Bu yüzden organik trafiğin artması ve kullanıcı deneyiminin iyileşmesi açısından Anchor Text önemlidir.

SEO Uyumlu Anchor Text

SEO uyumlu anchor text kullanarak kullanıcı deneyimini üst düzeyde tutup, arama motorlarına da sayfa içeriği hakkında bilgi vermek mümkündür. SEO uyumlu anchor text için genel kurallar şunlardır:

  • Anchor Text sayfa içeriği hakkında bilgi vermeli ve çok genel olmamalıdır
  • Anahtar kelimelerle doldurulmamalıdır
  • Bağlantı verilen sayfa ile alakalı olmalıdır.

SEO uyumlu Anchor text için yapılabilecek optimizasyonlar ve genel kabul görmüş uygulamalar ise aşağıdaki başlıklarla açıklanabilir. 

Alakalı Yönlendirmeler Yapın

Alakalı anahtar kelimelerle düzgün yönlendirmeler yapmak anchor text kullanırken çok önemlidir. Bağlantı metni yönlendirilen sayfanın içeriğine uygun olmalı, kullanıcıya sayfa hakkında fikir vermelidir. Alakasız anchor text kullanımı ve yanlış yönlendirilen sayfalar kullanıcı deneyimine zarar verir ve arama motorları tarafından da olumsuz bir sinyal olarak görülür. 

Metin İçeriğini Bozmayın, Doğal Olun

Anchor text kullanmak ve bağlantı vermek için anlamı bozuk, zorlama cümleler kurmayın. Anchor metin içerisine yerleştirildiğinde doğal görünmeli ve metin içeriğini bozmamalıdır. Okumayı zorlaştıracak, doğal olmayan anchor text kullanmak kullanıcıların deneyimini olumsuz etkileyecektir. 

Kısa ve Öz Anchor Text Kullanın

Açıklayıcı ve kısa olmasına özen gösterin. Sayfa içeriği hakkında fikir sahibi olması için anahtar kelimeleri iyi seçin.

Birden Fazla Versiyonu Bir Arada Kullanın

Tam eşleşme, branded, kısmen eşleşmeli tüm bunları farklı anahtar kelimeler ve stratejilerle kullanarak arama motorlarının sayfa içeriğini daha iyi anlamasını sağlayabilirsiniz.

Görsellerde Alt Text Kullanın

Görsellere alt text eklemek hem kullanıcı deneyimi için hem de bağlantı metni olarak kullanılabildiği için önemlidir. Görseller bağlantı verilen sayfaya uygun anahtar kelimelerin yer aldığı alt text içermeli. 

Yalın (Naked) Anchor Text Kullanırken Dikkat Edin

Naked anchor text yani bağlantı verilecek sayfaya ait URL’nin doğrudan metin içerisinde geçirilmesi pek tavsiye edilen bir durum değildir. Ancak eğer kullanılacaksa URL’nin sayfa içeriği hakkında bilgi verdiğinden emin olun. Örneğin “www.siteadı.com/Abj20-21a” URL’i sayfa içeriği hakkında arama motorları ve kullanıcılara herhangi bir bilgi vermez. Bu yüzden  anahtar kelime içeren kısa ve anlamlı URL tercih etmeye çalışın.

Kullanıcı Deneyim ve Erişebilirlik

Bağlantı metni metin içerisinde ayırt edilebilir olmalı. Ancak kullanıcı deneyimini kötü etkileyecek, sayfa içeriğiyle alakasız bir font ve renk tercih etmek doğru olmayacaktır. Anchor text kullanırken kullanıcıları göz önünde bulundurun ve tercihinizi bu doğrultuda yapın. Fark edilebilecek bir renk ve font seçin. Kolayca tıklanabilir olmasını sağlayın. 

Kullanıcıları Kandırmayın, Yanlış Yönlendirmeyin

Başka bir sayfaya bağlantı verirken kullanıcıları bekledikleri sayfa ile karşılayın. Örneğin “SEO Nasıl Yapılır” bağlantı metnine sahip bir metnine tıklandığında fiyat listeleme veya hakkımızda sayfalarına yönlendirme yapılmamalıdır. Kullanıcı niyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Linkleme yaparken kullanıcı deneyimi göz ardı edilmemelidir. 

Anahtar Kelime Kullanımına Dikkat Edin

Anahtar kelime kullanımı anchor text için önemli olsa da anahtar kelime doldurma yani keyword stuffing yapılmamalıdır. Keyword stuffing arama motorları tarafından spam olarak algılandığı için dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

SEO 101: Anchor Text – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.