SEO 101
Oktay Çomak
Oktay Çomak

SEOArt'ın kurucusu olarak, müşterilerimize yeni nesil ve veri analizi ile çalışan kapsamlı bir ajans deneyimi sunuyoruz. Sizinle tanışmak için heyecanlıyız!

SEO 101 Nedir ve neden önemlidir?

Hoş geldiniz! Burada olduğunuz için heyecanlıyız! Daha öncesinden SEO hakkında iyi bir anlayışa sahipseniz ve bunun neden önemli olduğu konusunda bilgi sahibiyseniz, Chapter 2'ye geçebilirsiniz (yine de bu bölümün sonunda Google ve Bing'in en iyi uygulamalarına göz atmanızı öneririz; bunlar takviye bilgilerdir). Diğer herkes için bu bölüm, ilerledikçe temel SEO bilginizi ve güveninizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

SEO nedir?

SEO, “Search Engine Optimization”, “Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelir." Ücretli olmayan ("organik" olarak da bilinen) arama motoru sonuçlarıyla hem web sitesi trafiğinin kalitesini hem de miktarını ve markanıza maruz kalmayı artırma uygulamasıdır. Kısaltmaya rağmen, SEO, arama motorlarının kendileriyle ilgili olduğu kadar insanlarla da ilgilidir. İnsanların internette ne aradıklarını, aradıkları cevapları, kullandıkları kelimeleri ve kullanmak istedikleri içerik türünü anlamakla ilgilidir. Bu soruların cevaplarını bilmek, sunduğunuz çözümleri çevrimiçi olarak arayan kişilerle bağlantı kurmanıza olanak tanır. Hedef kitlenizin amacını bilmek SEO madalyonun bir yüzüyse, bunu arama motoru tarayıcılarının bulabileceği ve anlayabileceği bir şekilde sunmakta diğer yüzüdür. Bu kılavuzda, her ikisini de nasıl yapacağınızı öğrenmenizi umuyoruz.

 

Arama motoruyla ilgili temel bilgiler

Arama motorları cevap makineleridir. Hangi içeriğin sorgunuza yanıt verme olasılığının en yüksek olduğunu belirlemek için milyarlarca içerik parçasını tararlar ve binlerce faktörü değerlendirirler. Arama motorları tüm bunları, “tarama ve dizin oluşturma” olarak bilinen bir işlemle Internet'teki mevcut tüm içeriği (web sayfaları, PDF'ler, resimler, videolar, vb.) keşfederek ve kataloglayarak, ardından “sıralama" olarak adlandırdığımız bir işlemdeki sorguyla ne kadar iyi eşleştiğine göre sıralayarak yapar. Bir sonraki bölümde tarama, indeksleme ve sıralamayı daha ayrıntılı olarak ele alacağız. Hangi arama sonuçları "organik" tir? Daha önceden de söylediğimiz gibi, organik arama sonuçları, etkili SEO yoluyla kazanılan, ödenmeyen (yani reklam olmayan) sonuçlardır. Bunların fark edilmesi kolaydı, reklamlar bu şekilde açıkça etiketlendi ve kalan sonuçlar genellikle altlarında listelenen "10 mavi link" şeklini aldı. Ancak aramanın değişme şekliyle günümüzde organik sonuçları nasıl tespit edebiliriz? Günümüzde, genellikle “SERP” ler olarak adlandırılan arama motoru sonuç sayfaları, önceden gördüğümüzden daha fazla reklam ve daha dinamik organik sonuç biçimleriyle (“SERP özellikleri” olarak adlandırılır) doludur. SERP özelliklerinin bazı örnekleri özellikli snippet'lerdir (cevap kutularıdır), İnsanlar ayrıca kutulara, karusel resimlere vb. sorarlar. İnsanların büyük ölçüde ne aradığına bağlı olarak yeni SERP özellikleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Örneğin, "Denver hava durumu" için arama yaparsanız, bu tahmine sahip olabilecek bir siteye link yerine doğrudan SERP'de Denver şehri için bir hava durumu tahmini görürsünüz. Eğer "pizza Denver" için arama yaparsanız, Denver pizza yerlerinden oluşan bir "yerel paket" sonucu görürsünüz. Kullanışlı, değil mi? Arama motorlarının reklamlardan para kazandığını hatırlamak önemlidir. Amaçları, arama yapanların sorgularını (SERP'ler içinde) daha iyi çözmek, arama yapanların geri gelmesini sağlamak ve onları daha uzun süre SERP'lerde tutmaktır. Google'daki bazı SERP özellikleri organiktir ve SEO'dan etkilenebilir. Bunlar, öne çıkan snippet'leri (bir kutu içinde yanıt görüntüleyen, tanıtılan bir organik sonuç) ve ilgili soruları (diğer adıyla "Kullanıcılar Bunu da Sordu" kutuları) içerir. Ücretli reklam olmasalar da genellikle SEO'dan etkilenmeyen birçok başka arama özelliği olduğunu belirtmekte fayda var. Bu özellikler genellikle Wikipedia, WebMD ve IMDb gibi tescilli veri kaynaklarından elde edilen verilere sahiptir.

 

SEO neden önemlidir?

Ücretli reklamlar, sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformlar web sitelerine trafik oluşturabilirken, çevrimiçi trafiğin çoğunluğu arama motorları tarafından yönlendirilir. Organik arama sonuçları daha fazla dijital mülkü kapsar, bilgili arama yapanlar için daha güvenilir görünür ve ücretli reklamlardan çok daha fazla tıklama alır. Örneğin, tüm ABD aramalarında, insanların yalnızca ~%2,8'i ücretli reklamlara tıklıyor. Özetle: SEO, hem mobil hem de masaüstünde PPC'den ~ 20 kat daha fazla trafik fırsatına sahiptir. SEO aynı zamanda doğru bir şekilde kurulduğunda zaman içinde temettü ödemeye devam edebilen tek çevrimiçi pazarlama kanallarından biridir. Doğru anahtar kelimeler için sıralamayı hak eden sağlam bir içerik sağlarsanız, trafiğiniz zamanla çığ gibi büyüyebilir, oysa reklamların sitenize trafik göndermek için sürekli finansmana ihtiyacı vardır. Arama motorları giderek daha akıllı hale geliyor, ancak yine de yardımımıza ihtiyaçları var. Sitenizi optimize etmek, içeriğinizin uygun şekilde dizine eklenebilmesi ve arama sonuçlarında görüntülenebilmesi için arama motorlarına daha iyi bilgiler sunmanıza yardımcı olur.

 

Bir SEO uzmanı, danışmanı veya ajansı tutmalı mıyım?

Bant genişliğinize, öğrenme isteğinize ve web sitenizin/sitelerinizin karmaşıklığına bağlı olarak, bazı temel SEO'ları kendiniz yapabilir veya bir uzmanın yardımını tercih edeceğinizi keşfedebilirsiniz. Her iki şekilde de olur! Uzman yardımı arıyorsanız, birçok ajansın ve danışmanın "SEO hizmetleri sağladığını" bilmek önemlidir, ancak kalite açısından büyük farklılıklar gösterebilir. İyi bir SEO şirketinin nasıl seçileceğini bilmek size çokça zaman ve para kazandırabilir, çünkü yanlış SEO teknikleri sitenize yardımcı olmaktan çok zarar verebilir. Ayrıca, sizin adınıza çalışmalarını güçlendirmek için Moz SEO araçlarını kullanan, önerilen bir ajans ortakları listesi de sağlıyoruz! "White Hat" ve "Black Hat" SEO "White Hat SEO", insanlara daha fazla katkı sağlamak için birincil odak noktası olan arama motoru kuralına uyan SEO teknikleri, en iyi uygulamaları ve stratejileri ifade eder. "Black Hat SEO", arama motorlarını kandırmaya çalışan teknikleri ve stratejileri ifade eder. Black Hat SEO işe yarayabilir, ancak web sitelerini cezalandırılma ve/veya dizine eklenmeme (arama sonuçlarından kaldırılma) açısından büyük risk altına sokar ve etik sonuçları vardır. Cezalandırılmış web sitelerinin iflas etmiş işletmeleri bulunmaktadır. Bu, bir SEO uzmanı veya ajansı seçerken çok dikkatli olmanın başka bir nedenidir. Arama motorları SEO sektörü ile benzer hedefleri paylaşıyor Arama motorları başarılı olmanıza yardımcı olmak ister. Aslında, Google'ın kendi SEO başlangıç kılavuzumuza çok benzeyen bir Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Kılavuzu bile var! Ayrıca SEO topluluğunun çabalarını oldukça destekliyorlar. Unbounce, MNsearch, SearchLove ve Moz'un kendi Mozcon'u gibi dijital pazarlama konferansları düzenli olarak büyük arama motorlarından mühendisleri ve temsilcileri cezbetmektedir. Google, Webmaster Merkezi Yardım Forumu aracılığıyla ve ofis saatlerinde canlı Hangout'lara ev sahipliği yaparak web yöneticilerine ve SEO'lara yardımcı olur. (Bing, ne yazık ki, 2014'te Webmaster Forumlarını kapattı.) Webmaster yönergeleri arama motorundan arama motoruna değişiklik gösterse de temel ilkeler aynı kalır: Arama motorlarını kandırmaya çalışmayın. Bunun yerine, ziyaretçilerinize harika bir çevrimiçi deneyim sunun. Bunu yapmak için arama motoru yönergelerini izleyin ve kullanıcı amacını yerine getirin.

 

Google Webmaster Yönergeleri

Temel prensipler:
 • · Sayfaları arama motorları için değil, öncelikle kullanıcılar için yapın.
 • · Kullanıcılarınızı aldatmayın.
 • · Arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye yönelik hilelerden kaçının. İyi bir kural, bir web sitesine ne yaptığınızı bir Google çalışanına açıklama konusunda kendinizi rahat hissedip hissetmediğinizdir. Başka bir yararlı test, "Bu, kullanıcılarıma yardımcı olurmu? Arama motorları olmasaydı bunu yapar mıydım?"
 • · Web sitenizi benzersiz, değerli veya ilgi çekici kılan şeyleri düşünün.

 

Kaçınılması gereken şeyler:
 • · Otomatik olarak oluşturulan içerik
 • · Link şemalarına katılmak
 • · Orijinal içeriği çok az olan veya hiç olmayan sayfalar oluşturma (başka bir yerden kopyalanmış)
 • · Gizleme-arama motoru tarayıcılarına ziyaretçilerden farklı içerik gösterme uygulaması.
 • · Gizli metin ve bağlantılar
 • · Giriş sayfaları-trafiği web sitenize yönlendirmek için belirli aramalar için iyi sıralanmak üzere oluşturulmuş sayfalar.

 

Bing Webmaster Yönergeleri

Temel prensipler:
 • · Sitenizde net, derin, ilgi çekici ve bulması kolay içerik sağlayın.
 • · Sayfa başlıklarını net ve alakalı tutun.
 • · Linkler, popülerliğin bir işareti olarak kabul edilir ve Bing, organik olarak büyüyen linkleri ödüllendirir.
 • · Sosyal etki ve sosyal paylaşımlar olumlu sinyallerdir ve uzun vadede organik olarak nasıl sıralanacağınızı etkileyebilir.
 • · Olumlu, faydalı bir kullanıcı deneyiminin yanı sıra sayfa hızı da önemlidir.
 • · Bing'in içeriği daha iyi anlayabilmesi için görüntüleri tanımlamak için alt niteliklerini kullanın.

 

Kaçınılması gereken şeyler:

 • · Zayıf içerik, çoğunlukla reklamlar veya bağlı kuruluş linlerini gösteren veya ziyaretçileri başka sitelere yönlendiren sayfalar iyi sıralanmayacaktır.
 • · Link satın alma, link şemalarına katılma gibi gelen bağlantıların sayısını ve yapısını şişirmeyi amaçlayan kötüye kullanımlı link taktikleri, indekslemenin kaldırılmasına yol açabilir.
 • · Temiz, özlü, anahtar kelime içeren URL yapılarının yerinde olduğundan emin olun. Dinamik parametreler URL'lerinizi kirletebilir ve yinelenen içerik sorunlarına neden olabilir.
 • · URL'lerinizi açıklayıcı, kısa, mümkünse anahtar kelime açısından zengin yapın ve harf olmayan karakterlerden kaçının.
 • · Javascript/Flash/Silverlight'ta linkleri gömmek; içeriği de bunlardan uzak tutun.
 • · Yinelenen içerik
 • · Anahtar kelime doldurma
 • · Gizleme-arama motoru tarayıcılarına ziyaretçilerden farklı içerik gösterme uygulaması.
 • Yerel işletmenizi Google'da temsil etmeye yönelik yönergeler
 • SEO çalışması yaptığınız işletme yerel olarak çalışıyorsa, bir mağazanın dışında veya hizmet vermek için müşterilerin bulunduğu yerlere gidiyorsa, bir Google My Business girişi için uygundur. Bunun gibi yerel işletmeler için Google, bu girişleri oluştururken ve yönetirken yapmanız ve yapmamanız gerekenleri yöneten yönergelere listelemiştir.

 

Temel prensipler:

 • · Google My Business dizinine dahil edilmeye uygun olduğunuzdan emin olun; ev adresiniz olsa bile fiziksel bir adresiniz olmalı ve müşterilere bulunduğunuz yerde (perakende satış mağazası gibi) veya onlarınkinde (tesisatçı gibi) yüz yüze hizmet vermelisiniz.
 • · Adı, adresi, telefon numarası, web sitesi adresi, işletme kategorileri, çalışma saatleri ve diğer özellikler dahil olmak üzere yerel işletme verilerinizin tüm yönlerini dürüst ve doğru bir şekilde sunun.

 

Kaçınılması gereken şeyler:

 • · Uygun olmayan kuruluşlar için My Business listelerinin oluşturulması
 • · İşletme adınızı coğrafi veya hizmet anahtar kelimeleriyle “doldurmak” veya sahte adresler için listeler oluşturmak da dahil olmak üzere temel işletme bilgilerinizin yanlış beyan edilmesi
 • · Özgün sokak adresleri yerine posta kutularının veya sanal ofislerin kullanılması
 • · İşletmenizle ilgili sahte olumlu yorumlar veya rakiplerinizle ilgili sahte olumsuz yorumlar yoluyla Google My Business listesinin inceleme bölümünün kötüye kullanılması
 • · Google yönergelerinin ince ayrıntılarını okumamaktan kaynaklanan maliyetli, acemi hatalar

 

Kullanıcıyı tatmin etmek

 • Arama motorlarını sizi daha üst sıralara çıkarmak için kandırmak amacıyla bu yönergeleri ihlal etmek yerine, kullanıcı amacını anlamaya ve yerine getirmeye odaklanın. Bir kişi bir şey aradığında, arzu edilen bir sonuca ulaşmak ister. İster bir cevap, ister konser biletleri veya bir kedi fotoğrafı olsun, istenen içerik onların "kullanıcı amacı"dır.

   

  Yaygın kullanıcı amaç türleri:

 • Bilgilendirici: Bilgi aranıyor. Örnek: "Fotoğrafçılık için en iyi dizüstü bilgisayar türü hangisidir?"
 • Gezinme: Belirli bir web sitesi aranıyor. Örnek: "Apple"
 • Alım-Satımsal: Bir şey satın almak için arama yapmak. Örnek: "MacBook Pro'larda iyi fırsatlar"
 • İstediğiniz anahtar kelimeyi/kelimeleri Google'da arayarak ve mevcut SERP'i değerlendirerek kullanıcı amacına bir göz atabilirsiniz. Örneğin, bir fotoğraf karuseli varsa, o anahtar kelimeyi arayan kişilerin fotoğrafları araması çok olasıdır.
 • Ayrıca, en üst sıradaki rakiplerinizin sağladığı sizin şu anda sağlamadığınız içeriği değerlendirin. Web sitenize nasıl 10 kat daha fazla değer sağlayabilirsiniz?
 • Web sitenizde alakalı, yüksek kaliteli içerik sağlamak, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak ve daha da önemlisi, çevrimiçi kitlenizde itibar ve güven oluşturacaktır.
 • Bunlardan herhangi birini yapmadan önce, stratejik bir SEO planı yürütmek için web sitenizin hedeflerini anlamanız gerekir.
 • Web sitenizin/müşterilerinizi hedeflerini bilin
 • Her web sitesi farklıdır, bu nedenle belirli bir sitenin iş hedeflerini gerçekten anlamak için zaman ayırın. Bu, yalnızca SEO'nun hangi alanlarına odaklanmanız gerektiğini, dönüşümleri nerede izleyeceğinizi ve karşılaştırma ölçütlerini nasıl belirleyeceğinizi belirlemenize yardımcı olmayacak, aynı zamanda müşteriler, patronlar vb. ile SEO projelerini müzakere etmek için konular oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.
 • SEO yatırımının getirisini ölçmek için KPI'larınız (Temel Performans Göstergeleri) ne olacak? Daha basit olarak, organik arama çabalarınızın başarısını ölçmek için ölçütünüz nedir? Bu kadar basit olsa bile belgelenmesini isteyeceksiniz:
 • ____________ web sitesi için öncelikli SEO KPI'm ____________’dır.

   

  Başlamanıza yardımcı olacak birkaç yaygın KPI:

 • · Satış
 • · İndirilenler
 • · E-posta kayıtları
 • · İletişim formu gönderimleri
 • · Telefon çağrıları

   

  İşletmenizin yerel bir bileşeni varsa, Google My Business listeleriniz için de KPI'lar tanımlamak isteyeceksiniz.

  Bunlar şunları içerebilir:

 • · Arama için tıklamalar
 • · Web sitesine tıklamalar
 • · Yol tarifi için tıklamalar
 • "Sıralama" ve "trafik" gibi şeylerin KPI listesinde olmadığını fark etmiş olabilirsiniz ve bu kasıtlıdır.
 • "Ama bir dakika!", "Buraya SEO hakkında bilgi almaya geldim çünkü sıralamama ve trafik almama yardımcı olabileceğini duydum ve bana bunların önemli hedefler olmadığını mı söylüyorsun?" diyorsun.
 • Hiç de bile! Doğru duydunuz. SEO, web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına ve sonuç olarak web sitenize daha fazla trafik çekmesine yardımcı olabilir, yalnızca sıralama ve trafik bir sonuca ulaşmanın bir yoludur. Sitenize kimse tıklamıyorsa sıralamada çok az fayda sağlar ve bu trafik daha büyük bir iş hedefine ulaşmıyorsa trafiğinizi artırmaya çok az faydası vardır.
 • Örneğin, bir potansiyel müşteri oluşturma sitesi işletiyorsanız, şunları tercih ederdiniz:
 • Aylık 1000 ziyaretçi, 3 kişi iletişim formu mu dolduruyor? veya...
 • Aylık 300 ziyaretçi, 40 kişi iletişim formu mu dolduruyor?
 • Dönüşüm amacıyla sitenize trafik çekmek için SEO kullanıyorsanız, ikincisini seçeceğinizi umuyoruz! SEO'ya başlamadan önce, iş hedeflerinizi belirlediğinizden emin olun, ardından bunları gerçekleştirmenize yardımcı olması için SEO'yu kullanın-tam tersi değil.
 • SEO, makyaj metriklerinden çok daha fazlasını gerçekleştirir. İyi yapıldığında, gerçek işletmelerin başarıları için gerçek hedeflere ulaşmalarına yardımcı olur.
 • Bu kılavuz, SEO çabalarınızda daha fazla veri odaklı olmanıza yardımcı olacaktır. Her yere gelişigüzel ok atmak (ve arada bir şanslı olmak) yerine, daha az okun arkasına daha fazla tahta koyacaksınız.
 • Bir yay (ve biraz kahve) alın; Chapter 2'ye (Arama Motorları Nasıl Çalışır – Tarama, Dizin Oluşturma ve Sıralama) başlayalım.

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.”
– SEOART EKİBİ

Buradaki başlangıç kılavuzuyla bu yedi adımı takip ederek başarılı bir SEO’ya ulaşabiliriz:

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.” – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik.
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizinleme ve Sıralama : SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünürlük ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Böylece hedef kitleye görünür olmak ve organik trafiğin artırılması amaçlanır. Arama motorları botlar aracılığıyla web sitelerini tarar yani crawl eder, sonrasında da dizinine ekler yani index’ler. Son olarak dizine eklediği verileri birçok faktör ve sinyale göre sıralar. Bu sürece hakim olmak, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve daha iyi sıralamalar elde edebilmek için gereklidir. 
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve Takip : Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • SEO Migration : Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir.
 • Site Audit : Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 
 • Off Page SEO : Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirsen birçok farklı çalışma yapmak gerekir. Yapılan bu çalışmalar temelde On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Sayfa dışı SEO olarak tanımlanan Off Page SEO, web sitesi dışında yapılan trafik artırma çalışmalarını ifade eder. Site dışında yapılan çelitli çalışmalar ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha görünür olabilirsiniz.
 • Mobil SEO : Günümüzde internet kullanımının büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşir. Öyle ki Google'da yapılan aramalarda da mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmiştir. Buna bağlı olarak web siteleri potansiyel olarak trafiğinin büyük bir kısmını mobil cihazlardan yapılan aramalardan elde eder. Giderek artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile SEO'ya bakış açısı da değişmiştir. Rakiplerinizin arkasında kalmamak ve trafiğinizi artırmak için Mobil SEO oldukça önemli bir konudur.
 • Interaction to Next Paint (INP) : INP, web sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir faktördür ve ideal olarak bu değerin 200 milisaniyenin altında olması hedeflenir
 • Google Search Generative Experience (SGE) : Google Search Generative Experience (SGE), Google'ın yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirdiği, arama motoru deneyimini dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.
 • Zero-Click Search : Zero-Click Aramalar, kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarından herhangi bir bağlantıya tıklamadan gerekli bilgileri elde ettikleri bir fenomen olarak dijital pazarlama dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor
 • Answer Engine Optimization (AEO) : Cevap Motoru Optimizasyonu (AEO), yapay zeka destekli arama motorlarında kullanıcıların sorularına hızlı ve doğrudan yanıtlar sunarak dijital pazarlamada yeni bir dönemi başlatıyor
 • Konu otoritesi (Topical Authority) : Konu otoritesi kurarak SEO'da nasıl öne çıkabileceğinizi keşfedin: İşte içeriğinizle Google'da üst sıralara yükselmenin yolları.
 • SEO ve CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) : CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu), web sitelerinin performansını artırmak ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için kullanılan önemli bir stratejidir.
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.