SEO Sözlüğü

SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. SEO kelime ve jargonunun tüm ayrıntılarını öğrenmenin başka bir dil öğrenmek gibi hissettirebileceğini biliyoruz. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik. Daha sonra incelemek için bu sayfayı yer imlerine eklemek isteyebilirsiniz.

Link Juice 

Link Juice: Link Juice veya Link Equity, bağlantı veren sitelerin bağlantı verilen sitelere ya da sayfalara aktardığı otorite/yetki değer düzeyidir. 

Site Otoritesi: Site otoritesi bir web sitesinin alan adının gücünü ifade eden bir SEO terimidir. 

Dofollow Backlink: Dofollow Backlink, geri bağlantı türlerinden bir tanesi olup, arama motoru botlarının bağlantıları takip etmesini, o bağlantının değerli olduğunu belirtmek amacıyla kullanılan etikettir. 

Sponsored Backlink: Geri bağlantı türlerinden bir tanesi olan Sponsored Backlink reklam amaçlı oluşturulan geri bağlantıları işaretlemek amacıyla kullanılan etikettir. 

UGC Backlink: UGC Backlink ziyaretçiler tarafından yorumlara eklenen geri bağlantıları işaretlemek amacı ile kullanılan etikettir. 

Link Reclamation: Web sitenizin ve sayfalarınızın kaybettiği geri bağlantıları geri kazanma işlemine Link Reclamation denilmektedir. 

Dwell Time

Dwell Time: Türkçe karşılığı Bekleme Süresi olan bu terim bir ziyaretçinin arama sonuçlarına tıklayıp ardından arama sonuçlarına geri dönmesi sürecindeki zaman dilimidir. 

Clickbait: Kullanıcıların herhangi bir bağlantıyı tıklamasını sağlamak için oluşturulan dikkat çekici ve yanıltıcı başlık veya bağlantı metinlerine verilen addır. 

Pop-up (Açılır) Ekranlar: Herhangi bir web sayfasında otomatik olarak açılan, kullanıcıların bulunduğu sayfadaki içerikleri görmesini engelleyen reklam, duyuru ve bildirim pencereleridir. 

SEO Migration

SEO Migration: SEO Migration, web sitenizde yapacağınız büyük çaplı değişiklikler sürecinde web sitesinin trafik kaybını engellemek amacı ile yapılan kontrol ve düzenleme işlemleridir. 

CMS (Content Management System): Türkçe karşılığı İçerik Yönetim Sistemi olan CMS, kullanıcıların herhangi bir teknik yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan içerik oluşturmasına, yayınlamasına ve düzenlemesine olanak sağlayan paket yazılımlardır. 

Subdomain: Bir alan adının parçası olan ikinci bir alan adına verilen isimdir. Subdomainler bir alanda farklı yapılar oluşturmak için kullanılır. En yaygın kullanımı blog içerikleri için oluşturulan blog yapısıdır. 

CTR Optimization

CTR (Click-Through Rate): CTR bir bağlantının toplam tıklanma sayısının toplam gösterim sayısına olan oranıdır. 

CTA (Call to Action): Türkçe karşılığı Harekete Geçirici Mesaj olan CTA, bir web sayfasında bulunan, kullanıcıların ürün satın almasını, bültene abone olmasını veya mesaj göndermesini talep eden mesajlara denilmektedir. “Kaydol” ve “Satın Al” en yaygın kullanılan CTA terimleridir. 

FAQ (Frequently Asked Questions): Türkçe karşılığı Sıkça Sorulan Sorular olan Frequently Asked Questions kelimesinin kısaltmasıdır. 

Breadcrumb: Breadcrumb genel olarak sayfa menüsü ve site içeriği arasına yerleştirilen, kullanıcıların veya arama motorlarının bulunduğu sayfanın bir üst konumunu ve sitenin hiyerarşisini anlamasına olanak sağlayan yararlı dahili bağlantı dizinidir. 

Mobil SEO

Mobil SEO: Bir web sitesinin mobil versiyonu için yapılan tüm SEO çalışmalarına Mobil SEO denilmektedir. 

User Experience UX: Türkçe karşılığı Kullanıcı Deneyimi olan User Experience, kullanıcıların bir web sitesi veya uygulamayı kullanırken edindiği kullanım kolaylığı, fayda ve verimlilik düzeyini tanımlar. 

User Interface UI: Kullanıcı arayüzü yani User Interface insanların bir uygulama veya web sitesinin etkileşime girdiği kısıma verilen addır. 

Google Mobile-First Indexing: Google arama motorunun web sitelerinin sayfalarını indexlerken artık mobil sürümlerini kullanacağını duyurup 2021’de hayata geçirdiği güncellemedir. 

Mobil Uyumluluk Testi: Bir web sayfasının mobil cihazlar için ne kadar uyumlu olup olmadığını kontrol etmenize olanak sağlayan ve Google tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulan araç. 

PageSpeed Insights Aracı: Google tarafından kullanıma sunulan web sayfalarının mobil ve masaüstü sayfa hızlarını ölçmeye yarayan SEO aracıdır.  

Local SEO: Bir web sitesine yerel veya bölgesel trafik çekmek için yapılan optimizasyon çalışmalarına verilen addır.  

Canonical URL

Canonical URL:  Canonical URL yinelenen sayfalar arasında tercih edilen sürümü arama motorlarına belirtmek amacıyla kullanılan etiketlerdir. 

Site Audit

Site Audit: Bir web sitesinin arama motorları için uyumlu olup olmadığını kontrol etmek amacıyla yapılan bir dizi kontrole verilen isimdir. 

Core Web Vitals: Bir web sayfasının kullanıcı deneyimini değerlendirmek amacıyla kullanılan bir dizi metriktir. Google tarafından oluşturulan bu metrikler bilinen önemli sıralama faktörleridir. 

Disavow Links: Bir web sitesine verilen zararlı geri bağlantıları reddetme işlemine verilen isimdir. Google Search Console aracı ile birlikte kullanıma sunulan Google Disavow Link aracını kullanarak zararlı geri bağlantıları reddedebilirsiniz. 

Crawl Budget

Crawl Budget: Arama motorlarının herhangi bir web sitesinin günlük tarayacağı sayfa sayısıdır. Tarama bütçesi web sitesinin boyutuna ve sağlığına göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Pagination: Listeleme sonuçlarını bir dizi sayfaya bölme işlemine Pagination yani sayfalandırma denilmektedir. 

Disallow: Disallow etiketi arama motoru botlarının bir web sitesinin belirli sayfalarını taramamasını belirtmek amacıyla Robots.txt dosyasında kullanılır. 

Open Graph

Open Graph: Open Graph etiketleri web sitenizin herhangi bir sayfasını sosyal medyada paylaştığınızda nasıl görüneceğini kontrol etmenize olanak sağlayan kod parçacıklarıdır. 

Twitter Cards: Web sitenizin herhangi bir sayfasını Twitter platformunda paylaştığınızda nasıl görüntüleneceğini kontrol etmenize olanak sağlayan etiketlerdir. Open Graph etiketleri ile aynı işleve sahip olup yalnızca Twitter platformu için kullanılmaktadırlar. 

On Page - Off Page SEO

PPC(Pay Per Click):Tıklama başına ödeme anlamına gelen, reklam verenlerin tıklama yapıldıkça maliyetlendirildiği dijital reklam türü. 

On Page SEO: On Page yani Sayfa içi SEO sayfanın içeriği,tasarımı, kod yapısı gibi kontrol edilebilecek konularda yapılan optimizasyon çalışmalarının tümünü ifade eder. 

Off Page SEO: Sayfa dışındaki etkenleri optimize ederek arama motorlarındaki güvenilirliği ve bilinirliği arttırma çalışmalarının tümünü ifade eder. Sosyal medyalardan alınan bağlantılar,backlinkler, PPC kampanyaları Off Page SEO’ya örnek verilebilir.

SEO Friendly URL(SEO Uyumlu URL): Arama motorları tarafından kolayca anlaşılması için optimize edilen URL’ler SEO uyumlu URL olarak adlandırılır. SEO uyumlu URL anahtar kelime içermeli, kısa ve anlamlı olmalı, türkçe karakter içermemeli ve uzun çizgi “_” yerine kısa çizgi “-” ile oluşturulmalıdır.

HTTP Durum Kodları

3xx durum kodları: Sayfanın farklı bir sayfaya yönlendirildiğini ifade eden durum kodu. 

HTTP: Açılımı Hyper Text Transfer Protocol olan HTTP, köprü aktarım protokolü olarak türkçeye çevrilir. İnternet üzerinde veri transferi yapmayı ve tarayıcılarla sunucular arasında haberleşmeyi sağlar. 

HTTPS: Açılımı Hyper Text Transfer Protocol Secure olan HTTPS, internette veri transferi transferi yaparken ve sunucu ile tarayıcı arasındaki veri akışı sırasında şifreleme yaparak güvenliği sağlar. Kullanıcı bilgilerini korumak ve web sitesinin güvenilirliğini arttırmak için tercih edilir.

Duplicate Content

Duplicate Content (Kopya İçerik): Web sitesinde yer alan içeriklerin farklı bir web sitesindeki içerikle benzer veya aynı olması Duplicate content sorunu demektir. Aynı web sitesine ait sayfalar da benzer içeriğe veya birebir aynı içeriğe sahip olduğu için duplicate content sorunlarına yol açabilir. 

Spin Makale: Var olan içeriklerin çok az değiştirilmesi ile yeniden oluşturulan makalelerdir. Spin Makale, arama motorları tarafından özgün kabul edilse bile kullanıcıya çok az değer kattığı için tavsiye edilmez.

Semantic Search

Semantic Search: Arama motorlarının sadece anahtar kelimeye değil, arama niyetine ve gerçek anlamına uygun sonuçlar vermeye çalışmasıdır. Arama sorgularını daha iyi anlamaya ve daha iyi sonuçlar sıralamaya yarar.

Hummingbird Algoritması: 2013 yılında duyurulan bu algoritma  arama sorgusunun arkasındaki asıl amacı ve sorgunun gerçek anlamını algılayabilmek için geliştirilmiştir. 

BERT Algoritması:

Semantic SEO: Semantic SEO çalışmalarında anahtar kelime yerleştirmeye değil içerikte anlam bütünlüğüne ve konunun kullanıcıyı tatmin edecek kadar derin olmasına odaklanılır. 

Anahtar Kelime: Arama motorlarının sayfaların içeriğini anlamak ve ilgili aramalarla eşleştirmek için kullandığı kelimelerdir. 

Pagination

Klasik Pagination: Bir web sitesi veya uygulamada sayfa içeriğinin farklı sayfalara bölünerek birden fazla sayfada görünür olmasını sağlayan yöntemdir. Numaralandırma veya önceki sonraki butonları kullanarak diğer içeriklere erişilebilir. Sayfa içeriğinin tamamını yüklemek bazı web siteleri için mümkün olmadığından kullanımı yaygındır. 

Load More: Klasik pagination’dan farklı olarak Load more belirli bir miktar içeriği yükledikten sonra kullanıcının karşısına bir buton ile çıkar. Kullanıcı eğer daha fazla içerik görmek istiyorsa “load more” veya “daha fazla göster” gibi butonlara tıklayarak  daha fazla içeriğin yüklenmesini sağlar.  

Infinite Scroll: Sosyal medyadaki yapıya benzerdir. Kullanıcılar içerik görmek istedikleri sürece sayfayı kaydırabilir. Kaydırdıkça daha fazla içerik yüklenecektir. 

Sosyal Medya ve SEO

Sosyal Sinyal: Bir web sitesi veya içeriğin sosyal medya platformlarındaki popülerliğini ve etkileşimini ölçen bir metriktir. Beğeniler, paylaşımlar, yorumlar, değerlendirmeler bunların hepsi sosyal sinyal olarak değerlendirilir. Sayfanın güvenilir veya değerli olup olmadığını değerlendirirken arama motorları tarafından dikkat edilen bir metriktir. 

SERP: Açılımı Search Engine Results Page olan SERP, arama motorlarının kullanıcıların sorgularına uygun cevapları listelediği sonuç sayfasına verilen isimdir. 

Google EAT 

Google EAT: Açılımı Expertise, Authority, Trustworthiness olan EAT (Uzmanlık, Yetki, Güvenirlik) anlamına gelir. Google Search Quality Evaluator Guidelines dokümanında yer sıralama faktörü olarak belirtilmiştir. Google bu değerlendirme ile  arama sorgusuna uygun ve kullanıcılar için değerli sayfaları daha iyi sıralamak için sayfa içeriğini uzmanlık, yetki ve güvenilirlik  gibi farklı açılardan inceleyerek en iyi içerikleri sıralamaya çalışır.

YMYL(Your Money or Your Life) Sayfalar: Google’a ait Search Quality Evaluator Guidelines dokümanında belirtilen bu kavram kullanıcıların sağlığını, hayatını, finansal durumunu etkileyebilecek konularda içerik üreten web sayfalarını belirtmek için kullanılır. Örnek olarak Sağlık, hukuk, finans gibi konularda içerik üreten veya hizmet veren web siteleri verilebilir. 

Anchor Text

Anchor Text: Web sitesinde bağlantı verilen tıklanabilir metinler Anchor Text olarak adlandırılır. 

Alt Text: Web sitesinde yer alan görsellerin HTML koduna eklenen, görselin içeriği hakkında kullanıcılara ve arama motorlarına bilgi veren kısa ve anlamlı metinlerdir.

SEO Tools

SEO Tools: SEO çalışmalarını hızlandırmak ve daha kolay hale getirmek amacı ile kullanılan araçlar. 

Screaming Frog: Screaming Frog bir web sitesinin SEO sorunlarını tespit etmenize olanak sağlayan Crawl aracıdır. 

SEO Plugins

Wordpress: Açık kaynak kodlu olarak kullanıma sunulan bir CMS sistemidir. Herhangi bir yazılım bilgisine sahip olmadan web sitesi oluşturmanıza, içerik paylaşmanıza ve düzenlemenize olanak sağlar. 

Google Search Console

Search Console Disavow: Google tarafından kullanıma sunulan web sitenize verilen zararlı ve istemediğiniz geri bağlantıları reddetme aracı.

YouTube SEO

Google Adwords: Google Adwords, işletmelerin dijital pazarlama reklamlarını oluşturmasına ve arama sayfaları ile ortak siteleri üzerinden yayınlamasına olanak sağlayan bir reklam sistemidir. 

Shopify SEO

Shopify: Shopify, kullanıcıların teknik yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan ürünlerini dijital ortamda pazarlamalarına ve satmalarına olanak sağlayan bir e-ticaret sistemidir. 

Google Trends

Google Trends: Google tarafından kullanıma sunulan ve bir arama teriminin zaman veya konuma bağlı olarak trendini ölçmenize olanak sağlayan araç.

Teknik SEO

Teknik SEO: Teknik SEO, arama motorlarının web sitenizin sayfalarını bulmasına, taramasına, anlamasına ve dizine eklemesini kolaylaştıracak SEO çalışmalarıdır. Arama motorlarının sayfalarınızı bulmasına, taramasına, anlamasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için web sitenizde teknik ayarlamalar yapma sürecidir.

Ölçme ve Takip

Site Trafiği: Belli bir zaman diliminde bir web sitesini ziyaret eden kullanıcıların sayısını ifade eder. 

Wordpress SEO

Wordpress Tema: WordPress tabanlı web sitenizin arayüz görünümünü belirleyen kod grubu. 

Yoast SEO: Wordpress tabanlı web sitenizin SEO ayarlarını yapmanıza olanak sağlayan Wordpress eklentisi. 

Google Sıralama Faktörleri

Sıralama Faktörü: Arama motorlarının web sayfalarını sıralamak için kullandığı kriterlere verilen addır.

International SEO ve Hreflang

International SEO: Bir web sitesinin farklı ülkelerdeki arama sonuçlarında çıkabilmesi için yapılan optimizasyon çalışmalarını ifade eder. Web sitesinin URL yapısı, dil, ülke kodlaması gibi öğelerini yapılandırmayı ve sayfa içeriğinin farklı dillerdeki kullanıcılara uygun hale getirilmesini içerir.

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.” – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik.
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizinleme ve Sıralama : SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünürlük ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Böylece hedef kitleye görünür olmak ve organik trafiğin artırılması amaçlanır. Arama motorları botlar aracılığıyla web sitelerini tarar yani crawl eder, sonrasında da dizinine ekler yani index’ler. Son olarak dizine eklediği verileri birçok faktör ve sinyale göre sıralar. Bu sürece hakim olmak, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve daha iyi sıralamalar elde edebilmek için gereklidir. 
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve Takip : Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • SEO Migration : Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir.
 • Site Audit : Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 
 • Off Page SEO : Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirsen birçok farklı çalışma yapmak gerekir. Yapılan bu çalışmalar temelde On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Sayfa dışı SEO olarak tanımlanan Off Page SEO, web sitesi dışında yapılan trafik artırma çalışmalarını ifade eder. Site dışında yapılan çelitli çalışmalar ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha görünür olabilirsiniz.
 • Mobil SEO : Günümüzde internet kullanımının büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşir. Öyle ki Google'da yapılan aramalarda da mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmiştir. Buna bağlı olarak web siteleri potansiyel olarak trafiğinin büyük bir kısmını mobil cihazlardan yapılan aramalardan elde eder. Giderek artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile SEO'ya bakış açısı da değişmiştir. Rakiplerinizin arkasında kalmamak ve trafiğinizi artırmak için Mobil SEO oldukça önemli bir konudur.
 • Interaction to Next Paint (INP) : INP, web sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir faktördür ve ideal olarak bu değerin 200 milisaniyenin altında olması hedeflenir
 • Google Search Generative Experience (SGE) : Google Search Generative Experience (SGE), Google'ın yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirdiği, arama motoru deneyimini dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.
 • Zero-Click Search : Zero-Click Aramalar, kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarından herhangi bir bağlantıya tıklamadan gerekli bilgileri elde ettikleri bir fenomen olarak dijital pazarlama dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor
 • Answer Engine Optimization (AEO) : Cevap Motoru Optimizasyonu (AEO), yapay zeka destekli arama motorlarında kullanıcıların sorularına hızlı ve doğrudan yanıtlar sunarak dijital pazarlamada yeni bir dönemi başlatıyor
 • Konu otoritesi (Topical Authority) : Konu otoritesi kurarak SEO'da nasıl öne çıkabileceğinizi keşfedin: İşte içeriğinizle Google'da üst sıralara yükselmenin yolları.
 • SEO ve CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) : CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu), web sitelerinin performansını artırmak ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için kullanılan önemli bir stratejidir.
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.