SEO Sözlüğü
Yaren Akay
Yaren Akay

SEO başlangıç kılavuzumuzu okuduysanız ve gördüğünüz bazı terimler yüzünden kafanız karıştıysa endişelenmeyin. SEO kelime ve jargonunun tüm ayrıntılarını öğrenmenin başka bir dil öğrenmek gibi hissettirebileceğini biliyoruz. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik. Daha sonra incelemek için bu sayfayı yer imlerine eklemek isteyebilirsiniz.

Chapter 1: SEO 101

10 Blue Links: Arama motorlarının arama sonuçlarını görüntülemek için kullandığı biçim, hepsi aynı biçimde görünen 10 organik sonuç.

Black Hat (Siyah Şapka): Google'ın kalite yönergelerini ihlal eden arama motoru optimizasyonu uygulamaları.

Crawling (Tarama): Arama motorlarının web sayfalarınızı keşfetme süreci.

De-indexed (Dizinden kaldırılma): Google'ın dizininden kaldırılan bir sayfa veya sayfa grubunu ifade eder.

Featured snippets (Öne çıkan snippet'ler): Belirli sorgular için SERP'lerin en üstünde görünen organik sonuç kutuları.

Google My Business Listesi: Yerel işletmelere sunulan ücretsiz bir liste.

Resim Karuselleri: Resim, soldan sağa kaydırılabilen bazı SERP'lerle sonuçlanır.

İndeksleme: Tarama sırasında bulunan içeriğin saklanması ve düzenlenmesi.

Intent (Niyet): SEO bağlamında niyet kullanıcıların arama çubuğuna yazdıkları kelimelerden gerçekten ne istediklerini ifade eder.

KPI (Key Performance Indicator): Bir "temel performans göstergesi", bir faaliyetin bir hedefe ne kadar iyi ulaştığını gösteren ölçülebilir bir değerdir.

Local Pack (Yerel paket): "Yakınlardaki yağ değişimi" gibi yerel amaçlı aramalar için görünen tipik olarak üç yerel işletme listesinden oluşan bir paket.

Organik: Ücretli reklamların aksine arama sonuçlarında kazanılan yerleşim.

Kullanıcılar Bunları da Sordu: Bazı SERP'lerde, sorgu ve yanıtlarıyla ilgili soruların bir listesini içeren bir kutu.

Sorgu: Arama çubuğuna yazılan kelimeler.

Sıralama: Arama sonuçlarını sorguyla alaka düzeyine göre sıralama.

Arama motoru: Kullanıcı tarafından girilen istekle eşleşen bir veri tabanındaki öğeleri arayan bir bilgi alma programı. Örnekler: Google, Bing ve Yahoo.

SERP özellikleri: Standart olmayan bir biçimde görüntülenen sonuçlar.

SERP (Search Engine Results Page): "Arama motoru sonuç sayfası" anlamına gelir. Bir arama yaptıktan sonra gördüğünüz sayfadır.

Trafik: Bir web sitesine yapılan ziyaretler.

URL (Uniform Resource Locators): Tekdüzen Kaynak Konumlandırıcıları, web'deki tek tek içerik parçalarının konumları veya adresleridir.

Webmaster yönergeleri: Site sahiplerinin arama sonuçlarında bulunacak, dizine eklenecek ve iyi performans gösterecek içerik oluşturmasına yardımcı olmak amacıyla Google ve Bing gibi arama motorları tarafından yayınlanan yönergeler.

White Hat (Beyaz şapka): Google'ın kalite yönergelerine uygun arama motoru optimizasyonu uygulamaları.

 

Chapter 2: Arama Motorları Nasıl Çalışır - Tarama, Dizin Oluşturma ve Sıralama

2xx durum kodları: Bir sayfa talebinin başarılı olduğunu gösteren bir durum kodu sınıfı.

4xx durum kodları: Hatayla sonuçlanan bir sayfa isteğini belirten bir durum kodu sınıfı.

5xx durum kodları: Sunucunun isteği gerçekleştiremediğini gösteren bir durum kodu sınıfı.

Gelişmiş arama operatörleri: Sorgunuzu daha ayrıntılı belirtmek için arama çubuğuna yazabileceğiniz özel karakterler ve komutlar.

Algoritmalar: Depolanan bilgilerin anlamlı yollarla alındığı ve sıralandığı bir süreç veya formül.

Backlinks: Geri bağlantılar veya "gelen bağlantılar", web sitenize yönlendiren diğer web sitelerinden gelen bağlantılardır.

Botlar: "crawlers" veya "spiders" olarak da bilinenler, içerik bulmak için internet'i tarayanlardır.

Önbelleğe alma: Web sayfanızın kaydedilmiş bir sürümü.

Kafein: Google'ın web indeksleme sistemi. Kafein, web içeriğinin dizini veya koleksiyonudur, Googlebot ise dışarı çıkan ve içeriği bulan tarayıcıdır.

Citiations (Alıntılar): "Business listing" olarak da bilinen alıntı, yerel bir işletmenin adı, adresi ve telefon numarasına (NAP) yönelik web tabanlı bir referanstır.

Cloaking (Gizleme): Kullanıcılara gösterdiğinizden farklı içerikleri arama motorlarına gösterme.

Tarama bütçesi: Bir arama motoru botunun sitenizde tarayacağı ortalama sayfa sayısı.

Tarayıcı yönergeleri: Tarayıcıya sitenizde neyi taramasını ve dizine eklemesini istediğinizle ilgili talimatlar.

Distance (Mesafe): Yerel paket bağlamında mesafe, yakınlık veya arama yapan kişinin konumu ve/veya sorguda belirtilen konum anlamına gelir.

Katılım: Arama yapanların arama sonuçlarından sitenizle nasıl etkileşime girdiğini gösteren veriler.

Google Kalite Yönergeleri: Kötü amaçlı oldukları ve/veya arama sonuçlarını değiştirmeyi amaçladıkları için yasaklanmış olan taktikleri ayrıntılı olarak açıklayan Google'ın yayınlanmış yönergeleri.

Google Search Console: Google tarafından sağlanan ve site sahiplerinin sitelerinin aramada nasıl çalıştığını izlemelerine olanak tanıyan ücretsiz bir program.

HTML (Hypertext markup language): Web sayfaları oluşturmak için kullanılan dildir.

 

Dizin Kapsamı raporu: Google Search Console’da, sitenizin sayfalarının dizine eklenme durumunu gösteren bir rapor.

Index (Dizin): Arama motoru tarayıcılarının keşfettiği ve arama yapanlara hizmet edecek kadar iyi gördüğü tüm içeriklerin büyük bir veri tabanı.

Internal Links (Dahili bağlantılar): Kendi sitenizdeki diğer sayfalarınıza yönlendiren bağlantılar.

JavaScript: Statik web sayfalarına dinamik öğeler ekleyen bir programlama dili.

Oturum açma formları: Bir ziyaretçinin içeriğe erişebilmesi için oturum açma kimlik doğrulaması gerektiren sayfaları ifade eder.

Manuel ceza: Gerçek bir incelemecinin sitenizdeki belirli sayfaların Google'ın kalite yönergelerini ihlal ettiğini belirlediği bir Google manuel işlemidir.

Meta robot etiketi: Tarayıcılara web sayfası içeriğinin nasıl taranacağına veya dizine ekleneceğine ilişkin talimatlar sağlayan kodlar.

Navigation (Gezinme): Ziyaretçilerin sitenizdeki diğer sayfalara gitmesine yardımcı olan bağlantıların listesi. Bunlar genellikle web sitenizin üst kısmında (“top navigation”), web sitenizin yan sütununda (“side navigation”) veya web sitenizin alt kısmında (“footer navigation”) bir listede görünür.

NoIndex etiketi: Bir arama motoruna bulunduğu sayfayı dizine eklememesini söyleyen bir meta etiket.

PageRank: Google'ın temel algoritmasının bir bileşeni. Bir web sayfasının önemini ona yönlendirilen bağlantıların nitelik ve niceliğini ölçerek tahmin eden bir bağlantı analiz programıdır.

Kişiselleştirme: Bir arama motorunun, bir kişinin sonuçlarını konumları ve arama geçmişi gibi kendilerine özgü faktörlere göre değiştirme şeklini ifade eder.

Prominence (Önem): Local Pack bağlamında önem, gerçek dünyada iyi bilinen ve sevilen işletmeleri ifade eder.

RankBrain: Google'ın en alakalı yardımcı sonuçları teşvik ederek sıralamayı ayarlayan temel algoritmasının makine öğrenimi bileşeni.

Relevance (Uygunluk): Local Pack bağlamında alaka düzeyi yerel bir işletmenin arama yapan kişinin aradığıyla ne kadar iyi eşleştiğidir.

Robots.txt: Site arama motorlarınızın hangi bölümlerinin taranması ve hangilerinin taranmaması gerektiğini öneren dosyalar.

Arama formları: Bir web sitesinde, kullanıcıların o web sitesindeki sayfaları bulmasına yardımcı olan arama işlevlerine veya arama çubuklarına atıfta bulunur.

Search Quality Rater Guidelines: Arama Kalitesi Değerlendirme Yönergeleri gerçek web sayfalarının kalitesini belirlemek için Google için çalışan insan değerlendiriciler için yönergeler.

Sitemap (Site Haritası): Tarayıcıların içeriğinizi keşfetmek ve dizine eklemek için kullanabileceği sitenizdeki URL'lerin listesi.

 

Spam taktikleri: "Black Hat" gibi spam taktikleri arama motoru kalite yönergelerini ihlal eden taktiklerdir.

URL klasörleri: Bir web sitesinin TLD'den (“.com”) sonra gelen, eğik çizgilerle (“/”) ayrılmış bölümleri. Örneğin, “moz.com/blog”da “/blog” bir klasördür diyebiliriz.

URL parametreleri: Sayfanın içeriğini (aktif parametre) veya izleme bilgilerini (pasif parametre) değiştirmek için bir URL'ye eklenen soru işaretinden sonraki bilgiler.

X-robots-tag: Meta robot etiketleri gibi bu etiket de tarayıcılara web sayfası içeriğinin nasıl taranacağı veya dizine ekleneceği konusunda talimatlar sağlar.

 


 

Chapter 3: Anahtar Kelime Araştırması

Ambiguous intent (Belirsiz niyet): Arayanın amacının belirsiz olduğu ve daha fazla belirtim gerektirdiği bir arama ifadesini ifade eder.

Ticari araştırma sorguları: Arama yapanın kendilerine en uygun olanı bulmak için ürünleri karşılaştırmak istediği bir sorgu.

Bilgi sorguları: Arayan kişinin bir sorunun yanıtı gibi bilgi aradığı bir sorgu.

Anahtar Kelime Zorluğu: Moz'da Anahtar Kelime Zorluğu bir sitenin rakiplerini geride bırakmasının ne kadar zor olduğuna dair sayısal bir puan şeklinde bir tahmindir.

Anahtar Kelime Gezgini: Derinlemesine anahtar kelime araştırması ve keşfi için bir Moz aracı.

Yerel sorgular: "Yakınımdaki kafeler" veya "Brooklyn'deki spor salonları" gibi arama yapan kişinin belirli bir konumda bir şey aradığı sorgu.

Long-tail keywords: Daha uzun sorgular genellikle üçten fazla kelime içeren sorgulardır. Uzunluklarının göstergesi olarak genellikle kısa kuyruklu sorgulardan daha spesifiktirler.

Gezinme sorguları: Arayan kişinin Moz blogu (query = “Moz blogu”) gibi belirli bir konuma ulaşmaya çalıştığı bir sorgu.

Bölgesel anahtar kelimeler: Belirli bir yerel bölgeye özgü anahtar kelimeleri ifade eder. Örneğin, Kansas'ta "pop" veya "soda"nın daha popüler terim olup olmadığını görmek için Google Trendler'i kullanın.

Arama hacmi: Bir anahtar kelimenin aranma sayısı. Birçok anahtar kelime araştırma aracı tahmini bir aylık arama hacmi gösterir.

Sezon trendleri: 31 Ekim'den önceki hafta en popüler olan "Cadılar Bayramı kostümleri" gibi anahtar kelimelerin zaman içindeki popülerliğini ifade eder.

Seed keywords: Çekirdek anahtar kelimeler, sağladığınız ürün veya hizmeti tanımlayan birincil kelimeleri tanımlamak için kullandığımız terim.

İşlemsel sorgular: Arama yapan kişi örneğin bir şey satın almak gibi bir eylemde bulunmak ister. Anahtar kelime türleri pazarlama hunisinde yer alsaydı işlem sorguları en altta olurdu.

 

Chapter 4: Yerinde Optimizasyon

Alternatif metin: Web sayfalarındaki resimleri açıklayan HTML kodundaki metindir.

Bağlantı metni: Sayfalara bağlantı verdiğiniz metin.

Otomatik oluşturulan içerik: İnsanlar tarafından yazılmayan programlı olarak oluşturulan içerik.

Yinelenen içerik: Domainler arasında veya tek bir domainin birden çok sayfası arasında paylaşılan içerik.

Coğrafi değiştiriciler: Fiziksel bir konumu veya hizmet alanını tanımlayan terimler. Örneğin "pizza" coğrafi olarak değiştirilmez ama "Seattle'da pizza" değiştirilir.

Header tags (Başlık etiketleri): Sayfanızdaki başlıkları belirtmek için kullanılan bir HTML öğesi.

Image compression (Görüntü sıkıştırma): Görüntünün kalitesini düşürmeden görüntü dosyası boyutlarını küçülterek web sayfalarını hızlandırma eylemi.

Image sitemap: Yalnızca bir web sitesindeki resim URL'lerini içeren bir site haritası.

Keyword stuffing: İçeriğinizde ve bağlantılarınızda önemli anahtar kelimelerin ve bunların türevlerinin aşırı kullanımını içeren spam amaçlı bir taktik.

Bağlantı erişilebilirliği: Bir bağlantının kullanıcılar veya tarayıcılar tarafından bulunma kolaylığı.

Bağlantı denkliği: Bir bağlantının hedefine iletebileceği değer veya yetki.

Bağlantı hacmi: Bir sayfadaki bağlantıların miktarı.

Yerel işletme şeması: Arama motorlarının bir işletme hakkındaki bilgileri anlamasına yardımcı olan bir web sayfasına yerleştirilen yapılandırılmış veri işaretlemesi.

Meta açıklamalar: Bulundukları sayfanın içeriğini tanımlayan HTML öğeleri. Bazen Google bunları arama sonucu snippet'lerinde açıklama satırı olarak kullanır.

Panda: Düşük kaliteli içeriği hedefleyen bir Google algoritması güncellemesi.

Protokol: Alan adınızdan önceki “http” veya “https”. Bu protokol verilerin sunucu ve tarayıcı arasında nasıl aktarıldığını yönetir.

Redirection (Yönlendirme): Bir URL bir konumdan diğerine taşındığında. Genellikle yeniden yönlendirme kalıcıdır (301 yönlendirmesi).

Rel=canonical: Site yöneticilerinin Google'a bir web sayfasının hangi sürümünün orijinal, hangilerinin kopya olduğunu söylemesine olanak tanıyan bir etiket.

Scraped content: Sahibi olmadığınız web sitelerinden içerik alıp kendi sitenizde izinsiz olarak yeniden yayınlamak.

SSL (Secure Sockets Layer) sertifikası: Web sunucusu ile arama yapan kişinin tarayıcısı arasında iletilen verileri şifrelemek için kullanılır.

Zayıf içerik: Ziyaretçiye çok az değer katan veya sıfır değer katan içerik.

Thumbnails: Küçük resimler, daha büyük bir resmin küçük bir versiyonudur.

Title tag (Başlık etiketi): Bir web sayfasının başlığını belirten bir HTML öğesi.

 

Chapter 5: Teknik Optimizasyon

AMP (Accelerated Mobile Pages): Genellikle "diet HTML" olarak tanımlanan hızlandırılmış mobil sayfalar mobil ziyaretçiler için görüntüleme deneyimini ışık hızında yapmak için tasarlanmıştır.

Async: " Asynchronous "un kısaltması, async,, tarayıcının web sayfanızı oluştururken bir sonrakine geçmeden önce bir görevin bitmesini beklemesi gerekmediği anlamına gelir.

Browser (Tarayıcı): Chrome veya Firefox gibi bir web tarayıcısı web'deki bilgilere erişmenizi sağlayan bir yazılımdır. Tarayıcınızda bir istekte bulunduğunuzda (ör. "google.com"), tarayıcınıza o sayfayı cihazınızda oluşturmak için gerekli kaynakları alması talimatını vermiş olursunuz.

Bundling (Paketleme): Birden çok kaynağı tek bir kaynakta birleştirmek.

ccTLD: " Country Code Top Level Domain"in kısaltması olan ccTLD, ülkelerle ilişkili alan adlarını ifade eder. Örneğin, .ru Rusya için tanınan ccTLD'dir.

Client-side & server-side rendering: İstemci tarafı ve sunucu tarafı oluşturma kodun çalıştığı yeri gösterir. İstemci tarafı dosyanın tarayıcıda yürütüldüğü anlamına gelir. Sunucu tarafı dosyaların sunucuda yürütüldüğü ve sunucunun bunları tam olarak oluşturulmuş durumda tarayıcıya gönderdiği anlamına gelir.

Critical rendering path: Bir tarayıcının HTML, CSS ve JavaScript'i görüntülenebilir bir web sayfasına dönüştürmek için izlediği adımlar dizisi.

CSS (Cascading Style Sheet): Bir web sitesinin belirli bir şekilde görünmesini sağlayan koddur (ör. yazı tipleri ve renkler).

DNS (Domain Name Server): Bir Etki Alanı Adı Sunucusu etki alanı adlarının (ör: "moz.com") IP adreslerine (ör: "127.0.0.1") bağlanmasına izin verir. DNS temel olarak alan adlarını IP adreslerine çevirir, böylece tarayıcılar sayfanın kaynaklarını yükleyebilir.

DOM (The Document Object Model): Bir HTML belgesinin yapısıdır. Bu belgeye JavaScript gibi kodlar tarafından nasıl erişilebileceğini ve değiştirilebileceğini tanımlar.

Domain name registrar (Alan adı kayıt şirketi): İnternet alan adlarının rezervasyonunu yöneten şirket. Örnek: GoDaddy.

Faceted navigation (Yönlü gezinme): Genellikle e-ticaret web sitelerinde kullanılan yönlü gezinmeler, ziyaretçilerin binlerce hatta milyonlarca URL yığını arasından aradıkları URL'yi daha kolay bulmalarına yardımcı olmak için bir dizi sıralama ve filtreleme seçeneği sunar. Örneğin bir giyim sayfasını fiyata göre sıralayabilir: düşükten yükseğe veya sayfayı yalnızca boyutu görüntülemek için filtreleyebilirsiniz: küçük.

Fetch and Render tool: Google Search Console'da bulunan ve Google'ın bir web sayfasını nasıl gördüğünü görmenizi sağlayan bir araçtır.

File compression (Dosya sıkıştırma): Daha az bit kullanarak bilgiyi kodlama işlemi; dosyanın boyutunu küçültme. Birçok farklı sıkıştırma tekniği vardır.

Hreflang: İçeriğin hangi dilde olduğunu Google'a gösteren etiket. Bu etiket Google'ın sayfanızın uygun dil sürümünü o dilde arama yapan kişilere sunmasına yardımcı olur.

IP adresi: Bir internet protokolü adresi, her belirli web sitesine özgü bir sayı dizisidir. İnsanların hatırlaması daha kolay olduğu için alan adlarını IP adreslerine atarız (ör. "moz.com"), ancak internetin web sitelerini bulması için bu sayılara ihtiyacı vardır.

JSON-LD (JavaScript Object Notation for Linked Data): Bağlantılı Veriler için JavaScript Nesne Gösterimi, verilerinizi yapılandırmaya yönelik bir biçimdir. Örneğin, schema.org bir dizi farklı biçimde uygulanabilir,JSON-LD bunlardan yalnızca biridir, ancak Google tarafından tercih edilen biçimdir.

Lazy loading (Kademeli/Yavaş yükleme): Bir nesnenin yüklenmesini ihtiyaç duyulana kadar ertelemenin bir yolu. Bu yöntem genellikle sayfa hızını artırmak için kullanılır.

Minification (Küçültme): Bir şeyi küçültmek işlevi değiştirmeden kaynak koddan mümkün olduğunca çok sayıda gereksiz karakter çıkarmak anlamına gelir. Sıkıştırma bir şeyi küçültürken, küçültme aslında bir şeyleri ortadan kaldırır.

Mobil öncelikli dizine ekleme: Google 2018'de web sitelerini aşamalı olarak mobil ilk dizine eklemeye taşımaya başladı. Bu değişiklik Google'ın sayfalarınızı masaüstü sürümleri yerine mobil sürümlerine göre taradığı ve dizine eklediği anlamına gelir.

Sayfalandırma: Bir web sitesi sahibi kitaptaki sayfalara benzer şekilde bir sayfayı birden çok parçaya bölmeyi seçebilir. Bu özellikle çok büyük sayfalarda yardımcı olabilir. Sayfalandırılmış bir sayfanın ayırt edici özellikleri her sayfanın daha büyük sırada nereye düştüğünü gösteren rel=”next” ve rel=”prev” etiketleridir. Bu etiketler Google'ın sayfaların birleştirilmiş bağlantı özelliklerine sahip olması gerektiğini ve arama yapanların sıradaki ilk sayfaya gönderilmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olur.

Programlama dili: Bir bilgisayarın anlayabileceği şekilde talimat yazmak. Örneğin JavaScript bir web sayfasına dinamik (statik olmayan) öğeler ekleyen bir programlama dilidir.

Rendering (Oluşturma): Bir tarayıcının bir web sitesinin kodunu görüntülenebilir bir sayfaya dönüştürme işlemi.

Render-blocking scripts: Sayfanın oluşturulabilmesi için tarayıcınızı getirilmeyi beklemeye zorlayan bir komut dosyası. Oluşturmayı engelleyen komut dosyaları tarayıcınız bir sayfayı tam olarak oluşturabilmeden önce fazladan gidiş gelişler ekleyebilir.

Responsive design (Duyarlı tasarım): Google'ın mobil uyumlu web siteleri için tercih ettiği tasarım modeli olan duyarlı tasarım web sitesinin hangi cihazda görüntüleniyorsa ona uymasını sağlar.

Rich snippet: Snippet, Google ve diğer arama motorlarının sonuç sayfasında URL'leri gösterdiği başlık ve açıklama ön izlemesidir. Bu nedenle "rich" bir snippet, standart snippet'in geliştirilmiş bir sürümüdür. Bazı rich snippet'ler, arama sonuçlarında bu URL'lerin yanında derecelendirme yıldızları olarak görüntülenen inceleme işaretlemesi gibi yapılandırılmış veri işaretlemesi kullanılarak teşvik edilebilir.

Schema.org: Arama motoruna ek bilgi sağlamak için web sayfanızın öğelerini tarayan kod. Schema.org'u kullanan veriler, "yapılandırılmamış" yerine "yapılandırılmış" olarak adlandırılır. Başka bir deyişle organize edilmemiş yerine organize edilmiş.

SRCSET: Görüntüler için responsive design gibi SRCSET de farklı durumlar için görüntünün hangi sürümünün gösterileceğini belirtir.

Structured Data (Yapılandırılmış Veri): "Organize edilmiş" veri demenin başka bir yolu (organize olmayanın aksine). Schema.org, örneğin, arama motorunun onu anlamasına yardımcı olan ek bilgilerle etiketleyerek verilerinizi yapılandırmanın bir yoludur.

 

Chapter 6: Bağlantı Oluşturma ve Yetki Oluşturma

10x içerik: Rand Fishkin tarafından aynı konu için web'deki diğer her şeyden "10 kat daha iyi" olan içeriği tanımlamak için oluşturulmuştur.

Amplifikasyon: Markanız hakkındaki sözleri paylaşmak veya yaymak; genellikle sosyal medya, ücretli reklamlar ve etkileyici pazarlama bağlamında kullanılır.

DA (Domain Authority): Bir etki alanının sıralama yeteneğini tahmin etmek için kullanılan bir Moz metriğidir; kullanılan en iyi karşılaştırmalı bir metriktir (ör. bir web sitesinin DA puanını doğrudan rakiplerininkiyle karşılaştırmak).

Deindexed: Bir URL, URL'lerin bir bölümü veya bir alanın tamamı bir arama motoru dizininden kaldırılmasıdır. Bu bir web sitesinin Google'ın kalite yönergelerini ihlal ettiği için manuel olarak ceza alması gibi çeşitli nedenlerle olabilir.

Dizin bağlantıları: Yerel SEO bağlamında "Dizin", genellikle her işletmenin adını, adresini, telefon numarasını (NAP) ve web siteleri gibi diğer bilgileri içeren yerel işletmelerin toplu bir listesidir. "Dizin", Google'ın yönergelerini ihlal eden bir tür doğal olmayan bağlantı anlamına da gelebilir: "düşük kaliteli dizin veya yer imi site bağlantıları."

Editorial bağlantılar: Bağlantılar doğal olarak kazanıldığında ve bir yazarın kendi iradesiyle verildiğinde (ödenmesi veya zorlaması yerine) editorial olarak kabul edilir.

Follow: Bir bağlantının varsayılan durumu “follow” bağlantıları PageRank'i geçer.

Google Analytics: Web sitesi sahiplerinin insanların web siteleriyle nasıl etkileşim kurdukları konusunda fikir edinmelerine yardımcı olan ücretsiz (yükseltilmiş özellikler için ödeme seçeneği olan) bir araç. Google Analytics'te görebileceğiniz bazı rapor örnekleri, ziyaretçilerinizin hangi kanallardan geldiğini gösteren edinme raporlarını ve insanların web sitenizdeki hedefleri (ör. form doldurma) tamamlama oranını gösteren dönüşüm raporlarını içerir.

Google arama operatörleri: Ne tür sonuçlar aradığınızı daha ayrıntılı belirtmek için sorgunuza eklenebilecek özel metin. Örneğin bir alan adından önce "site:" eklemek söz konusu alandaki tüm (veya birçok) dizine eklenmiş sayfanın bir listesini gösterebilir.

Guest blogging (Misafir bloglama): Genellikle bir bağlantı kurma stratejisi olarak kullanılan misafir bloglama içeriğinizi öne çıkaracakları ve web sitenize bir bağlantı eklemenize izin verecekleri umuduyla bir yayına bir makale (veya bir makale için fikir) sunmayı içerir. Yine de dikkatli olun. Anahtar kelime açısından zengin bağlantı, metin bağlantılarına sahip büyük ölçekli misafir ilan kampanyaları Google'ın kalite yönergelerinin ihlalidir.

Link building: Bu aktivite web sitenize kendiniz bağlantılar oluşturmayı içerir gibi görünse de bağlantı kurma aslında sitenizin arama motorlarında otoritesini oluşturmak amacıyla sitenize bağlantılar kazanma sürecini tanımlar.

Link exchange: Karşılıklı linkleme olarak da bilinen link değişimleri, “sen bana link ver, ben de sana link vereyim” taktiklerini içerir. Aşırı link değişimleri Google'ın kalite yönergelerinin ihlalidir.

Link Explorer: Moz'un bağlantı keşfi ve analizi için bir aracıdır.

Link profili: Belirli bir etki alanına, alt etki alanına veya URL'ye gelen tüm bağlantıları tanımlamak için kullanılan bir terim.

Linked unstructured citations: Dizin olmayan bir platformda bir işletmenin tam veya kısmi iletişim bilgilerine yapılan referanslar (çevrimiçi haberler, bloglar, en iyi listeler vb.)

MozBar: Seçilen sayfa için DA, PA, başlık etiketi ve daha fazlası gibi metrikleri kolayca görüntülemenizi sağlayan Chrome tarayıcısı için kullanılabilen bir eklenti.

NoFollow: rel=”nofollow” ile işaretlenen linkler PageRank'i geçmez. Google, bir bağlantı için ödeme yapıldığında olduğu gibi bazı durumlarda bunların kullanılmasını teşvik eder.

PA (Page Authority): DA'ya benzer şekilde, Sayfa Yetkilisi tek bir sayfanın sıralama yeteneğini tahmin eder.

Satın alınan bağlantılar: Bir bağlantı için para veya değerli başka bir şeyin değiş tokuş edilmesi. Bir link satın alınırsa bir reklam teşkil eder ve PageRank'i geçmemesi için nofollow etiketi ile işaretlenmelidir.

Nitelikli trafik: Trafik "nitelikli" olduğunda, genellikle ziyaretin sayfanın amaçlanan konusuyla alakalı olduğu ve bu nedenle ziyaretçinin içeriği yararlı bulma ve dönüştürme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Yönlendirme Trafiği: Başka bir web sitesinden bir web sitesine gönderilen trafik. Örneğin web siteniz Facebook'taki bir bağlantıdan sitenize tıklayan kişilerden ziyaret alıyorsa Google Analytics bu trafiği kaynak raporunda "facebook.com / yönlendirme" olarak ilişkilendirir.

Kaynak sayfaları: Genellikle bağlantı oluşturma amacıyla kullanılan kaynak sayfaları, diğer web sitelerine faydalı bağlantıların bir listesini içerir. Örneğin işletmeniz e-posta pazarlama yazılımı satıyorsa "kaynaklar" pazarlama başlığına bakabilir ve söz konusu sitelerin sahiplerine, sayfalarına web sitenize bir bağlantı ekleyip eklemeyeceklerini görmek için ulaşabilirsiniz.

Sentiment (Duygu/His): İnsanların markanız hakkında ne düşündüğü.

Spam Score: Cezalandırılan sitelerle yüksek oranda ilişkili olan bir dizi işaret kullanarak bir alanın göreli cezalandırılma riskini ölçmek için kullanılan bir Moz metriği.

Unnatural links: Google doğal olmayan bağlantıları "sitenin sahibi tarafından bir sayfada editorial olarak yerleştirilmeyen veya onaylanmayan bağlantılar oluşturmak" olarak tanımlar. Bu tanımlama, yönergelerinin ihlalidir ve rahatsız edici web sitesine karşı bir ceza verilmesini gerektirebilir.

 

Chapter 7: SEO'yu Ölçme, Önceliklendirme ve Yürütme

API (Application Programming Interface): Bir uygulama programlama arabirimi, bir işletim sistemi veya uygulama gibi başka bir hizmetin özelliklerine veya verilerine erişerek uygulamaların oluşturulmasına olanak tanır.

Bounce rate: Sitenizde ikincil bir işlemle sonuçlanmayan toplam ziyaretlerin yüzdesi. Örneğin biri ana sayfanızı ziyaret edip ardından diğer sayfaları görüntülemeden ayrıldıysa bu bir bounce oturumu olacaktır.

Channel (Kanal): Organik arama ve sosyal medya gibi dikkat çekebileceğiniz ve trafik elde edebileceğiniz farklı araçlar.

Click-through rate (Tıklama oranı): URL'lerinize yapılan tıklamaların gösterimlere oranı.

Conversion rate (Dönüşüm oranı): Ziyaretlerin dönüşümlere oranı. Dönüşüm oranı formlarımı dolduran, arayan, bültenime kaydolan, vb.

Nitelikli müşteri adayı: Web sitenizi potansiyel müşterileri telefon görüşmesi veya form aracılığıyla sizinle iletişime geçmeye teşvik etmek için kullanırsanız, aldığınız her iletişim bir "potansiyel müşteri"dir. Bu potansiyel müşterilerin tümü müşteri olmayacak ancak "nitelikli" potansiyel müşteriler ödeme yapan müşteri olma olasılığı yüksek olan ilgili potansiyel müşterilerdir.

Google Analytics hedefleri: İnsanların web sitenizde hangi işlemleri yapmasını umuyorsunuz? Yanıtınız ne olursa olsun dönüşüm oranınızı izlemek için bunları Google Analytics'te hedefler olarak ayarlayabilirsiniz.

Google Tag Manager: Birden çok web sitesi izleme kodunu yönetmek için tek bir merkez.

Googlebot / Bingbot: Google ve Bing gibi büyük arama motorları web'i nasıl tarar; "tarayıcılar" veya "spiders".

Kanban: Bir zamanlama sistemi.

Pages per session: " page depth " olarak da anılır, oturum başına sayfa, insanların tek bir oturumda web sitenizde görüntülediği ortalama sayfa sayısını tanımlar.

Page speed: Sayfa hızı, ilk içerikli/anlamlı boyama ve etkileşime geçme süresi gibi eşit derecede önemli niteliklerden oluşur.

Pruning (Budama): Bir SEO bağlamında, budama genellikle sitenin genel kalitesini artırmak için düşük kaliteli sayfaların kaldırılması anlamına gelir.

Scroll depth: Ziyaretçilerin sayfalarınızı ne kadar aşağı kaydırdığını izleme yöntemi.

Scrum board: Daha büyük bir hedefi gerçekleştirmek için tamamlanması gereken görevleri takip etme yöntemi.

Search traffic (Arama trafiği): Google gibi arama motorlarından web sitelerinize gönderilen ziyaretler.

Time on page: Bir sonraki sayfaya tıklamadan önce birinin sayfanızda geçirdiği süre. Google Analytics bir sonraki sayfanızı tıkladığında sayfada geçirilen süreyi izlediğinden, hemen çıkılan (bounced session) oturumlar sayfada kalmayı 0 süre olarak gösterecektir.

UTM (Urchin Tracking Module): Tıklamayla ilgili kaynak, araç ve kampanya adı gibi ek ayrıntıları izlemek için URL'nizin sonuna ekleyebileceğiniz basit bir koddur.


 

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.”
– SEOART EKİBİ

Buradaki başlangıç kılavuzuyla bu yedi adımı takip ederek başarılı bir SEO’ya ulaşabiliriz:

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.” – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizin, Sıralama : Arama yapanları ve arama motorlarını çekebilmek için optimize edilmiş anahtar sözcük
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Sıralamalarda yüksek CTR elde edebilmek için başlık, URL ve açıklama
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve İzleme : Ölçme ve İzleme
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • Canonical URL :
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.