Başlangıç Kılavuzu
Oktay Çomak
Oktay Çomak

SeoArt'ın kurucusu olarak müşterilerimize yeni nesil ve veri analizi ile ajans deneyimi sunuyoruz. Sizinle tanıştığımız için heyecanlıyız..

Bu kılavuzdan mümkün olduğunca en yüksek verimi almak arama motoru optimizasyonu (SEO) kavramlarını öğretirken sadece uygulama ve test etme arzunuzla sınırlıdır.

Bu kılavuz SEO’nun başlıca yönlerini tanımlamak için tasarlanmıştır; web sitenize nitelikli trafik oluşturabilecek terim ve tabirlerin (anahtar sözcükler) oluşturulmasından, web sitenizi arama motorlarına uygun hale getirmek ve bağlantılar oluşturmaktan sitenizin eşsiz değerini pazarlamaya kadar.

Arama motoru optimizasyonu dünyası karmaşık ve sürekli bir değişim içindedir, ancak temelleri kolayca anlayabilirsiniz ve en küçük SEO bilgisi ile bile büyük bir değişim yapılabilir.

Ücretsiz SEO eğitimi, bunun gibi kılavuzlar da dahil olmak üzere, web içerisinde yaygın olarak bulunabilmektedir! (Haydi!)

Bu bilgiyi biraz pratikle birleştirirseniz işte o zaman çok bilgili bir SEO olmaya adım atarsınız.

Arama motoru optimizasyonunun temelleri

Hiç Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisini duymuş muydunuz? Bu, en temel insani ihtiyaçları( hava, su ve bedensel güvenlik gibi) daha üst düzey ihtiyaçların(itibar ve toplumsal aidiyet gibi) önüne koyan bir psikoloji teorisidir. Teoriye göre en temel ihtiyaçları sağlamadan daha yukarıdaki ihtiyaçların karşılanması mümkün değildir. Aşk tek başına karın doyurmuyor.

Kurucumuz Oktay Çomak, SEO hakkında insanların izlemesi gerekenleri açıklayan benzer bir piramit oluşturmuştur. “SEOART’ın SEO ihtiyaçlar hiyerarşisi.”

İşte nasıl göründüğü:

 

 

Gördüğünüz üzere SEO’nun temeli tarama erişilebilirliği ile başlayıp yukarı doğru devam eder.

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.”
– SEOART EKİBİ

Buradaki başlangıç kılavuzuyla bu yedi adımı takip ederek başarılı bir SEO’ya ulaşabiliriz:

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.” – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizin, Sıralama : Arama yapanları ve arama motorlarını çekebilmek için optimize edilmiş anahtar sözcük
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Sıralamalarda yüksek CTR elde edebilmek için başlık, URL ve açıklama
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve İzleme : Ölçme ve İzleme
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • Canonical URL :
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.