Teknik SEO

 

Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarınızı daha etkin hale getirmek ve görünebilir olmak için Teknik SEO’nun ne olduğunu ve denetimlerinin nasıl yapıldığını bilmeniz büyük önem arz etmektedir. 

Bu içeriğimizde Teknik SEO teriminin ne olduğunu, SEO çalışmalarında neden bu kadar önemli olduğunu ve denetimlerini yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. 

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, bir web sitesinin arama motorları tarafından taranması ve dizine eklenmesi için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. Teknik SEO çalışmaları ile web sitelerini arama motorları için daha görünür hale getirebilir, tarama, yorumlama ve dizine eklemesinde yardımcı olabilirsiniz.

Teknik SEO Neden Önemlidir?

Web siteniz en iyi içeriğe sahip olabilir, ancak teknik açıdan gerekli şartları sağlamıyorsa hedef kitlenize etkili bir şekilde erişemezsiniz. Örneğin müşterilerinizi üst düzeyde memnun edebilecek bir mağazaya sahipsiniz. Ancak müşterilerinizin mağazanıza erişeceği bir yol bulunmuyorsa en iyi ürünleri satan bir mağaza olmanızın bir önemi yoktur. 

Teknik SEO çalışmaları sunduğunuz hizmet, ürün veya içeriği hedef kitlenize ulaştıracak altyapıyı oluşturmanızı sağlar. Teknik SEO ile web siteniz daha görünür ve erişilebilir hale gelir. Peki Teknik SEO çalışmaları neleri kapsar? 

Bu çalışmalar içerisinde birçok denetimi barındırır. Bu denetimler ile web sitenizin Teknik SEO kriterlerinizi değerlendirebilir ve gerekli optimizasyonları yaparak SEO performansınızı arttırabilirsiniz.

Teknik SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarının önemli 3 ayağından bir tanesi olan Teknik SEO denetimleri içerisinde başlıca aşağıdaki konuları barındırır;

 • Tarama
 • İndeksleme
 • Site Mimarisi
 • URL Yapısı
 • Mobil Uyumluluk
 • Site Hızı
 • Site Haritası
 • Robots.txt Dosyası
 • HTTPS 
 • Canonical URL

Teknik SEO denetimlerini oluşturan başlıca konu başlıkları özetle bu şekildedir. Hadi gelin hep birlikte bu konu başlıklarına daha yakından bakalım.

 1. Tarama

Google başta olmak üzere bütün arama motorları web sitelerini tarayarak dizine ekler ve ardından belirli faktörlere göre sıralar. Sıralama alan sayfalarınız ise kullanıcılar tarafından erişilebilir hale gelir ve trafik elde edersiniz. Özetle hedef kitlenize erişebilmek için web sitenizin arama motorları tarafından taranabilir olması önemlidir.

Arama motorlarına çeşitli sinyaller göndererek web sitenizin önemli sayfalarını daha taranabilir hale getirebilir, önemsiz veya kullanıcıların görmesini istemediğiniz özel sayfalarınızı taramaya kapatabilirsiniz. Arama motorları her web sitesi için farklı tarama bütçeleri belirler. Bu bütçeyi etkili kullanarak daha geniş bir kitleye erişebilirsiniz. 

 • Robots.txt

Taranabilirlik performansınızı arttırmanıza olanak sağlayan en önemli dosyalardan bir tanesi Robots.txt dosyasıdır. Arama motorları siteleri taramak için özel algoritmalara sahip botlar kullanır. Robots.txt dosyası ile bu botlara tarama ile ilgili sinyaller vererek; 

 1. Sitenizi taranabilir hale getirebilir
 2. Taranmasını istediğiniz önemli sayfaları belirtebilir
 3. İndekslemek istemediğiniz sayfaları engelleyebilirsiniz.

Arama motorları Robots.txt dosyası mevcut olmayan siteleri de tarar, ancak bu dosya ile arama motorlarının sitenizi daha iyi anlamasını ve daha hızlı taranmasını sağlayabilirsiniz. 

2) İndeksleme

Arama motoru botları başarılı bir tarama işleminin ardından web sitelerinin her bir sayfasını indeksine kaydeder. İndeksleme, arama motorlarının bir tür dosyalama sistemidir. Taradığı tüm sayfaları veri tabanına kaydeder ve ardından çeşitli faktörlere dayanarak sıralar ve bu sayfaları kullanıcılarına sunar. Sayfalarınızın trafik alması ve hedef kitlenize ulaşması için taranabilir olması ne denli önemli ise indekslenebilir olmasıda aynı oranda mühimdir. 

 • Site Haritası

Site haritası, sitenizde yer alan tüm sayfaların yer aldığı bir dosyadır. Site haritaları arama motorları için bir nevi yol haritası görevini üstlenmektedirler. Sitenizde yer alan sayfaları site haritası ile türlerine göre ayırabilir, önem düzeyi atayabilir ve tarama sıklığı belirtebilirsiniz. 

Bir web sitesi site haritası mevcut olmasa bile taranabilir. Ancak arama motorları web sitenizde yer alan bazı önemli sayfalarınızı tarama esnasında gözden kaçırabilir ve tarayamadığı için dizine ekleyemez. Site haritaları bu sebeple taranabilirlik açısından önemli bir yere sahiptir. Ayrıca yine taranmasını istemediğiniz önemsiz sayfalarınızı site haritasından çıkararak arama motorlarına sinyaller gönderebilirsiniz.

 • Canonical Etiketleri

Canonical etiketleri bir web sayfasının standart sürümünü arama motorlarına belirtmemize olanak sağlar. Özellikle e-ticaret sitelerinde olmak üzere birçok web sitesinin benzer yapı veya içerikte sayfası bulunabilir. Google bu türde birçok sayfaya rastladığında otomatik olarak bir standart belirleyebilir. Bunun sonucunda önemli olan sayfalarınız zarar görebilir. Bu sebeple canonical etiketleri manuel olarak ayarlamanız önemlidir. 

3) Site Mimarisi

Web site mimarisi arama motorları tarafından anlaşılabilir ve kullanıcı deneyimi üst düzeyde olmalıdır. Hiyerarşik bir düzene sahip web sitesi hem kullanıcılar tarafından hemde arama motorları tarafından kolayca gezilebilir. Etkin bir kullanıcı deneyimine sahip web sitelerinde tıklama derinliği 3 clickten fazla değildir. Yani bir ziyaretçi sitenizin ana sayfasından son sayfaya 3 tıklama ile erişebilmelidir.

 • Breadcrumbs

Breadcrumbs yapısı genellikle menü çubuğunun alt kısmında yer alan kullanıcıların hangi sayfada olmalarını anlamalarına olanak sağlayan bir yapıdır. Bu yapılar aynı zamanda arama motorlarının site yapısını anlamasına kolaylık sağlamaktadır. Breadcrumbs yapısı Google tarafından da sıkça önerilmektedir. 

4) URL Yapısı

Teknik SEO denetimlerinin en önemli konularından bir tanesi URL yapısıdır. Burada URL yapısından kasıt tamamen nasıl göründüğü ile alakalıdır. Bir kullanıcı URL’nize bakarak sitenizdeki içerik hakkında bilgi sahibi olmak ister. Etkili bir URL yapısı için; 

 

 • Küçük harfler kullanın
 • Kelimeleri ayırmak için tire (-) işareti kullanın
 • Gereksiz karakterler veya kelimeler kullanmaktan kaçının
 • Olabildiğince kısa tutmaya çalışın
 • Hedef anahtar kelimelerinizi eklemeye çalışın

 

Örneğin “En iyi Teknik SEO Uygulamaları” adında bir içeriğiniz var. Bu içeriğin URL yapısı aşağıdaki örnekteki gibi olmalıdır;

“https://example.com/en-iyi-teknik-seo-uygulamalari”

URL yapınızın basit, anlaşılır olması kullanıcıların ve arama motorlarının sitenizi anlamasına yardımcı olur. Özellikle kullanıcılar için bir güven faktörü olarak ta görülebilir. Nitekim kullanıcılar karmaşık ve anlamsız URL’lere tıklamak istemeyecektir. Aşağıda yer alan iki örnekteki gibi;

 

 • https://example.com/?isgjv_fffFQ?_fef_//=afiiiixzzzz.html
 • https://example.com/seo-onerileri

 

Siz hangi içeriğe tıklamak isterdiniz?

 • HTTPS

SSL sertifikası kullanıcılarınızın bilgilerini korumak için temel bir gerekliliktir. HTTPS, Google başta olmak üzere birçok arama motoru için birer sıralama faktörü olarak görülmektedir. HTTPS yapısına sahip URL yapısı kullanıcılar içinde bir güven faktörü oluşturur. 

5) Mobil Uyumluluk

Günümüzde internet kullanıcılarının büyük bir kısmı mobil cihaz kullanıyor. Mobil cihaz kullanıcı sayısının gelecek yıllarda da artarak devam etmesi bekleniyor. Hedef kitlenizin büyük bir kısmı mobil cihazlar üzerinden internete erişim sağladığı bir durumda sitenizin mobil cihazlar üzerinden sorunsuz bir şekilde erişilebilir olması oldukça önemlidir. 

Mobil uyumluluk Teknik SEO denetimlerinin en önemli başlıklarından bir tanesidir. Nitekim Google başta olmak üzere birçok arama motoru web sitelerinin mobil versiyonunu referans almaktadır.

6) Sayfa Hızı

Sayfa hızı bir sıralama faktörü olmasının yanı sıra kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple oldukça hızlı sayfalara sahip olmak oldukça önemlidir. Sayfalarınızın yüklenme süresi artış gösterdiğinde kullanıcılar sitenizi terk edip rakip sitelere yönelecektir. 

Sitenizin Teknik SEO denetimlerini gerçekleştirirken web sitenizin hızını optimize etmeniz oldukça önemlidir.

SEO 101: Teknik SEO – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik.
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizinleme ve Sıralama : SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünürlük ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Böylece hedef kitleye görünür olmak ve organik trafiğin artırılması amaçlanır. Arama motorları botlar aracılığıyla web sitelerini tarar yani crawl eder, sonrasında da dizinine ekler yani index’ler. Son olarak dizine eklediği verileri birçok faktör ve sinyale göre sıralar. Bu sürece hakim olmak, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve daha iyi sıralamalar elde edebilmek için gereklidir. 
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve Takip : Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • SEO Migration : Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir.
 • Site Audit : Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 
 • Off Page SEO : Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirsen birçok farklı çalışma yapmak gerekir. Yapılan bu çalışmalar temelde On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Sayfa dışı SEO olarak tanımlanan Off Page SEO, web sitesi dışında yapılan trafik artırma çalışmalarını ifade eder. Site dışında yapılan çelitli çalışmalar ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha görünür olabilirsiniz.
 • Mobil SEO : Günümüzde internet kullanımının büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşir. Öyle ki Google'da yapılan aramalarda da mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmiştir. Buna bağlı olarak web siteleri potansiyel olarak trafiğinin büyük bir kısmını mobil cihazlardan yapılan aramalardan elde eder. Giderek artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile SEO'ya bakış açısı da değişmiştir. Rakiplerinizin arkasında kalmamak ve trafiğinizi artırmak için Mobil SEO oldukça önemli bir konudur.
 • Interaction to Next Paint (INP) : INP, web sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir faktördür ve ideal olarak bu değerin 200 milisaniyenin altında olması hedeflenir
 • Google Search Generative Experience (SGE) : Google Search Generative Experience (SGE), Google'ın yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirdiği, arama motoru deneyimini dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.
 • Zero-Click Search : Zero-Click Aramalar, kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarından herhangi bir bağlantıya tıklamadan gerekli bilgileri elde ettikleri bir fenomen olarak dijital pazarlama dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor
 • Answer Engine Optimization (AEO) : Cevap Motoru Optimizasyonu (AEO), yapay zeka destekli arama motorlarında kullanıcıların sorularına hızlı ve doğrudan yanıtlar sunarak dijital pazarlamada yeni bir dönemi başlatıyor
 • Konu otoritesi (Topical Authority) : Konu otoritesi kurarak SEO'da nasıl öne çıkabileceğinizi keşfedin: İşte içeriğinizle Google'da üst sıralara yükselmenin yolları.
 • SEO ve CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) : CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu), web sitelerinin performansını artırmak ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için kullanılan önemli bir stratejidir.
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.