Teknik SEO
Meral Taşkın
Meral Taşkın

Temel teknik bilgiler, sitenizi arama motorları için optimize etmenize ve geliştiriciler nezdinde güvenilirlik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Artık sağlam anahtar kelime araştırmasının temeli üzerine değerli içerikler hazırladığınıza göre, yalnızca kullanıcılar tarafından değil, arama motorları tarafından da okunabilir olduğundan emin olmak önemlidir.

Bu kavramlar hakkında derin bir teknik anlayışa sahip olmanız gerekmez, ancak geliştiricilerle bunlar hakkında akıllıca konuşabilmeniz için bu teknik varlıkların ne yaptığını kavramanız önemlidir. Geliştiricilerinizin dilini konuşmak önemlidir çünkü bazı optimizasyonlarınızı gerçekleştirmeleri için muhtemelen onlara ihtiyacınız olacaktır. İsteğinizi anlayamazlarsa veya önemini göremezlerse, isteklerinize öncelik vermeleri pek olası değildir. Geliştiricilerinize karşı itibar ve güven oluşturduğunuzda, genellikle önemli işlerin yapılmasını engelleyen bürokrasiyi ortadan kaldırmaya başlayabilirsiniz.

Ekipler arası desteğin ötesinde web sayfalarınızın hem kullanıcılar hem de tarayıcılar için yapılandırıldığından emin olmak istiyorsanız SEO için teknik optimizasyonu anlamak çok önemlidir. Bu amaçla bu bölümü üçe ayırdık:

 • Web siteleri nasıl çalışır?
 • Arama motorları web sitelerini nasıl anlar?
 • Kullanıcılar web siteleriyle nasıl etkileşime girer?

Bir sitenin teknik yapısı, performansı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğinden, herkesin bu ilkeleri anlaması çok önemlidir. Kılavuzun bu bölümünü programcılarınız, içerik yazarlarınız ve tasarımcılarınızla paylaşmak da iyi bir fikir olabilir, böylece bir sitenin yapımında yer alan tüm taraflar aynı sayfada olur.

Web siteleri nasıl çalışır?

Arama motoru optimizasyonu, bir web sitesini arama için optimize etme süreciyse, SEO'ların optimize ettikleri şey hakkında en azından temel bir bilgiye ihtiyacı vardır!

Aşağıda web sitesinin alan adı satın alımından bir tarayıcıda tam olarak oluşturulmuş durumuna kadar olan yolculuğunu özetledik. Web sitesinin yolculuğunun önemli bir bileşeni, bir tarayıcının bir web sitesinin kodunu görüntülenebilir bir sayfaya dönüştürme süreci olan kritik oluşturma yoludur.

Web siteleri hakkında bunları bilmek SEO'ların anlaması için birkaç nedenden dolayı önemlidir:

 • Bu web sayfası derleme işlemindeki adımlar sayfa yükleme sürelerini etkileyebilir ve sayfa hızı yalnızca kullanıcıları sitenizde tutmak için önemli değildir aynı zamanda Google'ın sıralama faktörlerinden biridir.
 •  
 • Google, JavaScript gibi belirli kaynakları "ikinci geçişte" işler." Google, önce JavaScript olmadan sayfaya bakar, ardından birkaç gün ila birkaç hafta sonra JavaScript'i oluşturur, yani JavaScript kullanarak sayfaya eklenen SEO açısından kritik öğeler dizine eklenemeyebilir.

Web sitesi yükleme işleminin işe gidip gelmeniz olduğunu hayal edin. Evde hazırlanır, ofise getirmek için eşyalarınızı toplar ve ardından evinizden işinize en hızlı rotayı seçersiniz. Ayakkabılarından sadece birini giymek, işe daha uzun bir yoldan gitmek, eşyalarını ofise bırakmak, sonra hemen eve dönüp diğer ayakkabını almak aptalca olur, değil mi? Bu, verimsiz web sitelerinin yaptığı şeydir. Bu bölüm size, web sitenizin nerede verimsiz olabileceğini nasıl teşhis edeceğinizi, düzene koymak için neler yapabileceğinizi ve bu düzenin sonucu olarak sıralamalarınız ve kullanıcı deneyiminiz üzerindeki olumlu sonuçları öğretecektir.

Bir web sitesine erişilmeden önce, web sitesinin kurulması gerekir!

 1. Alan adı satın alınır. seoart.com gibi alan adları, GoDaddy veya HostGator gibi bir alan adı kayıt kuruluşundan satın alınır. Bu kayıt şirketleri, yalnızca alan adlarının rezervasyonlarını yöneten kuruluşlardır.
 2. Alan adı IP adresine bağlıdır. İnternet, DNS’lerin (Domain Name Serverların) yardımı olmadan "seoart.com" gibi adları web sitesi adresleri olarak anlamaz. İnternet, IP (İnternet Protokolü) adresi (ör. 127.0.0.1) adı verilen bir dizi numara kullanır, ancak biz seoart.com gibi adları kullanmak istiyoruz çünkü bu adlar kullanıcılar için daha kolay hatırlanır. Bu insan tarafından okunabilen isimleri makine tarafından okunabilen sayılarla ilişkilendirmek için bir DNS kullanmamız gerekiyor.

Bir web sitesi sunucudan tarayıcıya nasıl geçer?

 1. Kullanıcı domain ister
 2. . Artık ad, DNS aracılığıyla bir IP adresine bağlı olduğundan kullanıcılar alan adını doğrudan tarayıcılarına yazarak veya web sitesinin bağlantısını tıklayarak bir web sitesi talep edebilirler.
 3. Tarayıcı istekte bulunur
 4. . Bir web sayfası için bu istek tarayıcının domain adını IP adresine dönüştürmek için bir DNS arama isteği yapmasını ister. Tarayıcı daha sonra sunucuya HTML, CSS ve JavaScript gibi web sayfanızın oluşturulduğu kod için bir istekte bulunur.
 5. Sunucu kaynakları gönderir
 6. . Sunucu, web sitesi talebini aldığında arama yapan kişinin tarayıcısında toplanacak web sitesi dosyalarını gönderir.
 7. Tarayıcı web sayfasını birleştirir
 8. . Tarayıcı artık kaynakları sunucudan aldı ancak yine de hepsini bir araya getirmesi ve kullanıcının tarayıcısında görebilmesi için web sayfasını oluşturması gerekiyor. Tarayıcı, tüm web sayfasının kaynaklarını ayrıştırıp düzenlerken bir DOM (Document Object Model) oluşturur. DOM, Chrome tarayıcınızda bir web sayfasında sağ tıklayıp "sayfa kaynağını görüntülediğinizde" görebileceğiniz şeydir.
 9. Tarayıcı son istekleri yapar
 10. . Tarayıcı, yalnızca sayfanın gerekli tüm kodları indirildikten, ayrıştırıldıktan ve yürütüldükten sonra bir web sayfası gösterecektir, bu nedenle bu noktada, tarayıcı web sitenizi göstermek için herhangi bir ek koda ihtiyaç duyarsa sunucunuzdan ek bir istekte bulunur.
 11. Web sitesi tarayıcıda görünür
 12. . Wow! Tüm bunlardan sonra, web siteniz artık koddan tarayıcınızda gördüğünüz şeye dönüştürüldü (görselleştirildi).

Artık bir web sitesinin tarayıcıda nasıl göründüğünü bildiğinize göre bir web sitesinin neyden yapıldığına başka bir deyişle bu web sayfalarını oluşturmak için kullanılan koda (programlama dilleri) odaklanacağız.

En yaygın üçü şunlardır:

 • HTML – Bir web sitesinin ne anlattığı (başlıklar, gövde içeriği vb.)
 • CSS – Bir web sitesinin nasıl göründüğü (renk, yazı tipleri vb.)
 • JavaScript – Nasıl davrandığı (etkileşimli, dinamik, vb.)

HTML: Bir web sitesi ne anlatır

HTML (Hypertext Markup Language), köprü metni biçimlendirme dili anlamına gelir ve bir web sitesinin omurgası olarak hizmet eder. Başlıklar, paragraflar, listeler ve içerik gibi öğelerin tümü HTML'de tanımlanır.

İşte bir web sayfası örneği ve buna karşılık gelen HTML'in nasıl göründüğü:

 

 

HTML’i, SEO'ların bilmesi önemlidir, çünkü oluşturdukları veya üzerinde çalıştıkları herhangi bir sayfanın "çatısının altında" yaşayan şeydir. CMS'niz büyük olasılıkla sayfalarınızı HTML olarak yazmanızı gerektirmese de (ör. "hyperlink"in seçilmesi, "a href=" yazmanıza gerek kalmadan bir bağlantı oluşturmanıza olanak tanır), her seferinde değiştirdiğiniz şey budur. İçerik ekleme, dahili bağlantıların bağlantı metnini değiştirme vb. gibi bir web sayfasına bir şey yaptığınızda değiştirdiğiniz şey budur. Google, belgenizin belirli bir sorguyla ne kadar alakalı olduğunu belirlemek için bu HTML öğelerini tarar. Başka bir deyişle, HTML'nizde bulunanlar web sayfanızın Google organik aramasında nasıl sıralanacağında büyük rol oynar!

CSS: Bir web sitesi nasıl görünür?

CSS (Cascading Style Sheets), "basamaklı stil sayfaları" anlamına gelir ve bu, web sayfalarınızın belirli yazı tiplerini, renkleri ve düzenleri almasını sağlar. HTML, içeriği biçimlendirmek yerine tanımlamak için oluşturulmuştur, bu nedenle CSS sahneye girdiğinde oyunun kurallarını değiştirdi. CSS ile web sayfaları, stillerin her sayfanın HTML'in manuel olarak kodlanması gerekmeden güzelleştirilebilir ki bu özellikle büyük siteler için zahmetli bir süreçtir.

Google'ın indeksleme sisteminin web sayfalarını salt metin tarayıcı yerine gerçek bir tarayıcı gibi oluşturmaya başlaması 2014 yılından sonra oldu. Google'ın eski indeksleme sisteminden yararlanmaya çalışan “Black Hat” bir SEO uygulaması, arama motoru sıralamalarını manipüle etmek amacıyla metin ve bağlantıları CSS aracılığıyla gizlemeyi denedi. Bu "gizli metin ve bağlantılar" uygulaması, Google'ın kalite yönergelerinin ihlal etmektedir.

SEO'ların özellikle önemsemesi gereken CSS bileşenleri:

 •    
 • Stil yönergeleri, sayfanızın HTML'i yerine harici stil sayfası dosyalarında (CSS dosyaları) oluştuğundan sayfanızın kod yükünü azaltarak dosya aktarım boyutunu azaltır ve yükleme sürelerini hızlandırır.
 •  
 • Tarayıcıların yine de CSS dosyanız gibi kaynakları indirmesi gerekir bu nedenle bunları sıkıştırmak web sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlayabilir ve sayfa yükleme hızı bir sıralama faktörüdür.
 •    
 • Sayfalarınızın kod ağırlıklı olmaktan çok içerik ağırlıklı olması, sitenizin içeriğinin daha iyi bir şekilde dizine eklenmesini sağlar.
 • Bağlantıları ve içeriği gizlemek için CSS kullanmak, web sitenizin manuel olarak cezalandırılmasına ve Google dizininden kaldırılmasına neden olabilir.

JavaScript: Bir web sitesi nasıl davranır?

İnternetin ilk zamanlarında web sayfaları HTML ile inşa edildi. CSS ortaya çıktığında, web sayfası içeriği bir stil kazanma yeteneğine sahipti. Programlama dili JavaScript sahneye girdiğinde ise web siteleri artık sadece bir yapıya ve stile sahip olmakla kalmayıp dinamik de olabiliyordu.

JavaScript, statik olmayan web sayfası oluşturma için birçok fırsat sağladı. Bir kullanıcı bu programlama diliyle geliştirilmiş bir sayfaya erişmeye çalıştığında, o kullanıcının tarayıcısı JavaScript'i sunucunun döndürdüğü statik HTML'ye karşı yürütür ve bu bir tür etkileşimle hayat bulan bir web sayfasıyla sonuçlanır.

JavaScript'i kesinlikle eylemde gördünüz, bunu bilmiyor olabilirsiniz! Bunun nedeni JavaScript'in bir sayfada neredeyse her şeyi yapabilmesidir. Örneğin bir açılır pencere oluşturabilir veya sayfanızda reklam gibi üçüncü taraf kaynakların görüntülenmesini isteyebilir.

İstemci vs Sunucu tarafı oluşturma

JavaScript, arama motorları JavaScript'i insan ziyaretçilerin yaptığı gibi görmediğinden SEO için bazı sorunlar yaratabilir. Bunun nedeni istemci tarafı ile sunucu tarafı oluşturmadır. JavaScript'lerin çoğu bir istemcinin tarayıcısında yürütülür. Öte yandan, sunucu tarafı oluşturma ile dosyalar sunucuda yürütülür ve sunucu bunları tarayıcıya tam olarak renderlanmış hallerinde gönderir.

HTML'nizde gösterilmek yerine JavaScript ile istemci tarafında yüklenen metin, bağlantılar ve etiketler gibi SEO açısından kritik sayfa öğeleri, oluşturulana kadar sayfanızın kodundan görünmez. Bu durum, arama motoru tarayıcılarının JavaScript'inizde en azından başlangıçta ne olduğunu görmeyeceği anlamına gelir.

Google, Googlebot'un JavaScript dosyalarınızı taramasını engellemediğiniz sürece, genellikle web sayfalarınızı tıpkı bir tarayıcının yapabileceği gibi görselleştirip anlayabildiklerini söylüyor. Fakat, istemci tarafı JavaScript için bu "ikinci dizin oluşturması" nedeniyle Google yalnızca JavaScript yürütüldüğünde kullanılabilen belirli öğeleri kaçırabilir.

Googlebot'un web sayfalarınızı oluşturma sürecinde ters gidebilecek ve Google'ın JavaScript'inizde neler olduğunu anlamasını engelleyebilecek başka şeyler de vardır:

 • Googlebot'u JavaScript kaynaklarından engellediniz (ör. robots.txt ile Chapter 2'de öğrendiğimiz gibi)
 • Sunucunuz, içeriğinizi taramaya yönelik tüm istekleri işleyemez
 • JavaScript, Googlebot'un anlayamayacağı kadar karmaşık veya güncel değil
 •  
 • Tarayıcı sayfayı bitirip devam edene kadar JavaScript içeriği sayfaya "gecikmeli olarak yüklemez".

Anlatmaya gerek yok, JavaScript web sayfası oluşturmak için birçok olanak sunarken dikkatli olmazsanız SEO'nuz için de ciddi sonuçlar doğurabilir.

Neyse ki Google'ın ziyaretçilerinizle aynı şeyi görüp görmediğini kontrol etmenin bir yolu var. Bir sayfayı Googlebot'un sayfanızı nasıl görüntülediğini görmek için Google Search Console'un "URL Denetleme" aracını kullanın. Sayfanızın URL'sini GSC arama çubuğuna yapıştırmanız yeterlidir:

 

 

Buradan, "Test Live URL"ye tıklayın.

Googlebot, URL'nizi yeniden taradıktan sonra sayfanızın nasıl tarandığını ve oluşturulduğunu görmek için "View Tested Page"i tıklayın.

 

 

"HTML"in yanındaki "Screenshot" sekmesine tıklayarak Googlebot akıllı telefonunun sayfanızı nasıl oluşturduğunu gösterir.

 

 

Buna karşılık bir ziyaretçinin (veya sizin) sayfayı nasıl görebileceğine karşı Googlebot'un sayfanızı nasıl gördüğünü göreceksiniz. Google, "More Info" sekmesinde girdiğiniz URL için alamamış olabilecekleri kaynakların bir listesini de gösterir.

Web sitelerinin çalışma şeklini anlamak bundan sonra bahsedeceğimiz konu için harika bir temel oluşturur: Google'ın web sitenizdeki sayfaları daha iyi anlamasına yardımcı olacak teknik optimizasyonlar.

Arama motorları web sitelerini nasıl anlar?

Bir pastanın nasıl pişirileceğine dair 10.000 kelimelik bir makaleyi tarayan bir arama motoru tarayıcısı olduğunuzu hayal edin. Bir pastayı pişirmek için gereken yazarı, tarifi, malzemeleri veya adımları nasıl belirlersiniz? Bu, Scheme Markup’ın (şema işaretlemesi) devreye girdiği yerdir. Sayfanızda ne tür bilgilerin bulunduğuna ilişkin arama motorlarına daha spesifik sınıflandırmalar eklemenize olanak tanır.

Şema, arama motorlarının web sayfalarınızdaki belirli öğelerin ne olduğunu daha iyi anlaması için içeriğinizi etiketlemenin veya düzenlemenin bir yoludur. Bu kod, verilerinize yapı sağlar, bu nedenle şemaya genellikle Structured Data (yapılandırılmış veriler) denir. İçeriğinizi kuruluş koduyla işaretlediğiniz için verilerinizi yapılandırma sürecine genellikle Markup (işaretleme) denir.

JSON-LD, Bing'in de desteklediği, Google'ın tercih ettiği Scheme Markup’dır (Mayıs 2016'da duyurulmuştur). Kullanılabilir binlerce Scheme Markup’ın tam listesini görüntülemek için, schema.org'u ziyaret edin veya Structured Data’nın nasıl uygulanacağı hakkında ek bilgi için Google Developers Structured Data'ya Giriş bölümüne bakın. Web sayfalarınıza en uygun yapılandırılmış verileri uyguladıktan sonra, işaretlemenizi Google'ın Structured Data Test Aracı ile test edebilirsiniz.

Google gibi botların belirli bir içeriğin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olmanın yanı sıra, Scheme Markup, SERP'lerde sayfalarınıza eşlik edecek özel özellikleri de etkinleştirebilir. Bu özel özelliklere " rich snippets'lar" denir ve muhtemelen bunları çalışırken görmüşsünüzdür. Bunlar;

 • En Çok Okunan Haberler Karuselleri
 • Yıldızları Gözden Geçir
 • Site Linkleri Arama Kutucukları
 • Tarifler

Yapılandırılmış verilerin kullanılmasının rich snippets 'in mevcut olmasına yardımcı olabileceğini, ancak bunu garanti etmediğini unutmayın. Scheme Markup’ın kullanımı arttıkça gelecekte diğer rich snippets türleri eklenecektir.

Şemanın başarısı için bazı tavsiyeler:

 • Bir sayfada birden çok türde Scheme Markup kullanabilirsiniz
 • . Ancak, örneğin bir ürün gibi bir öğeyi işaretlerseniz ve sayfada listelenen başka ürünler varsa o ürünleri de işaretlemeniz gerekir.
 • Ziyaretçilerin göremediği içeriği işaretlemeyin
 • ve Google'ın Kalite Yönergelerine uyun. Örneğin, bir sayfaya inceleme yapılandırılmış işaretlemesi eklerseniz bu incelemelerin o sayfada gerçekten görünür olduğundan emin olun.
 • Yinelenen sayfalarınız varsa, Google,
 • yinelenen her sayfayı yalnızca standart sürümle değil, yapılandırılmış işaretlemenizle işaretlemenizi ister
 • .
 • Yapılandırılmış veri sayfalarınızda
 • orijinal ve güncellenmiş (eğer varsa) içerik sağlayın
 • .
 • Yapılandırılmış işaretleme, sayfanızın doğru bir yansıması olmalıdır
 • .
 • İçeriğiniz için
 • en spesifik şema işaretleme türünü kullanmayı deneyin
 • .
 •  
 • İşaretlenmiş incelemeler işletme tarafından yazılmamalıdır
 • . Gerçek müşterilerden gelen gerçek ve ücretsiz işletme incelemeleri olmalıdır.

Kanonikleştirme (standartlaştırma) ile arama motorlarına tercih ettiğiniz sayfalardan bahsedin

Google aynı içeriği farklı web sayfalarında taradığında, bazen arama sonuçlarında hangi sayfayı dizine ekleyeceğini bilemez. Bu nedenle arama motorlarının içeriğin tüm kopyalarını değil tercih edilen sürümünü daha iyi dizine eklemesine yardımcı olmak için rel="canonical" etiketi çıkarıldı.

rel ="canonical" etiketi, arama motorlarına bir içerik parçasının orijinal, ana sürümünün nerede olduğunu söylemenizi sağlar. Aslında, "Hey arama motoru! Bunu dizine eklemeyin; bunun yerine bu kaynak sayfayı dizine ekleyin." Dolayısıyla bir içerik parçasını tam olarak veya biraz değiştirilmiş olarak yeniden yayınlamak istiyorsanız ancak yinelenen içerik oluşturma riskini almak istemiyorsanız canonical etiketi günü kurtarmak için vardır.

 

 

Uygun kanonikleştirme, web sitenizdeki her benzersiz içerik parçasının yalnızca bir URL'ye sahip olmasını sağlar. Arama motorlarının tek bir sayfanın birden çok sürümünü dizine eklemesini önlemek için Google, sitenizdeki her sayfada kendi kendine referans veren bir kurallı etiket olmasını önerir. Google'a web sayfanızın hangi sürümünün tercih edildiğini söyleyen kurallı bir etiket olmadan, https://www.example.com, https://example.com'dan ayrı olarak dizine eklenebilir ve kopyalar oluşturabilir.

"Yinelenen içerikten kaçınmak" bir internet gerçeğidir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Google, siteleri diğer kaynaklardan alınan ve birden çok sayfada tekrarlanan içerikle değil, benzersiz değerli içerikle ödüllendirmek ister. Motorlar en iyi arama deneyimini sağlamak istediklerinden, nadiren aynı içeriğin birden çok sürümünü gösterecekler, bunun yerine yalnızca standartlaştırılmış sürümü göstermeyi veya bir canonical tag’ı yoksa hangi sürümün orijinal olduğuna karar verirlerse onu göstermeyi tercih edeceklerdir.

Sıralama ve filtreleme seçenekleri nedeniyle web sitelerinin birden çok yinelenen sayfaya sahip olması da çok yaygındır. Örneğin bir e-ticaret sitesinde ziyaretçilerin tam olarak aradıklarını bulmaları için ürünleri daraltmasına olanak tanıyan yönlü gezinme adı verilen şeye sahip olabilirsiniz. Mesela ürün kategorisi sayfasındaki sonuçları en düşükten en yüksek fiyata yeniden sıralayan bir "sıralama ölçütü" özelliği gibi. Bu şuna benzeyen bir URL oluşturabilir:

example.com/mens-shirts?sort=price_ascending Renk, boyut, malzeme, marka vb. gibi daha fazla sıralama/filtre seçeneği ekleyin ve bunun oluşturacağı ana ürün kategorisinde sayfanızın tüm varyasyonlarını düşünün!

 

Kullanıcılar web siteleriyle nasıl etkileşime girer?

Chapter 1'de, SEO'nun arama motoru optimizasyonu anlamına gelmesine rağmen, SEO'nun arama motorlarının kendisiyle ilgili olduğu kadar insanlarla da ilgili olduğunu söylemiştik. Bunun nedeni arama motorlarının arama yapanlara hizmet etmek için var olmasıdır. Bu hedef Google'ın algoritmasının arama yapanlar için mümkün olan en iyi deneyimleri sağlayan web sitelerini neden ödüllendirdiğini ve bazı web sitelerinin sağlam backlink profilleri gibi niteliklere sahip olmalarına rağmen, aramada neden iyi performans göstermeyebileceğini açıklamaya yardımcı olur.

Web tarama deneyimini en uygun kılan şeyin ne olduğunu anladığımızda, bu deneyimleri maksimum arama performansı için oluşturabiliriz.

Mobil ziyaretçileriniz için olumlu bir deneyim sağlamak

Günümüzde tüm web trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geldiği için web sitenizin mobil ziyaretçiler için erişilebilir ve gezinmesi kolay olması gerektiğini söylemek doğrudur. Nisan 2015'te Google, mobil uyumlu sayfaları, mobil uyumlu olmayan sayfalara kıyasla algoritmasında bir güncelleme yayınladı. Peki web sitenizin mobil uyumlu olduğundan nasıl emin olabilirsiniz? Web sitenizi mobil için yapılandırmanın üç ana yolu olsa da Google responsive web design’ı (duyarlı web tasarımı) önerir.

Responsive Design (Duyarlı Tasarım)

Responsive web siteleri ziyaretçilerinizin kullandığı cihaz türü ne olursa olsun ekranına uyacak şekilde tasarlanmıştır. Web sayfasının cihaz boyutuna "yanıt vermesini" (respond) sağlamak için CSS'i kullanabilirsiniz. Bu oldukça kullanışlıdır çünkü ziyaretçilerin sayfalarınızdaki içeriği görüntülemek için çift dokunma veya büyütme ve yakınlaştırma yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Web sayfalarınızın mobil uyumlu olup olmadığından emin değil misiniz? Kontrol etmek için Google'ın mobile-friendly (mobil uyumlu) testini kullanabilirsiniz!

AMP

AMP “Accelerated Mobile Pages” (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) anlamına gelir ve mobil ziyaretçilere AMP dışı teslimattan çok daha yüksek hızlarda içerik sunmak için kullanılır. AMP, içeriği önbellek sunucularından (orijinal siteden değil) sağladığı ve HTML ve JavaScript'in özel bir AMP sürümünü kullandığı için içeriği bu kadar hızlı sunabiliyor.

Mobil öncelikli indeksleme

2018 itibariyle Google web sitelerini mobil öncelikli dizine geçirmeye başladı. Bu değişiklik, mobil uyumluluk ve mobil öncelikli kullanım arasında bir miktar kafa karışıklığına yol açtı, bu nedenle belirsizliği ortadan kaldırmak faydalı oldu. Mobil öncelikli dizine ekleme ile Google, web sayfalarınızın mobil sürümünü tarar ve dizine ekler. Web sitenizi mobil ekranlarla uyumlu hale getirmek, kullanıcılar ve aramadaki performansınız için iyidir ancak mobil öncelikli dizin oluşturma mobil uyumluluktan bağımsız olarak gerçekleşmektedir.

Bu durum, mobil ve masaüstü sürümleri arasında eşitliğe sahip olmayan web siteleri için, mobil görünümlerinde farklı içerik, gezinme, bağlantılar vb. gösterme gibi bazı endişeleri artırdı. Örneğin, farklı bağlantılara sahip bir mobil site, Googlebot'un (mobil) sitenizi tarama şeklini değiştirecek ve diğer sayfalarınıza bağlantı eşitliği gönderecektir.

Ziyaretçilerin hüsrana uğramasını azaltmak için sayfa hızını artırma

Google, arama yapanlar için ışık hızında yüklenen içerik sunmak istiyor. Hızlı yüklenen sonuçlar beklemeye başladık ve onları alamadığımızda daha iyi daha hızlı bir sayfa aramak için hızla SERP'e geri döneceğiz. Bu nedenle sayfa hızı site içi SEO'nun çok önemli bir yönüdür. Aşağıda bahsettiğimiz araçlardan yararlanarak web sayfalarımızın hızını artırabiliriz.

 • Google's PageSpeed Insights tool & best practices documentation
 • How to Think About Speed Tools
 • GTMetrix
 • Google's Mobile Website Speed & Performance Tester
 • Google Lighthouse
 • Chrome DevTools & Tutorial

(Bağlantı Linkleridir)

Resimler yavaş sayfaların ana faillerinden biridir!

Chapter 4'te anlatıldığı gibi, web sayfalarının yavaş yüklenmesinin bir numaralı nedenlerinden biri resimlerdir! Resim sıkıştırma, resim alternatif metnini optimize etme, doğru resim formatını seçme ve resim site haritalarını göndermeye ek olarak, resimlerin kullanıcılarınıza gösterilme hızını ve şeklini optimize etmenin başka teknik yolları da vardır. Görüntü dağıtımını iyileştirmenin bazı temel yolları şunlardır:

 1. SRCSET: Her cihaz için en iyi resim boyutu nasıl sunulur?

SRCSET özelliği görüntünüzün birden çok sürümüne sahip olmanıza ve ardından farklı durumlarda hangi sürümün kullanılması gerektiğini belirlemenize olanak tanır. Bu kod, belirli boyutlu cihazlar için eşsiz görüntüler sağlamak üzere etiketine (görüntünüzün HTML'de bulunduğu yer) eklenir.

Bu, resimler dışında daha önce tartıştığımız responsive design konseptine benziyor!

Bu, yalnızca görüntü yükleme sürenizi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda farklı cihaz türlerine farklı ve optimum görüntüler sağlayarak sayfa içi kullanıcı deneyiminizi geliştirmenin benzersiz bir yoludur.

 • Ziyaretçilere resim yükleme işleminin kademeli yükleme ile devam ettiğini göster

Kademeli yükleme, bir web sayfasına girdiğinizde meydana gelir ve bir resmin nerede olacağına dair boş bir beyaz alan görmek yerine, resmin bulanık hafif bir versiyonu veya çevresindeki metin yüklenirken onun yerinde renkli bir kutu belirir. Birkaç saniye sonra görüntü net bir şekilde tam çözünürlükte yüklenir. Popüler blog platformu Medium bunu gerçekten iyi yapıyor.

Başlangıçta düşük çözünürlüklü sürüm, ardından tam yüksek çözünürlüklü sürüm yüklenir. Bu aynı zamanda kritik işleme yolunuzu optimize etmenize de yardımcı olur! Bu nedenle, diğer tüm sayfa kaynaklarınız indirilirken kullanıcılara bir şeylerin olduğunu/yüklendiğini söylemeye yardımcı olan düşük çözünürlüklü bir teaser resmi gösteriyorsunuz. Resimlerinizi kademeli nasıl yüklemeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi için Google'ın Lazy Loading Kılavuzuna bakın.

Dosyalarınızı küçülterek ve gruplayarak hızı arttırın

Sayfa hızı denetimleri genellikle minify resource (kaynağı küçült) gibi önerilerde bulunur ancak bu aslında hangi anlama gelir? Minification, satır sonları ve boşluklar gibi şeyleri kaldırarak ve mümkün olan her yerde kod değişkeni adlarını kısaltarak bir kod dosyasını sıkıştırır.

"Bundling" sayfa hızını artırmak ile ilgili olarak duyacağınız başka bir yaygın terimdir. Paketleme işlemi, aynı kodlama dili dosyalarının bir demetini tek bir dosyada birleştirir. Örneğin bir tarayıcı için JavaScript dosyalarının miktarını azaltmak için bir grup JavaScript dosyası daha büyük bir dosyaya yerleştirilebilir.

Web sayfanızı oluşturmak için gereken dosyaları hem küçültüp hem de gruplayarak web sitenizi hızlandıracak ve HTTP (dosya) isteklerinizin sayısını azaltacaksınız.

Uluslararası kullanıcılar için deneyimi geliştirmek

Birden fazla ülkeden kitleyi hedefleyen web siteleri en alakalı deneyimleri sunmak için kendilerini uluslararası SEO en iyi uygulamalarına aşina olmalıdır. Bu optimizasyonlar olmadan, uluslararası ziyaretçiler sitenizin kendilerine hitap eden sürümünü bulmakta zorluk çekebilir.

Bir web sitesinin uluslararası hale getirilmesinin iki ana yolu vardır:

 • Dil

Birden çok dili konuşanları hedefleyen siteler, çok dilli web siteleri olarak kabul edilir. Bu siteler, Google'a sayfanızın başka bir dil için kopyası olduğunu göstermek için hreflang etiketi adı verilen bir şey eklemelidir.

 • Ülke

Birden çok ülkedeki kitleleri hedefleyen sitelere çok bölgeli web siteleri denir ve etki alanlarını veya sayfalarını belirli ülkelere hedeflemeyi kolaylaştıran bir URL yapısı seçmelidirler. Bu, Kanada için ".ca" gibi bir ülke kodu üst domain’in (ccTLD) veya "example.com/ca" gibi ülkeye özgü bir alt klasöre sahip genel bir üst domain (gTLD) kullanımını içerebilir.

Araştırdınız, yazdınız ve web sitenizi arama motorları ve kullanıcı deneyimi için optimize ettiniz. SEO bulmacasının bir sonraki parçası oldukça büyük bir parça: sayfalarınızın arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için yetki oluşturmak. Sonraki Bölüm 6'ya (Bağlantı Oluşturma ve Yetki Oluşturma)

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.”
– SEOART EKİBİ

Buradaki başlangıç kılavuzuyla bu yedi adımı takip ederek başarılı bir SEO’ya ulaşabiliriz:

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.” – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizin, Sıralama : Arama yapanları ve arama motorlarını çekebilmek için optimize edilmiş anahtar sözcük
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Sıralamalarda yüksek CTR elde edebilmek için başlık, URL ve açıklama
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve İzleme : Ölçme ve İzleme
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • Canonical URL :
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.