Site Audit

 

Günlük hayatımızda aktif olarak kullandığımız birçok araç ve gereci düzenli olarak kontrol ettiğimiz bilinen bir gerçek. Bu araç gereçlerin bozulmasını ve işlerimizin aksamasını engellemek adına bu kontroller bir rutin haline dönüştürülür. Gündelik hayatımızda edindiğimiz bu rutinler gibi web sitemizinde sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığından emin olmak için bir dizi kontroller yapmamız gerekmektedir. 

Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 

Site Audit Nedir?

Site Audit, bir web sitesinin SEO uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için yapılan kontrollerdir. Bu kontroller web sitelerinin Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamasını engelleyebilecek sorunları ve kronik hataları tespit etmenize olanak sağlar. Site Audit çalışması ile sitenizin;

 • Dizin,
 • Sayfa İçi SEO,
 • Sayfa Dışı SEO,
 • Teknik SEO,
 • Kullanıcı Deneyimi,
 • İçerik,
 • Performans

hatalarını tespit edebilir ve sorunları çözmek için yol haritası oluşturmanıza yardımcı olur. Website Audit çalışması sitenizin hatalarını görmenizi sağladığı gibi yeni fırsatlar keşfetmenize olanak sağlayabilir. 

Site Audit Çalışmasının Önemi Nedir?

Arama motorları her yıl farklı periyotlarla güncellenmektedir. Bu güncellemeler sonrası site sahipleri için yeni SEO faktörleri ortaya çıkmaktadır. Sürekli değişen ve gelişen bu ekosisteme ayak uydurabilmek için sürekli rutin kontroller yapmanız gerekmektedir. Site Audit, tüm bu rutin kontrolleri kapsayan ve SEO performansınızı canlı tutmanıza olanak sağlayan bir çalışmadır. Site Audit çalışmasının önemine dair birkaç neden.

 1. Arama Motorlarının Güncellemelerine Ayak Uydurmak

Google ve diğer arama motorları kullanıcı deneyimini arttırmak için sürekli güncellemeler yayınlar. Bu güncellemelerin temelinde kullanıcıların daha etkin, kolay ve güvenilir bir deneyim yaşamasına olanak sağlamak vardır. Yayınlanan her güncelleme ile birlikte web siteleri için yeni veya güncellenmiş SEO faktörleri ortaya çıkmaktadır.

Son yıllarda gelen güncellemeler ile birlikte;

 • Mobil Uyumluluk
 • Sayfa İçeriği (Blog yazıları, sayfa açıklamaları, video içerikleri)
 • Sayfa Hızı
 • Kullanıcı Deneyimi

konularında birçok yeni faktör SERP sıralamalarında önemli hale gelmiştir. 

 1. Sitenizin Performansını Sürekli Güncel Tutmak

Web sitenizde yaptığınız değişiklikler, yeni eklediğiniz içerikler ve yazılımında yaptığınız güncellemelerin sitenizi ne düzeyde etkilediğini Site Audit çalışmaları ile tespit edebilirsiniz. Yaptığınız değişikliklerin sitenizin performansını iyi veya kötü düzeyde etkilerini inceleyerek gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

 1. Yeni Fırsatları Keşfetmek

Site Audit çalışması ile düşük performansa sahip sayfalarınızı keşfedebilir, genel kullanıcı deneyimini arttıracak yeni fikirler edinebilirsiniz. SEO performansınızı arttıracak önemli değişikliklere dair farklı bakış açısı yakalayabilir, rakiplerinizin önüne geçmek için fırsatlar elde edebilirsiniz. 

 1. Dönüşümleri Arttırmak

Sitenizi analiz ederek sitenizin dönüşümlerini kontrol edebilir ve performansınızın ne düzeyde olduğunu görebilirsiniz. Dönüşümlerinizi arttırmak için uyguladığınız stratejilerin ne kadar etkili olduğunu tespit edebilir, geliştirmek için yeni fikirler edinebilirsiniz.

 1. Zararlı Backlinkleri Keşfetmek

Site Audit çalışması ile sitenize veya sayfalarınıza verilen zararlı Backlinkleri keşfedebilirsiniz. Keşfettiğiniz bu Backlinkleri disavow ederek olası zararlardan sitenizi koruyabilirsiniz. Web sitenize verilen her geri bağlantılar her zaman faydalı olmaz. Bazı sitelerden verilen Backlinkler site otoritenizin zarar görmesine ve sıralama kayıpları yaşamanıza sebep olabilir. 

 1. Teknik Hataları Fark Etmek

Sitenizde yaptığınız değişiklikler sonrası çeşitli teknik sorunlar baş gösterebilir. Bu teknik sorunlar özetle;

 • 404 Not Found
 • 301 Redirect
 • 500 Internel Server Error
 • Core Web Vitals
 • Sitemap hataları 

gibi sorunlar olabilir. Bu teknik hatalar sitenizin arama performansını olumsuz düzeyde etkileyebilir. Website Audit çalışması ile bu teknik hataları kolayca tespit ederek gerekli önlemleri alabilirsiniz. Bu teknik hatalar sayfalarınızın SERP sıralamalarını olumsuz yönde etkileyebileceği gibi dizinden silinmelerine bile neden olabilir. 

Site Audit Çalışması Nasıl Yapılır?

Site Audit çok kapsamlı bir çalışma olduğu için denetim sürecinde birden fazla SEO aracı kullanmanız gerekmektedir. Ücretli ve ücretsiz olarak sunulan birçok farklı araç ile bu denetlemeleri yapabilirsiniz. Bu süreçte yapılacak başlıca çalışmalar şunlardır;

Mobil Uyumluluk

Google başta olmak üzere birçok arama motorunun en fazla üzerinde durduğu faktörlerden bir tanesi web sitelerinin mobil cihaz uyumluluğudur. Site Audit çalışmalarının en önemli konu başlıklarından bir taneside mobil cihaz uyumluluğudur. Sitenizin mobil uyumluluk düzeyini Google tarafından sunulan “Mobil Uyumluluk Testi” aracını kullanarak kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Google Search Console platformunda yer alan “Mobil Kullanılabilirlik” sekmesinden sayfalarınızın mobil uyumluluk hatalarını düzenli olarak takip edebilirsiniz. 

Sayfa Hızı

Sayfa hızı kullanıcı deneyimi ve SERP sıralamaları için en önemli faktörlerden bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. SEO Audit sürecinde sayfalarınızın hızlarını kontrol ederek ne düzeyde olduğunu keşfedip, gerekli aksiyonları alabilirsiniz. Sayfalarınızın hız performansını kontrol edebilmek ve bu performansı olumsuz etkileyen faktörleri birçok farklı SEO Audit aracı ile kontrol edebilirsiniz. Bu araçlardan en çok tercih edileni yine Google tarafından sunulan “PageSpeed Insights” aracıdır. PageSpeed Insights aracı ile sitenizin ve sayfalarınızın hızlarını kontrol edebilir, sayfa hızını etkileyen sorunları keşfedebilirsiniz. 

Backlinkler

Sitenize gönderilen Backlinkler sayfalarınızın otoritesini arttırarak daha iyi SERP sıralamalarına sahip olmanızı sağlarlar. Sahip olduğunuz otoriter sitelerden gelen geri bağlantılar arama motorlarına sitenizin kuvvetli bir otoriteye sahip olduğunu ve güvenilir kaynaklar tarafından referans gösterildiğinin sinyallerini alır. Aynı oranda güvenilmez ve kullanıcılara zarar verecek potansiyele sahip sitelerden gelen bağlantılarda sitenizin arama motorları gözünde güvenilirliğini zedeleyecektir. 

SEO Audit çalışmaları ile sitenizin ve sayfalarınızın sahip olduğu Backlinkleri keşfedebilir. Keşfettiğiniz bu Backlinkleri analiz ederek hangi bağlantıların faydalı hangi bağlantıların zararlı olduğunu tespit edebilirsiniz. Edindiğiniz tespitler sonrası zararlı bağlantıları Search Console üzerinden disavow edebilirsiniz. Sitenizin sahip olduğu Backlinkleri Search Console üzerinden keşfedebileceğiniz gibi ücretli araçlarla da bu bağlantıları tespit edebilirsiniz.

Site Güvenliği

Site güvenliği Google başta olmak üzere birçok arama motoru için önemli sıralama faktörlerinden bir tanesi olarak görülmektedir. SEO Audit çalışması ile sayfalarınızın güvenlik düzeyini tespit edebilir, SSL protokolüne uygun olmayan sayfalarınızı keşfedebilirsiniz. Bu sayfalarınızı optimize ederek SERP sıralamalarını ve kullanıcı deneyiminizi arttırabilirsiniz.

Site Haritaları

Site Haritaları arama motorlarının sitenizi tanımasını sağlayarak daha etkili crawl etmesine olanak sağlar. Site Audit çalışması ile site haritanızda yer alan hataları tespit ederek olası dizin sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Örneğin indekslenmesini istemediğiniz ve artık var olmayan sayfalarınız hala site haritasında yer alabilir veya yeni oluşturduğunuz sayfalar site haritanızda ekli olmayabilir. Bu durum arama motoru botlarının gereksiz sayfalarınızı daha çok taramasına ve oluşturduğunuz yeni önemli sayfaları görmemesine sebep olabilir. Bu durumda tarama bütçenizi verimsiz kullanmanıza ve önemli sayfalarınızın sıralama kaybına veya indekslenememesine sebep olabilir. 

Dahili Bağlantılar

Site içi bağlantılarınız arama motorlarının sayfalarınızı tanımasını kolaylaştıracak bir diğer uygulamadır. Ayrıca dahili bağlantılar ziyaretçilerinizin farklı sayfalara erişmesini kolaylaştırarak farklı sayfalarınızında trafik çekmesine olanak sağlar. SEO Audit çalışmaları ile dahili bağlantılarınızı kontrol edebilir, olası hataları tespit ederek önleyebilirsiniz.

SEO 101: Site Audit – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik.
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizinleme ve Sıralama : SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünürlük ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Böylece hedef kitleye görünür olmak ve organik trafiğin artırılması amaçlanır. Arama motorları botlar aracılığıyla web sitelerini tarar yani crawl eder, sonrasında da dizinine ekler yani index’ler. Son olarak dizine eklediği verileri birçok faktör ve sinyale göre sıralar. Bu sürece hakim olmak, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve daha iyi sıralamalar elde edebilmek için gereklidir. 
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve Takip : Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • SEO Migration : Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir.
 • Site Audit : Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 
 • Off Page SEO : Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirsen birçok farklı çalışma yapmak gerekir. Yapılan bu çalışmalar temelde On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Sayfa dışı SEO olarak tanımlanan Off Page SEO, web sitesi dışında yapılan trafik artırma çalışmalarını ifade eder. Site dışında yapılan çelitli çalışmalar ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha görünür olabilirsiniz.
 • Mobil SEO : Günümüzde internet kullanımının büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşir. Öyle ki Google'da yapılan aramalarda da mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmiştir. Buna bağlı olarak web siteleri potansiyel olarak trafiğinin büyük bir kısmını mobil cihazlardan yapılan aramalardan elde eder. Giderek artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile SEO'ya bakış açısı da değişmiştir. Rakiplerinizin arkasında kalmamak ve trafiğinizi artırmak için Mobil SEO oldukça önemli bir konudur.
 • Interaction to Next Paint (INP) : INP, web sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir faktördür ve ideal olarak bu değerin 200 milisaniyenin altında olması hedeflenir
 • Google Search Generative Experience (SGE) : Google Search Generative Experience (SGE), Google'ın yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirdiği, arama motoru deneyimini dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.
 • Zero-Click Search : Zero-Click Aramalar, kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarından herhangi bir bağlantıya tıklamadan gerekli bilgileri elde ettikleri bir fenomen olarak dijital pazarlama dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor
 • Answer Engine Optimization (AEO) : Cevap Motoru Optimizasyonu (AEO), yapay zeka destekli arama motorlarında kullanıcıların sorularına hızlı ve doğrudan yanıtlar sunarak dijital pazarlamada yeni bir dönemi başlatıyor
 • Konu otoritesi (Topical Authority) : Konu otoritesi kurarak SEO'da nasıl öne çıkabileceğinizi keşfedin: İşte içeriğinizle Google'da üst sıralara yükselmenin yolları.
 • SEO ve CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) : CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu), web sitelerinin performansını artırmak ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için kullanılan önemli bir stratejidir.
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.