Content Marketing
Oktay Çomak
Oktay Çomak

SEOArt'ın kurucusu olarak, müşterilerimize yeni nesil ve veri analizi ile çalışan kapsamlı bir ajans deneyimi sunuyoruz. Sizinle tanışmak için heyecanlıyız!

Content marketing, yani içerik pazarlaması, belirlenen bir hedef kitle için internet ortamında içerik oluşturmayı ve paylaşmayı kapsayan bir pazarlama çeşididir. Genellikle hedef kitlenin dikkatini çekmek için yapılan content marketing, çeşitli amaçlara yönelik yapılabilir. Markayı güncel tutmak, potansiyel müşterilere ulaşmak, prestij yaratmak, dönüşüm oranlarını artırmak ve marka bağlılığı sağlamak bunlardan bazılarıdır. Başarılı bir content marketing için iyi bir strateji geliştirmek gerekir. Güçlü bir strateji oluşturmak için bazı detayları göz önünde bulundurmak gerekir.

Güçlü bir strateji yaratırken öncelikle hedef kitle belirlenmelidir. Yapılacak içerik çalışmaları, hedef kitleye bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Gerektiği durumlarda hedef kitleleri segmentlerine ayırarak her biri için farklı stratejiler belirlenebilir. Pazarlama stratejisi oluştururken rakip analizi yapmak da oldukça önemlidir. Rakiplerin faaliyetlerini incelemek ve analiz etmek, pazarı tanımanıza yardımcı olur. Hedef kitle belirlendikten ve rakip analizi yapıldıktan sonra oluşturulacak içerik türü belirlenebilir.

Content marketing, birçok farklı içerik türü ile yapılabilir. Bu türleri 4 başlık altında toplamak mümkündür:

Yazılı İçerikler: Content marketing’te en sık kullanılan içerik türü, yazılı içeriklerdir. Bloglar, makaleler, basın bültenleri gibi içerikler bu türe örnektir. Bir web sitesinde yer alan slogandan markanın vizyonunu anlatan kurumsal sayfalara kadar birçok yazılı metin, content marketing’in bir parçasıdır.

Görsel İçerikler: Özellikle sosyal medya hesaplarından paylaşmak için üretilen görseller, günümüzde oldukça önemlidir. Sosyal medyada görünür olmayı sağlayan bu içerikler, aynı zamanda kullanıcıları bilgilendirerek belirli bir ihtiyaca yönlendirebilir. Platformun yapısına uygun olarak tasarlanan görseller oldukça dikkat çekici olabilir. İnfografikler, banner’lar ve grafikler görsel içeriklere örnek verilebilir.

Sesli İçerikler: Yoldayken, çalışırken ya da bir işle uğraşırken bir şeyler dinlemeyi seven birçok kişi vardır. Bu kişilere yönelik olarak üretilen sesli içeriklerin başında eskiden radyo gelse de günümüzde podcast’ler daha fazla rağbet görmeye başlamıştır. Hedef kitleye yönelik podcast içerikleri oluşturmak ve bu sayede kullanıcılar ile ilişki kurmak, oldukça etkili bir content marketing stratejisidir.

Video İçerikleri: Youtube ve Instagram gibi platformlarda yayınlanmak için üretilen video içerikleri, son dönemde sıklıkla kullanılan content marketing stratejilerinin bir parçasıdır. Hedef kitleye hitap eden, özenle oluşturulmuş video içerikleri ile potansiyel müşterilere ya da kullanıcılara ulaşmak oldukça kolaydır.

 

Video İçerikleri

Video içerikleri, bir ürün ya da hizmeti tanıtmanın en hızlı ve en popüler yollarından birisidir. Akıcı, kullanıcıları sıkmayan ve eğlenceli video içerikleri güçlü bir content marketing yönetimidir. Birçok farklı konseptte video içeriği üretilebilir. Marka ve ürün reklamları, animasyon videoları, eğitim videoları, öğretici videolar ve belgeseller bunların başında yer alır. Marketing stratejisi için en uygun seçenek belirlenerek oldukça etkili video içerikleri üretilebilir. Video içerik oluşturmadan önce hangi platformun kullanılacağı belirlenmelidir. Youtube ya da Instagram, üretilen video içeriklerini yayınlamak için ideal olan platformlardandır. İyi bir şekilde incelenen hedef kitleye yönelik oluşturulan video içeriklerinin akıcı olmasının yanında kısa olması da önemlidir. Günümüzde özellikle kısa süreli videolar daha fazla tüketilmektedir. 

Video URL: https://www.youtube.com/watch?v=LHXz9iw5X-U

Cimri.com’un oluşturmuş olduğu bu içerik, kısa ama etkili bir video content örneği. Ziyaretçiler için oldukça faydalı olan bu video içeriğinin süresi kısa tutulmuş ve akıcı bir anlatım yapılmış.

 

e-Booklar

e-Book, müşterilerle ilişki kurmanın ve bağlantı sağlamanın bir başka yoludur. Her içerik türünde olduğu gibi e-Kitaplarda da oluşturulan içerik ilgi çekici olmalı ve kullanıcıya fayda sağlamalıdır. Kullanıcıların sorunlarına çözümler içeren e-Book’lar ile farklı müşterilerin ilgisi çekilebilir.

Genelde ücretsiz olarak sunulan e-Book’lar için kullanıcılardan sadece iletişim adresi istenir. Bu sayede, potansiyel bir müşteri yaratılarak gerektiğinde iletişime geçme imkanı sağlanmış olur. Bunun yanında e-Book’lar uzun süreli kullanılabilecek content marketing yöntemlerinden biridir.

Impraise şirketinin çalışması bu açıdan harika bir örnek oluşturabilir. Öğretici ve faydalı bilgiler içeren bir e-Book oluşturan Impraise, ücretsiz olarak sunduğu bu içerik için ziyaretçilerden sadece isim ve mail bilgilerini talep ediyor. Bu sayede hem marka bilinirliği oluşturuyor hem de potansiyel bir müşterilerin iletişim bilgilerine sahip oluyor.

 

Case Studyler

Case studyler, yeni kullanıcıları çekmek ve ilgi oluşturmak için en ideal content marketing yöntemlerinden birisidir. Çok daha etkileşim odaklı, kullanıcıların dahil olabileceği bir case study çalışması ile ürün farkındalığı yaratılabilir, marka bilinirliği artırılabilir ya da üye kazanılabilir. 

Case studyler birçok farklı şekilde yapılabilir. Oyunlaştırma ile kullanıcıya ilgi çekici ve eğlenceli bir içerik sunulabilir ya da kullanıcı yararına olan bir içerik oluşturulabilir. Case study çalışmalarında çok daha yaratıcı davranma imkanı vardır. İlgi çekici bir case study oluşturarak yüksek oranda katılımcı çekilebilir ve etkili bir pazarlama çalışmasına imza atılabilir.

Shutterstock Creative Trends, oldukça yaratıcı ve eğlenceli case study örneklerinden biri. Çeşitli datalar ile hazırladığı raporları kullanarak farklı alanlardaki trendleri duyuran Shutterstock, kullanıcı etkileşimi de sağlayarak eğlenceli ve ilgi çekici bir içerik sunuyor. 

 

İnfografikler

Görsel yönden oldukça ilgi çekici olan infografikler, basit ve hızlı bilgi ile kullanışlı bir marketing yöntemi sunar. Özellikle günümüzde birçok kişi, uzun yazılar okumayı ya da uzun videolar izlemeyi tercih etmez. Bu nedenle, kısa ve öz bilgiler içeren, ilgi çekici ve okumayı zorlaştırmayan bir tasarıma sahip infografikler ile kullanıcılara ürün/hizmet pazarlaması etkili bir şekilde yapılabilir.

Sıkıcılıktan uzak, basit bilgiler veren infografikler ile hedef kitleye kolayca istenen mesaj verilebilir ve ihtiyaç yaratılabilir. Bunun yanında güçlü bir tasarımla oluşturulan infografikler görsel yönden de ikna ederken aynı zamanda farkındalık sağlayabilir. Bu noktada infografiğin kolay incelenebiliyor olması, görsel yönden ilgi çekici olması ve hedef kitlenin dikkatini çekecek bir konuya yoğunlaşması önemlidir.

"Sağlıklı” bir blog içeriğinin nasıl oluşturulacağının anlatıldığı bu infografik, iyi bir content marketing örneği. Basit ama güçlü görsel tasarımın yanı sıra yaratıcı anlatımı ile ilgi çekerken kullanıcılara fayda sağlayacak bir “menü” de sunuyor.

 

PodCastler

Trafikte olan ya da çalışan birçok kişi aynı anda bazı içerikleri dinleyerek tüketmek ister. Özellikle günümüzde podcastler bu noktada oldukça popüler bir tercihtir. İlgi çekici konuların ele alındığı podcast yayınları, kullanıcılar ile etkileşim kurmanın iyi ve etkili bir yoludur. Aynı zamanda podcast oluşturmak birçok içerik türüne göre çok daha kolaydır. Basit ekipmanlar ile harika içerikler çıkarılabileceği gibi eğer podcaste çevrilmeye uygun video içerikleri varsa bu içerikler de değerlendirilebilir. Bunun yanında röportaj gibi yazılı içerikler de isteğe bağlı olarak podcaste dönüştürülebilir.

Kaspersky ile Güvenlik Sohbetleri adı altında yayınlanan bu podcast ile kullanıcılara güvenli internet hakkında çeşitli detaylar veriliyor. 15-20 dakika kadar süren bölümlerde farklı konulara değinilirken aynı zamanda markanın ürünlerinden de örnek verilerek bahsediliyor.

 

Test/Quizler

Quiz ve testler ile hem kullanıcılara ilgi çekici bir içerik sunulabilir hem de hedef kitleye yönelik bir pazarlama çalışması yapılabilir. Testler, mevcut kullanıcıları tutmak ve yeni kullanıcılar çekmek için en ideal yöntemlerden biridir. Eğlenceli testler oluşturarak hedef kitle hakkında çeşitli bilgiler edinilebilir. Örnek olarak, elektronik kategorisinde ürün tipi karşılaştırması içeren bir test sunularak hangi ürün tiplerine ilgi olduğu tespit edilebilir. 

Quiz ve testler ile farklı content marketing stratejileri oluşturmak da mümkündür. Bir eğitim sitesi bilgi testi yaparak kullanıcıların bilgilerini ölçebilir ve testin sonunda çeşitli eğitim setleri önerebilir. Ayrıca bu tip testlerin sonuçlarını kullanıcıya iletmek için test sonunda bir e-posta adresi istenebilir. Böylece potansiyel bir müşterinin iletişim bilgilerine ulaşılabilir.

Onedio.com’un bu content marketing türüne örnek oluşturabilecek birçok içeriği bulunuyor. Pegasus.com için oluşturulan bu içerikte kullanıcılar eğlenceli sorulara cevap veriyor. Test sonunda ise cevaplar bağlı olarak bir şehir öne çıkıyor ve bu noktada da markaya yönlendirme yapılıyor.

Onedio.com’un açıkladığı veriler şu şekilde;

Tekil Okunma Hedefi: 100.000

Gerçekleşen Tekil Okunma: 300.000

Facebook Paylaşımı: 57.994

Twitter Paylaşımı: 1.724

 

E-Posta Bültenleri

E-posta bültenleri, hedef kitleyi güncel tutmak için faydalı yöntemlerden biridir. Aylık, haftalık ve hatta günlük olarak mevcut abonelere e-posta bülteni gönderilebilir. Ancak e-posta bültenleri göndermeye başlamadan önce bazı detayların belirlenmesi gerekir.

Öncelikle e-posta bültenlerinin içeriğinin nasıl olacağı belirlenmelidir. Kişiselleştirilmiş içeriklerin bulunduğu e-postaların açılma oranı çok daha fazladır. Bu noktada kullanıcının adı konu satırına eklenebilir, geçmiş siparişlerine ya da incelediği ürünlere referans yapılabilir. Ayrıca kitle segmentlere ayrılarak her bir gruba farklı bir bülten gönderilebilir. Bunun yanı sıra ilgi çekici ve güçlü bir bülten hazırlamak da önemlidir. Kullanıcının aboneliğe devam etmesi ve güncel olarak takipte kalabilmesi için içerikte yeni ve ilgi çekici konuları, iyi görsellerle sunabilmek önemlidir.

E-posta bülteninin gönderim sıklığı da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çok sık gönderilen bültenler aboneliklerin azalmasına sebep olabilir. Bu nedenle ilk olarak aylık bülten gönderilebilir ve ilgiye göre haftalık ya da günlük olarak güncellenebilir. Bunun yanında özel günler ya da etkinlikler için de e-posta bültenleri göndermek faydalı olacaktır.


Tarihdergi.com’un bir e-posta bülten çalışması olan “#tarih’te bugün” günlük olarak kullanıcılara ulaşıyor. Her gün gönderilen ve o günün tarihini konu alan bu e-posta bülteninde hem dünyadan hem de Türkiye’den tarihi bilgiler veriliyor. Ayrıca tarihi bilgilerin yanında günün fotoğrafı ve tarih gündemi gibi başlıklar altında eğlenceli bilgiler sunuyor.

 

Blog İçerikleri

Blog içerikleri, en popüler ve en etkili marketing araçlarından biridir. Düşük maliyeti nedeniyle de sıklıkla tercih edilen blog içerikleri ile hedef kitleye ulaşmak oldukça kolaydır. Blog içerikleri oluştururken en önemli detaylardan birisi kullanıcı odaklı olmaktır. Sadece ürün ya da hizmet tanıtımı yapmak oldukça verimsiz sonuçlar verir. Ancak kullanıcıya yardımcı olan içerikler ile web sitesine geri dönüşler artar. Böylece hedef kitlesini aşarak daha geniş bir kitle edinme ve trafik yükseltme şansı elde edilir.

Blog içerikleri SEO açısından da oldukça faydalıdır. Anahtar kelime analizi yapılarak belirli kurallara göre oluşturulan kaliteli içerikler ile web sitesine organik trafik çekmek mümkündür.

Arabam.com’un yayınladığı bu blog içeriği, ilgi çekici konusu ile öne çıkıyor. Bu içerik ile ziyaretçilere bilgi verilirken çeşitli araçlar da ön plana çıkarılıyor. Ayrıca konusu itibarıyla zamansız bir içerik olduğu için her dönem trafik çekebilme imkanı sunuyor.

Dijital Dünyanın Yeni Stratejileri: Content Marketing – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik.
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizinleme ve Sıralama : SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünürlük ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Böylece hedef kitleye görünür olmak ve organik trafiğin artırılması amaçlanır. Arama motorları botlar aracılığıyla web sitelerini tarar yani crawl eder, sonrasında da dizinine ekler yani index’ler. Son olarak dizine eklediği verileri birçok faktör ve sinyale göre sıralar. Bu sürece hakim olmak, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve daha iyi sıralamalar elde edebilmek için gereklidir. 
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve Takip : Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • SEO Migration : Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir.
 • Site Audit : Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 
 • Off Page SEO : Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirsen birçok farklı çalışma yapmak gerekir. Yapılan bu çalışmalar temelde On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Sayfa dışı SEO olarak tanımlanan Off Page SEO, web sitesi dışında yapılan trafik artırma çalışmalarını ifade eder. Site dışında yapılan çelitli çalışmalar ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha görünür olabilirsiniz.
 • Mobil SEO : Günümüzde internet kullanımının büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşir. Öyle ki Google'da yapılan aramalarda da mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmiştir. Buna bağlı olarak web siteleri potansiyel olarak trafiğinin büyük bir kısmını mobil cihazlardan yapılan aramalardan elde eder. Giderek artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile SEO'ya bakış açısı da değişmiştir. Rakiplerinizin arkasında kalmamak ve trafiğinizi artırmak için Mobil SEO oldukça önemli bir konudur.
 • Interaction to Next Paint (INP) : INP, web sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir faktördür ve ideal olarak bu değerin 200 milisaniyenin altında olması hedeflenir
 • Google Search Generative Experience (SGE) : Google Search Generative Experience (SGE), Google'ın yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirdiği, arama motoru deneyimini dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.
 • Zero-Click Search : Zero-Click Aramalar, kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarından herhangi bir bağlantıya tıklamadan gerekli bilgileri elde ettikleri bir fenomen olarak dijital pazarlama dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor
 • Answer Engine Optimization (AEO) : Cevap Motoru Optimizasyonu (AEO), yapay zeka destekli arama motorlarında kullanıcıların sorularına hızlı ve doğrudan yanıtlar sunarak dijital pazarlamada yeni bir dönemi başlatıyor
 • Konu otoritesi (Topical Authority) : Konu otoritesi kurarak SEO'da nasıl öne çıkabileceğinizi keşfedin: İşte içeriğinizle Google'da üst sıralara yükselmenin yolları.
 • SEO ve CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) : CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu), web sitelerinin performansını artırmak ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için kullanılan önemli bir stratejidir.
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.