Off Page SEO
Ali Güngör
Ali Güngör

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları yaparken birçok unsura odaklanmanız gerekir. Bu çalışmalar On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Site içi çalışmalarda teknik sorunlar, içeriğin uygunluğu, kalitesi ve daha bir çok şeye dikkat edilir. Ancak sayfa içi SEO çalışmaları yapmak tek başına yeterli olmayacaktır. SEO çalışmalarını bir bütün olarak görmeli ve en iyi performansı elde etmek için Off Page SEO yani Sayfa Dışı SEO çalışmaları da yapmalısınız. 

Bu içeriğimizde Off page SEO Nedir? Neden Önemlidir? gibi soruları yanıtlayacağız.

Hazırsanız başlayalım. 

Off Page (Sayfa Dışı) SEO Nedir?

Off Page SEO yani Sayfa Dışı SEO, web sitesi dışında yapılan tüm trafik arttırma çalışmalarını ifade eder. Web sayfasının dışarıdan farklı kanallarla tanıtılmasıyla  organik trafiğinin artması için yapılır. 

Off Page SEO, hedef kitlenin vakit geçirdiği yerlerde karşılarına çıkarak, marka bilinirliğini artırmaya ve backlink yani  bağlantı oluşturmaya odaklanır. Marka bilinirliğinin artması ile web sitelerine alakalı trafiğin çekilmesi hedeflenir. 

Off page SEO dendiğinde akla ilk gelen çoğu zaman backlink yani geri bağlantılardır. Bu düşünce yanlış değildir, ancak Sayfa Dışı SEO çalışmalarını backlink ile kısıtlamak büyük fırsatları kaçırmanıza, rakiplerinizden geri kalmanıza sebep olabilir. Bu yüzden, Sayfa Dışı SEO çalışmalarının neden önemli olduğunu anlamalı ve nasıl yapılacağını bilmelisiniz. 

On Page ve Off Page SEO Arasındaki Farklar

Sayfa içi SEO çalışmaları adından da anlaşılacağı üzere site içerisinde yapabileceğiniz optimizasyonlardır. Sayfanın HTML kodları,başlıkları, yani içeriğe dair tüm optimizasyon çalışmalarını kapsar. Arama motoru sıralama faktörlerini göz önünde bulundurarak, içeriğin SERP’ sayfalarındaki görünürlüğü ve sıralamasını iyileştirmeyi hedefler. 

Off Page SEO yani Sayfa Dışı SEO çalışmaları ise Sayfa Dışındaki kanalları kullanarak arama sonuçlarında görünürlüğü arttırma çalışmalarıdır. Sayfa dışı kanalları kullanarak potansiyel müşteri ve ziyaretçilere ulaşmak için yapılır. Sayfa içerisinde yapılan değişikliklerle kıyaslandığında Sayfa Dışı SEO çalışmaları daha zordur. Çünkü daha az kontrol sahibi olduğunuz alanlarda aksiyon almanız gerekir.

Off Page SEO Neden Önemlidir?

Off Page SEO çalışmaları en az On Page SEO çalışmaları kadar değerlidir. Site içi optimizasyon çalışmalarıyla elde edebileceğiniz sıralama ve trafik bir noktadan sonra sınırına ulaşacaktır. Bu yüzden rakiplerden sıyrılmak, organik trafiği artırmak için Sayfa Dışı SEO çalışmalarına da önem vermeli ve organik trafik performansınızı artırmak için tüm kanalların desteğini almalısınız. 

Off Page SEO, arama motorlarının sıralama faktörü olarak kabul ettiği site otoritesini güçlendirmeye yarar. Kaliteli sitelerden gelen bağlantılar, kaliteli içerik üreten, güvenilir bir site olduğunuzun sinyallerini verir. Bu da zamanla sıralamanızı yükselterek, organik trafiğinizi artıracaktır. Çünkü arama motorları, kullanıcıları en iyi sonuçlarla buluşturmaya çalışır. 

Off Page SEO çalışmalarının faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Marka Bilinirliğine katkı sağlar
 • Site otoritesini ve güvenilirliğini artırır
 • Organik trafiğin artmasına yardımcı olur
 • Potansiyel müşterileri/ziyaretçileri web sitesine çeker

Off Page SEO Nasıl Yapılır?

Backlink (Geri Bağlantı) Elde Edin

Off Page SEO çalışmalarının en önemli faktörü olan backlink, sayfa dışında bulunan ve kullanıcıyı belirli bir web sitesine yönlendiren bağlantılardır. Backlink yani geri bağlantı, arama motorlarının en çok dikkat ettiği sıralama faktörüdür diyebiliriz. Çünkü kaliteli sayfalardan alınan birden fazla backlink, arama motoruna bu sayfanın kaliteli ve güvenilir olduğu sinyalini verir. 

Arama motorları, web sitesinin sahip olduğu backlink sayısını  ve kalitesini  inceler ve bunu sıralamalara yansıtır. Temel olarak bilmeniz gereken 2 çeşit backlink vardır.

Dofollow Backlink, arama motorları tarafından değerli olarak görülen, sıralamanıza büyük katkı sağlayacak bağlantı türüdür. Dofollow backlink veren sayfa, otoritesini aktardığını, o sayfanın güvenilir olduğunu ifade eder. Yani bağlantı veren sayfanın, bağlantı verilen sayfaya referans olduğu anlamına gelir. Bu da arama motorlarının güvenilir ve kaliteli bir sayfaları tespit etmesini ve kullanıcılara sunmasını kolaylaştırır. 

Nofollow Backlink yani nofollow bağlantılar, bağlantı verilen sayfaya referans olunmadığını belirtir. Web sitesinin kalitesini düşüreceğine inandığı bağlantılarda kullanılır. Sayfa otoritesini ve SEO gücünü aktarmaz. 

Web siteleri için ideal bağlantı yöntemi dofollow bağlantılardır. Kullanıcılarla en alakalı ve kaliteli sonuçları sunmaya çalışan arama motorları, dofollow bağlantılar almanız durumunda sıralamanızı iyileştirecektir. Backlink elde etmek için:

 • Kaliteli içerik üreterek başka sitelerin içeriğinizi referans göstermesini ve bağlantı vermesini sağlayın. 
 • Otoritesi yüksek ve sitenizle alakalı bloglarda konuk yazarlık(Guest Blogging)yaparak içerik yayınlayın ve kendi sitenize bağlantı verin.
 • Arama sonuçlarında web sitenizin adı geçen sayfaları operatörler veya ücretli analiz araçlarıyla tespit edip bağlantı isteyin.

Google My Business (Google Benim İşletmem) Profili Oluşturun

Verilen bilgiler ve bağlantılar sayesinde organik trafiği arttırmaya yardımcı olan Google Benim İşletmem, sayfa dışı SEO çalışmalarında mutlaka yer vermeniz gereken önemli bir konudur. 

Off Page SEO çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaya başlanan Google My Business, işletme ve site sahiplerinin hizmetleri, konumu, iletişim bilgileri gibi bir çok bilgisini barındıran Google ürünüdür. Verilen bilgiler sayesinde SERP sonuçlarında ve Google Haritalarda daha görünür olmanızı sağlar. Aynı zamanda kullanıcı yorumları sayesinde Sosyal Sinyallerle arama motorlarına siteniz hakkında bilgi verir. Yapılan yorumlar ve sorular sayesinde potansiyel kullanıcılar için de rehber olur. 

Sayfa Dışı SEO çalışmaları için Google My Business profili oluşturmak tek başına yeterli olmayacaktır. İşletme profilinizin kullanıcılara ve arama motoruna göre optimize edilmesi gerekir. Web sitesine bağlantı verildiğinden ve doğru anahtar kelimeler kullanıldığından emin olmalı, istenen işletme bilgilerini eksiksiz ve doğru vermelisiniz.

Sosyal Medyayı Etkin Kullanın

Sosyal medya bağlantı elde etmek, hedef kitleye görünür olmak ve marka bilinirliğini arttırmak için iyi bir araçtır. Sayfa Dışı SEO çalışmalarında sosyal medyanın önemi günümüzde hiç olmadığı kadar fazladır. Çünkü sosyal medya kanalları yaygın olarak kullanılmakta ve her türlü hedef kitleyi barındırmaktadır. Bu yüzden sosyal medya hesaplarının etkin bir şekilde yönetilmesiyle marka bilinirliğini artıracak çalışmalar yapılmalıdır. 

Sayfa Dışı SEO çalışmaları için sosyal medya hesaplarından web sitesine linkler vererek kullanıcıları sitenizde vakit geçirmeye yönlendirebilirsiniz. Sosyal medyayı hedef kitlenizle etkileşime geçmek, ilgisini çeken konuları öğrenmek ve buna göre içerik üretmek için kullanabilirsiniz.

Sosyal medya gönderilerinin aldığı etkileşimler Sosyal Sinyaller olarak algılanır ve arama motorları için önemlidir. Sosyal sinyallerin organik trafiğe doğrudan bir etkisi olmasa da marka bilinirliğine olan katkısı göz ardı edilmemelidir. 

Sosyal medyanın Arama Motoru optimizasyonu(SEO) çalışmalarına katkılarını daha iyi anlamak için SEO ve Sosyal Medya İlişkisi içeriğine göz atabilirsiniz. 

Alakalı Dizinlerden Yararlanın

Kaliteli ve doğru dizinler sitenizin dış optimizasyonuna büyük katkı sağlayabilir. Yalnızca dış optimizasyonla kalmaz aynı zamanda bu sitelerden yeni müşteriler de elde edebilirsiniz. Ancak bunun için en önemli olan şey yaptığınız işle alakalı olan ve belli bir otoritesi bulunan dizinlerde yer almanızdır. Bu aşamada spam dizinlere kayıt olmamalısınız. Yalnızca güvenilir ve kullanıcı için anlam ifade eden platformlarda profil oluşturun.

Bir örnek:

https://www.designrush.com/agency/profile/seoart

Bu web sitesi dijital pazarlama ajanslarını listeyen ve aylık 360K trafiği bulunan bir platform. 

Link almak için aradığımız özellikleri barındırıyor: ilgili, aktif trafiği olan ve otoriter bir bağlantı. 

Sektörünüzle alakalı dizinleri bulmak için kısa bir Google yolculuğuna çıkabilirsiniz. [sektör ismi + “directories”]  gibi bir aramayla pek çok dizin sitesine ulaşabilirsiniz. Daha sonrasında ise bu web sitelerini analiz edin ve hangilerinde yer alacağınıza karar verin. Artık listenizi uygulamaya başlayabilirsiniz.

PPC (Pay Per Click) Kampanyaları Oluşturun

Sayfa dışı SEO, Google ve diğer sosyal medya mecralarında yayınlanan reklamlardan destek alır. Kaliteli içeriklerin PPC reklamlarıyla desteklenmesi, marka bilinirliğinin artmasına ve içeriğin hedef kitleyle buluşmasına yardımcı olur. Böylece Organik trafiğe  uzun vadede katkı sağlar.

Özet

Kısaca Off Page SEO, organik trafiği artırmak, sayfa içi SEO çalışmalarını desteklemek amacıyla yapılan tüm çalışmalardır. Farklı kanalları kullanarak site otoritesinin ve güvenilirliğinin artırılmasını hedefler. Potansiyel müşterileri ve ziyaretçileri bağlantılar sayesinde farklı sitelerden veya sosyal medya araçlarından kendi web sitenize yönlendirir. Marka bilinirliğinin ve site otoritesinin artmasına yardımcı olarak organik trafiğin yükselmesine fayda sağlar.

Bu yüzden SERP görünürlüğünü artırmak istiyorsanız Off Page SEO Nedir? sorusuna odaklanmalı ve yukarıdaki cevaplara göre strateji belirlemelisiniz.

SEO 101: Off Page SEO – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik.
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizinleme ve Sıralama : SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünürlük ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Böylece hedef kitleye görünür olmak ve organik trafiğin artırılması amaçlanır. Arama motorları botlar aracılığıyla web sitelerini tarar yani crawl eder, sonrasında da dizinine ekler yani index’ler. Son olarak dizine eklediği verileri birçok faktör ve sinyale göre sıralar. Bu sürece hakim olmak, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve daha iyi sıralamalar elde edebilmek için gereklidir. 
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve Takip : Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • SEO Migration : Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir.
 • Site Audit : Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 
 • Off Page SEO : Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirsen birçok farklı çalışma yapmak gerekir. Yapılan bu çalışmalar temelde On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Sayfa dışı SEO olarak tanımlanan Off Page SEO, web sitesi dışında yapılan trafik artırma çalışmalarını ifade eder. Site dışında yapılan çelitli çalışmalar ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha görünür olabilirsiniz.
 • Mobil SEO : Günümüzde internet kullanımının büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşir. Öyle ki Google'da yapılan aramalarda da mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmiştir. Buna bağlı olarak web siteleri potansiyel olarak trafiğinin büyük bir kısmını mobil cihazlardan yapılan aramalardan elde eder. Giderek artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile SEO'ya bakış açısı da değişmiştir. Rakiplerinizin arkasında kalmamak ve trafiğinizi artırmak için Mobil SEO oldukça önemli bir konudur.
 • Interaction to Next Paint (INP) : INP, web sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir faktördür ve ideal olarak bu değerin 200 milisaniyenin altında olması hedeflenir
 • Google Search Generative Experience (SGE) : Google Search Generative Experience (SGE), Google'ın yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirdiği, arama motoru deneyimini dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.
 • Zero-Click Search : Zero-Click Aramalar, kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarından herhangi bir bağlantıya tıklamadan gerekli bilgileri elde ettikleri bir fenomen olarak dijital pazarlama dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor
 • Answer Engine Optimization (AEO) : Cevap Motoru Optimizasyonu (AEO), yapay zeka destekli arama motorlarında kullanıcıların sorularına hızlı ve doğrudan yanıtlar sunarak dijital pazarlamada yeni bir dönemi başlatıyor
 • Konu otoritesi (Topical Authority) : Konu otoritesi kurarak SEO'da nasıl öne çıkabileceğinizi keşfedin: İşte içeriğinizle Google'da üst sıralara yükselmenin yolları.
 • SEO ve CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) : CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu), web sitelerinin performansını artırmak ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için kullanılan önemli bir stratejidir.
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.