Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Günümüzdeki rekabet ortamını düşünürsek, işletme veya site sahiplerinin Sosyal Medya ve SEO çalışmaları yapmasının bir ihtiyaçtan çok zorunluluk haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Maksimum performans elde etmek istiyorsanız, sosyal medya ve SEO ilişkisini iyi anlamalı ve buna göre strateji belirlemelisiniz. 

Sosyal medya, hedef kitlenizle doğrudan iletişime geçmek için mükemmel bir araç. Aynı zamanda kitlenizi tanımanızı, neleri sorduklarını ve nelerle ilgilendiklerini anlamanızı sağlar. Bu bilgilerden yola çıkarak kitlenize yönelik içerikler üretebilirsiniz. Böylece trafiğinizi arttırmak için iyi bir adım atmış olursunuz. 

SEO ise arama yapan kullanıcılara görünür olmak için şart. Her gün sayısız içerik yayınlanıyor ve bu içerikler arasından sıyrılıp ilk sayfalara gelebilmek çok zor. Aslında Sosyal Medya tam olarak burada devreye giriyor. Yeni yayınlanan bir içeriği kitlenize duyurarak, Google’daki milyonlarca sonucun arasında kaybolmaktan kurtarıyor ve doğrudan kitlenize sunuyor. Sayfaya gelen  ziyaretçiler iyi bir deneyim yaşarlarsa belki diğer içeriklerinizi bile kontrol edebilirler. Ziyaretçilerin sayfada vakit geçirmesi, diğer içeriklere göz atması gibi aksiyonlar Google tarafından olumlu sinyaller olarak algılanacaktır. Bu sinyaller sıralamaya  zamanla olumlu   yansıyacaktır. Tabii bu konuda doğrudan bir etki söz konusu olmadığını, dolaylı yoldan etkilediğini hatırlatmakta fayda var. 

Görüldüğü gibi ikisi de etkili kullanıldığında görünürlüğü ve etkileşimi büyük oranda artırma potansiyeline sahip. Peki Sosyal medya ve SEO birbirlerini nasıl etkiliyor, nasıl bir etkileşimleri olmalı? Gelin detaylarıyla birlikte inceleyelim.

Sosyal Sinyal Nedir?

Sosyal sinyal, web sitesinin sosyal mecralardan topladığı etkileşim verileridir. Kullanıcıların verdikleri oylar gibi de düşünülebilir. Sosyal sinyaller şunlardır: 

  • Beğeni ve yorumlar
  • Paylaşımlar
  • Takipler
  • Linkler
  • Değerlendirme ve Oylar

Aşağıdaki videoda Google’ın sosyal sinyaller, sosyal medya ve SEO ilişkisi hakkındaki  açıklamasını bulabilirsiniz.

Does Google use data from social sites in ranking?

Özetle, videonun başında sosyal sinyalleri sıralama faktörü olarak görmediklerini, sonrasında, doğrudan olmasa da sıralama için olumlu sinyaller verdiğini ifade ediyor. Yani sosyal medya ve SEO arasında bir ilişki olduğunu söylüyor. Ancak uyardığı bir nokta var, sosyal medya hesaplarındaki kullanıcıların gerçek olması. Sırf bu yüzden bot takipçi satın alınmaması gerektiğini vurguluyor. Backlinklerin sayısından çok kalitesini göz önünde bulundurması gibi, sosyal sinyallerde de aynısının geçerli olduğunu belirtiyor.

Sosyal Medyanın SEO’ya Etkileri

Sosyal medya ve SEO ilişkisinden bahsetmiştik.  Şimdi bu ikisini ve aralarındaki bağlantıyı detaylıca inceleyelim.

Sosyal medya, SEO performansını artırmak için önemlidir. Çünkü sitenize kaliteli trafik sağlama potansiyeline sahiptir. Okuyucularınızla paylaştığınız içerikler, kaliteli olduğu sürece hedef kitleniz arasında da paylaşılacaktır. Böylece site görünürlüğü artacak, trafik elde edecek ve backlink kazanmış olacaksınız. Tüm bunlar sıralamayı iyileştirecek olumlu sinyallere dönüşecektir.

Sosyal Medya Marka Bilinirliğini Artırmaya Yardımcı Olur

Digital 2022 raporuna bakıldığında Sosyal medya kanallarının kullanımının ne kadar arttığını görmek mümkün. İnsanlar, internette geçirdikleri zamanın çoğunu sosyal medya araçlarında geçiriyor. Sürekli içerik üreterek, soru sorarak, hedef kitleyle etkileşime geçerek görünürlüğü ve marka bilinirliğini artırmak mümkün. Bu da işletmeler ve marka olmak isteyenler için büyük bir fırsat.  Marka bilinirliğinin artması ile marka adı içeren aramalar artacaktır ve bu da SEO’ya olumlu etki edecektir.

Sosyal Medya Profillerinin SERP’de listelenmesi

Arama motorunda marka veya site araması yapıldığında sosyal medya hesaplarına ait bağlantılarda sonuçlarda gösterilir. Büyük markalara ait aramalar yaptığınızda web sitesinin altında genelde sosyal medya hesaplarına ait profil bağlantılarını görürsünüz. Bu da SERP’de büyük bir alan kaplamak anlamına geliyor. Bu yüzden sosyal medya hesaplarının güncel bilgilere sahip olması  ve olumlu ziyaretçi yorumları almış olması trafik elde etmek için önemlidir. Birden fazla sosyal medyada güncel olduğunuzu düşünürsek, marka adı içeren aramalarda ilk sayfayı tamamen kaplayabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde seoart aramasında, web sitesinden sonra  sosyal medya profil sayfasının geldiğini görebiliyoruz. 

Backlink Kazandırır

Geri bağlantı yani backlink site dışı SEO’nun en önemli faktörlerindendir. Sosyal medyadan alınan backlinkler, yüksek kaliteli sitelerden alınan backlinkler kadar değerli olmasa da trafik kazanmak için faydalıdır. İçeriğinize ulaşan ve faydalı bulan blog veya site sahipleri size bağlantı verebilir. Bu bağlantılardan gelen ziyaretçilerin sitedeki davranışları, hemen çıkma oranı gibi veriler SEO için önemlidir.

Dizine Eklenmeyi Hızlandırabilir

Sitede yayınlanan bir içeriğin sosyal medya hesaplarında da paylaşılması, arama motoru botlarına taranacak yeni bir sayfanın sinyallerini verir. Bu da yayınlanan içeriğin daha hızlı dizine eklenmesine yardımcı olabilir. Dizine eklenmeyen sayfalar arama sonuçlarında kullanıcılara gösterilmez. Bu yüzden süreci hızlandırmak için içeriklerin sosyal medyada paylaşılması önemlidir.

Hedef Kitlenizi Tanımanızı Sağlar

Sosyal medya hedef kitleniz ile etkileşimde bulunduğunuz, onlarla doğrudan iletişime geçebildiğiniz bir mecra. En güzel yanlarından biri de kitlenizi tanıyarak buna göre içerik üretme şansı sağlaması. Keyword araştırması yaparak bulamayacağınız anahtar kelime ve sorguları sosyal medyada kullanıcıların kendisinden öğrenebilirsiniz. Buna yönelik içerikler üreterek kitlenizin dikkatini çekebilir, trafiğin artmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal ağlarda insanların hangi konuları güncel olarak takip ettiğini inceleyerek, o konuda içeriğiniz yoksa içerik üretebilir veya varolan içeriğinize merak edilenleri ekleyerek güncelleyebilirsiniz. Güncellenen içerikler, kullanıcıya fayda sağlayacağını düşündüğü için Google’ın dikkatini çeker. Popüler olan bir konuda yazılan  içeriğin arama sonuçlarında yer alması halinde tıklanma olasılığı artacaktır. 

Sosyal Medyada SEO için Neler Yapılmalı?

SEO için sosyal medyanın öneminden bahsettiğimize göre artık ne gibi uygulamalar yapılabilir bunlara göz atalım. Hangi platformlar SEO için fayda sağlayabilir inceleyelim. 

Linkedin

Günümüzde  birçok firma Linkedin’i içerik pazarlaması için kullanmaktadır. Linkedin Yapısı gereği potansiyel müşterilerden ve sektörle ilgilenen insanlardan oluşur. Bu ağda bir profilinizin olması ve yayınladığınız içerikleri buradan duyurmanız çok önemlidir. Etkileşimde olduğunuz insanlar zaten sektörünüzle alakalı olduğu için içerikleriniz dikkatini çekecektir. İçeriğinizin paylaşılması durumunda daha fazla insana erişme şansı yakalamış olacaksınız. Aynı zamanda profilinizde ve içeriklerinizde anahtar kelime çalışması yapmanız halinde Google sonuçlarında da görünür olabilirsiniz. Özellikle marka adı ile aramalarda profilinizin çıkması marka bilinirliği ve potansiyel müşterilere ulaşmak için çok önemlidir. Bu yüzden  profil sayfasından web sitenize bağlantı verdiğinizden mutlaka emin olun. Tüm bunları dikkate alarak Linkedin’i pazarlama stratejilerinde kullanmak doğru olacaktır. 

Twitter

Twitter hesabında içeriklerinizi tweet atarak duyurmak, backlink almanızı sağlayacaktır. RT edilen tweetler ise daha fazla erişim ve bağlantı anlamına gelecektir. Görsel veya video eklenen tweetler, sadece metin olan tweetlere oranla daha fazla ilgi çeker. Bu yüzden görsel ve video kullanımı da önemlidir. SERP’de yer alabilmek için profilinizi ve paylaşımlarınızı anahtar kelimelerle optimize etmelisiniz. Web sitenize bağlantı verdiğinizden de emin olmalısınız. 

Youtube

Youtube, Google’dan sonra en çok arama yapılan yerlerden birisi. Eğer sektörünüz video içerik üretmeye yatkınsa ve içeriklerinizi iyi bir şekilde optimize ederseniz, SERP’de video sonuçlarında ilk sıralarda yer almanız mümkün. Video başlığında, açıklamada anahtar kelimeyi  kullandığınızdan emin olun. Video açıklamasına içeriği anlatan bir metin ekleyin. Açıklamaya web sitenizin ana sayfasını ve varsa alakalı diğer içeriklerinin bağlantısını ekleyin.  Açıklamada CTA(call to action) yani harekete geçirecek mesajlara yer vermeyi unutmayın. Bir diğer konu ise oynatma listeleri oluşturarak, videolarınızı düzenlemek ve anahtar kelime hedeflemesi yapmak. Böylece Youtube, kanalın ve videoların içeriğini daha iyi anlar. Videoların alakalı aramalarda çıkması izlenmeleri yükseltebilir.  Bu da videolarınıza eklediğiniz web sitesi bağlantılarının ziyaret edilme olasılığını arttırır. 

Facebook

Similarweb’e göre Google ve Youtube’dan sonra en çok ziyaret edilen site Facebook’tur. Bu sebeple burada görünür olmak, içerikleri burada da paylaşmak SEO için önemlidir. Böylece bu büyük kitleden trafik elde etme şansınız olur. Aynı zamanda backlink elde etmiş olursunuz. Profil ve paylaşımları anahtar kelimeler ile optimize edilerek, SERP’de yer alabilirsiniz. Diğer sosyal medyalarda olduğu gibi sitenize bağlantı eklemeyi, CTA ifadelere yer vermeyi unutmamalısınız. 

Özetle, sosyal medya ve SEO ilişkisi tahmin edilenden daha fazladır. Sosyal medya, sosyal sinyaller sayesinde SEO’ya katkı sağlayabilir. Sosyal medya, kitleleri içerikten haberdar etmeye, bağlantı almaya ve arama motoru sonuçlarında  daha fazla yer edinmeye yarar. Marka bilinirliğini arttırır.Tüm bunlar zamanla SEO performansına olumlu etki edecektir.

SEO 101: Sosyal Medya ve SEO – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.