Link Oluşturma & Otorite
Yaren Akay
Yaren Akay

Link Oluşturma ve Domain Otoritesi - Link Oluşturma ve Domain Otoritesi

 LİNK OLUŞTURMA VE KURULUŞ YETKİSİ

 İnsanların aradığı, sorularına cevap veren ve arama motorlarının anlayabileceği içerik oluşturdunuz, ancak bu nitelikler tek başına sıralamada yer alacağı anlamına gelmiyor.  Bu niteliklere sahip sitelerin geri kalanını geçmek için otorite kurmanız gerekir.  Bu, yetkili web sitelerinden bağlantılar kazanarak, markanızı oluşturarak ve içeriğinizi güçlendirmeye yardımcı olacak bir kitleyi besleyerek başarılabilir.

 Google, bağlantıların ve kaliteli içeriğin (4. Bölümde ele aldığımız) SEO için en önemli üç sıralama faktöründen ikisi olduğunu doğrulamıştır.  Güvenilir siteler diğer güvenilir sitelere bağlantı verme eğilimindedir ve spam içerikli siteler diğer spam içerikli sitelere bağlanma eğilimindedir.

 Ama tam olarak bir bağlantı nedir?  Bunları diğer web sitelerinden kazanma konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz?  Temel bilgilerle başlayalım.

Bağlantılar nelerdir?

Geri bağlantılar veya harici bağlantılar olarak da bilinen gelen bağlantılar, bir web sitesinden diğerine işaret eden HTML köprüleridir.  Gerçek hayattaki itibar gibi davrandıkları için İnternet'in para birimidirler.  Tatile gittiğinizde (birbiriyle tamamen alakasız) üç kişiye şehirdeki en iyi kafenin ne olduğunu sorarsanız ve hepsi "Ana Caddedeki Cuppa Joe" dese, Cuppa Joe'nun gerçekten en iyisi olduğundan emin olursunuz.  kasabada kahve yeri.  Bağlantılar bunu arama motorları için yapar.

 1990'ların sonlarından bu yana, arama motorları bağlantıları web'deki popülerlik ve önem için oy olarak değerlendirdi.

 Dahili bağlantılar veya aynı etki alanının dahili sayfalarını birbirine bağlayan bağlantılar, web siteniz için çok benzer şekilde çalışır.  Sitenizdeki belirli bir sayfaya işaret eden yüksek miktarda dahili bağlantı, Google'a, spam içerikli bir şekilde değil, doğal bir şekilde yapıldığı sürece sayfanın önemli olduğuna dair bir sinyal sağlar.

 Motorların kendileri, bağlantıları görüntüleme biçimlerini iyileştirdi, şimdi siteleri ve sayfaları buldukları bağlantılara göre değerlendirmek için algoritmalar kullanıyor.  Ama bu algoritmalarda ne var?  Motorlar tüm bu bağlantıları nasıl değerlendiriyor?  Her şey E-A-T konseptiyle başlar.

Ne yersen osun

 Google'ın Arama Kalitesi Değerlendirme Yönergeleri, uzman, yetkili ve güvenilir kelimelerinin kısaltması olan E-A-T kavramına büyük önem verir.  Bu özellikleri göstermeyen siteler, motorların gözünde daha düşük kaliteli olarak görülme eğilimi gösterirken, yapanlar daha sonra ödüllendirilir.  Arama geliştikçe ve kullanıcı amacını çözmenin önemi arttıkça E-A-T giderek daha önemli hale geliyor.

 Uzman, yetkili ve güvenilir olarak kabul edilen bir site oluşturmak, SEO uygularken yol gösterici ışığınız olmalıdır.  Sadece daha iyi bir siteyle sonuçlanmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğe dönük.  Sonuçta, Google'ın yapmaya çalıştığı şey, arama yapanlara büyük değer sağlamak.

 E-A-T ve sitenize bağlantılar

 Bir site ne kadar popüler ve önemliyse, o siteden gelen bağlantıların taşıdığı ağırlık da o kadar fazladır.  Örneğin Wikipedia gibi bir sitede kendisine bağlanan binlerce farklı site vardır.  Bu, çok fazla uzmanlık sağladığını, yetki sahibi olduğunu ve diğer siteler arasında güvenilir olduğunu gösterir.

 Arama motorlarında güven ve otorite kazanmak için E-A-T niteliklerini gösteren web sitelerinden bağlantılara ihtiyacınız olacak.  Bunlar Vikipedi düzeyinde siteler olmak zorunda değildir, ancak arama yapanlara güvenilir içerik sağlamalıdır.

 Takip edilen ve takip edilmeyen bağlantılar

Bağlantıların nasıl oy işlevi gördüğünü hatırlıyor musunuz?  rel=nofollow özniteliği (iki kelime olarak telaffuz edilir, "izleme yok"), arama motoru amaçları için "oyunuzu" kaldırırken bir kaynağa bağlanmanıza olanak tanır.

 Kulağa geldiği gibi, "nofollow" arama motorlarına bağlantıyı takip etmesini söyler.  Bazı motorlar hala onları sadece yeni sayfalar keşfetmek için takip eder, ancak bu bağlantılar bağlantı eşitliğini (yukarıda bahsettiğimiz "popülerlik oyları") geçmez, bu nedenle bir sayfanın güvenli olmayan bir kaynağa bağlantı verdiği durumlarda yararlı olabilirler.  veya hedef sayfanın sahibi tarafından ödendi veya oluşturuldu (bunu doğal olmayan bir bağlantı haline getiriyor).

 Örneğin, bağlantı kurma uygulamaları hakkında bir yazı yazdığınızı ve zayıf, spam içerikli bağlantı kurma örneğini anlatmak istediğinizi varsayalım.  Google'a güvendiğinizi belirtmeden, soruna neden olan siteye bağlantı verebilirsiniz.

 Standart bağlantılar (nofollow eklenmemiş olanlar) şöyle görünür:

 Seoart'ı seviyorum

 Nofollow bağlantı işaretlemesi şöyle görünür:

 Seoart'ı seviyorum

 Takip bağlantıları tüm bağlantı hakkını geçerse, bu yalnızca bağlantıları takip etmek istediğiniz anlamına gelmez mi?

 Şart değil.  Kendi web sitenize bağlantılar oluşturabileceğiniz tüm meşru yerleri düşünün: bir Facebook profili, bir Yelp sayfası, bir Twitter hesabı, vb. Bunların tümü web sitenize bağlantı eklemek için doğal yerlerdir, ancak bunlar oy olarak sayılmamalıdır.  Senin internet siten.  (Sitenize bağlantı içeren bir Twitter profili oluşturmak, Twitter'dan sitenizi beğendiklerine dair bir oy değildir.)

 Sitenizin bağlantı profilinde takip edilmeyen ve takip edilen geri bağlantılar arasında bir dengeye sahip olması doğaldır (aşağıdaki bağlantı profilleri hakkında daha fazlası).  Nofollow bağlantısı otoriteyi geçmeyebilir, ancak sitenize değerli trafik gönderebilir ve hatta gelecekte izlenen bağlantılara yol açabilir.

  Bağlantı profiliniz, sitenizin kazandığı tüm gelen bağlantıların genel bir değerlendirmesidir: toplam bağlantı sayısı, bunların kalitesi (veya spam olması), çeşitliliği (size yüzlerce kez bağlantı veren bir site mi yoksa yüzlerce sitenin bağlantı verdiği siteler mi?  bir kez mi?) ve daha fazlası.  Bağlantı profilinizin durumu, arama motorlarının sitenizin İnternet'teki diğer sitelerle ilişkisini anlamasına yardımcı olur.  Bağlantı profilinizi analiz etmenize ve genel yapısını anlamaya başlamanıza izin veren çeşitli SEO araçları vardır.

  Sağlıklı bir bağlantı profilinin nitelikleri nelerdir?

 İnsanlar bağlantıların gücünü öğrenmeye başladıklarında, onları kendi çıkarları için manipüle etmeye başladılar.  Sadece arama motoru sıralamalarını yükseltmek için yapay bağlantılar elde etmenin yollarını bulurlardı.  Bu tehlikeli taktikler bazen işe yarasa da, Google'ın hizmet şartlarına aykırıdır ve bir web sitesinin dizinden çıkarılmasına neden olabilir (web sayfalarının veya tüm alan adlarının arama sonuçlarından kaldırılması).  Her zaman sağlıklı bir bağlantı profilini korumaya çalışmalısınız.

 Sağlıklı bir bağlantı profili, arama motorlarına bağlantılarınızı ve yetkinizi adil bir şekilde kazandığınızı gösteren profildir.  Tıpkı yalan söylememeniz, hile yapmamanız veya çalmamanız gibi, bağlantı profilinizin dürüst ve eski moda sıkı çalışmayla kazanıldığından emin olmaya çalışmalısınız.

 Bağlantılar kazanılır veya editoryal olarak yerleştirilir

 Editoryal bağlantılar, web sitenize bağlantı vermek isteyen siteler ve sayfalar tarafından doğal olarak eklenen bağlantıdır.

 Kazanılan bağlantılar edinmenin temeli, neredeyse her zaman insanların gerçekten referans vermek istediği yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır.  10X içerik (son derece yüksek kaliteli içeriği tanımlamanın bir yolu) oluşturmanın gerekli olduğu yer burasıdır!  Web'deki en iyi ve en ilginç kaynağı sağlayabilirseniz, insanlar doğal olarak ona bağlanacaktır.

 Doğal olarak kazanılan bağlantılar, değerli içerik oluşturma ve bununla ilgili farkındalık yaratma yeteneği dışında sizden belirli bir eylem gerektirmez.

 Kazanılan sözlerin çoğu zaman bağlantısızdır!

 Web siteleri markanıza veya yayınladığınız belirli bir içeriğe atıfta bulunduğu zaman, genellikle ona bağlantı vermeden bahsederler.  Kazanılan bu sözleri bulmak için Google'a gidin ve bir site yapın: tırnak işaretleri içinde markanızı, ürününüzü, adınızı vb. arayın ve fırsatlar için sonuçların ilk birkaç sayfasını analiz edin.  Ardından, bu bahsedenleri bağlantılarla güncelleyip güncellemeyeceklerini görmek için bu yayıncılara ulaşabilirsiniz.

 Geri bağlantı kazanmanın daha fazla yolunu öğrenin

 Bağlantılar alakalı ve topikal olarak benzer web sitelerinden oluşur.

 Konuya özel bir topluluktaki web sitelerinden gelen bağlantılar, genellikle sitenizle alakalı olmayan web sitelerinden gelen bağlantılardan daha iyidir.  Web siteniz köpek kulübeleri satıyorsa, Köpek Yetiştiricileri Derneği'nden bir bağlantı, Tekerlekli Patinaj Derneği'nden çok daha önemlidir.  Ayrıca, konuyla alakasız kaynaklardan gelen bağlantılar, arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğu konusunda kafa karıştırıcı sinyaller gönderebilir.

 Bağlantı alan adları, sayfanızın konusuyla tam olarak eşleşmek zorunda değildir, ancak ilgili olmalıdır.  Tamamen konu dışı olan kaynaklardan geri bağlantı peşinde koşmaktan kaçının;  zamanınızı çok daha iyi kullanın. 

 Bağlantı metni, spam içermeyen açıklayıcı ve alakalı olmalıdır. 

 Sabit metin, Google'a sayfanızın konusunun ne hakkında olduğunu söylemeye yardımcı olur.  Düzinelerce bağlantı, bir kelimenin veya ifadenin varyasyonu olan bir sayfaya işaret ediyorsa, sayfanın bu tür ifadeler için iyi sıralama olasılığı daha yüksektir.  Ancak dikkatli ilerleyin!  Aynı bağlantı metnine sahip çok fazla geri bağlantı, arama motorlarına sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını değiştirmeye çalıştığınızı gösterebilir.

 Bunu düşünün.  On ayrı arkadaşınıza günlerinin nasıl geçtiğini farklı zamanlarda soruyorsunuz ve her biri aynı ifadeyle cevap veriyor:

 "Harika! Günüme köpeğim Peanutu gezdirerek başladım ve sonra öğle yemeği için picante bifteği Top Ramen yedim."

 Bu gariptir ve arkadaşlarınızdan oldukça şüphelenirsiniz.  Aynı şey Google için de geçerli.  Hedef sayfanın içeriğini bağlantı metniyle açıklamak, sayfanın ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur, ancak birden fazla kaynaktan gelen aynı açıklama şüpheli görünmeye başlar.  Alaka düzeyini hedefleyin;  spam den kaçının.

 Diğer web sitelerinin içeriğine bağlantı vermek için hangi bağlantı metnini kullandığını görmek için Moz'un veya Ahrefs'in Bağlantı Gezgini'ndeki "Anchor Text" raporunu kullanın.

 Bağlantılar sitenize nitelikli trafik gönderir

 Bağlantı oluşturma asla yalnızca arama motoru sıralamalarıyla ilgili olmamalıdır.  Saygın SEO ve bağlantı kurma düşünce lideri Eric Ward, bağlantılarınızı yarın Google ortadan kalkabilir miş gibi oluşturmanız gerektiğini söylerdi.  Özünde, web sitenize nitelikli trafik getirecek bağlantılar edinmeye odaklanmalısınız - izleyicileri sitenizde de değer bulan ilgili web sitelerinden bağlantılar edinmenin önemli olmasının bir başka nedeni.

 Şu anda size trafik gönderen web sitelerini değerlendirmek için Google Analytics'teki "Yönlendirme Trafiği" raporunu kullanın.  Benzer türdeki web siteleriyle ilişki kurmaya nasıl devam edebilirsiniz?

 Bağlantı kurmada yapılmaması gerekenler ve kaçınılması gerekenler

 Spam bağlantı profilleri tam da budur: doğal olmayan, sinsi veya düşük kaliteli yollarla oluşturulmuş bağlantılarla doludur.  Bağlantı satın almak veya bir bağlantı değişimine katılmak gibi uygulamalar kolay bir çıkış yolu gibi görünebilir, ancak bunu yapmak tehlikelidir ve tüm sıkı çalışmanızı riske atabilir.  Google, spam içerikli bağlantı profillerine sahip siteleri cezalandırır, bu nedenle ayartmaya kapılmayın.

 Bağlantı kurma çabalarınız için yol gösterici bir ilke, bir sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını asla değiştirmeye çalışmamaktır.

 

 Ancak SEO'nun tüm amacı bu değil mi?  Bir sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek için mi?  Ve işte kafa karışıklığı burada başlıyor.  Google, bağlantıları oluşturmanızı değil, kazanmanızı ister, ancak ikisi arasındaki çizgi genellikle belirsizdir.  Doğal olmayan bağlantıların ("bağlantı spam" olarak bilinir) cezalarından kaçınmak için Google, nelerden kaçınılması gerektiğini net bir şekilde ortaya koymuştur.

 

 Satın alınan bağlantılar  Google ve Bing, organik arama sonuçlarında ücretli bağlantıların etkisini azaltmayı amaçlamaktadır.  Bir arama motoru, bağlantının kendisini görüntüleyerek hangi bağlantıların kazanıldığını ve hangilerinin ödendiğini bilemese de, kötü niyetli davranışı gösteren kalıpları tespit etmek için kullandığı ipuçları vardır.  Takip edilen bağlantıları satın alırken veya satarken yakalanan web siteleri, sıralamalarını ciddi şekilde düşürecek ciddi cezalar alma riskiyle karşı karşıyadır.  (Bu arada, bir bağlantı için mal veya hizmet alışverişi yapmak da bir ödeme şeklidir ve bağlantı satın alma olarak nitelendirilir.)

 

 Bağlantı alışverişi / karşılıklı bağlantı  Hiç bağlantınız olmayan birinden "sen bana bağlantı vereceksin, ben de size bağlantı vereceğim" e-postası aldıysanız, bağlantı değişimi için hedeflenmiş sinizdir.  Google'ın kalite yönergeleri, yalnızca çapraz bağlantı amacıyla yürütülen "aşırı" bağlantı değişimine ve benzer ortak programlarına karşı uyarıda bulunur; bu nedenle, daha küçük ölçekte bu tür bir alışverişin herhangi bir bağlantı spam alarmını etkilemeyeceğini gösterebilir. 

 

 Birlikte çalıştığınız, ortak olduğunuz veya başka bir bağlantıya sahip olduğunuz kişilerle bağlantı kurmak ve onların sizinle bağlantı kurmasını sağlamak kabul edilebilir ve hatta bu değerlidir.

 

 Cezaları garanti edebilecek, bağlı olmayan sitelerle toplu ölçekte bağlantı alışverişidir.

 

 Düşük kaliteli dizin bağlantıları  Bunlar eskiden popüler bir manipülasyon kaynağıydı.  Bu pazara hizmet etmek ve değişen derecelerde başarı ile kendilerini meşru olarak göstermek için çok sayıda yerleştirme için ödeme web dizini mevcuttur.  Bu tür siteler, büyük web sitesi listeleri ve açıklamalarıyla çok benzer görünme eğilimindedir (tipik olarak sitenin kritik anahtar kelimesi, gönderenin sitesine geri bağlantı vermek için bağlantı metni olarak kullanılır).

 

 Arama motorlarının belirlediği daha birçok manipülatif bağlantı kurma taktiği vardır.  Çoğu durumda, etkilerini azaltmak için algoritmik yöntemler bulmuşlardır.  Yeni spam sistemleri ortaya çıktıkça, mühendisler hedefli algoritmalar, insan incelemeleri ve web yöneticileri ve SEO lardan gelen spam raporları toplama ile bunlarla savaşmaya devam edecek.  Genel olarak, böyle çareler bulmaya değmez.

 

 Siteniz manuel bir ceza alırsa, kaldırmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

 

 •  
 •  Bağlantılar her zaman:
 •  
 •  Kazanılmış/editörlük
 •  
 •  Yetkili sayfalardan gel
 •  
 •  Zamanla artır
 •  
 •  Konuyla ilgili kaynaklardan gel
 •  
 •  Alakalı, doğal bağlantı metni kullanın
 •  
 •  Sitenize nitelikli trafik getirin
 •  
 •  Sağlıklı bir takip ve nofollow karışımı olun

 •  
 •  Stratejik olarak hedeflenmiş veya doğal olarak kazanılmış olun
 •  
 •  Yüksek kaliteli geri bağlantılar nasıl oluşturulur

 Bağlantı kurma birçok şekil ve boyutta gelir, ancak bir şey her zaman doğrudur: bağlantı kampanyaları her zaman benzersiz hedeflerinizle eşleşmelidir.  Bununla birlikte, çoğu kampanya için iyi sonuç verme eğiliminde olan bazı popüler yöntemler vardır.  Bu kapsamlı bir liste değildir, bu nedenle bu konuyla ilgili daha fazla ayrıntı için Moz'un veya Ahrefs'in bağlantı oluşturmayla ilgili blog yayınlarını ziyaret edin.

 

 Müşteri ve iş ortağı bağlantılarını bulun  Düzenli olarak birlikte çalıştığınız ortaklarınız veya markanızı seven sadık müşterileriniz varsa, onlardan bağlantı kazanmanın nispeten kolay yolları vardır.  Ortaklık rozetleri (karşılıklı saygıyı ifade eden grafik simgeler) gönderebilir veya ürünlerinin referanslarını yazmayı teklif edebilirsiniz.  Her ikisi de size geri bağlantılarla birlikte web sitelerinde gösterebilecekleri şeyler sunar.

 

 Blog yayınlayın  Bu içerik ve bağlantı oluşturma stratejisi o kadar popüler ve değerli ki, Google'daki mühendisler tarafından kişisel olarak önerilen birkaç stratejiden biri.  Bloglar, tutarlı bir temelde yeni materyallere katkıda bulunma, web üzerinde sohbetler oluşturma ve diğer bloglardan listeler ve bağlantılar kazanma konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir.

 

 Yine de dikkatli olun - yalnızca bağlantı oluşturma uğruna düşük kaliteli konuk gönderilerinden kaçınmalısınız.  Google buna karşı tavsiyede bulunduğunda enerjinizi başka bir yere harcamanız daha iyi olur. 

 

 Benzersiz kaynaklar oluşturun  Benzersiz, yüksek kaliteli kaynaklar yaratmak kolay bir iş değildir, ancak çaba göstermeye değer.  Doğru yollarla tanıtılan yüksek kaliteli içerik geniş çapta paylaşılabilir.  Aşağıdaki özelliklere sahip parçalar oluşturmaya yardımcı olabilir:

 

 •  
 •  Güçlü duygular (sevinç, üzüntü vb.)
 •  
 •  Yeni bir şey veya en azından yeni bir şekilde iletildi
 •  
 •  Görsel olarak çekici
 •  
 •  Zamanında bir ihtiyaca veya ilgiye hitap eder
 •  
 •  Yere özel (örnek: eyaletlere göre en çok aranan cadılar bayramı kostümleri).

 Bunun gibi bir kaynak oluşturmak, tek bir sayfayla çok sayıda bağlantı çekmenin harika bir yoludur.  Ayrıca, bir avuç web sitesini hedefleyen - çok geniş bir çekiciliği olmayan - oldukça spesifik bir kaynak da oluşturabilirsiniz.  Daha yüksek bir başarı oranı görebilirsiniz, ancak bu yaklaşım o kadar ölçeklenebilir değildir.

 

 Bu tür benzersiz içeriği gören kullanıcılar genellikle bunu arkadaşlarıyla paylaşmak ister ve onu gören blogcular/teknoloji konusunda bilgili web yöneticileri bunu genellikle bağlantılar aracılığıyla yapar.  Bu yüksek kaliteli, editoryal olarak kazanılan oylar, güven, otorite ve sıralama potansiyeli oluşturmak için çok değerlidir.

 

 Kaynak sayfaları oluşturun  Kaynak sayfaları, bağlantılar oluşturmanın harika bir yoludur.  Ancak, onları bulmak için, onları keşfetmeyi biraz daha kolaylaştıracak bazı gelişmiş Google operatörlerini bilmek isteyeceksiniz.

 

 Örneğin, tencere tava yapan bir şirket için bağlantı kurma yapıyorsanız, şunları arayabilirsiniz:

 

 pişirme intitle:"kaynaklar"

 

 ...ve hangi sayfaların iyi bağlantı hedefleri olabileceğini görün.

 

 Bu aynı zamanda size içerik oluşturma konusunda harika fikirler verebilir - bu sayfaların hepsinin referans vermek ve bağlantı vermek isteyeceği hangi tür kaynakları oluşturabileceğinizi bir düşünün.

 

 Yerel topluluğuna dahil olun  Yerel bir işletme için (müşterileriyle şahsen tanışan), topluluk erişimi, en değerli ve etkili bağlantılardan bazılarıyla sonuçlanabilir.

 

 Sponsorluklara ve burslara katılın  Topluluk etkinliklerine, seminerlere, çalıştaylara ve organizasyonlara ev sahipliği yapın veya bunlara katılın

 

 Değerli yerel nedenlere bağış yapın ve yerel iş birliklerine katılın

 

 İş ilanı verin ve staj teklif edin

 

 Sadakat programlarını tanıtın

 

 Yerel bir yarışma düzenleyin

 Yerel ekonomimizi güçlendirmek için nasıl ekip kurabileceğimizi keşfetmek için ilgili yerel işletmelerle gerçekçi samimi ilişkiler geliştirin

 

 Tüm bu akıllı ve özgün stratejiler, iyi yerel bağlantı fırsatları sağlar.

 

 Google'da gelişmiş arama operatörlerini kullanın

 

 İçerik araştırmasından intihal kontrollerine, teknik denetimlere ve ötesine kadar, gelişmiş Google arama operatörlerini kullanmak SEO araştırmanızı güçlendirebilir.

 

 

 Daha fazla bilgi edinin. 

 

 Yerel SEO için bağlantı kurma

 

 Bağlantılı yapılandırılmamış alıntılar oluşturmak - bir blog veya haber sitesi gibi dizin dışı bir platformda bir işletmenin iletişim bilgilerine referanslar - yerel SEO için sıralama iğnesini hareket ettirmek için önemlidir.  Ayrıca, yerel bir işletmeyi pazarlarken değerli bağlantılar kazanmanın harika bir yoludur.  Kılavuzumuzda daha fazla bilgi edinin:

 

 Öğreticiyi takip edin

 

 En iyi içeriği yenile

 Muhtemelen sitenizin içeriğinden hangisinin en fazla trafik kazandırdığını, en çok müşteriyi dönüştürdüğünü veya ziyaretçileri en uzun süre elinde tuttuğunu zaten biliyorsunuzdur.

 

 Edinme dönüşüm huninizm Google'ın ötesine taşımak için bu içeriği alın ve diğer platformlar (Slideshare, YouTube, Instagram, Quora vb.) için yenileyin.

 

 Ayrıca aynı platformda eski içeriğin tozunu alabilir, güncelleyebilir ve basitçe yeniden yayınlayabilirsiniz.  Birkaç güvenilir sektör web sitesinin eskimiş popüler bir kaynağa bağlı olduğunu keşfederseniz, onu güncelleyin ve bu sektör web sitelerine bildirin - sadece iyi bir bağlantı kazanabilirsiniz.

 

 Bunu resimlerle de yapabilirsiniz.  Resimlerinizi kullanan ve sizden alıntı yapmayan veya size geri bağlantı vermeyen web sitelerine ulaşın ve bir bağlantı eklemenin sakıncası olup olmadığını sorun.

 

 Haber değeri olmak  Basının, blog yazarlarının ve haber medyasının dikkatini çekmek, bağlantılar kazanmanın etkili ve uzun zamandır onurlandırılmış bir yoludur.  Bazen bu, bir şeyi ücretsiz vermek, harika bir yeni ürün çıkarmak veya tartışmalı bir şey söylemek kadar basittir.  SEO'nun çoğu, markanızın gerçek dünyada dijital bir temsilini oluşturmakla ilgili olduğundan, SEO'da başarılı olmak için harika bir marka olmalısınız.

 

 Kişisel ve gerçek olun

 

 Yeni CEO'ların bağlantı oluşturmaya çalışırken yaptığı en yaygın hata, özel, kişisel ve değerli bir ilk sosyal yardım e-postası oluşturmak için zaman ayırmamaktır.  İstenmeyen e-postaların ne kadar sinir bozucu olabileceğini herkes kadar siz de biliyorsunuz, bu yüzden sizinkinin insanların sinirlerini bozulmasına neden olmadığından emin olun.

 

 İlk sosyal yardım e-postası için hedefiniz yalnızca bir yanıt almaktır.  Bu ipuçları yardımcı olabilir:

 

 Kişinin üzerinde çalıştığı, okula gittiği yer, köpeği vb. şeylerden bahsederek kişiselleştirin.

 

 Değer sağlayın.  Web sitelerinde bozuk bir bağlantı veya mobilde açılmayan bir sayfa hakkında bilgi verin.

 

 Kısa tut.

 

 Basit bir soru sorun (genellikle bir bağlantı için değil; muhtemelen önce bir ilişki kurmak isteyeceksiniz).

 

 Bağlantı kazanmak kaynak yoğundur, bu nedenle değeri kanıtlamak için başarınızı ölçün

 

 Bağlantı oluşturmaya yönelik metrikler, sitenin genel KPI'ları ile eşleşmelidir.  Bunlar satışlar, e-posta abonelikleri, sayfa görüntülemeleri vb. olabilir. Etki Alanı Yetkilisi ve/veya Sayfa Yetkilisi puanlarını, istenen anahtar kelimelerin sıralamasını ve içeriğinize gelen trafik miktarını da değerlendirmelisiniz.  SEO kampanyalarının başarısını ölçmek hakkında 7. Bölümde daha fazla konuşacağız.

 

 Bağlantı çabalarınızı ölçme ve iyileştirme

 

 Şimdiye kadar, zaman içinde sitenize kaliteli bağlantılar kazanmanın önemini ve bunun için bazı yaygın taktikleri ele aldık.  Şimdi, bağlantı kurma yatırımınızın getirilerini ölçmenin yollarını ve zaman içinde kaliteli geri bağlantı büyümesini sürdürmek için stratejileri ele alacağız.

 

 Toplam bağlantı sayısı

 

 Bağlantı kurma çabalarınızı ölçmenin en doğrudan yolu, sitenize veya sayfanıza verilen toplam bağlantıların büyümesini izlemektir.  Moz'un veya Ahrefs'in Bağlantı Gezgini bunu yapmak için harika bir araçtır.  Örneğin, yakın zamanda çok ilgi gören bir blog yazısı yayınladığınızı ve bu kaynağın kazandığı toplam bağlantıları izlemek istediğinizi varsayalım.

 

 URL'yi Bağlantı Gezgini'ne yerleştirin…

 


 

 Ardından, aydan aya bağlantı büyümesini görmek için "zaman içindeki metrikler" bölümünden "alanları bağlama"yı seçin.


 

 Bunu bir kök etki alanı, alt etki alanı veya belirli bir sayfa ile de yapabilirsiniz.

 Bağlantı temizleme hakkında bir not

 

 Bazı SEO'ların yalnızca iyi bağlantılar oluşturabilmesi değil, aynı zamanda kötü olanlardan da kurtulması gerekir.  Aynı anda iyi bağlantılar kurarken bağlantı temizliği yapıyorsanız, durgun veya azalan "zaman içinde etki alanlarını bağlama" grafiğinin tamamen normal olduğunu unutmayın.  Ayrıca, tam olarak hangi bağlantıları kazandığınızı ve kaybettiğinizi takip etmek için Link Explorer'ın "Keşfedilen ve Kaybedilen" aracına göz atmak isteyebilirsiniz.

 

 Keşfedilen ve kaybolan bağlantılarınızı görün

 

 Hedeflediğiniz geri bağlantıların sayısını görmediyseniz, tüm umutlar kaybolmaz!  Her bağlantı kurma kampanyası, öğrenebileceğiniz bir şeydir.  Bir sonraki kampanyanız için kazandığınız toplam bağlantıları iyileştirmek istiyorsanız şu soruları göz önünde bulundurun:

 

 Dışarıdaki her şeyden 10 kat daha iyi içerik mi yarattınız?

 

 Bağlantı kurma çabalarının başarısız olmasının nedeni, içeriğinizin onun gibi herhangi bir şeyden önemli ölçüde daha değerli olmaması olabilir.  Hedeflediğiniz terim için sayfa sıralamasına tekrar bakın ve geliştirmek için yapabileceğiniz başka bir şey olup olmadığına bakın.

 

 İçeriğinizin tanıtımını yaptınız mı?  Nasıl?

 

 Tanıtım, bağlantı kurmanın belki de en zor yönlerinden biridir, ancak insanları içeriğiniz hakkında bilgilendirmek ve onları sizinle bağlantı kurmaya ikna etmek, gerçekten hedefinizi harekete geçirecek şeydir.  İçerik tanıtımıyla ilgili harika ipuçları için İçerik Pazarlama Başlangıç ​​Kılavuzun  7. Bölümünü ziyaret edin.

 

 Gerçekte kaç bağlantıya ihtiyacınız var?

 

 Hedeflediğiniz anahtar kelime için gerçekten kaç tane geri bağlantıya ihtiyacınız olabileceğini düşünün.  Anahtar Kelime Gezgini'nin "SERP Analizi" raporunda, hedeflediğiniz terim için sıralanan sayfaları ve bu URL'lerin kaç tane geri bağlantısı olduğunu görüntüleyebilirsiniz.  Bu, rekabet edebilmek için gerçekte kaç bağlantıya ihtiyacınız olduğunu ve hangi web sitelerinin iyi bir bağlantı hedefi olabileceğini belirlemek için size iyi bir kıyaslama sağlayacaktır.

 

 Aldığınız bağlantıların kalitesi neydi?

 

 Çok güvenilir bir kaynaktan gelen bir bağlantı, düşük kaliteli sitelerden gelen on bağlantıdan daha değerlidir, bu nedenle miktarın her şey olmadığını unutmayın.  Siteleri geri bağlantılar için hedeflerken, Etki Alanı Yetkilisi ve Sayfa Yetkilisi ölçümlerini ne kadar yetkili kullandıklarına göre öncelik verebilirsiniz.

 

 Bağlantıların ötesinde: Farkındalık, güçlendirme ve duyarlılık otoriteyi nasıl etkiler?

 

 Bağlantı oluşturmak için kullanacağınız birçok yöntem, dolaylı olarak markanızı da oluşturacaktır.  Aslında, bağlantı kurmayı markanız, yetkili olduğunuz konular ve sunduğunuz ürün veya hizmetler hakkında farkındalığı artırmanın harika bir yolu olarak görebilirsiniz.

 

 Hedef kitleniz size aşina olduğunda ve paylaşacak değerli içeriğiniz olduğunda, hedef kitlenize bunu bildirin!  İçeriğinizi sosyal platformlarda paylaşmak, yalnızca hedef kitlenizi içeriğinizden haberdar etmekle kalmaz, aynı zamanda bu farkındalığı kendi ağlarına yaymaya teşvik edebilir, böylece kendi erişiminizi genişletebilir.

 

 Sosyal paylaşımlar bağlantılarla aynı mı?  Hayır. Ancak doğru kişilere yapılan paylaşımlar bağlantılarla sonuçlanabilir.  Sosyal paylaşımlar ayrıca, web sitenize gelen trafikte ve yeni ziyaretçilerin artmasını teşvik edebilir, bu da marka bilinirliğini artırabilir ve marka bilinirliğinde bir büyüme ile güven ve bağlantılarda bir büyüme sağlayabilir.  Sosyal sinyaller ve sıralamalar arasındaki bağlantı dolaylı görünüyor, ancak dolaylı korelasyonlar bile stratejiyi bilgilendirmek için yardımcı olabilir.

 

 Güvenilirlik uzun bir yol kat ediyor

 

 Arama motorları için güven, büyük ölçüde alan adınızın kazandığı bağlantıların kalitesi ve miktarı tarafından belirlenir, ancak bu, sitenizin otoritesini etkileyebilecek başka faktörlerin olmadığı anlamına gelmez.  Bir markaya güvenmenin tüm farklı yollarını düşünün:

 

 Farkındalık (var olduklarını biliyorsunuz)

 

 Yardımseverlik (sorularınıza cevap verirler)

 

 Dürüstlük (dediklerini yaparlar)

 

 Kalite (ürünleri ve hizmetleri, muhtemelen denediğiniz diğerlerinden daha fazla değer sağlar)

 

 Devam eden değer (ihtiyacınız olanı elde ettikten sonra bile değer sağlamaya devam ederler)

 

 Ses (benzersiz, akılda kalıcı şekillerde iletişim kurarlar)

 

 Duygu (diğerlerinin markayla ilgili deneyimleri hakkında söyleyecek güzel şeyleri var)

 

 Bu son nokta, burada odaklandığımız şeydir.  Markanız, ürünleri ve hizmetleriyle ilgili incelemeler bir işi yapabilir veya bozabilir.

 

 İncelemelerden yetki elde etme çabasında, şu genel değerlendirme kurallarına uyun:

 

 İşletmeniz için sahte bir olumlu inceleme veya bir rakibiniz için sahte bir olumsuz inceleme oluşturmak için hiçbir bireye veya kuruma ödeme yapmayın.

 

 Kendi işinizi veya rakiplerinizin işlerini gözden geçirmeyin.  Çalışanlarınıza da yaptırmayın.

 

 İnceleme karşılığında asla herhangi bir teşvik teklif etmeyin.

 

 Tüm incelemeler doğrudan müşteriler tarafından kendi hesaplarında bırakılmalıdır;  asla bir müşteri adına yorum yayınlamayın veya bunu yapmak için bir ajans kullanmayın.

 

 İş yerinizde inceleme istasyonu/kiosk kurmayın;  aynı IP'den gelen birçok inceleme spam olarak görülebilir.

 

 İnceleme kazanmayı umduğunuz her inceleme platformunun yönergelerini okuyun.

 

 İnceleme spam'inin küresel boyutlarda ele alınan bir sorun olduğunu ve resmi reklamcılıkta hakikat yönergelerinin ihlal edilmesinin yasal kovuşturmaya ve ağır para cezalarına yol açtığını unutmayın.  Buna değer olamayacak kadar tehlikeli.  Kurallara göre oynamak ve olağanüstü müşteri deneyimleri sunmak, zaman içinde hem güven hem de otorite oluşturmak için kazanan kombinasyondur.

 

 Otorite, markalar gerçek dünyada harika şeyler yaparken, müşterileri mutlu ederken, harika içerikler oluşturup paylaşırken ve saygın kaynaklardan bağlantılar kazandığında oluşur.

 

 Bir sonraki ve son bölümde, tüm çabalarınızın başarısını nasıl ölçeceğinizi ve bunları yineleme ve iyileştirme taktiklerini öğreneceksiniz.  Bölüm 7'ye (SEO'yu Ölçme, Önceliklendirme ve Yürütme)!

 

 

 

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.”
– SEOART EKİBİ

Buradaki başlangıç kılavuzuyla bu yedi adımı takip ederek başarılı bir SEO’ya ulaşabiliriz:

“SEO ilgi ve sabır ister başarılı olmak için değişen teknolojik gelişmeleri yakından takip edin.” – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik.
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizinleme ve Sıralama : SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünürlük ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Böylece hedef kitleye görünür olmak ve organik trafiğin artırılması amaçlanır. Arama motorları botlar aracılığıyla web sitelerini tarar yani crawl eder, sonrasında da dizinine ekler yani index’ler. Son olarak dizine eklediği verileri birçok faktör ve sinyale göre sıralar. Bu sürece hakim olmak, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve daha iyi sıralamalar elde edebilmek için gereklidir. 
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve Takip : Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • SEO Migration : Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir.
 • Site Audit : Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 
 • Off Page SEO : Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirsen birçok farklı çalışma yapmak gerekir. Yapılan bu çalışmalar temelde On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Sayfa dışı SEO olarak tanımlanan Off Page SEO, web sitesi dışında yapılan trafik artırma çalışmalarını ifade eder. Site dışında yapılan çelitli çalışmalar ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha görünür olabilirsiniz.
 • Mobil SEO : Günümüzde internet kullanımının büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşir. Öyle ki Google'da yapılan aramalarda da mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmiştir. Buna bağlı olarak web siteleri potansiyel olarak trafiğinin büyük bir kısmını mobil cihazlardan yapılan aramalardan elde eder. Giderek artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile SEO'ya bakış açısı da değişmiştir. Rakiplerinizin arkasında kalmamak ve trafiğinizi artırmak için Mobil SEO oldukça önemli bir konudur.
 • Interaction to Next Paint (INP) : INP, web sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir faktördür ve ideal olarak bu değerin 200 milisaniyenin altında olması hedeflenir
 • Google Search Generative Experience (SGE) : Google Search Generative Experience (SGE), Google'ın yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirdiği, arama motoru deneyimini dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.
 • Zero-Click Search : Zero-Click Aramalar, kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarından herhangi bir bağlantıya tıklamadan gerekli bilgileri elde ettikleri bir fenomen olarak dijital pazarlama dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor
 • Answer Engine Optimization (AEO) : Cevap Motoru Optimizasyonu (AEO), yapay zeka destekli arama motorlarında kullanıcıların sorularına hızlı ve doğrudan yanıtlar sunarak dijital pazarlamada yeni bir dönemi başlatıyor
 • Konu otoritesi (Topical Authority) : Konu otoritesi kurarak SEO'da nasıl öne çıkabileceğinizi keşfedin: İşte içeriğinizle Google'da üst sıralara yükselmenin yolları.
 • SEO ve CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) : CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu), web sitelerinin performansını artırmak ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için kullanılan önemli bir stratejidir.
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.