Ölçme ve Takip

 

Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 

SEO çalışmaları kısa vadeli bir çalışma olmaktan çok uzun vadeli ve süreklilik gerektiren bir iştir. Süreklilik gerektiren bir işte Ölçme ve Takip işlemini yürütmek işin kendisi kadar önemlidir.

SEO Ölçme

Optimizasyon çalışmalarınızın ne düzeyde etkili olduğunu öğrenmenin en etkili yolu ölçme işlemi yapmaktır. SEO performansınızı ölçerek strateji belirleyebilir, enerjinizi ve zamanınızı doğru noktalara yöneltebilirsiniz. Nitekim ölçemediğiniz bir şeyin ne yönde ilerlediğini anlayamaz ve takip edemezsiniz. Takip edemediğiniz ve ölçemediğiniz bir metriği iyileştiremezsiniz. SEO performansını ölçmek için incelemeniz gereken birçok metrik mevcuttur. Başlıca ölçülmesi gereken metrikler şunlardır.

 1. Site Trafiği

SEO performansınızı ölçmek için en önemli metriklerden bir tanesi sitenizin trafik değeridir. Trafik değeri ile web sitenize belirli bir zaman diliminde ne kadar ziyaretçi geldiğini ölçebilirsiniz. Ayrıca çeşitli araçlar ile bu ziyaretçilerin hangi cihazları kullanarak, hangi dil veya konumdan eriştiği gibi birçok detaylı veriye erişebilirsiniz.

Site trafiğinizi Google Analytics ve Google Search Console gibi araçlarla takip edebilirsiniz. Rakiplerinizin trafik değerlerini ise Ahrefs ve Semrush gibi SEO araçları ile tahmini olarak takip edebilirsiniz. Bu araçların sunduğu veriler tamamen tahmini verilerdir. 

 1. Dönüşüm Oranı

İşletmeler için en önemli metriklerden bir tanesi Dönüşüm Oranıdır. Dönüşümler her işletme için farklılık gösterebilir. Örneğin bir telefon alma, form doldurma, mail alma ve satın alma gibi birçok dönüşüm mevcuttur. Bu dönüşümleri izleyerek elde ettiğiniz trafiğin ne oranda dönüşüm oranına sahip olduğunu tespit edebilirsiniz. Peki dönüşüm oranını tespit etmek ne işimize yarayacak? 

Dönüşüm oranları elde ettiğiniz trafiğin potansiyelini anlamanıza olanak sağlar. Bu potansiyel ile yatırım getirisi (ROI) değerini elde edebilir ve gelecekte yapacağınız yatırımlar hakkında size detaylı bir fırsat veya fikir sunar.

 1. Tıklama Oranı (CTR) 

Tıklama oranı, arama sonuçlarında sayfalarınızın görüntüleyen kullanıcılar tarafından yüzde kaçının tıkladığını belirten bir metriktir. Meta başlık ve açıklama etiketlerinizi ne kadar iyi optimize ettiğinizi anlamınıza olanak sağlar. Sayfalarınızın CTR değerlerini Google Search Console aracı ile ölçebilir, farklı zaman aralıklarına göre takibini yapabilirsiniz.

 1. Ortalama Konum

Ortalama konum sayfalarınızın belirli anahtar kelime aramaları sonucu arama motoru sonuç sayfalarında kaçıncı sırada olduğunu gözlemleyebileceğimiz bir metriktir. Ortalama konum verisi ile SEO performansınızın ne düzeyde olduğunu tespit edebilirsiniz. Ortalama konum metriğini Google Search Console aracı ile takip edebilirsiniz.

Rakiplerinizin ortalama konum değerlerini ise çeşitli SEO toollar yolu ile takip edebilirsiniz. Rakiplerinizi inceleyerek kendi sayfalarınızın performansını ölçümleyebilirsiniz. Rakiplerinizin uyguladığı etkili yöntemleri kendi sitenizde de uygulayarak etkin bir rekabet oluşturabilirsiniz.

SEO Takip

SEO çalışmaları süreklilik gerektirir ve bu süreklilikte metriklerin takip edilmesi de önemlidir. SEO çalışmalarında düzenli olarak takip edilmesi gereken birçok metrik bulunmaktadır. Optimizasyon çalışmalarında başarı süreklilik ve takip ile elde edilir. Sürekli olarak takip edilmesi gereken en önemli metrikleri sizler için sıraladık. 

 1. Backlinkler

Sitenizin sahip olduğu geri bağlantıları düzenli olarak takip etmeniz gerekmektedir. Nitekim geri bağlantılar sizin isteğinizle verilebildiği gibi sizin izniniz veya bilginiz olmadan da verilebilir. Otoriter sitelerden elde edeceğiniz Backlinkler sitenizin otorite değerini arttırdığı bir gerçek. Aynı şekilde zararlı web siteleri tarafından verilen geri bağlantılarda aynı düzeyde sitenizin değerini olumsuz yönde etkileyebilir. 

Bu sebeple sitenizin edindiği Backlinkleri düzenli olarak takip etmeniz ve bu zararlı bağlantıları temizlemeniz gerekmektedir. Backlink ilişkisini bir bahçe gibi düşünebiliriz. Eğer bahçenize uzun bir süre bakmazsanız birçok zararlı otun büyüyüp ürünlerinize ve çiçeklerinize zarar verdiğini göreceksiniz. Web siteleri de bu şekildedir eğer düzenli olarak kontrol etmezseniz sitenize verilen yüzlerce zararlı geri bağlantı ile karşılaşabilirsiniz. 

Bunun yanı sıra edindiğiniz kaliteli Backlinklerin de kaybolup kaybolmadığını kontrol edebilirsiniz. Nitekim bir bağlantı silindikten sonra artık hiçbir etkisi yoktur. Bir zamanlar bir bağlantının olması size bir fayda sağlamaz. Çünkü artık o geçmişte kaldı. Bu sebeple zararlı bağlantıların yanı sıra yararlı bağlantılarında kontrolü oldukça önemlidir. 

 1. Dizin Sayfaları

Dizin arama motorlarının dosyalama dolapları gibidir. Web sitenizi taradıktan sonra belirli şartlara göre sayfalarınızı dizine ekler ve ardından sıralayarak kullanıcılara sunarlar. Dizin sayfalarının takip edilmesi bu noktada oldukça önemlidir. Nitekim sayfanız dizinde değilse kullanıcı aramalarında da gösterilmez. SERP sayfasında görünmeyen bir sayfa trafikte elde edemez. 

Dizin sayfalarının takibini Google Search Console üzerinden kontrol edebilirsiniz. Dizin takibi ile sayfalarınızın etkin bir şekilde dizine eklenip eklenmediğini kontrol edebilir, dizine eklenmediyse hangi sebeple eklenip eklenmediklerini kontrol ederek sorunları giderebilirsiniz. 

Dizin sayfalarının düzenli olarak takip edilmesi SEO çalışmaları açısından oldukça önemlidir. Nitekim sayfalarınız etkin bir şekilde dizine eklenmiyor ise düzenli olarak içerik üretmeniz, link inşa etmeniz ve optimizasyon yapmanızın hiçbir anlamı olmayacaktır. 

 1. Rakip Analizi

Web sitenizin başarısını belirleyen en önemli faktör sizin çalışmalarınız olsada rakiplerinizin bulunduğu noktada sizin başarınızı etkileyen önemli bir etkendir. Siz rakiplerinizi takip etmiyor olabilirsiniz. Ancak onlar sizi kesinlikle takip ediyor. Rakip siteler sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Ölçme ve Takip Araçları Nelerdir?

SEO performansınızı manuel olarak kontrol etmeniz oldukça zor ve bir haylide zaman alan bir yöntem olacaktır. Bu sebeple ölçüm işlerini kolayca sağlayabileceğiniz birçok SEO aracı bulunmaktadır. Bu araçlar ile birçok SEO metriğini ölçüp farklı özelliklere göre takip edebilirsiniz. İşte SEO Ölçme ve Takip işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz araçlar;

 1. Google Analytics: Site trafik verisini, dönüşüm oranı, çıkma oranı ve benzeri birçok metriği ölçmenize ve takip etmenize olanak sağlar. 

 2. PageSpeed Insights: Site hızınızı ve kullanıcı deneyiminizi ölçüp, takip edebilirsiniz.  

 3. Google Search Console: Organik trafik verinizi, CTR değerinizi ve anahtar kelimelerinizin ortalama konumu verilerini takip edebilir, performansını ölçebilirsiniz.

 4. Mobil Uyumluluk Testi: Sitenizin mobil uyumluluğunu test edip uyumluluk sorunlarını takip edebilirsiniz. 

 5. Zengin Sonuçlar Testi: Sitenizin Rich Snippetslerini takip edebilirsiniz.

 6. Semrush: Anahtar kelime araştırması yapıp, anahtar kelimelerinizin potansiyelini ölçebilirsiniz. Ayrıca bu araç ile rakiplerinizi takip edebilirsiniz.

 7. Ahrefs: Sitenizin sahip olduğu Backlinkleri takip edebilir, geri bağlantı veren sitelerin otorite değerlerini ölçebilirsiniz. 

 8. KeywordTool.io: Bu araç ile anahtar kelimelerinizin trendini takip edebilir, aranma hacimlerini ölçebilirsiniz. Keywordtool.io ile yeni anahtar kelimeler keşfedebelir bu kelimeleri takip edebilirsiniz. 

Ölçme ve Takip SEO çalışmaları sürecinde kesinlikle uygulanması gereken işlemlerdir. Ölçme ve takip işlemleri ile sitenizin ve SEO çalışmalarınızın performansını gözlemleyebilirsiniz. Gözlemlemeleriniz sonucu kendinize yol haritası çizebilir, yaptığınız yanlışları fark edebilir ve etkin sonuçlara varmak için farklı aksiyonlar alabilirsiniz.

SEO 101: Ölçme ve Takip – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik.
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizinleme ve Sıralama : SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünürlük ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Böylece hedef kitleye görünür olmak ve organik trafiğin artırılması amaçlanır. Arama motorları botlar aracılığıyla web sitelerini tarar yani crawl eder, sonrasında da dizinine ekler yani index’ler. Son olarak dizine eklediği verileri birçok faktör ve sinyale göre sıralar. Bu sürece hakim olmak, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve daha iyi sıralamalar elde edebilmek için gereklidir. 
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve Takip : Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • SEO Migration : Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir.
 • Site Audit : Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 
 • Off Page SEO : Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirsen birçok farklı çalışma yapmak gerekir. Yapılan bu çalışmalar temelde On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Sayfa dışı SEO olarak tanımlanan Off Page SEO, web sitesi dışında yapılan trafik artırma çalışmalarını ifade eder. Site dışında yapılan çelitli çalışmalar ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha görünür olabilirsiniz.
 • Mobil SEO : Günümüzde internet kullanımının büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşir. Öyle ki Google'da yapılan aramalarda da mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmiştir. Buna bağlı olarak web siteleri potansiyel olarak trafiğinin büyük bir kısmını mobil cihazlardan yapılan aramalardan elde eder. Giderek artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile SEO'ya bakış açısı da değişmiştir. Rakiplerinizin arkasında kalmamak ve trafiğinizi artırmak için Mobil SEO oldukça önemli bir konudur.
 • Interaction to Next Paint (INP) : INP, web sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir faktördür ve ideal olarak bu değerin 200 milisaniyenin altında olması hedeflenir
 • Google Search Generative Experience (SGE) : Google Search Generative Experience (SGE), Google'ın yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirdiği, arama motoru deneyimini dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.
 • Zero-Click Search : Zero-Click Aramalar, kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarından herhangi bir bağlantıya tıklamadan gerekli bilgileri elde ettikleri bir fenomen olarak dijital pazarlama dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor
 • Answer Engine Optimization (AEO) : Cevap Motoru Optimizasyonu (AEO), yapay zeka destekli arama motorlarında kullanıcıların sorularına hızlı ve doğrudan yanıtlar sunarak dijital pazarlamada yeni bir dönemi başlatıyor
 • Konu otoritesi (Topical Authority) : Konu otoritesi kurarak SEO'da nasıl öne çıkabileceğinizi keşfedin: İşte içeriğinizle Google'da üst sıralara yükselmenin yolları.
 • SEO ve CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) : CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu), web sitelerinin performansını artırmak ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için kullanılan önemli bir stratejidir.
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.