Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi
Meral Taşkın
Meral Taşkın

Google Ads kampanyalarınızın verilerini organik arama performansınızı iyileştirmek için nasıl kullanabilirsiniz? Özetle;

 • Search term raporunu anahtar kelime analizinizde,

 • Search reklam metinlerinizi meta title ve description yazımında,

 • Locations raporunu markanız ve kitleniz için önemli bölgelerin tespitinde,

 • Keyword Planner’ı anahtar kelime analizi ve trendlerin takibinde,

 • Display kampanyalarınızın gösterim aldığı websitelerini backlink çalışmalarında,

 • E-ticaret sitesi iseniz Google Merchant Center’ı ürünlerinizin imaj, ürün adı ve description alanlarını Googlebot için ne kadar verimli kullanıp kullanmadığınızı aldığınız uyarılardan takip edebilirsiniz.

 • Best Seller raporu ile ürün kategorisi seçerek ülkenizde hangi ürünlerin en çok satıldığını ve fiyatlandırmalarını görebilirsiniz.

Search Terms Raporu

Google Ads search term raporu ile search kampanyalarınızın impression aldığı tüm anahtar kelimeleri inceleyerek organik arama çalışmalarında 4 farklı şekilde kullanabilirsiniz. 

 1. Bu rapor ile CTR ve dönüşümü en yüksek anahtar kelimelerinizi inceleyerek bu kelimeleri muhakkak mevcut sayfalarınızın SEO çalışmalarında kullanmalısınız. Örneğin; meta etiketlerinizin yazımı, sayfa içi metinlerinizin optimizasyonlarında kullanabilirsiniz. 

 2. Gördüğünüz her anahtar kelime ‘transactional’ kelime olmayabilir, eklediğiniz anahtar kelime tipine göre ‘informational’ kelimelerin de tetiklenmesine ve bu raporda gözükmesini sağlayabilir. Bu anahtar kelimeleri blog içeriklerinizde kullanabilirsiniz. 

 3. Kullanıcıların “kategori + brand” aramalarının da bu raporda yer aldığını görebilirsiniz. Bu şekilde sizin satışını yaptığınız bir ürününüzün farklı hangi websitelerinde satıldığını görebilir ve rakiplerinizi bu şekilde belirleyebilirsiniz.

 4. Ürününüz ile ilgili kullanıcıların sorduğu soruları inceleyip sayfalarınıza FAQ alanı eklemeyi düşünebilirsiniz. 

Tüm bu yazılanları bir örnek ile açıklamak gerekirse;

Websitesinizde “halhal” satışı yapmaktasınız ve search kampanyanıza halhal kelimesini broad match olarak eklediniz. Bu anahtar kelimenin tetiklenebileceği aramalar;

 • halhal modelleri, halhal fiyatları - Meta tag ve sayfa içi optimizasyonlarınızda kullanabilirsiniz.

 • halhal hangi ayağa takılır, halhal nasıl yapılır - Blog içeriklerinde kullanabilirsiniz.

 • halhal trendyol, halhal h&m - Rakip analizinde kullanabilirsiniz.

 • halhal nedir, halhal nasıl takılır - FAQ çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Dönüşüm Getirmeyen & TBM Yüksek Anahtar Kelimeler

Adwords search kampanyalarınızdaki anahtar kelimelerinizi inceleyerek hem organik hem de paid arama sonuçlarınızı optimize etmeyi düşünmelisiniz. 

 1. Dönüşüm getirmeyen anahtar kelimeler; reklam kampanyalarınızdaki hiç dönüşüm getirmeyen anahtar kelimeleri filtreleyip inceleyebilir ve SEO çalışmalarınızda da önceliklerini düşürebilirsiniz. Böylelikle sizin için dönüşüm getirebilecek anahtar kelimeleri önceliklendirseniz organik trafiğin yanında organik kanaldan gelen trafiğinizin dönüşüme katkısını da artırmış olursunuz ve aynı zamanda eforunuzu ve yatırımlarınızı doğru yere kanalize etmiş olursunuz. 

 2. TBM yüksek anahtar kelimeler; Organik trafik ve paid trafik her zaman birbirini desteklemektedir ve bu 2 trafik kanalını beraber optimize etmeniz önemlidir. Örneğin sınırlı bir bütçeniz olduğunu düşünün ve önemli bazı anahtar kelimeler sizin için çok fazla maaliyet yaratmaktadır, bu kelimeleri tespit ederek SEO yatırımı yapmayı düşünebilirsiniz, bu sayede organikte trafik almaya başladığınızda daha uzun dönemli bir yatırım yapmış olursunuz ve reklam bütçenizi sizin için daha az maliyetli kelimelere/kampanyalara kaydırabilirsiniz.

Ads Title & Description

Search reklamlarında olduğu kadar organik sonuçlarınızdaki CTR da bir o kadar önemlidir ve yaptığınız optimizasyonlarla CTR’ın artmasını sağlayabilirsiniz. 

Kullandığınız anahtar kelimeler, call-to-action, güncellik, sunduğunuz fırsatları reklam metinlerinizde de meta etiketlerinizde de kullanarak tıklama oranınızı takip edebilir, sizin için en iyi çalışan metinleri kullanabilirsiniz.

Reklam kampanyalarınız ile 1’den fazla seçeneği aynı anda deneyerek sizin için neyin daha iyi çalıştığını daha hızlı bir şekilde gözlemleyebilirsiniz ve meta tag etiketlerinizi de bu doğrultuda optimize ederek organik CTR’ınızı da artırmayı hedefleyebilirsiniz. 

Örneğin; reklam metinlerinizde farkınızı ortaya koyabilecek “ücretsiz kargo”, “fiyat avantajı”, “ücretsiz iade” gibi ifadelerin nasıl çalıştığını analiz ederek meta description etiketlerinizde de kullanabilirsiniz. 
 

Locations

Lokasyon aramalarının yanı sıra en çok görünürlük aldığınız bölgeleri ya da en çok dönüşüm aldığınız bölgeleri tespit edebilirsiniz. Bu sayede organik kanal ile de bu bölgeleri destekleyebilirsiniz. Farklı illerde, ülkelerde mağazanız, bayiiniz, istasyonunuz bulunuyor olabilir ve kullanıcılarınızın en çok bulunduğu, dönüşüm oranının daha yüksek olduğu, size maliyetinin daha az olduğu bölgeler gibi farklı analizler yaparak önceliklerinizi belirleyin ve SEO çalışmalarınızı bu doğrultuda önceliklendirerek yapmaya başlayın. 

Trends Takibi

Trend takibi yapmak için Google Trends, anahtar kelime araçları ve popüler SEO araçlarını kullanmanın dışında Google’ın kendi aracı olan Keyword Planner ile ürünleriniz ve hizmetlerinizin trend takibi yapabilirsiniz. 

Aramasını yaptığınız anahtar kelimenin aylık aranma hacmi grafiğini inceleyebilir ve trendini görüntüleyebilirsiniz. 

Keyword Planner size aradığınız anahtar kelime ile ilgili olabilecek diğer kelime gruplarını da size verecektir. Sizinle alakalı olabilecek diğer kelimeleri de bu tabloda inceleyebilir ve benzer trendler gösterip göstermediklerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu tabloyu export almadan hızlı bir şekilde kelimelerin 3 aylık ve geçen sene ile karşılaştırmalı olarak hacim değişikliklerini inceleyebilirsiniz. Böylelikle öncelikli olarak hacmi artan anahtar kelimeleri seçebilir ve optimizasyonlarınıza başlayabilirsiniz. Aynı zamanda websitenizdeki trafiğinizin bir anda artma ve azalmasının nedenlerinden biri olan kullanıcı arama davranışını bu şekilde de gözlemleyebilirsiniz. 

Display Campaigns

Display (görüntülü arama ağı) reklamlarınız ile SEO’nun nasıl bir ilgisi olabilir diye düşünebilirsiniz. Direkt olarak olmasa da websitenizi destekleyecek backlink ve outreach kampanyalarınız için destek alabiliriz. 

Display reklamlarınızın görünür olduğu websitelerini inceleyerek dönüşüm aldığınız ya da dönüşüm oranı yüksek olan websitelerini tespit ederek backlink çalışmalarınız için değerlendirebilirsiniz, websitenizle ilgili bir yazı yayınlamak için iletişime geçebilirsiniz. 

Eğer profil oluşturabileceğiniz bir websitesi ise kendiniz profil oluşturup websitenizle ya da ürününüzle ilgili bir yazı paylaşabilirsiniz.  

Google Merchant Center

Merchant Center, websitenizdeki tüm ürünlerin datalarını Google’a işaretleyerek sunduğunuz ve shopping, display reklamlarında ürünlerinizin tanıtımını yaparak kullanıcılara ulaşmanıza sağlayan bir Google ürünüdür. Google Ads deneyiminiz var ise reklamlarınızın kalite skorunun önemli olduğunu bilirsiniz. Bu skoru etkileyen faktörlerden biri de landing page’inizin kaliteli olmasıdır. Ürün sayfalarınızın kaliteli olması nasıl ölçülür, Google bu sayfa tiplerinizde neye dikkat eder ve ürünlerinizi Merchant Center’a yüklediğinizde ne gibi uyarılar alırsınız?

 • Ürünlerinizin Google tarafından crawl edilmediği

 • Ürün imajlarınızın Google tarafından crawl edilmediği

 • İmajlarının küçük ya da kalitesiz olması

 • İmaj olmaması

 • Ürün imajlarında ürününüze ait değil, jenerik imaj kullanmanız

 • Ürününüzün description alanının olmaması ya da kısa olması

 • Ürün isminin olmaması

 • Ürününüzde fiyat bilgisinin olmaması

 • Ürünlerdeki fiyat bilgisinin geçersiz olması

 • Currency bilgisinin yanlış kullanılması

Ürünün imajı, site üzerindeki description alanı, fiyat bilgisi gibi alanlar organikte de product yapısal veri olarak adlandırdığımız işaretleme yönteminde kullanılır. Bu yöntem ile ürün sayfamızda bulunan alanları Google’a işaretleyerek göndeririz ve Google’ın sayfamızı anlamlandırmasını kolaylaştırırız. 

Bu anlamda Merchant Center’daki ürün işaretleme ile benzerlik gösterir. Buradaki uyarıları çözerek Search Console üzerindeki uyarıların da bir kısmını çözmüş oluruz. Google’ın sayfamızı daha iyi ve doğru okumasını sağlamış oluruz.

Merchant Center Best Seller Raporu

Best Seller raporunu Merchant Center hesabınız üzerinden “Programları Yönet” alanından aktif ederek kategori bazlı pazar araştırması yapabilirsiniz. Ülke ve “Google Product Category”e ait kategorileri bu alanda filtreleyerek pazardaki en çok satan ürünleri görüntüleyebilirsiniz. Örneğin; Türkiye’deki “Elektronik” kategorisindeki ürünleri inceleyerek bu ürünlerin adı, markası, listeleme satış fiyatı gibi bilgilerine ulaşırken aynı zamanda inventory’nizde olup olmadıklarını da görüntüleyebilirsiniz.

Pazardaki en çok satış yapılan ürünlerden başlayarak mevcut sayfalarınızın organik performansını inceleyebilir, SEO çalışmalarını ilerletebilir ve pazardan daha fazla pay almaya çalışabilirsiniz.

NOT: Şu an Türkiye ile beraber 31 ülkede bu rapor kullanılabilir. Güncelliğini kontrol etmek için Google Merchant Center Yardım sayfasını kullanabilirsiniz.

Google Ads ile SEO Performansınızı Geliştirin! – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik.
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizinleme ve Sıralama : SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünürlük ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Böylece hedef kitleye görünür olmak ve organik trafiğin artırılması amaçlanır. Arama motorları botlar aracılığıyla web sitelerini tarar yani crawl eder, sonrasında da dizinine ekler yani index’ler. Son olarak dizine eklediği verileri birçok faktör ve sinyale göre sıralar. Bu sürece hakim olmak, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve daha iyi sıralamalar elde edebilmek için gereklidir. 
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve Takip : Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • SEO Migration : Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir.
 • Site Audit : Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 
 • Off Page SEO : Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirsen birçok farklı çalışma yapmak gerekir. Yapılan bu çalışmalar temelde On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Sayfa dışı SEO olarak tanımlanan Off Page SEO, web sitesi dışında yapılan trafik artırma çalışmalarını ifade eder. Site dışında yapılan çelitli çalışmalar ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha görünür olabilirsiniz.
 • Mobil SEO : Günümüzde internet kullanımının büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşir. Öyle ki Google'da yapılan aramalarda da mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmiştir. Buna bağlı olarak web siteleri potansiyel olarak trafiğinin büyük bir kısmını mobil cihazlardan yapılan aramalardan elde eder. Giderek artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile SEO'ya bakış açısı da değişmiştir. Rakiplerinizin arkasında kalmamak ve trafiğinizi artırmak için Mobil SEO oldukça önemli bir konudur.
 • Interaction to Next Paint (INP) : INP, web sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir faktördür ve ideal olarak bu değerin 200 milisaniyenin altında olması hedeflenir
 • Google Search Generative Experience (SGE) : Google Search Generative Experience (SGE), Google'ın yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirdiği, arama motoru deneyimini dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.
 • Zero-Click Search : Zero-Click Aramalar, kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarından herhangi bir bağlantıya tıklamadan gerekli bilgileri elde ettikleri bir fenomen olarak dijital pazarlama dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor
 • Answer Engine Optimization (AEO) : Cevap Motoru Optimizasyonu (AEO), yapay zeka destekli arama motorlarında kullanıcıların sorularına hızlı ve doğrudan yanıtlar sunarak dijital pazarlamada yeni bir dönemi başlatıyor
 • Konu otoritesi (Topical Authority) : Konu otoritesi kurarak SEO'da nasıl öne çıkabileceğinizi keşfedin: İşte içeriğinizle Google'da üst sıralara yükselmenin yolları.
 • SEO ve CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) : CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu), web sitelerinin performansını artırmak ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için kullanılan önemli bir stratejidir.
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.