SEO Migration

 

Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Nitekim yapılacak en ufak hata size pahalıya patlayabilir. 

Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir. Bu içeriğimizde sizlere Migration işleminden bahsedip, SEO Migration işleminin detaylarını aktaracağız. 

Site Migration Nedir?

Site Migration, bir web sitesinin URL yapısı, CMS (Content Management System), tasarım ve benzeri önemli değişikliklerinin yapılma işlemine verilen genel bir addır. Site migration çalışmasının birden fazla türü bulunmaktadır. 

Site Migration Türleri

 • Protokol Değişimi: “HTTP” yapısından “HTTPS” yapısına geçiş işlemi, 

 • Subdomain: Web sitenizin yapısını “www.yourdomain.com” yapısından “yourdomain.com” yapısına değiştirme,

 • Domain Değişimi: “eskidomain.com” adresinizden “yenidomain.com” adresinize yapılan geçişler,

 • Uzantı Değişimi: Web sitenizin uzantısını “.com” uzantısından “.net”, “.org”, “.com.tr” gibi uzantılarla değiştirme işlemleri,

 • CMS Değişimi: Wordpress ve benzeri altyapıya sahip bir web sitenizi Joomla ve benzeri farklı CMS sistemi ile değiştirme işlemleri,

 • Yeni Web Tasarımı: Küçük veya büyük çaplı yazılım ve tasarım değişiklikleri,

 • Yapısal Değişim: Web sitesinin kullanıcı arayüzü değişikleri veya URL yapısında yapılan değişiklikler.

SEO Migration Nedir?

SEO Migration, web sitesinde yapılan migration işlemleri öncesinde, işlem sürecinde ve sonrasında web sitesinin trafik kaybının önüne geçmek için yapılan işlemlerin tümüne verilen addır. 

SEO Migration Ne Kadar Önemli?

Migration işlemleri web sitelerin işleyişini olumlu - olumsuz yönde etkilediği gibi SEO performansını da aynı oranda etkileyebilir. Migration işlemleri doğru yapıldığı takdirde web sitenizin kullanıcı deneyimde ve SEO performansında artış elde edebilirsiniz. Ancak bu işlemi yanlış yaptığınız takdirde aynı şekilde kullanıcı deneyimde, SEO performansında çok ciddi düşüşler yaşayabilirsiniz. 

Bu nedenle doğru ve etkili bir Migration planı oluşturmak, SEO performansının korunmasında veya artmasında büyük rol oynamaktadır. Peki Migration sürecinde SEO performansımızın olumsuz etkilenmemesi için ne gibi adımlar atmalıyız? Bu süreçte dikkat etmemiz gereken birçok değişken vardır. Bu değişkenleri önem sırasına göre liste yaparak ilerleyebilirsiniz. Böylece her adımı izleyip kontrol altına alarak ilerleyebilir ve sorunsuz bir Migration gerçekleştirebilirsiniz.

Migration Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Migration işlemine başlamadan önce bir “SEO Migration Checklist” yani kontrol listesi kullanabilirsiniz veya kendi siteniz için özel bir liste oluşturabilirsiniz. Liste konusuna daha detaylı bir şekilde değinmeden önce öncesinde neler yapmalıyız gelin biraz bunlara bakalım. 

Migration İşlemi İçin Uygun Bir Tarih Belirleyin!

Site taşıma işlemleri sırasında az da olsa bir trafik düşüşü yaşamanız oldukça muhtemeldir. Bu süreçte bir endişeye kapılmayın. İşte bu düşüşlerin en aza indirgenmesi için geçiş sürecini iyi planlayın. Sitenizin boyutu küçük ise bu işlem birkaç gün içinde tamamlanabileceği gibi büyüklüğüne bağlı olarak aylarca da sürebilir.

Bu sebeple sitenizin durumunu göz önüne alarak en ideal tarih aralığını bulmaya çalışın. Geçmiş trafik verilerinize göz atarak en az trafik aldığınız bir dönemi belirleyerek Migration işlemini bu dönemde yapabilirsiniz. 

Sitenizin Yedeğini Aldığınızdan Emin Olun!

Migration işlemi oldukça uzun ve bir o kadar karışık olabilmektedir. Bu süreçte hata yapma olasılığınız oldukça yüksek. Bu hataları telafi edebilmek için sitenizin tam ve güncel bir yedeğine sahip olmanız hatanızı kolayca telafi edebilmenizi sağlayacaktır. 

Sitenizin Yeni Yapısını Test Ortamında Oluşturun!

Migration işlemi öncesi sitenizin yeni yapısını kullanıcılarınıza ve arama motorlarına kapalı bir ortamda test edin. Burada en çok dikkat etmeniz gereken nokta test sürümünün arama motorlarına kapalı olmasıdır. Nitekim bu sürüm noindex olarak etiketlenmez ise, arama motorları tarafından tespit edilip indexlenebilir. Test ortamı ile canlı sitenizdeki içerikler aynı olacağı için SEO performansınız olumsuz etkilenecektir. 

Test ortamındaki yeni yapınızı kontrol ederek çalışmayan, SEO optimizasyonu yapılmayan ve eksik noktaları Migration öncesi tespit edebilir ve taşıma sürecinde yaşanabilecek hataların önüne geçebilirsiniz.

Test Sitenizin Meta Title, Meta Description ve Görsellerini Kontrol Edin!

Test ortamında oluşturduğunuz yeni site yapınızın Meta Title, Meta Description etiketlerini, görsellerin başlık ve alt metinlerini kontrol edin. Mevcut sitenizdeki verilerle test yapısındaki verileri karşılaştırın. Bu verilerin birebir doğru olması gerekmektedir. 

Test Sitenizin Mobil ve Masaüstü Sürümlerini Kontrol Edin!

Migration işlemi öncesi test ortamındaki yeni yapınızın mobil sürümünü ve masaüstü sürümünü kontrol edin. Bu iki sürümdeki içeriklerin ve düzenin aynı olduğundan emin olun. Mobil sürümünüzün ise responsive yapıda olup olmadığını kontrol ederek mobil sürümünüzün tam olarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 

Sayfa Hızı ve Boyutlarını Karşılaştırın!

Mevcut siteniz ile test ortamındaki yeni yapınızın sayfa hızı kontrollerini yapın. Buna ek olarak dosya boyutlarını karşılaştırın.

Migration Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Migration öncesi kontrol edilmesi gereken hususları kontrol edip gerekli aksiyonları aldıysanız geçişe hazırsınız. SEO performansınızın olumsuz etkilenmesini engellemek için Migration sonrasıda kontrol etmeniz gereken önemli hususlar mevcuttur. SEO Migration sonrası kontrol edilmesi gerekenleri özetle şu şekilde sıralayabiliriz. 

Yeni Yapıya Sahip Sitenizi Taratın! 

Migration sonrası sitenizde kapsamlı bir site audit işlemi yapın. Böylece hatalı sayfa ve yönlendirmeleriniz olup olmadığından emin olabilirsiniz. 

Sitenizin Arama Motorlarına Görünür Hale Getirdiğinizden Emin Olun!

Test sayfalarınızın arama motorları tarafından yanlış bir şekilde indekslenmesini engellemek için hem sayfa kaynak kodlarına hemde Robots.txt dosyasına noindex etiketi atanır. Eğer Migration sonrası index kaybı yaşamak istemiyorsanız bu Robots.txt dosyasını ve sayfalarınızın kaynak kodunda bulunan “meta robots etiketini” kontrol etmeyi ve sitenizin gerekli sayfalarının “index-follow” etiketine sahip olduğundan emin olun. 

Yönlendirmelerinizi Kontrol Edin!

Eski yönlendirilen sayfa linklerinizin doğru bir şekilde yönlendirilip yönlendirilmediğinden emin olmak için bu linkleri taratın. Taradığınız eski linklerin doğru sayfalara yönlendirilip yönlendirilmediğinden emin olun!

Site Haritanızı Güncelleyin!

Migration sonrası varsa eğer yeni linklerinizi site haritanıza ekleyin. Daha sonra güncellenmiş yeni site haritanızı Google Search Console’a ekleyin. 

Sayfa Hızınızı Kontrol Edin!

Test ortamında test ettiğiniz site hızını Migration sonrasıda test ederek karşılaştırın. Hız değerlerinizin test ortamındaki sürümünüz ile aynı veya test sürümünden daha iyi olduğundan emin olun. 

İzleme ve Doğrulama Kodlarınızı Kontrol Edin!

Google Analytics izleme kodu, Google Search Console ve Tag Manager doğrulama kodları gibi 3. taraf kodlarınızı kontrol edin. Bu kodların doğru şekilde çalışıp, çalışmadığından emin olun. 

Search Console Üzerinden Gerekli Kontrollerinizi Sağlayın!

Sitenizin Search Console paneline gelerek, günlük hit, görüntülenme ve konum değerlerini kontrol edin. Anormal değişiklikler ve düşüşler olup olmadığını kontrol edin. Yine Search Console üzerinden sitenizin mobil uyumluluk ve indeks hataları olup olmadığını kontrol edin ve engellenen kaynakların olup, olmadığından emin olun.

Sitenizi Taşırken Kayıp Yaşayamayın: SEO Migration Rehberi – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik.
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizinleme ve Sıralama : SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünürlük ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Böylece hedef kitleye görünür olmak ve organik trafiğin artırılması amaçlanır. Arama motorları botlar aracılığıyla web sitelerini tarar yani crawl eder, sonrasında da dizinine ekler yani index’ler. Son olarak dizine eklediği verileri birçok faktör ve sinyale göre sıralar. Bu sürece hakim olmak, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve daha iyi sıralamalar elde edebilmek için gereklidir. 
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve Takip : Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • SEO Migration : Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir.
 • Site Audit : Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 
 • Off Page SEO : Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirsen birçok farklı çalışma yapmak gerekir. Yapılan bu çalışmalar temelde On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Sayfa dışı SEO olarak tanımlanan Off Page SEO, web sitesi dışında yapılan trafik artırma çalışmalarını ifade eder. Site dışında yapılan çelitli çalışmalar ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha görünür olabilirsiniz.
 • Mobil SEO : Günümüzde internet kullanımının büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşir. Öyle ki Google'da yapılan aramalarda da mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmiştir. Buna bağlı olarak web siteleri potansiyel olarak trafiğinin büyük bir kısmını mobil cihazlardan yapılan aramalardan elde eder. Giderek artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile SEO'ya bakış açısı da değişmiştir. Rakiplerinizin arkasında kalmamak ve trafiğinizi artırmak için Mobil SEO oldukça önemli bir konudur.
 • Interaction to Next Paint (INP) : INP, web sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir faktördür ve ideal olarak bu değerin 200 milisaniyenin altında olması hedeflenir
 • Google Search Generative Experience (SGE) : Google Search Generative Experience (SGE), Google'ın yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirdiği, arama motoru deneyimini dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.
 • Zero-Click Search : Zero-Click Aramalar, kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarından herhangi bir bağlantıya tıklamadan gerekli bilgileri elde ettikleri bir fenomen olarak dijital pazarlama dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor
 • Answer Engine Optimization (AEO) : Cevap Motoru Optimizasyonu (AEO), yapay zeka destekli arama motorlarında kullanıcıların sorularına hızlı ve doğrudan yanıtlar sunarak dijital pazarlamada yeni bir dönemi başlatıyor
 • Konu otoritesi (Topical Authority) : Konu otoritesi kurarak SEO'da nasıl öne çıkabileceğinizi keşfedin: İşte içeriğinizle Google'da üst sıralara yükselmenin yolları.
 • SEO ve CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) : CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu), web sitelerinin performansını artırmak ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için kullanılan önemli bir stratejidir.
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.