Mobil SEO

 

Mobil cihazlar üzerinden internete erişen kullanıcı sayısının artması ve mobil öncelikli Google güncellemelerinin ardından artık mobil aramaların masaüstü aramalarına oranla daha fazla olduğu bilinen bir gerçek. 

Masaüstü aramaları bazı alanlarda mobile nazaran baskın olsada genel itibari ile ele aldığımızda artık mobil aramaların ezici bir üstünlüğe ulaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Nitekim Statcounter’ın araştırmasına göre 2022 yılında Google aramalarının %59,4’ünün mobil cihazlar ile yapıldığını öne çıkarmıştır. Yine CNBC’de yer alan bir araştırmaya göre 2025 yılında bu oranın %72’ye ulaşması beklenmektedir. 

Her yıl muazzam bir oranda artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile birlikte bilinen tüm SEO tabularını bir bir yıkmamız gerektiği anlamına geliyor. Hadi gelin hep birlikte Mobil SEO nedir, neden bu kadar önemlidir ve mobil öncelikli SEO için nelere dikkat etmeliyiz bunlara göz atalım. 

Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO, web sitelerini akıllı cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlarda tamamen görünür ve aramalarda keşfedilir hale getirmek için uygulanan en iyi metodoloji ve stratejilerdir. 

Mobil SEO yalnızca responsive (duyarlı) web dizaynı ile kısıtlı bir konu değildir. Kendi içerisinde birçok ana konuyu barındıran mobil optimizasyon çalışmaları sanılanın aksine birden fazla kritere sahiptir. Bu kriterler özetle;

 • Sayfa Hızı: Sayfa ve içeriklerin yüklenme süresi 
 • Veri Boyutu: Sınırlı mobil veri paketlerine uyumlu içerik ve görsel veri boyutları  
 • UX: Kullanıcı deneyimi  
 • Duyarlı Sayfalar: Farklı ekran boyutlarına duyarlı web siteleri

Mobil SEO Neden Önemlidir? 

Dünya genelinde akıllı cep telefonu kullanıcı sayısı her geçen yıl biraz daha artıyor. Aynı oranda akıllı cep telefonlarının özellikleri ve kullanım amaçları da artış gösteriyor. Bu iki trendde yaşanan artış doğal olarak insanların internet kullanım şeklini değiştirmeye başladı.

Bilgisayar, televizyon ve tablet cihazları ile yapılabilecek birçok işlemin artık kolaylıkla cep telefonları ile yapılabilmesi ile birlikte insanlar bu cihazlara yönelmeye başladı. Bu cihazların kabiliyetli, ekonomik ve daha kullanılabilir olmasıda bir diğer artı faktörler olarak görülebilir. Birçok işlemi kolaylıkla yerine getirebilen bu cihazlar internet aramaları işlemlerini de çok hızlı ve her noktadan yapabilir hale geldiler. 

Arama motorları web sitelerini tarar, dizine ekler ve ardından belirli faktörlere göre sıralar. Bu sıralamalar kullanıcıların arama yaptığı cihazlara ve niyetine göre değişiklik gösterir. 

Örneğin mobil bir cihazdan “İstanbul Miniatürk” araması yaptığınızda size ilk sırada açılış - kapanış saatleri, bilet fiyatları ve adresi hakkında bilgi verirken. Masaüstü bir cihazdan yapılan aramada ise karşımıza ilk olarak resmi web sitesi çıkmaktadır.

“Cep telefonunuz ile arama yapıyorsanız, hareket halinde olabilir ve daha fazla lokal bilgi isteyebilirsiniz. Ancak masaüstü bir cihazda arama yapıyor iseniz, daha fazla genel bilgi içeren, görsel ve video sonuçları görmek istersiniz. Bu yüzden farklı cihazlarda farklı arama sonuçları gösterme eğilimindeyiz.”

 • John Muller | Google Webmaster Trends Analyst

SEO çalışmalarının temellerini oluşturan parametrelerin en önemli amacı kullanıcı deneyimidir. Mobil cihazların hakimiyetinin mutlak olduğu bu süreçte mobil SEO çalışmaları kuşkusuz değişimin bir parçası olmaktır. 

Nitekim dünyadaki internet aramalarının %95’ine ev sahipliği yapan Google bu değişimin bir parçası olmaktan ziyade değişimin öncüsü olmayı hedeflemiştir. Bu amaçla birçok güncelleme paylaşarak Mobil SEO çalışmalarının ne kadar önemli olduğu vurgulamıştır.

Google Mobile-First Indexing Güncellemesi

Google Mobile-First Indexing güncellemesini ilk olarak 2018 yılında duyurdu ve 2019 yılının temmuz ayında hayata geçirdi. Google geçmişte siteleri tararken masaüstü sürümünü ön plana alırken bu güncelleme ile birlikte  web sitelerinin mobil sürümlerini dikkate almaya başladı. 

Mobile-First Indexing tam olarak nasıl işler? Google dünya üzerindeki tüm web sitelerini düzenli olarak botları aracılığı tarar. Bu botlar gerçek kullanıcıları taklit ederek web sitelerini gezer ve çeşitli parametrelere göre bu siteleri indexler. İndekslediği bu web siteleri bu parametrelere göre sıralayarak gerçek kullanıcılara sunar. 

İşte Googlebot bu süreçte mobil kullanıcıları taklit ederek web sitelerini ziyaret ederek tarama yapar. Bu tarama sonuçlarında elde ettiği verilere göre web sitelerini sıralamaya başlar.

Web Sitenizin Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Bu noktaya kadar Mobil SEO’nun ne olduğunu ve ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Peki web sitemizin ne kadar mobil uyumlu olup olmadığını nasıl kontrol edebiliriz? İlk yapacağımız işlem kuşkusuz telefonumuzu elimize kapıp hemen web sitemizi açmak olacaktır. 

Web sitenizi açtığınızda içeriği daha rahat okumak için sayfayı büyütüyor veya sağa ve sola kaydırıyor musunuz? Bu soruya cevabınız evet ise web siteniz mobil uyumlu değil demektir. 

Manuel kontrollerin yanı sıra Google tarafından sunulan ücretsiz Mobil Uyumluluk Testini kullanarak web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. URL kısmına web sitenizin tam adresini yazıp “URL’yi Test Et” butonuna tıklayarak kontrollerinizi yapabilirsiniz.

 

Web Sitenizi Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirebilirsiniz?

Mobil SEO çalışmalarının ne kadar mühim olduğu konusunda artık hemfikiriz. Peki web sitemizi en etkin şekilde nasıl mobil uyumlu hale getirebiliriz? Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte arayalım. 

 1. Mobil Sayfa Hızınızı Optimize Edin

Web sitenizin yüklenme hızı kuşkusuz en önemli kullanıcı deneyimlerinden bir tanesidir. Bu metrik sitenizin mobil tarafında daha da önemli bir yer edinmektedir. Nitekim internet kullanıcılarının mobil cihazlara yönelmesindeki en büyük etmen, bu cihazların daha erişilebilir ve hızlı olmasıdır. Haliyle bu eğilime sahip kullanıcılar ziyaret ettikleri web sitelerinde daha hızlı ve erişilebilir şekilde gezinmek isteyeceklerdir. Sitenizin masaüstü bir cihazda hızlı açılması mobil bir cihazda daha hızlı açılabileceği anlamına gelmez.

Mobil sayfa hızınızı Google tarafından ücretsiz olarak sunulan PageSpeed Insights aracı ile kontrol edebilir. Bu aracın sizlere sunduğu optimize önerilerini uygulayarak web sitenizi mobil tarafta daha hızlı hale getirebilirsiniz. 

 1. Responsive Web Tasarımı Kullanın

Responsive web design yani duyarlı web tasarımı, mobil uyumlu web sitesi oluşturmanız da kilit rol oynamaktadır. Dünya genelinde onlarca telefon markası ve bu markaların yüzlerce farklı modeli bulunmaktadır. Dolayısıyla bu mobil cihazların her biri birbirinden farklı ekran boyutuna ve çözünürlüğe sahip. 

Responsive tasarım web sitenizin birbirinden farklı yüzlerce ekranda uyumlu bir şekilde görüntülenmesine olanak sağlar. Her kullanıcı cihazına uyumlu yapıdaki bir web site tasarımı ile kullanıcı deneyiminizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. 

Duyarlı tasarım kullanmadığınız bir senaryoyu hayal edelim. Web sitenizdeki içerikleri okuyabilmek için sürekli ekranı büyütüp küçültmeniz veya sağa ve sola kaydırmanız gerekecektir. Ziyaretçileriniz gezinmenin bu denli zor olduğu bir web sitesini anlık olarak terk etmek isteyeceklerdir. Responsive tasarım kullanmadan potansiyel hedef kitlenize erişmeniz pek olası değildir. 

 1. Kullanıcı Deneyiminizi Üst Seviyeye Çıkarın

Mobil cihazlar masaüstü cihazlara nazaran daha küçük ekranlara sahip olup fare ve klavye gibi kullanımı kolaylaştıran çevre birimlere sahip değillerdir. Bu sebeple mobil cihazlarda kullanımı kolaylaştırmak adına bir dizi kriter bulunmaktadır.

 • Başparmak Dostu Tasarım Kullanın

Akıllı cep telefonları kullanıcılar tarafından büyük bir çoğunlukla tek elle kullanılmaktadır. İnsanlar genel olarak web sitelerinde gezinirken yalnızca baş parmaklarını kullanırlar. Bu sebeple web sitenizi kullanıcı alışkanlıklarına uyumlu hale getirmek, kullanıcı deneyiminizi arttıracak önemli faktörlerden bir tanesidir.

 • Dönüşüme Odaklı Komponentlerinizi Öne Çıkarın

Call to action yani harekete geçirici mesajlarınızı içeren komponentleri kullanıcıların kolaylıkla erişebileceği kısımlara yerleştirin. Dönüşüme odaklı “satın alma”, “form doldurma”, “telefon et” ve benzeri yönlendirmeleri içeren CTA komponentlerini ön plana çıkarın ve kullanıcılarınızın kolaylıkla görebileceği boyutlarda tasarlayın.

 • Yazı Tipinizin Mobil Cihazlar İçin Uyumluluğunu Kontrol Edin

Web sitenizde kullandığınız yazı tipiniz bazı mobil cihazlarda doğru çalışmayabilir. Bu durumda uyumlu olmayan cihazlardan sitenize erişen ziyaretçileriniz içeriklerinizi sağlıklı bir şekilde okuyamaz. Uyumlu olmasının yanı sıra kullanıcılar tarafından daha kolay okunabilir yazı fontları kullanmanız kullanıcı deneyiminizi arttıracak artı bir faktör olacaktır.

 • Görsel Tasarımınızı Basit Tutun

Kullanıcıların web sitenizi kaydırırken içerikleri kolayca takip edebilmesi için görsel tasarımınızı basit tutun. Paragraf uzunluklarını 3 - 4 cümle ile kısıtlı tutun. Böylece kullanıcılar içeriklerinizi daha kolay okur ve aradıklarını bulmakta çekmez. 

Yoğun bir tasarım kullanımı ve uzun soluklu paragraflar küçük ekran boyutlarında takibi zorlaştırarak ve kullanıcılarınızın aradığını bulamamasına sebep olur. Aradığı bilgiye kolayca erişemeyen kullanıcılar sitenizi hızla terk etmek isteyeceklerdir.

 1. Local SEO’ya Önem Verin

Kullanıcılar tarafından “yakınımdaki”, “en yakın” ve benzeri yerel aramalar son yıllarda büyük bir artış gösterdi. Bu artıştaki en büyük pay kuşkusuz mobil cihazların daha yaygın hale gelmesi diyebiliriz.

“En yakın” kelimesinin aranma trendi. Kaynak: Google Trends

Eğer yerel bir işletmeye sahipseniz Local SEO çalışmaları web sitenizi ön plana çıkarmanız için müthiş bir fırsattır. Yerel aramaların büyük bir kısmı mobil cihazlar aracılığı ile yapılmaktadır. Local SEO çalışmaları ile çevrenizde bulunan hedef kitlenize daha etkin bir şekilde erişebilirsiniz. Yerel aramalarda mobil SERP sonuçları ile masaüstü sonuçları birbirinden farklı olabilir. Google yerel aramalarda o bölgede bulunan işletmeleri ön plana çıkarır. 

Örneğin İstanbul konumunda yaşayan bir kullanıcı pizza siparişi vermek istiyor. Arama sonuçlarında bu kullanıcıya İstanbul’daki en yakın pizzacıların web siteleri veya lokasyonları gösterilir. Aynı aramayı Ankara’da yapan bir kullanıcıya ise Ankara konumundaki işletmeler gösterilir. 

 1. Meta Başlık ve Açıklamalarını Optimize Edin

Meta title ve meta description etiketleri hedef kitlenize erişmenizde oldukça önemli bir rol üstlenir. Meta başlık etiketleri arama yapan kullanıcıların baktığı ilk yerdir. Bu etiketler hedef kitlenize sayfa içeriğiniz hakkında bilgi verir. Meta açıklama etiketleri ise sayfanızın tanıtım yazılarıdır. Bu etiketler hedef kitlenize daha detaylı bilgiler sunar. 

Bu etiketlerin çok kısa olması sayfanız hakkında detaylı bilgi sunamamanıza, çok uzun olmaları halinde ise ekrandan taşarak tam olarak görünmemesine sebep olabilir. Kısa ve etkili meta title ve meta description etiketleri ile hedef kitlenize daha etkili hitap edebilirsiniz. Kullanıcı aramasını hedefleyen mobil SEO uyumlu etiket kullanımı ile tıklama oranını arttırarak daha geniş bir kitleye erişebilirsiniz.

 1. Açılır Pencere Kullanımından Kaçının

Pop-up yani açılır pencereler hedef kitlenizin dikkatini çekmenin etkili yollarından bir tanesidir. Dönüşüm oranını arttırmak için birçok web site sahibi bu açılır pencereleri kullanmaktadır. Masaüstü cihazlarda kullanılan pop-uplar nispeten etkili bir dönüşüm yöntemi olsa da mobil cihazlarda aynı durum söz konusu değildir. 

Mobil cihazlarda açılır pencereler ekranın tamamını kaplayarak kullanıcıların sayfadaki içerikleri görmesini engellemektedir. Ziyaretçiler bu açılır pencereleri zaman zaman kapatmakta zorluk yaşar. Bu durumda kötü kullanıcı deneyimine yol açar.

Mobil Arama Trafiği Nasıl Kontrol Edilir?

Sitenizin mobil arama trafiğini Google Analytics ve Search Console ile kontrol edebilirsiniz. Google Search Console üzerinden “Performans > Arama Sonuçları > Cihazlar” yolunu izleyerek kontrol edebilirsiniz. Search Console üzerinden edindiğiniz veriler yalnızca Google arama sonuçlarını kapsar.

Sitenize tüm arama motoru ve  kanallardan gelen mobil trafiği Google Analytics üzerinden “Raporlar > Kitle > Mobil > Genel Bakış” yolunu izleyerek öğrenebilirsiniz.   

SEO 101: Mobil SEO – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik.
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizinleme ve Sıralama : SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünürlük ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Böylece hedef kitleye görünür olmak ve organik trafiğin artırılması amaçlanır. Arama motorları botlar aracılığıyla web sitelerini tarar yani crawl eder, sonrasında da dizinine ekler yani index’ler. Son olarak dizine eklediği verileri birçok faktör ve sinyale göre sıralar. Bu sürece hakim olmak, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve daha iyi sıralamalar elde edebilmek için gereklidir. 
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve Takip : Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • SEO Migration : Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir.
 • Site Audit : Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 
 • Off Page SEO : Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirsen birçok farklı çalışma yapmak gerekir. Yapılan bu çalışmalar temelde On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Sayfa dışı SEO olarak tanımlanan Off Page SEO, web sitesi dışında yapılan trafik artırma çalışmalarını ifade eder. Site dışında yapılan çelitli çalışmalar ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha görünür olabilirsiniz.
 • Mobil SEO : Günümüzde internet kullanımının büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşir. Öyle ki Google'da yapılan aramalarda da mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmiştir. Buna bağlı olarak web siteleri potansiyel olarak trafiğinin büyük bir kısmını mobil cihazlardan yapılan aramalardan elde eder. Giderek artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile SEO'ya bakış açısı da değişmiştir. Rakiplerinizin arkasında kalmamak ve trafiğinizi artırmak için Mobil SEO oldukça önemli bir konudur.
 • Interaction to Next Paint (INP) : INP, web sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek için önemli bir faktördür ve ideal olarak bu değerin 200 milisaniyenin altında olması hedeflenir
 • Google Search Generative Experience (SGE) : Google Search Generative Experience (SGE), Google'ın yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirdiği, arama motoru deneyimini dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemdir.
 • Zero-Click Search : Zero-Click Aramalar, kullanıcıların arama motoru sonuç sayfalarından herhangi bir bağlantıya tıklamadan gerekli bilgileri elde ettikleri bir fenomen olarak dijital pazarlama dünyasında yeni bir dönemi başlatıyor
 • Answer Engine Optimization (AEO) : Cevap Motoru Optimizasyonu (AEO), yapay zeka destekli arama motorlarında kullanıcıların sorularına hızlı ve doğrudan yanıtlar sunarak dijital pazarlamada yeni bir dönemi başlatıyor
 • Konu otoritesi (Topical Authority) : Konu otoritesi kurarak SEO'da nasıl öne çıkabileceğinizi keşfedin: İşte içeriğinizle Google'da üst sıralara yükselmenin yolları.
 • SEO ve CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) : CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu), web sitelerinin performansını artırmak ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için kullanılan önemli bir stratejidir.
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.