Backlink Disavow

Web siteniz için etkin bir SEO stratejisi oluşturmak için Backlink profiliniz en önemli faktörlerin başında yer almaktadır. Backlink ağınız web sitenizin SEO performansını olumlu yönde etkileye bileceği gibi aynı oranda olumsuz olarakta etkileyebilir. Nitekim sahip olduğunuz Backlinkler web siteniz için her zaman faydalı olmayabilir. 

 

Web sitenizin zararlı Backlinklere sahip olduğunu düşünüyorsanız bu konuda endişelenmenize gerek yok. Backlink Disavow işlemi ile zararlı Backlinkleri reddederek bu bağlantıların SEO performansınızı olumsuz yönde etkilemesinin önüne geçebilirsiniz.

 

Backlink Disavow Nedir?

Backlink Disavow en basit hali ile bir web sitesine verilen Backlinkleri reddetme işlemidir. Web sitenizin SEO performansını olumsuz yönde etkileyen veya etkilediğini düşündüğünüz geri bağlantıları reddederek Backlink ağınızdan Backlink Disavow işlemi ile kolayca yapabilirsiniz. 

 

Backlink Disavow İşleminin SEO Açısından Önemi Nedir?

Backlinkler Google tarafından açıklanan en önemli 7 sıralama faktörlerinden bir tanesidir. Hatta kimi SEO uzmanına göre içerikten sonra bir sitenin sıralamalarını etkileyen en önemli etmenlerden biri olarak görülmektedir.

 

Backlinkleri daha iyi anlamak için onları birer referans gibi düşünebilirsiniz. Gerçek dünyada sahip olduğunuz bir referans eğer otoriter insanlar veya kurumlardan verilmişse bu referansın insanlar nezdinde bir önemi vardır. Ancak sahip olduğunuz referans sahte kurum veya otoriter sayılmayan insanlar tarafından verilmişse referansınızın olumlu bir karşılığı olmadığı gibi sizi daha olumsuz olarak değerlendirmelerine yol açabilir. 

 

Backlinkler de web dünyasının referans sistemi gibi çalışır. Sahip olduğunuz alakalı ve otoriter Backlinkler sitenizin otoritesini güçlendirir. Otoritesi güçlü sayfalarınız daha iyi sıralamalar elde eder ve etkili bir SEO performansı elde edersiniz. Alakasız ve zararlı olarak değerlendirilen web siteleri tarafından verilen Backlinkler ise sayfalarınızın otoritesini düşürür ve SEO performansınız olumsuz yönde etkilenir. Zararlı Backlinklere sahip olmanızın en kötü senaryosu ise Google başta olmak üzere birçok arama motoru tarafından spam cezasına maruz kalmanızdır. 

 

Backlink Disavow işlemi işte tam da bu noktada yardımınıza koşuyor. Nitekim zaman zaman her web sitesinde olduğu gibi sizin web sitenize de zararlı geri bağlantılar verilebilir. Bu zararlı geri bağlantıları Backlink Disavow işlemi ile temizleyerek sitenizin SEO performansını koruyabilir hatta bazı durumlarda daha iyi hale getirebilirsiniz. 

 

Backlink Disavow Nasıl Yapılır?

 

Backlink Disavow işlemini yapmadan önce web sitenizin sahip olduğu zararlı Backlinkleri tespit etmeniz gerekiyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Zararlı Linklerin Tespiti içeriğimize göz atabilirsiniz. 

 

Zararlı Backlinkleri tespit ettikten sonra bu bağlantıları toplu olarak Google tarafından geliştirilen Search Console Backlink Disavow aracı ile kolayca yapabilirsiniz. Backlink Disavow işlemini tamamlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;
 

  • Öncelikle bilgisayarınızda UTF-8 veya 7 bit ASCII ile kodlanmış bir .txt dosyası oluşturun. (Bu dosyayı dilediğiniz şekilde adlandırabiliriz)
  • Oluşturduğunuz .txt dosyasını açarak her satıra reddedilecek Backlinklerin URL’sini yazın. 
  • Daha etkin bir sonuç almak için doğrudan domain adını yazabilirsiniz. (Örneğin: “domain:example.com” şeklinde)
  • Eklenen URL’ler en fazla 2.048 karakter uzunluğunda olabilir. 
  • Oluşturduğunuz .txt dosyasına boşluklar ve açıklamalar dahil en fazla 100.000 satır ekleyebilirsiniz. 
  • Oluşturduğunuz .txt dosyasının boyutu maksimum 2 MB’dır. 
  • Oluşturduğunuz dosyada birden fazla kişi çalışıyor ve not eklemeniz gerekiyor ise “#” işaretiyle başlayan satırlara yorum veya açıklama ekleyebilirsiniz. # ile başlayan satırlar Google tarafından dikkate alınmaz. Bu sebeple URL’leri # ile başlayan satırlara eklememeye özen gösterin.

 

Backlink Disavow Örneği;

# Reddedilecek sayfa örneği

http://spam.example.com/stuff/comments.html 

http://spam.example.com/stuff/wed-links.html 

 

# Reddedilecek domain örneği

domain:example.com


Oluşturduğunuz dosyayı yüklemek için Search Console Disavow Links sayfasına gidin. Listeyi yükleyin butonuna tıkladıktan sonra .txt dosyanızı seçin ve yükleyin. Yükleme başarılı olduktan sonra Backlinklerin reddetme işlemi Googlebot’un geri bağlantılarınızı tarama sıklığına göre değişiklik göstermektedir. 

 

Backlink Disavow aracına yalnızca bir döküman yüklenmektedir. Eğer zamanla farklı bağlantılar eklemek isterseniz mevcut dosyayı tekrar indirip yeni bağlantıları ekleyip araca tekrar yükleyerek yeni zararlı Backlinklerinizi reddedebilirsiniz. 

 

Backlink Disavow İşlemi Hangi Durumlarda Yapılmalı?

Search Console Disavow Links sayfasını ziyaret ettiğinizde şu açıklama ile karşılaşırsınız. “Bu gelişmiş bir özelliktir ve dikkatli kullanılmalıdır!” Backlink disavow işlemini yanlış yaparsanız organik arama sonuçlarınız ciddi derecede olumsuz etkilenebilir. 

 

Nitekim zararlı olarak düşündüğünüz Backlinkler siteniz için büyük bir öneme sahip olabilir. Bu sebeple bu aracı kullanırken dikkat etmeniz ve mümkünse profesyonel SEO uzmanlarına danışınız. 

 

Backlink Disavow işlemini aşağıdaki durumlarla karşılaşmanız durumunda yapabilirsiniz;
 

  • Backlink çalışması ardından organik trafiğiniz büyük oranda düştüyse,
  • Negatif SEO saldırısına maruz kaldığınızda,
  • Google tarafından manuel veya spam cezası aldığınızda.

 

Backlink Çalışması Ardından Trafik Düşüşü

Web siteniz için oluşturduğunuz link inşası eğer organik trafiğinizi olumsuz yönde etkiledi ise muhtemelen zararlı Backlink edinmiş olabilirsiniz. Organik trafiğiniz Backlink çalışmalarının akabinde hemen gerçekleşmeyebilir. Uzun bir zaman diliminden sonrada organik trafiğiniz düşüşe geçebilir. 

 

Negatif SEO Saldırısı

Rekabet ortamında kimi zaman rakiplerin etik dışı yollara başvurduğu bilinen bir gerçek. Web dünyasında da firmalar veya bireyler rakiplerini saf dışı bırakmak ve sıralamalarına zarar vermek adına Negatif SEO saldırısı olarak adlandırılan zararlı backlink çalışması yapabilmektedir. Bu tarz bir saldırıya maruz kaldıktan sonra Backlink Disavow işlemi yaparak sitenizin organik trafiğini koruyabilirsiniz. 

 

Manuel ve Spam Cezaları

Sahip olduğunuz bazı zararlı Backlinkler web sitenizin spam cezası almasına yol açabilir. Özellikle Google tarafından uygulanan spam cezaları sitenizin indeksten silinmesine ve organik trafiğinizi tamamen kaybetmenize yol açabilir. 

Backlink Disavow: SEO Performansınızı Kontrol Altında Tutun – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.