Bounce Rate Nedir?

 

Bounce Rate bir web sitesini ziyaret ettikten sonra yorum bırakma, form doldurma, satın alma veya farklı bir sayfaya uğrama gibi işlemleri yapmadan siteden ayrılan ziyaretçilerin oranıdır. Bounce Rate teriminin Türkçe karşılığı hemen çıkma oranıdır. 

Herhangi bir e ticaret sitesinde gezinen bir ziyaretçi olduğumuzu varsayalım. E-ticaret sitesinin ana sayfasında geziniyoruz ve ilgimizi çeken bir tane bile ürüne rastlamadık veya sayfada gezinmek o kadar zordu ki herhangi bir ürünün detay sayfasına veya farklı kategori sayfasına tıklamadan siteden ayrıldık. İşte, bu eylememiz Bounce Rate'i tetiklemektedir. 

Bounce Rate Nasıl Hesaplanır?

Bounce Rate Google Analytics tarafından sunulan bir metriktir. Google Analytics’in Bounce Rate'i sizlere sunabilmesi için bir hesabınızın olması ve izleme kodlarının sitenizde kurulu olması gerekmektedir. Bounce Rate sitenizde yer alan her sayfa için ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Peki tam olarak Google Analytics, Bounce Rate'i nasıl hesaplar?

Bounce Rate, bir web sayfasına gelen ve herhangi ikinci bir tıklama yapmadan web sayfasını terk eden ziyaretçi sayısının toplam ziyaretçi sayısına bölünmesi ile elde edilmektedir. Bir ziyaretçi web sayfasında çok uzun bir sürede geçirebilir ancak herhangi bir ikinci bir tıklama gerçekleştirmeden sayfadan ayrılırsa işlem yapmamış olarak sayılır ve Bounce Rate'i arttırır.

Hemen çıkma oranı ziyaretçilerin davranışları izlenerek ölçülmektedir. Ziyaretçilerin davranışları ise Google Analytics izleme kodları ile ölçülendirilir. Eğer izleme kodlarınız etkin ve düzgün çalışmazsa doğru veriler elde edemezsiniz. Google Analytics izleme kodlarının etkin olarak çalışmamasının birden fazla sebebi olabilir. 

Google Analytics İzleme Kodlarının Düzgün Çalışmama Sebepleri; 

 • Reklam Engelleyiciler: Ziyaretçiler tarayıcılarından reklam engelleyici eklentiler kullanabilir. Bu eklentiler zaman zaman izleme kodlarını engeller. 

 • Yavaş Yüklenen Sayfalar: Sitenizin bazı sayfaları çok yavaş yüklenebilir ve sabırsız ziyaretçiler izleme kodunu tetiklemeden sayfanızı terk edebilir. 

 • İzleme Kodunun Yanlış Kurulumu: Google Analytics izleme kodunun yanlış kurulumu veri elde etmenizi doğrudan etkilemektedir. 

Bounce Rate Bir Sıralama Faktörümüdür?

Hemen Çıkma Oranının (Bounce Rate) önemi her site için göreceli bir kavramdır. Eğer ziyaretçilerinizin sitenizde yorum yapma, form doldurma, mail gönderme veya ürün satın alma gibi işlemler gerçekleştirmesini istiyorsanız Bounce Rate sizler için oldukça önemli bir metriktir. Ancak web siteniz tek bir sayfaya sahipse veya bir bilgi sunan blog sayfası ise Bounce Rate'i yüksek olması gayet normaldir.

Bu iki örnekten yola çıkarak Bounce Rate'in doğrudan bir sıralama faktörü olmadığını ön görebiliriz. Nitekim Google tarafından yapılan açıklamalarda da bu metriğin doğrudan bir sıralama faktörü olmadığı sıklıkla vurgulanmaktadır. Peki, Bounce Rate'i biz nasıl değerlendirmeliyiz?

Bounce Rate doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da bizlere kullanıcı deneyimi açısından çok değerli feedback verisi sunar. Web sitenizde satın alma, form doldurma, telefon alma ve benzeri dönüşümler hedefliyorsanız Bounce Rate büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple web sitenizin hemen çıkma oranı yüksek ise kullanıcı deneyiminizin oldukça zayıf olduğu anlamına gelebilir. Ziyaretçilerin web sitenizi hemen terk etmesinin birden fazla sebebi olabilir. 

Bounce Rate Neden Yükselir?

Hemen çıkma oranının yüksek olması büyük oranda kullanıcı deneyimi ile ilişkilidir. Kullanıcı deneyimini etkileyen tüm faktörleri Bounce Rate'i arttıran temel sorunlar olarak değerlendirebiliriz. Web sitenizde ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyen başlıca faktörleri sıralayacak olursak;

 • Teknik hatalar ve boş sayfalar

 • Alakasız ve düşük kaliteli içerik

 • Mobil uyumlu olmayan sayfalar

 • Pop-up pencereler

 • Çok yavaş sayfa hızları

 • Alakasız başlık ve meta açıklamaları

gibi sebepler sitenizin hemen çıkma oranını büyük oranda artıran sorunlardır. 

Teknik Hatalar

Hemen çıkma oranını olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi kuşkusuz sitenizdeki teknik hatalardır. Eğer sitenizdeki sayfaların Bounce Rate'i oldukça yüksekse ve ziyaretçiler bu sayfalarda birkaç saniyeden daha az süre harcıyorsa bu sayfalarınızda teknik sorunlar olabilir. 

Google Search Console üzerinden sitenizde teknik sorunlar bulunan sayfaları kontrol edebilirsiniz. Örneğin bu sayfalarınız 404 Sayfa Bulunamadı hatası veriyor olabilir veya düzgün yüklenmiyor olabilir.

Alakasız ve Düşük Değere Sahip İçerikler

Ziyaretçilerin arama niyetinden farklı veya düşük değere sahip içerikler sayfalarınızın hemen çıkma oranını arttıran bir diğer parametrelerden bir tanesidir. Yayınladığınız içerikler ziyaretçilerin ilgisini çekmediğinde sitenizi hemen terk etmek isteyeceklerdir. İçerikleriniz yalnızca arama motorları için oluşturulmamalı. Kullanıcının dikkatini çeken, arama niyetine uyan ve görsel olarak zengin materyaller içeren içerikler hemen çıkma oranını olumlu yönde etkilemektedir.  

Mobil Uyumlu Olmayan Sayfalar

Sayfanızın mobil uyumlu bir yapıda olmaması sitenize uğrayan kullanıcıların kötü bir sayfa deneyimi yaşamasına sebep olur. Kullanıcılar mobil uyumlu olmayan sayfalarda işlem yapmakta zorluk yaşayacağı için sitenizi hemen terk etmek isteyecektir. Mobil cihazlarda ise birçok farklı ekran boyutu olduğunu göz önüne alırsak sayfalarınızın responsive yapıda olması büyük önem arz etmektedir. 

Pop-up Pencereler

Genellikle reklam, duyuru ve bildirimler için kullanılan açılır pencereler rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Bu durumda kullanıcılar sürekli olarak otomatik açılan bu sayfaları kapatmak ile uğraşmak yerine hızlıca sayfalarınızı terk edebilir. Bu nedenle açılır pencere kullanımı kullanıcı deneyimini büyük oranda kötü etkileyen başlıca sebeplerden biri olarak görülebilir. 

Çok Yavaş Sayfa Hızları

Sitenizin bazı sayfaları çok yavaş yüklenebilir ve birçok sabırsız ziyaretçi sayfaların yüklenmesini beklemeden sayfalarınızı terk edebilir. Bu durumda sitenizin hemen çıkma oranı büyük ölçüde artış gösterecektir. Sayfa hızları genel kullanıcı deneyimi yanı sıra SERP sıralamasını etkileyen başlıca faktörlerin arasında yer almaktadır. 

Alakasız Başlık ve Meta Açıklamaları

SERP sonuçlarında sayfalarınızın başlığı ve içeriği hakkında özet bilgi sunduğunuz meta açıklamaları gösterilmektedir. Başlık ve meta açıklamalarınız ile sayfa içeriğinizin birbirinden farklı olması kullanıcıların sayfalarınızı terk etmesine sebep olur. Clickbait olarak tabir edilen bu davranış kullanıcı deneyimini kötü etkileyen önemli bir hatadır.

Bounce Rate'i Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Genel kullanıcı deneyiminizi arttırarak ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun vakit harcamasını sağlayarak Bounce Rate'i düşürebilirsiniz. Kullanıcı bir web sayfasına girdiklerinde aradıklarını hemen bulmayı bekler. Eğer ziyaretçilerinize bu konuda yardım olmazsanız sizi terk ederek başka sonuçlara yöneleceklerdir.

Sitenizde kullanıcıların aradığını en iyi şekilde sunmanız hemen çıkma oranını iyileştirmenize direkt olarak katkı sağlamaz. Unutmayın, ziyaretçiler sitenizde ikinci bir tıklama yapmadan terk ederse Bounce olarak sayılır. Bu noktada ziyaretçilerinizi en iyi şekilde yönlendirmeniz önemlidir. Ziyaretçilerinizi dahili bağlantıları etkili kullanarak ve önemli komponentleri öne çıkararak yönlendirebilirsiniz. 

Dahili Bağlantıları Etkili Kullanın

Dahili bağlantılar ile kullanıcıların aramak isteyebileceği alakalı konularla ilgili öneriler sunabilirsiniz. Böylece kullanıcı alakalı diğer aramalar için SERP sayfasına geri dönmeden sitenizde session gerçekleştirir. Böylece sitenizin hemen çıkma oranını iyileştirebilirsiniz. 

Kullanıcılarınızın Önemli Komponentlere Erişmesini Kolaylaştırın!

Sitenizde dönüşüm sağlayacak birden fazla komponent mevcuttur. Bu komponentler başlıca; 

 • İletişim Formu,

 • Adres Tarifi veya İşletmenizin Konumu,

 • Telefon Numarası ve Mail Adresi,

 • Alışveriş Sepeti,

 • Satın Alma Butonudur. 

Dönüşüm sağlayacak tüm komponentleri ziyaretçilerinize direkt olarak sunmanız burada büyük önem arz etmektedir. Kullanıcıların odağı oldukça hassastır. Sayfanızı niçin ziyaret ettiğini ve ne yapması gerektiğini anlık olarak göstererek hızlı reaksiyon almalarını sağlayabilirsiniz.

Ziyaretçileriniz ulaşmak istedikleri hedeflere kolayca erişebildikleri sürece sitenizi hızla terk etmezler ve hemen çıkma oranınınızda da iyileşme gerçekleşir.

Google Analytics Metriklerinden Biri: Bounce Rate – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.