Core Web Vitals Nedir?

Kullanıcı deneyimini daha kaliteli ve etkin hale getirmek, web sitenizin SEO performansını uzun vadede arttırmanın önemli bir parçasıdır. Web Vitals, internet sitesi geliştiricileri ve sahipleri için Google tarafından oluşturulan bir girişimdir. Web Vitals, web sitenizin kullanıcı deneyimini belirli başlıklar altında ölçmenize olanak sağlayan metriklerdir. Core Web Vitals ise Web Vitals metriklerinin en önemli parçalarını kapsamaktadır. 

 

Core Web Vitals (Önemli Web Verileri) Nedir?

 

Core Web Vitals, ilk olarak 2020 yılında Google tarafından duyurulan Web Vitals metriklerinin 3 önemli unsurudur. Tüm web siteleri ve sayfaları için geçerli olan bu unsurlar kullanıcı deneyimini ölçülebilir hale getirmektedir. Ölçülebilir verileri inceleyebilen web geliştiricileri ve web site sahipleri, bu verilerden yola çıkarak website sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirme fırsatı yakalamaktadır. 

 

Web Vitals Bileşenleri

 

 • Mobile Friendly 
 • Safe Browsing
 • HTTPS
 • No Intrusive Interstitials
 • Loading (LCP)
 • Interactivity (FID)
 • Visual Stability (CLS)

 

Core Web Vitals Bileşenleri

 

Core Web Vitals bileşenleri ve ölçtüğü metrikler özetle şunlardır;

 

 • Largest Contentful Paint (LCP) - Yüklenme hızı
 • First Input Delay (FID) - Etkileşim tepkimesi
 • Cumulative Layout Shift (CLS)  - Görsel kararlılık

 

Google web sayfalarının iyi bir kullanıcı deneyimi sunması açısından bu bileşenlerin belirli değerleri karşılamasını beklemektedir. Bu referans aralıkları Poor, Need ve Good olmak üzere 3’e ayrılmıştır. 
 

 • Good aralığı gerekli kullanıcı deneyimi şartlarını sağladığınız, 
 • Need aralığı yeterli ancak yinede iyileştirme yapmanız gerektiği,
 • Poor ise sayfanızın yetersiz kullanıcı deneyimine sahip olduğu ve kesinlikle iyileştirme yapmanız gerektiği anlamına gelir.

 

Her metrik için bu referans aralıklarının değerleri farklıdır. Core Web Vitals bileşenlerinin referans aralıklarını aşağıdaki görselde görebilirsiniz. 

 

Özetle Core Web Vitals, web sitenizin Google tarafından genel kullanıcı deneyimini değerlendirdiği Web Vitals metriklerinin önemli bir alt kümesidir. Peki bu metrikler tam olarak hangi verileri bize sunuyor ve bu verilerin önemleri nelerdir?

 

Largest Contentful Paint (LCP)

 

Largest Contentful Paint, bir sayfanın ilk yüklenme aşamasında görülen en büyük görsel veya metin bloğudur. LCP genellikle içeriğin öne çıkan görseli veya H1 etiketine sahip ana başlığı olabilmektedir. Google iyi bir kullanıcı deneyimi için LCP metasının (görsel, başlık veya metin bloğu) 2,5 saniye altında yüklenmesini beklemektedir. 

 

LCP değeri gerçek kullanıcıların %75’i için 2,5 saniye altında olması gerekmektedir. Eğer bu değer kullanıcılarınızın yalnızca %70’i için geçerli ise LCP değeriniz Need olarak tanımlanır. 

 

First Input Delay (FID)

 

First Input Delay, bir sayfanızda bulunan herhangi bir buton veya bağlantıya tıkladığınız andan itibaren sitenizin kullanıcı eylemini işleme aldığı ana kadar geçen süreyi ölçmektedir. Örneğin bir e-ticaret sitesinde herhangi bir ürünün satın al butonuna tıkladıktan sonra ödeme ekranı gelene kadar geçen süre FID olarak tanımlanır. 

 

Sayfalarınızda yer alan FID değeri eğer 100 milisaniyenin altında ise Good olarak değerlendirilir. LCP’de olduğu gibi gerçek kullanıcılarınızın %75’i için bu değer aralığını sağlamanız gerekmektedir. Eğer web siteniz tek sayfadan oluşuyor ise FID metriği web sitenizde ölçülmez. 

 

FID hatasına ait bir örnek;

 

 

Cumulative Layout Shift (CLS)

 

Cumulative Layout Shift, web sayfalarınızda bulunan komponentlerin stabilitesini ölçen bileşendir. Sayfalarınızda yer alan buton, görsel, reklam ve linklerin yüklenme aşamasında ne kadar stabil olduğunu ölçer. 

 

Kümülatif düzen kayması en önemli kullanıcı deneyimi metriklerinden bir tanesidir. Nitekim hiçbir kullanıcı yanlışlıkla iptal etmek istediği bir işlem için sayfada yaşanan kayma sorunu nedeniyle onay butonuna tıklamak istemez.  

 

CLS hatasına ait bir örnek;

Core Web Vitals Nasıl Ölçülür?

 

Core Web Vitals metriklerini PageSpeed Insights, WebPageTest ve Google Search Console üzerinden ölçebilirsiniz. CWV metrikleri mobil ve masaüstü olmak üzere iki farklı kategoride ölçülür. Bu sebeple sayfalarınızın mobil ve masaüstü sürümleri için farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Gün sonunda her iki sürüm içinde ayrı ayrı optimizasyon yapmanız gereklidir. 

 

PageSpeed Insights ile Core Web Vitals Ölçümü

 

PageSpeed Insights aracı web geliştiricileri ve web site sahipleri için web sitelerinin sayfa hızını test etmesi amacıyla Google tarafından geliştirilmiş üçüncü parti bir araçtır. Bu araç ile web sitenizin hem mobil hem de masaüstü sayfa hızlarını ve kullanıcı deneyimi performansını ölçebilirsiniz. 

 

Core Web Vitals metrikleri PageSpeed Insights aracında 2 farklı şekilde ölçülür. Bu araç ile gerçek kullanıcılardan elde edilen (Google Chrome kullanıcıları) ve Googlebot aracılığı ile elde edilen veriler kullanılır. Gerçek kullanıcı verilerini incelemeniz için web sitenizin son 90 günlük periyotta belirli düzeyde organik trafik alması gerekmektedir. 

 

 

Gerçek kullanıcı verileri

 

 

Googlebot verisi

 

PageSpeed Insights aracı ile anlık kontroller sağlayabilirsiniz ancak bu araç ile Core Web Vitals metriklerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz efektif olmayacaktır. CWV metriklerinizi düzenli bir şekilde kontrol edebilmeniz için Google Search Console kullanmanız daha etkili olacaktır. 

 

Google Search Console ile Core Web Vitals Ölçümü

 

Web sitenizin Core Web Vitals değerlerini Google Search Console üzerinde yer alan Core Web Vitals sekmesi üzerinden günlük olarak düzenli bir şekilde takip edebilirsiniz. Google Search Console gerçek kullanıcı verilerini inceleyerek mobil ve masaüstü sayfalarınızdaki LCP, CLS ve FID sorunlarını, bu sorunlara sahip olan sayfaların URL’lerini sizlere sunar. 

 

Google Search Console Core Web Vitals Raporu

 

Core Web Vitals Metriklerinin SEO Açısından Önemi

 

Core Web Vitals değerleri Mayıs 2021 tarihinden bu yana mobil sayfa sonuçları, Şubat 2022 tarihinden bu yana ise masaüstü sayfa sonuçları için sıralama faktörü olarak kullanılmaktadır. CWV metrikleri genel olarak kullanıcı deneyimini ölçeklendirdiği ve sıralama faktörü olarak kullanıldığı için SEO performansınız açısından önemlidir. 

 

Core Web Vitals performansınız sıralamanızı etkilemesinin yanı sıra gerçek kullanıcı etkileşimlerini de anlamanıza olanak sağlar. Nitekim sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcıların ne düzeyde deneyim yaşadığını tespit ederek daha iyi bir kullanıcı deneyimi elde edebilirsiniz. Böylece yavaş ve stabil olmayan sayfalarınızı tespit ederek hemen çıkma oranı gibi temel sorunların önüne geçebilirsiniz.

 

Önemli Web Verileri her sayfa için kendi özelinde değerlendirilir ve o sayfayı ziyaret eden gerçek kullanıcıların verilerine göre belirlenir. Ancak az veya hiç trafik almayan sayfalarınız için yeterli düzeyde gerçek kullanıcı verisi bulunmuyorsa, Google alakalı bir sayfanın veya sitenin tamamından gelen sinyalleri kullanmaktadır.

Sitenizin Performansını İyileştirmeye Giden Yol: Core Web Vitals nedir? – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.