Domain Otoritesi (Domain Authority) Nedir, Yükseltmenin Yolları Nelerdir?

 

Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak her web sitesi sahibinin öncelikleri arasındadır. Bu sıralamada üstlerde yer almak ise çeşitli metriklere bağlıdır. Bu metriklerden birisi de önemi oldukça büyük olan domain otoritesi (domain authority)’dir. Domain otoritesi, Moz tarafından geliştirilmiş, web sitelerinin Google’da ve diğer arama motorlarında ne kadar iyi bir konumda olduğunu tahmin eden bir derece veya skor olarak tanımlanabilir. Bu skor ise 0 ila 100 aralığındadır. Domain otoritesinde yüksek skora sahip olan bir site, arama motoru sonuçlarında da yüksek sıralarda yer alacaktır.

Domain otoritesi derecelendirmesi şu şekildedir:

 • 1-19 arası düşük domain otoritesi
 • 20-29 arası ortalama domain otoritesi
 • 30-39 arası iyi domain otoritesi
 • 40-59 arası güçlü domain otoritesi
 • 60-80 arası çok güçlü domain otoritesi
 • 81-100 arası mükemmel domain otoritesidir.

Web sitesinin domain otoritesi çeşitli parametrelere göre belirlenir. Bu nedenle bir web sitesinin domain otoritesinin yükseltilmesi, çeşitli adımlardan oluşan uzun bir süreçtir. Bu süreçte izlemeniz gereken adımları sizler için kaleme aldık.

Niteliği Yüksek SEO Çalışmaları Yapmak

Web sitesini domain otoritesinin yükseltilmesinde, başarılı bir seo stratejisinin belirlenmesi ve uygulanması oldukça önemlidir. Uzun vadeli seo çalışmaları yapmak zaman içerisinde domain otoritesini artırır ve web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasına ve kalıcı bir yer edinmesine yardımcı olur. Nitelikli ve profesyonel bir seo stratejisine sahip olmak web sitelerinin domain otoritelerinin yükseltilmesi için izlenmesi gereken önemli adımların başında gelir. 

İçerikleri Optimize Etmek

İçerik optimizasyonu yapmanın pek çok kriteri bulunmaktadır. Başarılı bir içerik optimizasyonu için anahtar kelime seçiminden meta etiketleri kullanımına kadar pek çok alanda başarılı bir sistem kurulması gerekmektedir. Ancak bu sayede web siteniz başarıya ulaşabilir; domain otoritesi istenilen dereceye yükseltilebilir.

 • Kaliteli İçerik Üretimi

Web sayfanızda kaliteli içerikler yayınlamanız, sitenizin domain otoritesi derecesinin yükselmesine yardımcı olacaktır. Akıcı, kolay okunabilir ve anlaşılabilir içerikler üretmek önemlidir. İçeriklerin her birinin uzunluğunun 800 kelime civarında olması, kaliteli içerik üretmenin gereklilikleri arasındadır. Kısa ve her yerde bulunabilecek içerikler üretmek, Yeterli uzunlukta yazılacak bu içeriklerin tamamı özgün olmalıdır. Hazırladığınız içerikleri görsel, gif veya video ile destekleyip zenginleştirebilirsiniz. Böylece içerikleriniz kullanıcıların ilgisini daha kolay ve daha çok çekebilir.

 • Doğru Anahtar Kelime Seçimi

İçeriklerin yazımına başlanmadan önce yapılması gereken ilk şey, içerikte kullanılacak anahtar kelimelerin belirlenmesidir. Anahtar kelime seçiminde ilk adım ise, odak yani ana anahtar kelimeyi belirlemektir. Bunun belirlenmesinin ardından yardımcı anahtar kelimelerin seçimine geçilebilir. Seçilecek anahtar kelimeler içeriğin konusuyla uyumlu bir bütünlük sağlayacak nitelikte ve anlamlı olmalıdır. 

 • Anahtar Kelimelerin Kullanım Yoğunluğu

İçeriklerde kullanılan anahtar kelimelerin kullanım yoğunluğu içeriğin uzunluğuna bağlı olarak %1 ila 3 arasında olmalıdır. Anahtar kelimelerin bu orandan fazla kullanılması, içeriğin arama motorları tarafından spam olarak algılanmasına ve içeriğin arama motorları sonuçlarındaki sıralamasının düşmesine neden olacaktır. 

 • Uygun Heading Etiketlerinin Kullanımı

Heading etiketleri domain otoritesinin yükseltilmesinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. İçeriklerde metni uygun ve eşit bölümlere ayıracak, okuyucuya bölümleri tanıtacak, içerik akışına uygun ana ve ara başlıklara mutlaka yer verilmelidir. Başlıklarda anahtar kelime kullanımına ve burada kullanılan anahtar kelimelerin içerikteki yoğunluğuna dikkat edilmelidir.

 • Permalink Kullanımı

Kullanıcı dostu bağlantılar permalink olarak adlandırılır. Anahtar kelimelerin yalnızca içerikte değil, kalıcı bağlantıda da kullanılması önem arz eder. Kalıcı linklerin herhangi bir sayı veya farklı bir parametre içermemesi, yalnızca anahtar kelimeyi içerecek şekilde kurgulanması gerekmektedir. Bu sayede kullanıcı dostu bir link yapısı elde edilmesinin yanında arama motoru botlarının söz konusu linki takip etmesi kolaylaşmış olacaktır.

 • Meta Etiketlerinin Kullanımı

Her içerikte, url yapısına ve içeriğin konusuna uygun meta title ve meta description açıklamalarının yazılması gerekmektedir. Bu kısımlara gereken açıklamalar yazılmazsa, arama botlarının web sitenizi ve sayfalarınızı bulması zorlaşacaktır.

 • İçeriklere Uygun Başlık Belirleme

İçerik başlığı odak anahtar kelimeyle başlamalıdır. İçeriğin konu akışına uygun olarak kullanıcının metnin içeriğini anlamasını kolaylaştıracak ara başlıklar da kullanılması gerekmektedir. Bu sayede web sitesinin domain otoritesi de artış gösterecektir.

 • Metin İçerisindeki Görsellerin Optimize Edilmesi

Web sitesinin domain otoritesini artırabilmek için içerikte kullanılan görsellerin uygunluğu da oldukça önemlidir. Görseller metne uygun olarak seçilmeli, boyutlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca her bir görsele alt etiket yazılması da gerekmektedir.

Kullanıcı Dostu URL Yapısı Belirlemek

Web sitelerinin domain otoritesinin artırılmasında sayfa url’lerinin nasıl bir yapıya sahip olduğu da oldukça önemli bir faktördür. Bu nedenle url yapısı mutlaka kullanıcı dostu olmalı, içerisinde kullanıcının aklını karıştıracak ve url’yi anlamasını zorlaştıracak sayı ve parametreler bulunmamalıdır. Hem arama motorları hem de kullanıcı dostu yapıda olacak bir url, anahtar kelime de içermelidir.

İç Link Kullanımına Özen Göstermek

Domain otoritesi yüksek bir web siteye sahip olmanın koşullarından bir diğeri, web sitesine iç yani dahili bağlantılar yerleştirmektir. Doğru yerleştirilmiş, içerikle alakalı iç linkler sayesinde kullanıcıların sitenizde geçireceği zaman artacaktır. Böylece ziyaretçilerin sayfadan hemen çıkma oranı düşecektir. Bunun önemini gösteren en iyi web sitesi örneği Wikipedia’dır. Oldukça fazla iç bağlantılar içeren Wikipedia’nın domain otoritesi 100’dür.

Hitap Edilen Kullanıcı Kitlesini Genişletmek

Web sitesini ziyaret eden kullanıcıların siteye organik yollarla erişiyor olmaları önemlidir. Organik yollarla siteye erişen ziyaretçi sayısını artırmanın en iyi yollarından biri, sosyal medyada kullanıcıların ilgisini çekecek, özgün içerikler yayınlamaktır. Kullanıcıların bir konu hakkında bilgi eksikliğini gideren, değerli içerikler üretip yayınladığınızda, bu içeriklerin kullanıcılar tarafından çeşitli mecralarda paylaşılma oranı yükselecek, böylece sitenizin domain otoritesi artacaktır.

Web Sitesindeki Zararlı Bağlantıları Ortadan Kaldırmak

Web sitesinde yer alan bağlantılar arasında zararlı olanlar da bulunabilir. Bu bağlantılar web sitelerinin domain otoritesine en çok zarar veren etmenlerdir. Web sitenizde belirli aralıklarla gerekli kontrolleri yaparak bu zararlı bağlantıları temizleyip kaldırmanız gerekmektedir. Zararlı bağlantıları kaldırmamanız durumunda web siteniz Google’ın botları tarafından spam olarak algılanacaktır. Bunun sonucunda web sitenizin otoritesi düşecektir. Bu nedenle sitenize kaliteli bağlantılar yerleştirmek kadar kalitesiz, zararlı bağlantıları temizlemeniz de hayati öneme sahiptir. 

İçerik Takvimi Oluşturmak 

Web sitenizde yayınlanacak içerikleri bir düzene ve sıraya koymak, düzenli yayın yapmanızı sağlamak açısından önemlidir. Düzenli içerik yayınlayarak sayfanızı sıklıkla ziyaret eden kullanıcılar kazanabilirsiniz. Web sitesinin domain otoritesini artırmak, web sitesinin sürekli aktif olmasına bağlıdır. Bu gereklilikleri yerine getirebilmek için bir takvim oluşturmanızı tavsiye ederiz. Böylece web sitenizi daima güncel tutabilirsiniz. Web sitenizde yer alan içeriklerin kullanıcıların ilgisini çekecek güncel yayınlar olması gerekmektedir.

Kaliteli Backlink Çalışmaları Yapmak

Bir web sitesinin domain otoritesini yükseltmek için sağlanması gereken koşullardan bir diğeri kaliteli backlink çalışmaları yapmaktır. Fakat bu işlemi yaparken backlink alınacak sitenin sektörünüze ve hedef kitlenize uygun olması, spam içerikler içermemesi ve domain otoritesinin yüksek olması önem arz eder. Bu sayede kendi web sitenizin domain otoritesini zaman içerisinde artırabilirsiniz.

SEO 101: Domain Otoritesi – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.