Duplicate Content Nedir?

 

Google, kullanıcılara organik ve kaliteli sonuçlar sunmak için sürekli kendini günceller. Arama motoru botları web sayfalarını tararken birçok kritere dikkat ederek sayfaları tarar. Bu kriterlerden birisi de sayfa içeriğinin ne kadar orjinal olduğudur. Yani sayfa içeriğinin bir kısmı veya tamamı başka bir web sitesinden birebir olarak kopyalanmış ise arama motoru botları bunu farkeder. 

Bu içerikte, kopya sorunlarını daha iyi anlamak için “Duplicate Content Nedir?” “Duplicate Content Neden Önemlidir?“ gibi soruların ve benzerlerinin yanıtlarına değineceğiz. 

Duplicate Content (Kopya İçerik) Nedir?

Duplicate Content yani kopya içerik, web sitesinde zaten var olan veya farklı bir siteden kopyalanan içerikleri ifade eder. Arama motorları kullanıcıya kaliteli ve organik sonuçlar sunmayı hedefler. Sürekli birebir aynı içeriklerle farklı yerlerde karşılaşan kullanıcılar kötü deneyim yaşayacak ve farklı alternatiflere yöneleceklerdir. 

Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, kopya sorununun sadece farklı sitelerden alınan içerikler yüzünden olmadığıdır. Kendi web sitenizde benzer içeriğe sahip sayfalarda da Duplicate Content sorunuyla karşılaşabilirsiniz. 

Bu yüzden hem arama motorlarıyla sağlam ilişkiler kurmak, hem de kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmak için tekrarlanan içerik konusuna dikkat etmelisiniz.

Spin Makale Nedir?

Spin Makale, arama motorları tarafından özgün kabul edilen ancak var olan içeriklerin çok az değiştirilmesiye yeniden oluşturulan makalelerdir. Eş anlamlı kelimeler kullanarak veya küçük değişiklikler yaparak hazırlanan bu içerikler, kullanıcıya çok az değer katar. 

Spin Makaleler, arama motorları tarafından tekrarlanan içerik olarak algılanmasa da, Google son güncellemelerle birlikte içeriğin verdiği bilgiye ve konuyu ne kadar kapsadığına da dikkat etmektedir. Bu yüzden kaliteli ve özgün içerikler üretmeye odaklanmak daha doğru olacaktır.

Duplicate Content’in Zararları Nelerdir?

Duplicate Content sorunu, SEO performansınızı olumsuz etkileyerek daha az organik trafik almanıza sebep olacaktır. Kopya içeriklerin zararları şunlardır:

  • Duplicate Content, web sitesinin ceza almasına sebep olabilir. Google, kasıtlı bir şekilde farklı sitelerden içerik kopyalandığını tespit ettiğinde web sitesinin ceza almasına, hatta tamamen dizinden kaldırılmasına sebep olabileceğini belirtiyor.
  • Web sitesi içerisinde kopya içerik sorunlarının olması, aynı içeriğe sahip birden fazla sayfa olması sebebiyle dizine eklenme ve sıralama sorunları meydana gelir.
  • Tarama bütçesini olumsuz etkiler ve performans kaybına neden olur. 

Duplicate Content Sebepleri

Duplicate content sorunları sadece birebir kopyalanan içeriklerde değil, benzer içeriğe sahip sayfalarınızda da karşınıza çıkabilir. Eğer içerik kopyalamadığınızdan eminseniz, Duplicate Content sorunları teknik sebeplerden kaynaklanıyor olabilir.

Alternatif URL’ler 

Bir içeriğe birden farklı URL aracılığıyla ulaşılması mümkünse duplicate sorunu meydana gelebilir. Çoğunlukla filtre kullanımından kaynaklanan bu durum, kullanıcıların site içerisinde aldığı aksiyonlara göre URL değiştiğinde meydana gelir. Site içerisinde yapılan aramalarla oluşan parametreler ve kampanya takibi için kullanılan UTM paramatreleri de buna örnek verilebilir.

Birden fazla sürüm kullanmak

Bir web sitesi birden fazla sürümle çalışıyor olabilir. Web sitesi www olan versiyon ve olmayan versiyon olarak iki şekilde ulaşılabilir olduğunda duplicate content sorunlarına yol açacaktır. Aynı durum HTTP ve HTTPS olarak çalışan sayfalar için de geçerlidir. 

Duplicate Content Nasıl Tespit Edilir?

Ahrefs-Site Audit aracını kullanın

Ahrefs’in site audit aracını kullanarak web sitenizdeki Duplicate Content sorununa sebep olan sayfaları görebilirsiniz. Site audit aracının Reports kısmında yer alan “Duplicates” raporu, benzer veya birebir kopya olan sayfalarınızı görmenizi sağlayacaktır. 

Semrush-Site Audit Aracı

Ahrefs ile benzer şekilde Semrush site audit aracıyla yapılan taramalar sonucunda Duplicate Content sorunu olan sayfaları tespit edebilirsiniz. 

Google Sonuçlarını inceleyin

İçeriğinizin benzersiz olduğunu düşündüğünüz bir kısmını Google’da aratarak aynı metni içeren sayfaları bulabilirsiniz. Böylece aynı içeriğe sahip farklı sayfaları tespit etmiş olursunuz. Arama yaparken operatör kullanarak “benzersiz metin” şeklinde aratmanız, tam eşleşmeli sonuçları sıralayacağından daha faydalı olacaktır. 

İntihal araçlarını kullanın

Kullanabileceğiniz intihal araçları sayesinde içeriğinizin başka bir web sitesinde bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan Quetext, Duplicate Content Checker gibi plagiarism yani intihal testi yapılan araçlarla kontrolleri sağlayabilirsiniz.

 

Duplicate Content Sorunu Nasıl Çözülür?

Duplicate Content sorunu birçok sebepten kaynaklanabilir. Bu yüzden karşılaştığınız sorunun kaynağına bağlı olarak farklı çözüm yolları seçmek mümkün. Gelin “Duplicate Content Sorunu Nasıl Çözülür?” birlikte  inceleyelim.Canonical kullanımı sayesinde belirtilen URL haricindeki tüm sayfaların kopya olduğunu ifade edersiniz. En iyi kullanım için tüm sayfalarda canonical etiketi kullanılması önerilir. 

Rel=Canonical etiketini kullanın 

Rel=canonical etiketi, kullanıcılar tarafından görünür olmasa da arama motorlarına bir sayfanın orjinal olduğunu belirtir. Birbirinin aynısı iki sayfa varsa orjinal olanı belirtmeye, arama motoruna “bu sayfanın dizine eklenmesini istiyorum” demeye yarar. Canonical URL belirtilirken SEO uyumlu en değerli URL tercih edilmelidir. 

Örnek:

Bu örnekte, blog sayfasının orjinal ve dizine eklenmesi gereken sayfa olduğunu belirtmiş olduk. Böylece seoart.com/blog// gibi kopyalar oluşsa bile sayfanın orjinal versiyonunu arama motoruna bildirdik.

Canonical sayfa belirlerken belirtilen URL’in dizine eklenebilir olduğundan ve 200 verdiğinden emin olun. HTTP durum kodunda hata döndüren sayfaları canonical olarak belirtmemeye özen gösterin. 

301 İle Yönlendirme yapın 

301 yönlendirmeleri kalıcı yönlendirmelerdir. Duplicate content sorunu tespit ettiğiniz sayfaları daha değerli olan sayfaya  301 ile yönlendirme yapabilirsiniz. Bu yönlendirmeler arama motoru botları geldiğinde sadece yönlenen sayfanın dizine eklenmesini sağlayacak ve duplicate content sorununu çözecektir.

URL Yapısına bağlı kalın

Web siteniz hem “/” hem de “/” olmadan çalışıyorsa bir seçim yapmalı ve tüm sayfalarınızı tek bir şekilde çalıştırmaya özen göstermelisiniz. İki şekilde de sayfaların çalışması duplicate content hatalarına sebep olacaktır.

En iyi çözüm URL yapısında istikrarlı olmak. Tek bir sayfa tipinde sayfalarınızı çalıştırın. Eğer sonunda / olacak şekilde sayfalarınızı çalıştırıyorsanız, sonunda / olmayan versiyonlarını / olan versiyonlara yönlendirmelisiniz.

Örnek: siteadı.com/blog/ şeklinde çalışan bir web sayfanız varsa ve bu sayfaya siteadı.com/blog adresinden de ulaşılabiliyorsa 301 ile /blog/ versiyonuna yönlendirilmelidir.

Noindex  meta etiketini kullanın

Duplicate content sorun için bir diğer çözüm ise noindex etiketi kullanılmasıdır. Kopya sorunu yaşadığınız sayfanın dizine eklenmesini istemiyorsanız, no index meta etiketini kullanarak arama motoruna bunu belirtebilirsiniz. 

Meta etiket, sayfanın HTML kodunda

bölümüne yerleştirilir. 

Örnek: 

Özet

Arama motorları web sayfalarını tararken birçok kriteri göz önünde bulundurur. Aynı içeriğe sahip birden fazla farklı sayfa bulduğunda bu sayfaların kullanıcıya değer katmayacağını düşünerek daha az dizine ekler veya hiç eklemez. Hatta bilinçli bir şekilde içerik kopyaladığı tespit edilen web sitelerinin dizine eklenmemesi, tamamen dizinden kaldırılması bile söz konusu olabilir.

Duplicate content sorununu çoğu zaman teknik sebeplerden veya içeriğin daha önce yayınlanmış olmasından kaynaklanır. Tarama bütçesini en iyi şekilde kullanmak, arama motoruna daha iyi sinyaller göndermek için kopya içerik sorunları çözülmelidir. Sorunun kaynağını bulduktan sonra en uygun çözüm yöntemini seçmeli ve buna göre aksiyon almalısınız.

SEO İçeriklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Detay: Duplicate Content – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.