Dwell Time

Her gün yüzlerce arama yapıyoruz ve karşımıza çıkan sayfalar arasında gidip geliyoruz. Açtığımız bu sayfalarda zaman zaman aradığımız terimlerden farklı birçok içerikle karşılaşabiliyoruz. Bu noktada genel olarak bu siteleri anında terk ediyoruz. Arama motorlar SERP sonuçlarını iyileştirmek adına kullanıcıların bu sayfalardaki davranışlarını takip etmektedir. Dwell Time arama motorlarının bu süreçte dikkate aldığı en önemli metriklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki tam olarak Dwell Time Nedir? SEO performansımızı etkiliyor mu? Hazırsanız bu soruların yanıtlarına geçebiliriz. 

Dwell Time Nedir?

Dwell Time bir kullanıcının SERP sayfasındaki herhangi bir arama sonucuna tıkladığı andan, çıkış yaptığı ana kadar geçirdiği zaman dilimidir. Örneğin arama motorunda “bardak nasıl yapılır?” terimini aradınız ve SERP sonuçlarında çıkan ilk sonuca tıkladınız. Açtığınız sayfada toplam 2 dakika vakit geçirdiniz. Bu aşamadan sonra diğer sonuçlara göz atmak için SERP sayfasına geri döndünüz. İlk sonuca tıkladığınız ve arama sonuçlarına geri döndüğünüz 2 dakikalık bu süre Dwell Time olarak adlandırılır.

Dwell Time terimi ilk olarak eski Bing Kıdemli Proje Yöneticisi Duane Forrester tarafından 2011 yılında yayınlanan “Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur?” makalesinde kullanılmıştır. Forrester, bir içerikte bekleme süresinin (Dwell Time) kısa olmasının o içeriğin ziyaretçiler tarafından ilgi çekici bulunmadığını beyan etmiştir. Daha sonra Google başta olmak üzere birçok arama motoru tarafından izlenen bir metrik olmuştur. 

Dwell Time ve Bounce Rate Farkı

Bounce Rate (hemen çıkma oranı) ve Dwell Time birbirinden farklı metriklerdir. Bounce Rate (hemen çıkma oranı) bir ziyaretçinin web sayfasına geldikten sonra bir bağlantıya tıklamadan, form doldurmadan veya herhangi bir satın alma işlemi yapmadan sayfadan ayrılan ziyaretçilerin oranıdır. Özetle SERP sonuçlarına dönmeleri veya dönmemeleri ile ilgisi yoktur. 

Dwell Time ve Time on Page Farkı

Time on Page (sayfada geçirilen süre) ziyaretçilerin bir web sayfasında ne kadar zaman geçirdiklerini gösterir. Sitede yer alan farklı sayfaya geçmeleri bu süreyi tetikler. Eğer ziyaretçi sitede yer alan farklı bir sayfaya geçmeden önce siteyi terk ederse Time on page (sayfada geçirilen süre) sıfır olarak hesaplanır. Bu noktada Dwell time ile Time on page metriği birbirinden ayrılmaktadır. 

Dwell Time Sıralama Sonuçlarını Etkiler mi?

Dwell Time metriğinin sıralama sonuçlarını etkilediği yönünde genel bir kanı olsada kesin olarak rol oynadığını söyleyemeyiz. Nitekim bu konuda henüz Google tarafından yapılmış resmi bir açıklama mevcut değil. Google mühendisleri tarafından yapılan açıklamalarda tıklama verilerinin güvenilmez olduğunu ve bunun arama sonuçlarını etkilemediği defalarca vurgulanmıştır.

Örneğin alışveriş yaparken farklı fiyatları karşılaştırmak için hızlı bir şekilde arama sonuçlarına geri dönüp farklı sonuçlara bakabiliriz. Bir başka örnekte ise bir sayfaya girip hızlıca adres veya telefon numarasını alıp sayfayı terk edebiliriz. Bu iki örnekte sayfaların kullanıcı deneyiminin kötü olmadığı hatta daha iyi olduğu görülmektedir.

Bu iki durumu göz önüne aldığımızda Dwell Time metriğinin kısa veya uzun olması kötü ya da iyi bir kullanıcı deneyimini işaret ettiğini söyleyemeyiz. Arama motorları da bu mantıktan yola çıkarak Dwell Time metriğini tam olarak sıralama faktörü olarak ele almaz. 

Dwell Time Nasıl Ölçülür?

Dwell Time, arama motorları tarafından kesin olarak ölçülen ancak genel olarak kullanıcılara veya geliştiricilerle paylaşılmayan bir metriktir. Dwell Time hesaplaması Google Search Console, Google Analytics veya üçüncü parti araçlarla yapılamamaktadır. Bu nedenle Dwell Time kesin olarak erişilemeyen bir metriktir.

Dwell Time ve Kullanıcı Deneyimi İlişkisi

Dwell Time doğrudan arama sonuçlarını etkilemese de bu metriği kullanıcı deneyimini ölçmek için kullanabiliriz. Ziyaretçilerinizin web sitenizde geçirdiği süre önemli bir etken ise Dwell Time metriği kullanıcı deneyiminizi arttırmanız için bir fırsat olabilir. Ziyaretçilerinizin web sitenizde daha fazla vakit geçirmesini istiyorsanız Dwell Time metriğini referans alarak sayfalarınızda geliştirmeler yapabilirsiniz. Peki Dwell Time nasıl iyileştirilir? 

Dwell Time Metriğini İyileştirmek İçin Neler Yapılabilir?

Dwell Time, doğrudan erişilebilen bir metrik değildir. Her ne kadar erişilemez bir veri olsada  iyileştirmek için çeşitli adımlar atabilir. Aşağıda yer alan konulara dikkat ederek Dwell Time metriğini iyileştirebilir ve SEO performansı arttırılabilir.  

  1. Search Intent (Arama Niyeti) Hedeflenmeli

Bir kullanıcının arama yaparken sahip olduğu ilk amaç oldukça önemlidir. Ziyaretçiler SERP sonuçlarında amacı ile alakalı sonuçlar görmeyi umar. Bu sebeple web sitesinde kullanıcıların bulmayı amaçladıkları içeriklere yer verilmesi gerekmektedir. Örneğin “bardak nasıl yapılır?” araması yapan bir kullanıcıya bardak fiyatları sonuçları göstermeniz arama niyetini karşılamaz. Nitekim bu ziyaretçi bardak alışverişi değil bu ürün hakkında bilgi almak istiyor. 

Aksi durumda kullanıcılar umdukları sonucu bulamadıkları için sayfayı hızlıca terk ederek SERP sonuçlarına geri dönerek farklı sonuçlara yönelir. Bu durum Dwell Time süresini olumsuz yönde etkileyecektir. 

  1. Clickbait Yöntemine Başvurmayın!

Kullanıcılar arama sonuçlarına genellikle sayfa başlıklarını ve açıklamalarını okuyarak tıklamaktadırlar. Sayfanızda kullandığınız içerik ile kullandığınız başlık ve açıklamalarınız birbiriyle örtüşmediğin de kullanıcılar web sitenizi hızlıca terk edecektir.

  1. Otomatik Açılır Pencerelerden Uzak Durun!

Pop-up ve benzeri otomatik olarak açılan sayfalar kullanmaktan uzak durun. Otomatik açılır pencereler günümüzde kullanıcılar tarafından benimsenmeyen ve karşılaştıklarında siteyi hemen terk etmelerine neden olan özelliklerden bir tanesidir. Bu ekranlar kullanıcıların içeriklere hızlıca erişmelerine engel olmakla birlikte sayfadaki etkinliklerini kısıtlamaktadır. 

  1. İçeriklerinizi Güncel Tutun!

Kullanıcılar güncel olmayan içerikleri okumak istemez. Sayfalarınızda yer alan içerikler eski ve güncellenmemiş ise bu ziyaretçilerde güvensizlik duymasına yol açar. Bu sebeple eski tarihli içeriklerin doğru olmadığını düşünerek sitenizi hızlıca terk edebilir. 

  1. Alakalı Alt Başlıklar Ekleyin!

İnsanlar arama yaptıklarında genellikle tek bir sorunun cevabını aramazlar. Niyetleri bu yönde olsa bile elde ettikleri cevaplardan yola çıkarak farklı sorularda sormak isteyebilirler. Buradan yola çıkarak sitenizde daima kullanıcılara alakalı birden fazla cevap sunmanız onların sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilir. 

Örneğin bir kullanıcının “tabak nasıl yapılır?” sorusunu aradığını farz edelim. Sitenizde genel olarak tabakların nasıl yapıldığından bahsettiniz. Kullanıcı bu adımdan sonra “Plastik tabak nasıl yapılır?”, “Porselen tabak nasıl yapılır?” ve “Tabak yapımında kullanılan malzemeler” gibi birçok alakalı sorunun da yanıtını arıyor olabilir. Arama niyeti olmasa bile alakalı yanıtlar ile kullanıcıların dikkatini çekebilir. Ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. 

  1. Web Sitenizin Sayfa Hızını Kontrol Edin!

Sayfa hızı SEO optimizasyonu metrikleri arasında önemli bir yere sahiptir. İçeriklerinizin geç yüklenmesi kötü sayfa deneyimine sebep olur. Bu durumunda kullanıcılar sayfanızı anlık olarak terk edecektir. 

  1. Web Sitenizin Mobil Uyumlu Olduğundan Emin Olun!

Günümüzde aramaların %70 ila %90’ı mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Buradan yola çıkarak web sitenizin mobil uyumlu olması büyük bir önem arz etmektedir. Sayfalarınızın mobil uyumlu olmaması durumunda kullanıcılar için kötü bir deneyime yol açarak sitenizi hızlıca terk etmelerine sebep olacaktır. 

Bu başlıkları genel olarak ele aldığımızda aslında her birinin SEO optimizasyonu için oldukça önemli adımlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada sitenizin Arama Motoru Optimizasyonu için gerekli adımları attığınızda aynı zamanda Dwell Time metriğini de iyileştirmiş olacaksınız.

Dwell Time SEO Performansını Etkiliyor Mu? – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.