Google Arama Operatörleri

Hepimiz gün içerisinde Google’da sayısız arama yapıyoruz. Aradıklarımıza ulaşmak çoğu zaman kolay olsa da bazen spesifik aramalar yapmamız gerekebiliyor. Bu da milyonlarca sonuç arasından istediğimiz sonuca ulaşmamızı zorlaştırıyor. Sonuçları azaltmak, daha hızlı ve alakalı sonuçlara ulaşmak istiyorsanız, Google Arama Operatörleri nedir, nasıl ve ne İçin kullanılır öğrenmelisiniz. 

Google Arama Operatörleri, özel anahtar kelimeler ve sembollerden oluşan, arama sonuçlarını filtrelemeye  yarayan  operatörlerdir. Böylece daha hızlı ve alakalı sonuçlara ulaşmayı sağlar. 

Öyleyse vakit kaybetmeden örnerklerle Google Arama Operatörlerini inceleyelim!

Google Arama Operatörleri Nelerdir?

Tam Eşleşmeli Arama- Çift Tırnak(“”)

Google, aramalarda anahtar kelimelerin farklı yerlerde bulunduğu sonuçları da listeler. Çift tırnak işareti (“”) kullanarak yapılan aramalarda, tam olarak yazılan sıra dikkat alınır. Böylece sadece arama sorgusuyla tam eşleşen sonuçlar listelenir. 

Şöyle örnek verelim, Seoart araması yaptığınızda karşınıza 29 bin sonuç çıkacaktır. Çünkü içerisinde Seo ve art kelimesi bulunan tüm sonuçlar listelenecektir. Ancak “Seoart” şeklinde operatör ile arattığınızda sadece Seoart  anahtar kelimesini içeren sonuçlarla karşılaşırsınız.

Hariç Tutma(-)

Bu operatör,bir arama yaparken belirli sorguları sonuç sayfalarından çıkartarak daha alakalı sonuçlar elde etmeyi sağlar. Örneğin Harry aramasını yaptığınızda karşınıza Harry potter ile alakalı birçok sonuç çıkacaktır. Eğer bu sonuçları görmek istemiyorsanız, Harry -potter şeklinde aratmanız yeterli. Böylece potter kelimesini içeren sonuçlardan kurtulmuş olacaksınız.

 

or

İki farklı kelimeyi birlikte ararken, ikisinden birini içeren veya ikisini birden içeren sonuçları bulmanızı sağlar. Bu arama operatörünü kullanmak için kelimeler arasına or koymak yeterlidir. Aşağıdaki örnekte, ikisinden birini içeren veya ikisini de içeren sonuçları görürsünüz.

site: 

Bu arama operatörü sayesinde, seçtiğiniz web sitesine ait sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Veya ekleme yaparak o site içerisinde anahtar kelime arayabilirsiniz.  Site:seoart.com aramasını yaptığınızda Seoart.com uzantılı tüm sayfalar görünürken, site:seoart.com “sayfa hızı” şeklinde bir arama yaparsanız, seçtiğiniz web sitesinin aradığınız kelimeyi içeren sayfalarıyla karşılaşırsınız.

-site 

Arama yaparken belirli bir kaynağın hariç tutulmasını sağlar. Böylece istemediğinizi belirttiğiniz kaynaktaki sonuçları arama sonuçlarından çıkarır.

Örnek: seo -site:www.youtube.com

intitle:

Title içerisinde belirli kelimeleri içeren sayfaları aramak istediğinizde intlitle:  operatörünü kullanabilirsiniz. Böylece arama sonuçlarını istediğiniz konuya göre daraltabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte, sadece title içerisinde “Arama Motoru Optimizasyonu” bulunduran sayfalar listelenir.

allintitle: 

İntitle: operatöründen farklı olarak sadece aranan sorgu ile eşleşen sayfa başlığına sahip sonuçları listeler. Arama terimini içeren sayfaları değil, doğrudan o konuyu ele alan sayfaları bulmak istediğinizde kullabililirsiniz.

Örnek: allintitle: Arama Operatörleri Ne İçin Kullanılır? 

weather: 

Hızlıca bir konuma ait hava durumunu öğrenebilmenizi sağlar.

Örnek: weather:istanbul 

map:

Arama sonuçlarını belirli bir sorguya ait harita sonuçlarını gösterecek şekilde  filtrelemeye yarar.

Örnek: map:Paris

movie:

Aradığınız filme ait fragman, yayın tarihi, film uzunluğu gibi birçok bilgiyi arama sonuçlarında görmenizi sağlar. 

Örnek: movie:avatar

inurl:

İnurl: arama operatörü sayesinde, URL içerisinde belirli anahtar kelimeleri içeren sayfaları arama sonuçlarında görmek mümkün. Aşağıdaki örnekte arama sonuçları, URL içerisinde seo kelimesini bulunduran sayfaları içerecektir.

allinurl:

allintitle: ile benzer bir şekilde çalışır. Arama sonuçlarını, URL içerisinde tam olarak arama sorgusuyla eşleşenleri gösterecek şekilde düzenler. 

Örnek: allinurl:seo optimizasyon

filetype: 

filetype: arama operatörü, arama sonuçlarını belirttiğiniz dosya türüne göre sınıflandırır. Böylece sadece istediğiniz uzantıya sahip dosyalar sonuçlarda karşınıza çıkar. Örneğin bir kitaba ait pdf sonuçlarını görmek isterseniz, kitap adını yazdıktan sonra filtetype:pdf yazmanız yeterli olacaktır.

define:

define: sayesinde bir kelime veya kelime grubunun tanımını, sözlük karşılığını içeren sonuçları görebilirsiniz.

related: 

Arama sonuçlarını bir web sitesinin benzerlerini veya ilişkili olduğu diğer sayfaları görüntüleyecek şekilde ayarlar.

Joker Karakter(*)

Yapılan aramada herhangi bir boşluğa * karakterini yerleştirerek, o boşluğa herhangi bir kelimenin gelebileceğini belirtmiş olursunuz. Dünyanın en * dağı aramasını yaptığınızda en uzun, en büyük, en küçük gibi farklı sonuçlarla karşılaşırsınız.

in 

Birimler arasında dönüşüm yapmak için kullanılır. Para birimlerini veya ölçüm birimlerini dönüştürmek istediğinizde kullanabilirsiniz.

cache:

cache: operatörü bir sayfanın Google tarafından indexlenen son halini görmek için kullanılır. Site adresinin başına cache: yazarak önbelleğe alınan son halini görmenizi sağlar.

Arama Operatörü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Arama operatörü ve arama sorgusu arasında boşluk bırakmadığınızdan emin olun. Yani site: seoart.com şeklindeki bir arama, istenen sonuçları vermeyecektir. Olması gereken kullanım site:seoart.com şeklindedir. 
  • Arama operatörüne ait olmayan noktalama işaretlerini eklemekten kaçının.
  • Yapılan arama ile en alakalı anahtar kelimeleri seçerek arama operatörlerini daha etkili şekilde kullanmaya çalışın.

 

Arama Operatörü Kullanarak Neler Yapılabilir?

Birden Fazla Operatörü Kullanarak En Alakalı Sonuçlara Ulaşın

Google Arama Operatörlerini birlikte kullanarak aramalarınızı daha spesifik bir hale getirebilirsiniz. Örnek: site:seoart.com intitle:SEO Ajansı şeklinde bir arama yaparsak, seoart.com web sitesinin sayfa başlığı SEO Ajansı içeren sayfalarını arama sonuçlarında görürüz.

İndexlenen Sayfalarınızı Kontrol Edin

Site: operatörünü kullanarak indexlenen sayfaları kontrol edebilir, indexlenmesini istemediğiniz sayfalar var ise aksiyon alabilirsiniz.

HTTP ile Çalışmayan Sayfalarınızı Tespit Edin

site: ve -site oparetörlerini birlikte kullanarak HTTP ile çalışan, güvenli olmayan sayfalarınızı tespit edebilirsiniz. Bunun için site:siteadı.com -inurl:https şeklinde arama yapmanız yeterli olacaktır.

İçerik Hırsızlığını Kontrol Edin

İçeriğinizin kopyalandığını düşünüyor ve  kontrol etmek istiyorsanız, seçtiğiniz içerikten benzersiz bir kesiti alarak “intext:metin -site:sitenizinadı.com”  şeklinde arama yapabilirsiniz. Böylece size ait olmayan ama içeriğinizi kopyalayan sayfaları sonuçlarda görebilirsiniz.

Rakiplerinizi İnceleyin

Rakiplerinizin belirli bir dönemde neler yaptığını incelemek için site:rakipsite.com “konu” şeklinde arama yapabilirsiniz. Böylece rakiplerinizin İlgili konu hakkındaki içeriklerini analiz edebilirsiniz.Örneğin okula dönüş kampanya zamanı gelmişse ve rakiplerinizin neler yaptığını görmek istiyorsanız, site:rakipadı.com “okula dönüş” şeklinde arama yapabilirsiniz. 

Sosyal Medya Profillerini Tespit Edin

Ulaşmak istediğiniz birisi var ve onun sosyal medya hesaplarını bulmak mı istiyorsunuz?  isim (site:facebook.com | site:twitter.com | linkedin.com) şeklinde arama yapabilirsiniz. Böylece aradığınız isime ait sosyal medya hesaplarını görüntüleyebilirsiniz.

Örnek: Jeff dean Google (site:www.facebook.com |  site:www.linkedin.com |  site:www.twitter.com)

Dahili Bağlantı Fırsatlarını Bulun

Dahili bağlantılar yani iç linkler önemlidir. Arama operatörlerini kullanarak bu fırsatları kolayca görebilirsiniz.  Bunun için “site:siteadı.com/blog -site:siteadı.com/blog/anahtar kelime intext:anahtarkelime” şeklinde arama yaparak blog sayfalarınızdaki ilgili kelimeyi geçiren sayfaları tespit edebilir ve bağlantı verebilirsiniz. 

Özetleyecek olursak Google Arama Operatörleri, daha hızlı bir şekilde daha alakalı sonuçlara ulaşmamızı sağlayan operatörlerdir. Google, kullanıcılara alakalı sonuçlar sunmak için elinden geleni yapsa bile,  bizim de arama sorgularını özelleştirerek yaptığımız aramayı daha net bir şekilde ifade etmemiz mümkün. Spesifik sonuçlara ihtiyacınız olduğunda Google arama operatörlerini kullanabilirsiniz. Tüm bunlar kafanızı çok karıştırdıysa Google’a ait Gelişmiş Arama bölümünü kullanarak da aramalarınızı özelleştirebilirsiniz.

Pratik Arama İpuçları: Google Arama Operatörleri – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.