Google Search Console URL Inspection Tool Nedir?

Google Search Console aracı ile web sitenizin organik arama performansını, teknik ve dizin sorunları gibi bir çok metriği takip edebilirsiniz. Google tarafından her internet geliştiricisi için ücretsiz olarak sunulan bu araç ile sitenizin tarama, dizin ve sıralama problemlerini tespit edebilir, bu sorunları çözmek için hızlı reaksiyon alabilirsiniz. 

Google Search Console aracı ile birlikte kullanıma sunulan URL Inspection Tool ile sitenizin tarama ve dizin sorunlarını manuel olarak kontrol edebilirsiniz. GSC aracı içerisinde bulunan bu tool ile sayfalarınızın Google’ın gözünden nasıl tarandığını, dizine eklendiğini gözlemleyebilir, mevcut hataları bu araç ile tespit ederek önlem alabilirsiniz.

Peki Google Search Console URL Inspection Tool tam olarak nasıl kullanılır? URL Inspection Tool ile neler yapabiliriz? Hazırsanız bu aracı nasıl daha etkili kullanacağımıza hep birlikte bir göz atalım. 

Google Search Console URL Inspection Tool Nasıl Kullanılır?

URL Denetleme Aracı olarakta bilinen URL Inspection Tool ile web sitenizin URL’lerinin Google arama motoru tarafından nasıl keşfedildiği, tarandığı ve dizine eklendiği hakkında bilgi almanıza olanak sağlar. Aynı zaman URL’lerinizi manuel olarak kontrol ederek daha detaylı araştırmalar yapabilirsiniz. Peki Google Search Console Denetleme Aracı etkin olarak nasıl kullanılır? 

 1. Sayfanızın Google Dizininde Olup Olmadığını Kontrol Edin!

URL Inspection Tool ile sitenizin herhangi bir sayfasını manuel olarak kontrol ederek dizine eklenip eklenmediğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

Sayfalarınızı URL Inspection aracında taradıktan sonra muhtemel olarak şu cevapları elde edebilirsiniz;

 

 • URL is on Google
 • URL is on Google, but has issues
 • URL is not on Google
 • URL is not on Google: Indexing errors
 • URL is an alternate version

 

URL is on Google

Tarama sonrası eğer bu cevabı aldıysanız sayfanız için her şey yolunda demektir. Eğer ilerleyen süreçte URL kaldırma işleminde bulunmazsanız, sitenizden bu sayfayı silmezseniz ve spam cezası ile karşılaşmadığınız sürece sayfanız arama sonuçlarında yer alacaktır. 

Bu mesaj sayfanızın doğru bir şekilde keşfedilip, tarandıktan sonra dizine eklendiğini belirtir. Ancak herhangi bir sorgu için sıralama alıp, almadığınızı belirtmez. Sayfanızın sıralama sonuçlarını Google Search Console Performans sekmesinden öğrenebilirsiniz.

URL is on Google, but has issues

Sayfanızı taradıktan sonra bu mesajı aldıysanız, sayfanız başarılı bir şekilde taranıp dizine eklenmiştir. Ancak crawl botları dizine eklemeye engel olmasada bazı sorunlarla karşılaştığı için bu mesajı verebilir. Örneğin schema değerlerinizden bazılarını belirtmemiş olabilirsiniz veya sayfanızın mobil kullanılabilirlik sorunları olabilir. URL Inspection aracı hatalı olan sorunu detaylı olarak size sunmaktadır. Bu sorunu düzelterek tekrar test edebilirsiniz.

URL is not on Google

Sayfanız başarılı bir şekilde taranmış ancak dizine eklenmemiş olabilir. Ya da henüz hiç taranmadığı için dizine eklenmemiştir. Eğer sayfanız noindex etiketine sahipse veya robots.txt ile arama motoru botları tarafından taranmasını engellediyseniz dizine eklenmemiş olabilir. 

URL Inspection aracı ile sayfanızı taradıktan sonra bu mesajı alıyorsanız sayfanız arama sonuçlarında görünmeyecektir.

URL is not on Google: Indexing Errors

Sayfanızı taradıktan sonra eğer bu mesajı alıyorsanız arama motoru botlarının sayfanızı tararken teknik sorunlarla karşılaştığı anlamına gelmektedir. Sayfalarınız 4xx veya 5xx status koda sahip ise kontrol sonrası bu mesajı alırsınız. Bu status koda sahip sayfalarınız arama sonuçlarında görünmeyecektir. 

URL is an Alternate Version

Bu mesajın anlamı girdiğiniz sayfanın başka bir sayfanın alternatifi olduğunu belirtir. Örneğin bir sayfanızın mobil veya AMP versiyonunu taradığınızda bu mesajı görmeniz olasıdır. Sayfanızın alternatif sürümlerini arama sonuçlarında görebilirsiniz. 

 1. Sayfalarınızın Dizine Nasıl Eklendiğini Görüntüleyin!

URL Inspection aracı üzerinden Google’ın sayfalarımızı görsel olarak nasıl gördüğünü, taradığını ve dizine eklediğini kontrol edebiliriz. Sayfanızı tarattıktan sonra “View Crawled Page” kısmına tıklayarak Google’ın sayfamızı nasıl gördüğünü görüntüleyebiliriz.  

“Sayfam görsel olarak yerli yerinde bunu kontrol etmeme neden ihtiyacım var?” diye düşünebilirsiniz. Ancak Google başta olmak üzere tüm arama motorları sayfanızı başka bir gözle görüntüleyebilir, sayfanızdaki kaynak kodları okumakta sorun yaşayabilir. 

“View Crawled Page” kısmına tıkladıktan sonra sağ kısımdan kayar bir pencere açılacaktır. Bu sayfada “Crawled Page” başlığı altında “HTML, Screenshot ve More Info” alt başlıkları karşımıza çıkacaktır. 

HTML

Bu sekmenin altında Google’ın sayfanızın HTML’ini nasıl görüntülediğini görebilirsiniz. Bu kısımdan arama motorunun sayfanızda Canonical URL veya Noindex gibi etiketleri görüntüleyip, görüntüleyemediğini kontrol edebilirsiniz. 

Screenshot

Screenshot sekmesi üzerinden sayfanızı canlı test ederek arama motoru gözünde nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz. 

More Info

Bu sekme altında daha teknik bilgilere erişebilirsiniz. Bu bilgiler özetle;

 • Page Type

İncelediğiniz sayfanızın türünü kontrol edebilirsiniz. Örneğin “Text/HTML” veya “PDF” formatındaki sayfalarınızın hangi türde olduğunu belirtir.

 • HTTP Response

Taradığınız sayfanın HTTP status kodunu kontrol etmenize olanak sağlar. 

 • Page Resource

Bu başlık altında sayfanızın yüklenen ve yüklenmeyen kaynaklarını (JS, CSS ve yazı tipleri vb.) görüntüleyebilirsiniz. 

 • JavaScript Console Messages

Bu başlık altında yükleme işlemi başarısız olan Javascript dosyalarını görüntüleyebilirsiniz. 

 1. Yeni Sayfalarınızı Dizine Ekleme İsteğinde Bulunun!

Yeni oluşturduğunuz veya güncellediğiniz sayfalarınız için dizine ekleme isteğinde bulunabilirsiniz. Sayfanızı tarattıktan sonra “Request Indexing” butonuna tıklayarak dizin isteğinde bulunabilirsiniz. Tüm sayfalarınız için yapmanız oldukça zor ve zaman alıcı olacaktır ve bu istek sonrası dizine ekleme işleminiz daha hızlı hale gelmeyecektir. Bu sebeple bu kısımın sürekli kullanılması çok efektif olmayacaktır.  

 1. Sayfalarınızın Kullanılabilirliğini Keşfedin!

Page indexing sekmesi altında sayfanızın nasıl keşfedildiğini, ne zaman tarandığını ve nasıl dizine eklendiğini gözlemleyebilirsiniz.

Discovery: Arama motoru botlarının sayfanızı nasıl keşfettiğini görüntüleyebilirsiniz. 

Crawl: Sayfanızın nasıl ve ne zaman tarandığını gözlemleyebilirsiniz. 

Indexing: Sayfanızın canonical linkini keşfedebilirsiniz. 

 1. Geliştirmeler ve Deneyim

Geliştirmeler ve deneyim sekmesi yalnızca dizine eklenen sayfalarda görünür. Bu sekme altında sayfanızın mobil kullanılabilirlik düzeyini kontrol edebilirsiniz. Eğer sayfanız mobil uyumlu değil ise bu kısımda kırmızı renkte sayfanızın uyumlu olmadığını bildiren bir ekran ile karşılaşırsınız. Ayrıca bu kısımda breadcrumb ve FAQ gibi sayfanızda kullandığınız structured data verilerini kontrol edebilirsiniz.

 1. Sayfalarınızı Canlı Test Edin!

Son olarak sayfalarınızı canlı olarak test edebilirsiniz. Canlı test butonuna tıkladığınızda Google mobil botu sayfanızı ziyaret ederek render eder ve size elde ettiği dataları sunar. Canlı test ile sayfanızı anlık olarak render ederek Googlebot’un sayfalarınızı nasıl görüntülediğini ve nasıl indexine kaydedeceğini görüntüleyebilirsiniz.

Google Index ve Live Test sonuçlarını karşılaştırarak Google botunun sayfalarınızı doğru bir şekilde indexine kaydedip kaydetmediğini kontrol edebilirsiniz. Böylece yanlış bir şekilde indexlenen sayfalarınızı optimize edebilirsiniz.

SEO 101: Google Search Console URL Inspection Tool – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.