Google Sıralama Faktörleri Nelerdir?

 

Google ve diğer arama motorları dünya genelindeki tüm internet sitelerini önce tarar, ardından dizine ekler. Dizine eklediği sayfaları ise sıralayarak SERP (Search Engine Result Page) diye adlandırdığımız sayfalarda kullanıcılara sunar. Google başta olmak üzere birçok arama motoru sayfaları sıralarken yüzlerce sıralama faktörünü göze alarak sıralama yapar. 

Arama motorları tarafından kesin olarak açıklanmasa da bilinen birkaç sıralama faktörü mevcuttur. Bu sıralama faktörleri Google Mühendisleri tarafından SEO Uzmanları ve web sitesi geliştiricileri için açıklanmıştır. 

Google Sıralama Faktörleri Nelerdir? 

Sıralama Faktörleri, bir arama sorgusu için kullanıcılara sunulacak en alakalı içeriğe karar verebilmek adına arama motorları tarafından belirlenmiş kriterlerdir. Arama motorları bu kriterleri göz önüne alarak sayfaları inceler ve arama sorgusu sonrası kullanıcılara en alakalı sonuçları sıralar. Arama motorları, SERP sayfalarında sıraladıkları bu siteler ile en iyi kullanıcı deneyimini, kullanıcılarının aradığını bulmasını ve en basit hali ile arama hedefine ulaştırmayı amaçlamaktadır. 

Bilinen En Önemli Google Sıralama Faktörleri

 1. Alaka Düzeyi

Google başta olmak üzere bütün arama motorları arama sorguları yani anahtar kelimelere göre sıralama yapmaktadır. Sayfanızdaki içerik bir arama sorgusu ile ne kadar alakalı ise sıralamalarda o kadar üst sıralarda yer alırsınız. 

Örneğin “How to fix door bell” şeklinde bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan web sitelerin birçoğu kapı zili tamiri ile ilgili öneri, nasıl yapılır ve benzeri içerikler sunacaktır. 

Aynı şekilde “Door bell price” araması yapan kullanıcıların büyük bir çoğunluğu ise kapı zili satın almayı hedeflemektedir. Bunun sonucunda ise SERP sonuçlarında kapı zili satan web siteleri sizi karşılayacaktır.

Alaka düzeyi en önemli sıralama faktörlerinden bir tanesidir. Nitekim Google aranan anahtar kelimeye göre değil, kullanıcıların arama niyetini de ölçerek bir sıralama oluşturur.

 1. Backlinkler

Web sitenizin sahip olduğu geri bağlantılar önemli sıralama faktörlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Web sitenizin sahip olduğu backlinklerin değeri türü, geri bağlantı veren sitenin otoritesi ve nasıl verildiğine bağlı olarak değişmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, Link İnşasının sağlıklı bir şekilde oluşturulmasıdır. 

Eğer geri bağlantı alırken aşırıya kaçar, alakasız ve spam sitelerden Backlink edinirseniz, siteniz spam cezası dahi alabilir. Bu yüzden edindiğiniz Backlinklerin;

 • Dofollow bağlantı türü ile
 • Otoriter sitelerden
 • Alakalı sitelerden
 • Kullanıcıları yanıltmayacak 

şekilde oluşturulması gerekmektedir. 

 1. Mobil Uyumluluk

Mobile First Indexing duyurusu ile birlikte Mobil uyumluluğun önemli bir sıralama faktörü olduğunu bir kez daha vurgulamış oldu. Günümüz internet kullanıcılarının yaklaşık %60’ı artık mobil cihazlar ile arama yapmaktadır. Arama motorları kullanıcı deneyimini en üst düzeyde tutmayı amaçladığı için mobil kullanıcıların web sitelerine daha kolay erişmesini hedeflemektedir. 

Bu sebeple Google ve diğer arama motorları Mobil Uyumlu sayfalara daha üst sıralarda şans vererek kullanıcı deneyimini arttırmayı hedeflemektedir. Mobil cihazların birden fazla ekran boyutuna sahip olması sebebi ile artık web sitesi geliştiricileri responsive yapı kullanmaktadır. Bu yapıya sahip siteler bütün farklı ekranlarda kullanıcıların kolayca içerikleri okuması, işlem yapabilmesi ve tıklama yapabilmelerini sağlamaktadır. 

 1. HTTPS

HTTPS 2014 yılından bu yana önemli bir sıralama faktörü olmuştur. Eğer web sitenizin SSL sertifikası bulunmuyor ve HTTPS yapısını kullanmıyor iseniz web siteniz açıldığında kullanıcılar “Bu Web Sitesi Güvenilir Değil” uyarısı ile karşılaşacaktır. Bu uyarıyı gören kullanıcılarınızın büyük bir bölümü sitenizi terk etmeye başlayacaktır. Bu sebeple HTTPS kullanımı Google ve diğer arama motorları tarafından büyük oranda önemsenmektedir. 

 1. Sayfa Hızı

Sayfa hızı 2018 yılından bu yana bir sıralama faktörü olarak değerlendirilmektedir. Google hız faktörünün önemini Core Web Vitals değerleri ile birlikte bir adım daha öteye taşımış oldu. Önemli Web Verileri olarakta bilinen bu kriterler doğrudan gerçek kullanıcı deneyimi sonrası elde edilmektedir. 

Sayfalarınızı ziyaret eden her bir ziyaretçinin yaşadığı deneyimleri inceleyerek oluşturulan bu değerler web sitesi geliştiricileri için bir örnek oluştururken, Google için ise bir sıralama faktörü olmuştur. Core Web Vitals değerlerini Google Search Console üzerinden düzenli olarak takip edebilir veya Pagespeed Insights aracı ile anlık kontroller sağlayabilirsiniz.

 1. İçerik

Web sitelerini oluşturan en önemli yapı taşlarından bir tanesi kuşkusuz içeriktir. Web sitesi geliştiricilerinin sayfa içeriği oluştururken en temel hedefi kullanıcı sorgularına yanıt sunma ve çözüm üretmektir. Sayfa içerikleri Google’ın siteleri sıralarken ele aldığı en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bir içeriği iyi yapan en önemli faktörler kısaca şunlardır;

 • Kullanıcıların arama sorgusuna uyumluluğu
 • Arama niyetine uyumluluk 
 • Özgün olması
 • Faydalı olması
 • Okunabilirlik

Oluşturulan içeriklerin yalnızca arama motorları için oluşturulmaması ve kullanıcıların arama yolculuğunu nihayete erdirmesi oldukça önemlidir. 

 1. Local SEO

Konum, en önemli sıralama faktörlerinden bir tanesidir. Örneğin Google arama çubuğuna “pizza” yazan Ankara’daki bir kullanıcı ile Lefkoşa’daki bir kullanıcının SERP sayfasındaki sonuçlar tamamen birbirinden farklı olacaktır. Google kullanıcıların bölgesel aramalarda en iyi sonuçları elde edebilmesi için konum faktörünü devreye sokar. 

Google, fiziksel mağaza, ATM, restoran, otel, banka, market veya benzinlik arayan kullanıcılara konum olarak en yakın işletmeleri ve web sitelerini sıralamaktadır. Özellikle yerel olarak hizmet sunan işletmelerin daha fazla dikkat etmesi gereken bu husus SERP sonuçlarını ciddi manada değiştiren bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 1. Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimini her zaman en üst düzeyde tutmaya çalışan Google, SERP sayfalarında sıraladığı sayfalarında aynı oranda yüksek kullanıcı deneyimine sahip olmasını beklemektedir. Kullanıcı deneyimini bir sıralama faktörü olarak kullanan Google, kullanıcıların akıcı ve sorunsuz bir internet deneyimi yaşamasını hedeflemektedir. 

Kullanıcı deneyimi sinyalleri için sayfa hızı faktöründe olduğu gibi Core Web Vitals değerlerinden faydalanmaktadır. Core Web Vitals değerleri temel olarak 3 önemli başlıkta ele alınmaktadır. Bunlar;

 

 • LCP (Largest Contentful Paint)
 • CLS (Cumulative Layout Shift)
 • FID (First Input Delay)

LCP değeri ile yükleme performansını değerlendirirken, CLS değeri ile görsel stabilite ve FID ile etkinlik gecikmesi gibi faktörleri değerlendirmektedir. 

CLS ve FID ile kullanıcı deneyimini ölçen Google, bu değerleri önemli sıralama faktörleri olarak ele almaktadır. CLS sayfanızdaki komponentlerin yüklenme aşamasında ne düzeyde sabit olup olmadığını ölçmektedir. FID değeri ise bir butona veya linke tıkladıktan sonra sitenizin yanıt verme süresini ele almaktadır. Eğer butonlarınız birkaç tıklama sonrası çalışıyorsa bu kötü bir kullanıcı deneyimi olarak görülmektedir. Aynı şekilde sitenizde tıklanabilir alanlar, metinler veya görsel yüklenme aşamasında sürekli yer değiştiriyorsa buda aynı şekilde kötü kullanıcı deneyimi olarak yansımaktadır.

 

SERP'te Üst Sıralara Oynamak: Google Sıralama Faktörleri – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.