Helpful Content Update

Google belirli aralıklarla arama sonuçlarını iyileştirmek, kullanıcılara daha faydalı sonuçlar sunmak için algoritma güncellemeleri yayınlar. Bu güncellemeler, sıralamalarda dalgalanmalara ve trafik verilerinin büyük ölçüde değişmesine sebep olabilir. 

18 Ağustos 2022 tarihinde Google’ın açıkladığı Helpful Content Update bu algoritma güncellemelerinden birisi. Google bu güncelleme ile sadece arama motorunda performans göstermesi için hazırlanan, kullanıcılara fayda sağlamayan içeriklerin sıralama kaybedeceğini belirtti. İçerik üreticilerin dikkat etmesi gereken konuları ve faydalı bir içeriğin nasıl olması gerektiğine dair yönergeleri açıkladı. 

Bu içerikte Helpful Content Update nedir, faydalı içerik nasıl olmalıdır, içerik hazırlarken kaçınılması gereken şeyler nelerdir bunlardan bahsedeceğiz. 

Keyifli okumalar!

Helpful Content Update (Faydalı İçerik Güncellemesi) Nedir?

Helpful Content Update yani türkçe karşılığı ile faydalı içerik güncellemesi kullanıcılar tarafından kullanıcılar için yazılan içerikleri ödüllendirmeyi hedefler. Faydalı içerik güncellemesi sadece arama motorlarında performans göstermesi için yazılan, kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayamayan sayfaların ayırt edilmesi ve düşük performans sergilemesi için yayınlanan bir güncellemedir. 

Helpful Content Update ilk olarak 18 Ağustosta Search Central Twitter hesabından  duyuruldu. Güncelleme 25 Ağustos 2022 tarihinde başladı ve iki hafta sonra 9 Eylül’de sona erdi. Önce sadece İngilizce içerikleri etkileyecek olan güncelleme 5 Aralık sonrasında tüm diller için geçerli hale geldi.Bu süreçte eski ve kalitesiz içeriklere sahip sayfalar trafik düşüşü yaşarken, bazı sayfalar ise hiç etkilenmedi.  

“Faydalı İçerik” Nasıl Olmalı?

Bir içeriğin kaliteli ve faydalı olması için bazı özellikleri taşıması gerekir. Faydalı içerik hazırlamaya çalışırken dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

 • İçerik kopya olmamalı, var olan içeriklerden daha değerli olacak şekilde bilgi içermeli
 • Kullanıcı aradığını içerikte bulabilmeli, farklı kaynaklara yönelmek zorunda hissetmemeli
 • İçerikte kullanıcıyı kandıracak click bait başlıklara yer verilmemeli
 • Konu bütünlüğü sağlanmalı, ana konudan uzaklaşılmamalı
 • İçerik üretmek için otomasyon veya yapay zeka kullanılmamalı

Helpful Content Update İçin Google’dan Öneriler

Google bu güncelleme ile kullanıcı odaklı içerik üretmenin önemine dikkat çekiyor. Bir içeriğin kullanıcı odaklı olup olmadığını anlamak için  bazı soruların cevaplanması gerektiğini belirtiyor. Bu sorulara Google’ın Helpful Content Update hakkındaki detaylara ve içerik üreticilerine tavsiyelerine yer verdiği dokümandan ulaşmak mümkün. Google’a göre aşağıdaki sorulara evet yanıtı verebiliyorsanız bu güncellemeden olumsuz etkilenmemek için içerik stratejinizi gözden geçirmelisiniz. 

 • Sadece trafik kazanmak için sektörünüz ve uzmanlığınız dışında kalan konularda içerik üretiyor musunuz?
 • İçerik üretirken kullanıcıları değil, arama motorlarını mı dikkate alıyorsunuz?
 • Google’ın tercih ettiği bir kelime uzunluğu standardı olduğunu düşünüyor ve buna göre mi içerik üretiyorsunuz?
 • İçeriği okuyan kullanıcılar daha iyi bilgi almak için farklı alternatiflere yönelme ihtiyacı duyuyor mu?
 • İçerik üretmek için yapay zeka ve otomasyon araçları kullanıyor musunuz?
 • Konu hakkında bilgi ve deneyime sahip olmadan mı içerik üretiyorsunuz?
 • Fazla değer katmadan, sadece diğer web sitelerinde yer alan içerikleri mi özetliyorsunuz?
 • İçerik yanıtına sahip olmadığı bir soruyu cevaplandırdığını mı iddia ediyor?

Helpful Content Update Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Helpful Content Update hakkında çok az şey bilindiği için aslında SEO camiasında korkulan bir güncelleme. Etkilerini zamanla daha iyi anlayacağız ancak şu an için yapabileceğiniz şeylere odaklanmak en iyisi. Bu yüzden Helpful Content Update sonrası alabileceğiniz aksiyonlara ve kullanıcıya fayda sağlayacak içerikler oluşturmak için dikkat etmeniz gerekenlere değinelim. 

Eski ve Zayıf İçeriği Tespit Edin

Helpful Content Update sonrası eski, kalitesiz içerikleri tespit etmelisiniz. Sonrasında bu içerikleri  ya silmeli ya da güncellemelisiniz. Bu yüzden Screaming Frog aracını kullanarak web sitesinde tarama yapıp, çok az sayıda içeriğe sahip sayfaları tespit edebilirsiniz.

Çok az içerik, kullanıcıya pek fayda sağlamayacağı için sonrasında silmek veya güncellemek SEO stratejisine bağlı bir karardır. Zayıf içerikler sadece bulundukları sayfanın değil, sitenin tamamının sıralamasını etkileyebilir. Karar verirken bunu dikkate almak gerekir.

Kullanıcıların Sorularına Yeterli Cevaplar Verin

Google helpful content yani faydalı içeriği kullanıcının aradığı soruya cevap verebilen veya bir sorunu çözmesine yardımcı olan içerik olarak tanımlıyor. Kullanıcıların ve hedef kitlenizin ne istediğini iyi anlamalı ve buna yönelik içerik üretmelisiniz.Yani içerik yazarken kullanıcı gibi düşünmeli ve aradığı sorunun cevabını vermeli, problemin çözümünü sunabilmelisiniz. 

Ana Konuya Bağlı Kalın

Daha fazla trafik çekmek ve sıralamalarda yükselmek için her türlü konuda içerik üretmek kulağa güzel gelse de Helpful content update tam da bunun önüne geçmek istiyor. Sektörünüz veya alanınız dışında üretilen içerikler hem Google gözündeki uzmanlığınıza zarar verecek, hem de kullanıcıların kafasını karıştıracaktır. Kısacası sektörünüz harici üretilen içerikler unhelpful(faydasız) içerik olarak algılanacaktır. Bu yüzden güvenilir bir kaynak olarak kalmak için sadece sektörünüz ile alakalı içerikler üretin, ana konudan çok uzaklaşmayın. 

Kaliteli İçerik ve Uzmanlık

Google kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatabilmek için kaliteli içeriğe verdiği önemi her zaman belirtmiştir. Helpful Content Update ile birlikte kaliteli içerik üretmek her zamankinden daha değerli.Uzman olmadığınız bir alanda hazırlanan içerik yeterince faydalı olmayacaktır. Bu yüzden uzman olduğunuz konularda yazılan içerikler ile kullanıcılara başka yerde bulamayacakları detaylı bilgiler verin. 

Öncelik Arama Motorları Değil Kullanıcılar Olmalı 

Google’ın açıkladığı SEO yönergeleri elbette hala değerli ve uygulanması gerekiyor. Ancak sadece arama motorlarında performans elde etmek için hazırlanan kullanıcıya hiçbir değer katmayan içerikler, faydasız içerik olarak değerlendirilecektir. Kullanıcılar aradıkları cevabı vermeyen sayfaları sonuçlarda görmek istemeyeceği için Google’da bu sayfaları sıralama sonuçlarında göstermek istemeyecektir. 

Yapay zeka ile üretilen veya anahtar kelimelerle dolu bir içerik, kullanıcıları tatmin etmeyecek ve içeriğin unhelpful content olarak algılanmasına sebep olacaktır. Bu durum sadece ilgili içeriklerin olduğu sayfaları değil, sitenin tamamını etkileyebilir. Bu yüzden web sitesinin tamamının etkilenmemesi için bir an önce aksiyon alınması faydalı olacaktır.

Kullanıcılar İçin Yazın ve Arama Motorlarına Uygun Optimize Edin

Helpful content update kullanıcılara en fazla faydayı sağlayacak içeriklere odaklansa da kullanıcılara değer katabilmek için SEO çalışmalarındaki en temel uygulamaları atlamamak gerekiyor. Yani değer katan içerikler üretirken aynı zamanda SEO uyumlu olduğundan emin olunmalıdır. Katma değeri yüksek olsa bile yavaş yüklenen bir sayfa iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamayacaktır. Aynı şekilde içeriğin kolayca anlaşılabilmesi için uygun başlıklara bölünmesi, görsel ve videolarla zenginleştirilmesi hem kullanıcı deneyimini arttıracak hem de SEO çalışmalarını destekleyecektir. 

Faydalı ve kaliteli olduğunu düşündüğünüz içeriğinizi Teknik SEO ve On Page SEO çalışmalarına dikkat ederek desteklemelisiniz. Bu uygulamalardan bazıları:

 • Sayfa içeriğinin ve hızlı yüklendiğinden emin olun
 • Mobil uyumlu(mobile friendly) bir tasarıma sahip olun
 • Anlaşılabilir, kolay bir web sitesi hiyerarşisi oluşturun
 • Structured data(yapılandırılmış veri) kullanın
 • Teknik sorunları(404, redirect hataları gibi) çözün
 • Google’ın sayfa içeriğini anlamlandırmak için kullandığı title, headings, URL gibi alanlara içerikle alakalı anahtar kelimeleri yerleştirin
 • Güçlü bir internal link(iç bağlantı) yapısı oluşturun
Kullanıcı Dostu SEO: Helpful Content Update – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.