International SEO ve Hreflang

 

 

Dünyanın dört bir yanına ürün veya hizmet pazarlayan bir markaysanız International SEO yani uluslararası SEO web siteniz için çok önemlidir. İçeriklerin hedef kitleye uygun dilde olması ve seçilen hedef kitlenin diline uygun SERP’de yer alması için hreflang etiketleri kullanılmalıdır. Hreflang etiketi sayfa içeriğinin dili ve belirli dili konuşan kullanıcılara yönelik olduğunu arama motorlarına belirtmeye yarayan bir etikettir. Bu etiket doğru bir şekilde web sayfalarına eklendiğinde sayfanın belirtilen dillerde erişilebilir olmasını ve arama sonuçlarında görünür olmasını sağlar.

Bu içerikte International SEO hakkındaki detaylara, en iyi uygulamalara ve doğru hedef kitleye doğru içerikleri sunabilmek için hreflang etiketinin nasıl kullanılması gerektiğine değineceğiz.

International SEO (Uluslararası SEO) Nedir?

International SEO, web sitesinin organik görünürlüğünü ve trafiğini birden fazla ülke ve dilde arttırmaya yönelik çalışmaların tamamını kapsar. Arama motorları kullanıcılara faydalı ve alakalı sonuçlar sunmayı hedefler. Alakalı ve faydalı içerik, arama yapan kullanıcının diline ve bulunduğu lokasyona/konuma göre değişir. Bu yüzden web sitelerinin farklı dilleri hedefleyen varyasyonlarının arama motorlarına uygun şekilde optimize edilmesi gerekir. International SEO bu optimizasyon çalışmalarını ifade etmek için kullanılan genel bir terimdir.

International SEO’nun Local SEO Çalışmalarından Farkı Ne?

International SEO yani uluslararası SEO’nun normal SEO çalışmalarından en büyük farkı kapasitesidir denebilir. Local SEO çalışmalarında belirli bir coğrafi alandaki kullanıcılar hedeflenirken, International SEO çalışmalarında ise birden fazla ülke ve hedef kitleye ulaşmak amaçlanır. Globalde ürün veya hizmet satışı yapan bir web siteniz var ise potansiyel trafik ve dönüşüm sağlayacak kullanıcılara ulaşmak için Internatıonal SEO çalışmaları yapmalısınız. 

Local SEO ve International SEO arasında bazı farklar vardır. Bu farklar: 

 • Local SEO’ya kıyaslandığında International SEO’nun maliyeti daha fazladır. Daha fazla zaman ve para harcamak gerekir.
 • Farklı ülkelerdeki kullanıcılara ulaşmak için normalden daha fazla içerik üretmek ve bunu hedef kitleye uygun şekilde yapmak gerekir.
 • Hedef kitlenin beklentilerini karşılanacağından emin olmak gerektiği için normalden daha fazla araştırma yapmayı gerektirir. 
 • Rekabet daha fazladır. Aynı bölgedeki rakiplerle rekabet etmek yerine, uluslarası birden fazla rakiple yarışılır.

International SEO Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

International SEO çalışmaları doğru bir strateji ile uygulandığında hedeflenen coğrafi bölgelerden organik trafik kazanmayı mümkün kılar. Etkileşimin ve dönüşümün artmasına katkı sağlar. Tabi bunların mümkün olması için teknik SEO çalışmalarının dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. 

International SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • URL yapısını belirlemek
 • Hreflang etiketlerini kullanarak arama motorlarına bilgi vermek
 • Sayfa içeriğini hedef kitlenin diline ve kültürüne göre düzenlemek

URL yapısını belirleyin

Uluslararası SEO çalışmalarında URL yapısının nasıl olacağını belirlemek önemlidir. URL yapısında kullanmak için 4 farklı seçenek vardır:

 • ccTLD(country-code top level domain): Ülke kodu üst düzey alan adı anlamına gelir. Web sitesi adresinin sonunda hedeflenen ülkenin iki harf şeklinde kodlanmış hali yer alır. Örnek: www.siteadı.tr / www.siteadı.us
 • Dil Parametresi Eklenmiş ccTLD: Sayfa dilinin parametre ile belirtildiği üst düzey alan adı türüdür. Örnek: www.siteadı.com/?lang=en/us
 • Subfolder Kullanmak: Subfolder kullanarak belirli bir dile ait içeriği belirtmek mümkündür. Örnek: siteadı.com/en
 • Farklı bir domain(alan adı) seçmek: Tamamen farklı bir domain kullanarak uluslararası hedefleme yapmak tercih edilebilir. 

Hreflang etiketlerini kullanın

Hreflang etiketleri arama motorlarına hedeflenen bölgenin ve sayfa içeriğinin dili hakkında bilgi vermeyi sağlar. Benzer sayfaların duplicate content sorunlarına yol açmasını önlemeye ve sayfaları ayrıştırmaya yarar. Farklı yöntemler kullanılarak web sitelerine ve sayfalara eklenebilse de yaygın olarak HTML içerisinde head bölümüne eklenerek kullanılır. Diğer kullanım şekillerine içeriğin devamında ayrıntılı olarak yer vereceğiz. 

İçeriği hedef kitlenin diline ve kültürüne göre düzenleyin

Sayfa içeriği hedef kitlenin kullandığı dile göre hazırlanmalıdır. Böylece kullanıcıların aradığı bilgilere sahip olduğunuza dair güçlü sinyaller verirsiniz. Otomatik çeviri araçları kullanarak yapılan çeviriler, çoğu zaman kullanıcıya değer katmayacak hatta durumu daha da kötüleştirecektir.

Düzenleme yaparken kullanıcıların kültürlerini de göz önünde bulundurmak önemlidir. Renkler, kelimeler, tasarım bunların hepsi bölgeden bölgeye farklı anlamlar taşır. Bu yüzden gerekliyse tasarım ve içerik de hedef kitlenin kültürüyle uyumlu olacak şekilde optimize edilmelidir. 

Hreflang Etiketi Nedir?

Hreflang etiketi aynı sayfanın farklı dillerdeki versiyonlarını arama motorlarına belirtmeye yarayan bir HTML etiketidir. Hreflang etiketini kullanarak arama motorlarına sayfanın farklı dillerdeki versiyonları belirtilir. Böylece Google gibi arama motorları coğrafi konuma ve yapılan aramanın diline göre alternatif versiyonları kullanıcılara sunar.

Hreflang etiketi kullanımı sayesinde “Nike” araması Türkiye’de  yapıldığında dili türkçe olan “tr” versiyonu arama sonuçlarında çıkar. 

 

Aynı arama İtalya’da yapıldığında “it” versiyonu arama sonuçlarında çıkacaktır. 

Hreflang etiketi doğru bir şekilde eklendiğinde örneklerde olduğu gibi coğrafi bölge ve dile  uygun sayfa arama sonuçlarında gösterilir.

Hreflang etiketi sayfanın HTML sayfa kodunun

etiketi içerisine yerleştirilir. Kod ise şu şekildedir: “

. Daha anlaşılabilir olması için kod içeriğini açıklayacak olursak:

 • rel=alternate: Bu etiket sayfanın alternatif bir versiyonu olduğunu belirtmek için kullanılır. Canonical anlamına gelmez. 

 • href=: Alternatif sayfanın URL’sini Google’a belirtmek için kullanılır.

 • hreflang=: Bu etiket hedeflenen dil ve coğrafi konumu belirtmek için kullanılır.

Yukarıdaki örnekte Fransa’da yaşayan, İngilizce konuşan kullanıcılar hedeflenmiştir. Aynısını farklı ülke ve diller için yapmak için ülke ve dil kodunu yazmak yeterlidir. Böylece hedeflenen dil ve coğrafyanın alternatif versiyonları ilgili kullanıcılara sunulur.

Hreflang Etiketinin Canonical’dan Farkı Nedir?

Canonical kullanarak arama motorlarına bir URL’in orjinal ve dominant versiyonu belirtilir. Böylece duplicate içerik sorunlarının önüne geçmek hedeflenir. Hreflang etiketi ise arama motorlarına aynı içeriğin farklı bir dili ve coğrafi bölgeyi hedeflediğini belirtmeye yarar. Arama sonuçlarında doğru kitleye içeriğin doğru versiyonunu göstermek için kullanılır.

Hreflang Kullanım Yöntemleri Nelerdir?

Hreflang etiketlerini genel olarak HTML kodu içerisinde görürüz ancak hreflang etiketlerini kullanmanın farklı yöntemleri de vardır. Hreflang etiketi kullanmak için üç yöntem vardır, bunlar:

 • HTML koduna yerleştirerek hreflang kullanmak
 • HTTP Headers içerisine hreflang etiketi yerleştirmek
 • Sitemap XML dosyasına yerleştirerek hreflang kullanmak

HTML koduna hreflang etiketi nasıl eklenir?

En çok tercih edilen hreflang kullanma yöntemi HTML koduna eklenmesidir. Hreflang yerleştirmek için

tagi içerisine yukarıdaki verilen örnekteki gibi hedeflenen dil ve coğrafi konumu belirten, doğru URL’i içeren bir satır kod eklemek yeterlidir. 

Örneğin bir blog içeriğiniz var ve farklı dilleri hedeflediğiniz versiyonları mevcut. bu durumda aşağıdakine benzer hreflang etiketlerini sayfa HTML koduna ekleyerek arama motorlarına belirtebilirsiniz. 

İngilizce içerik için: www.siteadı.com/blog/blog-content-adı

Almanca içerik için:  www.siteadı.com/blog/de/blog-content-adı

Bu içerikleri düzgün bir şekilde kodlamak için aşağıdaki kodların HTML kodunun

tagi içerisine yerleştirilmelidir. 

 

 

HTTP Headers içerisine hreflang nasıl eklenir?

HTML kodu olmayan pdf benzeri dosyaların farklı dillerdeki versiyonları var ise HTTP Headers içerisine hreflang etiketi yerleştirerek alternatif sürümleri belirtmek mümkündür. HTML kodu olmadığı için

bölümüne kod eklenemeyeceğinden bu yöntem daha çok pdf benzeri dosyalarda tercih edilir. 

Örneğin bir pdf için İngilizce ve Almanca varyasyonlarınız var. Bunu Google’a belirtmek için kullanılacak kod aşağıdaki gibi olmalıdır.

HTTP/1.1 200 OK

Content-Type: application/pdf

Link:; rel="alternate";hreflang="en",

; rel="alternate";hreflang="de"

XML Sitemap dosyası içerisine hreflang nasıl eklenir?

Site haritaları bir URL’e ait farklı varyasyonları belirtmek için kullanılabilir. Bu yöntem için xhtml:link değeri kullanılır. 

Almanca ve İngilizce içerik örneğini bu yöntem için uyarladığımızda görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.

www.siteadı.com/blog/blog-content-adı/ 

 

 

 

SEO 101: International SEO ve Hreflang Etiketi – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.