Keyword Cannibalization

 

Web sitenizin SEO çalışmaları sürecinde birçok içerik ve teknik hata ile karşılaşabilirsiniz. Devamlı olarak sitenizdeki içeriklerin ve sayfaların sayısı arttıkça bu tip hataların ortaya çıkması oldukça normaldir. Web site sahiplerinin en çok karşılaştığı bu hatalardan bir taneside Keyword Cannibalization sorunudur. 

Türkçe karşılığı Anahtar Kelime Yamyamlığı olan Keyword Cannibalization özellikle çok fazla sayıda içeriğe ve sayfaya sahip sitelerde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu içeriğimizde Anahtar kelime yamyamlığı terimine daha yakından bakıp, tam olarak ne olduğunu, neden oluştuğunu ve nasıl çözebileceğimiz üzerinde duracağız. 

Keyword Cannibalization Nedir?

Keyword Cannibalization web sitenizdeki 2 veya daha fazla sayfanın aynı anahtar kelime ile sıralama alması durumudur. Örneğin web sitemizde kullandığımız anahtar kelimemiz “çalışma masası” olsun. Bu anahtar kelimeye odaklı 2 tane içeriğimiz olsun. Bu 2 sayfa SERP sonuçlarında 3. ve 5. sırada yer alsın (farklı sıralamada da olabilir). İşte 2 farklı sayfanızın “çalışma masası” kelimesinde birbiri ile rekabet ettiği bu senaryo keyword cannibalization sorunu olarak tanımlanır. 

“Aynı kelimede 2 sayfam sıralamada yer alıyor daha fazla trafik elde etmez miyim?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu senaryoda 2 sayfanızın birbiri ile yarıştığını tek sayfa ile elde edebileceği otorite, dahili ve harici bağlantı değerlerini ikiye böldüğünü unutmayın. Tek sayfanızın sahip olacağı gücü 2 ye bölerek rakipleriniz karşısında otorite olarak daha güçsüz 2 sayfa ile yarışırsınız. Bu durumda sıralama ve trafik kaybı yaşamanız ile sonuçlanacaktır.

Nitekim Google Search Relations takım lideri John Mueller keyword cannibalization hakkında şu ifadelere yer vermiştir;

“İçeriği aldığımız gibi sıralıyoruz. Aşağı yukarı aynı içeriğe sahip birden fazla sayfanız varsa, bu tıpkı bir grup çocuğun ilk sırada olmak istemesi gibi birbiriyle rekabet edecek ve sonunda başka bir yetişkin onların önüne geçecektir. Şahsen, çok fazla sayıda zayıf sayfaya sahip olmak yerine daha az, daha güçlü sayfaları tercih ederim; sitenizin değerini düşürmeyin.”

Anahtar kelime yamyamlığı sorunu SEO performansınızı pek çok konuda olumsuz etkileyebilir. İşte Keyword Cannibalization sorununun en belirgin olumsuz etkileri. 

SEO Performansınızı Olumsuz Etkileyen Keyword Cannibalization Etkileri

  1. Dönüşüm Oranlarınızı Düşürür

2 farklı sayfanız SERP sayfasında rekabet ettiği gibi kendi içlerinde de rekabet edecektir. Bir sayfanın alaka düzeyi hiç kuşkusuz bir diğerinden daha düşük olacaktır. Bu senaryoda ziyaretçilerinizden elde edeceğiniz dönüşüm oranlarını da düşürmüş olacaksınız. Dönüşüm oranlarınız düştükçe potansiyel müşterilerinizi de kaçırmış olacaksanız.

  1. Önemli Sayfalarınızın Sıralama Kaybı Yaşamasına Sebep Olur

2 veya daha fazla sayfanızın birbiri ile rekabet ettiği ortamda rakiplerinizin sayfaları daha otoriter olarak sıralamada sayfalarınızın sıralamasını geçecektir. Bu senaryoda sıralama kaybı yaşamanız oldukça doğal olacaktır. Sıralama düşüşü ise tıklama oranınınızı düşürerek trafik kaybı yaşamanıza neden olacaktır. 

  1. Tarama Bütçenizi Boşa Harcar

Yalnızca bir anahtar kelime için birden fazla sayfanızın bulunması tarama bütçenizi çok ciddi oranda etkilemez. Ancak bu durumun yüzlerce hatta binlerce kelimede oluşabileceğini göz önüne aldığımızda tarama bütçeniz ciddi oranda boşa harcanacaktır. Arama motoru botlarını aynı sonuç için birden fazla sayfayı taramaya zorlamak tarama bütçesini büyük oranda boşa harcamaya sebep olur. Tarama bütçesinin benzer sayfalarda tükenmesi ve önemli sayfalarda kullanılmaması sonrası dönüşüm sağlayabilecek değerli sayfalarınızın güncel kalmaması ve sıralama kaybı yaşamasına sebep olacaktır. 

  1. Sayfalarınızın Otoritesini Düşürür

Dahili ve harici geri bağlantılar ile elde edebileceğiniz Link Juice değerini 2 veya daha fazla sayfaya bölüştürmeniz durumunda sayfalarınız daha düşük otorite değerine sahip olacaktır. Tek sayfa ile elde edebileceğiniz otorite değerini bölerek seyreltmiş olacaksınız. Bu senaryoda daha otoriter sayfalara sahip rakipleriniz karşısında kötü SEO performansına sahip olursunuz. 

Keyword Cannibalization Nasıl Tespit Edilir?

Keyword Cannibalization tespit işlemi oldukça basittir. Sitenizde anahtar kelime yamyamlığı sorununa sahip olduğu düşündüğünüz kelimeleri Google üzerinden “site:siteadresiniz.com anahtar kelime” şeklinde aratıp çıkan sonuçlara göz atabilirsiniz. Eğer sonuç sayfasında birden fazla sayfa mevcut ise olası bir anahtar kelime yamyamlığı sorununa sahip olabilirsiniz. 

Ancak sonuçlarda birden fazla sonuç ile karşılaşmanız her zaman keyword cannibalization sorununa işaret etmeyebilir! Keyword cannibalization sorunu için farklı sayfalardaki anahtar kelimelerin aynı arama niyetine sahip olması gerekmektedir. Örneğin Apple’ın popüler bir ürünü olan Macbook Pro üzerinden durumu ele alalım. “Macbook Pro” araması yaptığımızda karşımıza 2 farklı Apple sayfası çıkmaktadır.

Bu sayfalardan ilki kategori sayfası iken ikinci sayfa ise ürüne ait bir modelin sayfası. Bu iki sayfaya baktığımızda iki sayfada aynı anahtar kelimede sıralama alıyor ancak sayfa içerikleri ve niyetleri tamamen farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Karşılaşabileceğimiz bir diğer senaryo ise hedef anahtar kelimede sıralama sonuçlarını domine ediyorsanız bu anahtar kelime yamyamlığına işaret etmez. Yine Macbook Pro örneğinde olduğu gibi Apple ilk 2 sıralamada yer alıyor. Bu durumda ikinci sayfayı kaldırmak ciddi oranda trafik kaybına sebep olacaktır. 

Keyword Cannibalization sorununa en güzel örnek Ahrefs’te yer alan bu iki sayfa olacaktır.

Görselde yer alan 2 benzer niyete sahip sayfayı incelediğimizde bu sayfalar birbiri ile rekabet halinde olup sıralama olarak birbirini aşağıya çektiğini söyleyebiliriz. Peki Ahrefs yaşadığı bu Keyword Cannibalization sorunundan nasıl kurtuldu? Hadi gelin hep birlikte anahtar kelime yamyamlığı sorununun nasıl düzeltileceğine göz atalım. 

Keyword Cannibalization Nasıl Düzeltilir?

Keyword cannibalization sorununu çözmenin en yaygın yöntemi zayıf sayfaları silip otoritesi daha iyi olan sayfalara yönlendirme olacaktır. Anahtar kelime yamyamlığı sorununa sahip sayfalarınızı inceleyin. Bu sayfaların SERP sıralamaları, otorite değeri ve organik trafik değerlerini karşılaştırın. Bu sayfalar arasında en iyi değerlere sahip sayfanızı diğer sayfalarınız ile birleştirmeyi deneyin. Diğer sayfadaki farklı konu başlıklarını ve paragrafları otoriter içeriğinize ekleyerek tüm içerikleri tek sayfada toplayın. Bu süreçte dahili bağlantılarınızı da eklemeyi unutmayın. 

Tüm içeriğinizi tek bir kaynakta topladıktan sonra değer olarak düşük olan sayfalarınızı silin ve 301 redirect kuralı ile seçtiğiniz tek sayfaya yönlendirin. Artık keyword cannibalization sorununuz ortadan kalkacaktır. Bu optimizasyon çalışması sonrası tüm farklı sayfalarınızın toplamından daha fazla trafik elde etme potansiyeli mevcuttur.

Noindex Kullanımı Keyword Cannibalization Sorununu Çözer Mi?

Noindex etiketi kullanımı sayfalarınızın arama sonuçlarından kaldırılmasına yol açar. Arama sonuçlarından kalkan sayfalarınız artık trafik almaz. Bu sebeple Noindex kullanımı keyword cannibalization sorununu çözmenin bir yolu olamaz. Sayfalarınızı arama sonuçlarından kaldırarak hedef ve diğer anahtar kelime sıralamalarınız kaybolur bunun sonucunda da ciddi trafik kaybı yaşarsınız. 

Canonical URL Kullanımı ile Cannibalization Çözümü

Canonical URL benzer içeriğe sahip birden fazla sayfa arasında otoriter sayfamızı belirtmek için kullanılır. Yaygın olarak e-ticaret sitelerinde filtreli ve benzer ürün sayfalarını ayırt etmek için kullanılır. Canonical URL kullanımı keyword cannibalization sorununu teknik olarak çözmez.

SEO 101: Keyword Cannibalization – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.