Keyword Research
Pınar Dündar
Pınar Dündar

Dijitalleşmenin tam gaz devam ettiği ve rekabetin arttığı çevrimiçi dünyada başarılı olmanın formülü değişmedi: kitlenize en iyi içeriği en uygun şekilde sunmak. Peki, sizin için en iyi içeriğin ne olduğunu ve bunu nasıl sunmanız gerektiğini nasıl anlayabilirsiniz? İşte tam burada keyword araştırması devreye giriyor! Hazır mısınız öğrenmeye?

Anahtar kelime analizi olarak da bilinen keyword araştırması temelde sitenize organik trafik çekebilme potansiyeli olan hedef anahtar kelimeleri belirleme sürecini ifade eder ve SEO’nun (arama motoru optimizasyonu) şüphesiz en kritik adımlarından biridir.

Çoğu kimse bu adıma gerekli özeni göstermese de, başarılı bir SEO çalışması için keyword araştırmasına gerekli zaman ve eforu ayırdığınızdan emin olmanız gerekir. Keyword araştırması yaparken kullanabileceğiniz pek çok ücretli ve ücretsiz araç vardır; bunları kullanırken stratejinizi, sitenizi/markanızı, misyonunuzu, sektörünüzü, ve bütçenizi göz önünde bulundurarak kurgulamanız gerekir.

Search Intent

Search intent, diğer bir deyişle kullanıcı arama niyeti, kullanıcı sorgularının ardında yatan amacı belirtir. Hedef kelimeleri belirleme süreci hedef kitleyi ve internette yaptıkları sorguları tanımadan geçtiği için search intent içerik stratejisinin mihenk taşını oluşturur ki bu Google’ın da çok önem verdiği bir konudur. Hatta Google algoritmalarının kullanıcı sorgularına yönelik en iyi cevabı sunan siteleri arama sonuçlarında iyi sıralamalarla ödüllendirdiği de bilinen bir gerçektir.

4 çeşit search intent vardır:

- Bilgilendirici

- Gezinme 

- Alımsatımsal

- Ticari

Bilgilendirici aramalar genellikle “nedir” sorgularını kapsarlar ve çoğu zaman blog sonuçlarıyla ilişkilendirilirler. Örneğin, bir kullanıcı “seo nedir” gibi bir arama yapıyorsa bu onun bu konu hakkında bilgi edinmek istediğini gösterir.

Gezinme amacı içeren sorgular çoğu zaman kullanıcıların URL yazarak siteye gitmektense arama çubuğuna gitmek istedikleri siteyi yazmaları sonucunda elde edilen sorgulardır. Örneğin, kullanıcı Google’da “Twitter” araması yaparsa bu bize kişinin bu siteyi ziyaret etmek istediğini gösterir.

Alımsatımsal aramalar ise kullanıcıların satın alma aşamasında olduğu sorgulardır. “iPhone X satın al” sorgusu alımsatımsal aramalara bir örnektir.

Ticari aramalarda, alımsatımsal aramalardan farklı olarak kullanıcı satın alma aşamasından ziyade araştırma aşamasındadır. “Iphone X fiyatları” ticari sorgu tipine bir örnektir ve kullanıcının ürünü satın almaktan çok fiyat araştırması yaptığını göstermektedir.

 

SERP Etkisi 

Her ne kadar Google SERP (Arama Motoru Sonuçlar Sayfası) sıralamalarında anahtar kelimelerin sıralama faktörü olarak dikkate alınmadığını iddia etse de kullanıcı sorgularını en iyi karşılayan sonuçları üst sıralarda gösterme eğiliminde oldukları aşikardır. Bu da yüksek sıralama elde edebilmek ve organik kanaldan sitenize gelen trafiği arttırabilmek için doğru anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerektiği anlamına gelir.

SERP’te iyi bir sıralama elde edebilmek için seçtiğiniz kelimelerde şu 2 şeye dikkat etmekte fayda vardır: Alaka düzeyi (unutmayın Google kullanıcılara en ilgili içerikleri üst sıralarda verir) ve arama hacmi. Her zaman kullanıcı arama niyetini karşılayan kelimeleri seçmeye özen göstermelisiniz. 

Arama hacmi konusunda ise şunu bilmek gerekir: yüksek arama hacmi olan kelimeleri seçmeniz her zaman yüksek sıralama elde edeceğiniz anlamına gelmez. Aksine, arama hacmi yüksek olan kelimelerin çoğu zaman rekabet oranı da yüksektir (bu kelimeyle sıralanan çok fazla site olması anlamına gelir). Ki bu da bu kelimeler üzerinden iyi sıralamalar elde etmenizi bir hayli güçleştirir. Burada daha çok kimsenin arama yapmadığı veya tam tersine arama hacmi çok yüksek olan jenerik kelimeleri hedeflemekten kaçınmak etkili olacaktır.

Dikkat: Google’ın piyasaya sürmüş olduğu ve sıfırıncı pozisyon olarak da adlandırılan featured (öne çıkan) snippet’lar da SERP sıralamalarını etkilemektedir. Metin, video, görsel, maddeleme vb. formatlarda gelen featured snippet’larda yer alıyorsanız eğer kullanıcıya sitenize tıklamalarının önüne geçmeyecek oranda bilgi vermeye dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde, sitenize gelen trafiği ve dolayısıyla tıklama oranınızı önemli ölçüde düşürmeyi riske etmiş olursunuz.

 

Sezonsallık Etkisi

Sezonsallık tahmin edilebileceği üzere yılın belli periyotlarında öngörülen değişimi ifade eder. Başarılı bir SEO stratejisi oluşturabilmek için anahtar kelime hedeflemeleri yaparken sezonsal trendleri yakından takip etmek önemlidir. 

Sezonsal trendler sektörden sektöre değişim gösterecektir. Örneğin bir e-ticaret sitesi için Kasım ve Aralık en yoğun aylardır. Bir tatil sitesi içinse yaz dönemi ziyaretlerin ve satışların en yüksek olduğu zamanı ifade eder. Bununla birlikte, özel günlerde de belli başlı aramalar ön plana çıkar. Örneğin Noel öncesinde “çam ağacı” aramalarının hacim olarak büyüdüğünü gözlemliyoruz. Ya da pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte “maske” ve “eldiven” aramalarının uzunca bir süre popülerliğini koruduğunu gördük. 

Markanızın/sitenizin hizmet vermekte olduğu sektöre ve pazara bağlı olarak kelime trendlerini yakından takip etmek ve sezonsal fırsatları yakalamak tüm SEO çalışmalarınız açısından oldukça faydalı olacaktır.

 

Long-Tail Keyword

Türkçe’ye uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak çevrilen long-tail keywordler genel olarak 3 ve daha fazla kelimeden oluşan kelime öbekleridir ve SEO dünyasında daha az rekabetçi olup daha fazla dönüşüm potansiyeline sahip olmaları ile ünlüdürler.

Şöyle düşünelim: Kahve makinesi satan bir siteniz varsa eğer, arama hacmi yüksek olan bu jenerik kelime üzerinden trafik ve dönüşüm elde etme olasılığınız, “en uygun fiyatlı kahve makineleri” gibi açıkça satın almaya yönelik olan spesifik bir sorgu üzerinden trafik ve dönüşüm elde etmenizden çok daha düşüktür. Çünkü “kahve makinesi” hem kullanıcı arama niyeti açısından belirsizdir, hem de kök kelime olduğu için SERP’te bu kelimeyle sıralama alan domain otoritesi yüksek pek çok sitenin bulunması olağandır. 

Long-tail kelimeler özellikle daha betimleyici olduklarından ve dolayısıyla konunuzu daha alakalı bir bağlamda ele alabildikleri için pek çok SEO profesyoneli tarafından tercih edilmektedirler. Ayrıca Ahrefs’in yapmış olduğu bir araştırma sonucunda yapılan sorguların %70’nin de aslında long-tail kelimeler üzerinden geldiği görülmüştür. 

 

On-Page SEO’ya Etkisi 

On-Page SEO, yani site içi SEO, temelde sitenizdeki tüm sayfaların SERP’teki durumunu iyileştirmek ve ziyaretçi sayınızı arttırmak adına SEO yönergelerine uygun bir şekilde optimize edilmesidir. Sayfalar optimize edilirken yazılımsal faaliyetlerin yanı sıra SEO uyumlu içerikler oluşturmak da oldukça önemlidir ki bu da ancak derinlemesine bir keyword araştırması yapıp sitenizdeki içerikleri o kelimeler etrafında optimize etmekle sağlanabilir.

Anahtar kelime araştırması arama hacmi, anahtar kelime zorluğu vb. metrikler üzerinden kullanıcıların internette yaptığı bütün sorgulara dair kıymetli içgörüler kazanmanızı sağlar ve bu bulgularınız sayesinde arama sonuçlarında iyi sıralamalar elde edebilmek için hangi kelimeye/kelimelere oynamanız gerektiğine dair fikir elde edebilirsiniz. Bu sayede de online görünürlüğünüzü ve iş potansiyelinizi önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

Long-tail kelimeler, örneğin, daha önce bahsetmiş olduğumuz düşük rekabet oranı ve hedef kitle ile yüksek alaka düzeyleri sebebiyle on-page SEO çalışmaları için birer hazine niteliğindedirler. Hangi long-tail kelimelerin sizin işletmeniz için uygun olduğunu bulmak ve doğru hedeflemeler yapmaksa yalnızca kapsamlı bir araştırma sonucunda elde edilebilir. Şanslısınız ki keyword araştırmalarınızda kullanabileceğiniz pek çok tool mevcut.

Hangi Tool’lar Kullanılır?

Bazı popüler keyword araştırma tool’ları aşağıdaki gibidir:

 • Google Otomatik Sorgu Tamamlama Özelliği:

Şüphesiz en kolay ve güvenilir keyword araştırma yöntemlerinden biri Google arama çubuğuna başlangıç, kök anahtar kelimenizi girerek Google’ın popüler kullanıcı aramalarına göre onu tamamlamasına izin vermektir. 

 

 • Google “Kullanıcılar Bunları Da Sordu” Kutucuğu: 

Bir başka pratik Google özelliği olan arama sonuçlarında beliren “kullanıcılar bunları da sordu” kutucukları ile arama yapmış olduğunuz anahtar kelime ile ilgili olarak yapılan diğer sorgular hakkında fikir edinebilir ve böylece anahtar kelime havuzunuzu genişletebilirsiniz.

 

 • Google İlgili Aramalar Alanı:

Hızlıca anahtar kelime fikri edinebileceğiniz bir başka ücretsiz Google özelliği ise SERP’te en altta yer alan ilgili aramalar bölümüdür. Buradan sorgu yapmış olduğunuz anahtar kelimenin varyasyonlarına dair faydalı bilgiler edinebilrsiniz.
 

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı: 

En sık kullanılan anahtar kelime araştırma araçlarından Google Anahtar Kelime Planlayıcı Google’dan gelen güvenilir veriler sayesinde içgörü sağladığı için anahtar kelime araştırmasında çoğu listenin başında gelir. Genellikle reklam kampanyaları için kullanılsa da sunmuş olduğu kapsamlı metrikler sebebiyle SEO çalışmalarının da başlıca danışanı haline gelmiştir. Google Anahtar Kelime Planlayıcısının 2 ana fonksiyonu vardır: 1. Yeni anahtar kelimeler keşfetmenizi sağlamak, 2. Anahtar kelime arama hacmi ve tahminler sunmak.

 

 • Keyword Tool

Google alternatifi olarak bilinen ve sektörde sıklıkla kullanılan ücretsiz bir keyword araştırma aracı olan Keyword Tool sorgu yaptığınız anahtar kelime ile ilgili kelimelerin arama hacmi bazında bir listesini sunarak içerik stratejisi oluşturmanıza yardımcı olur.
 

 • Keyword.dev

Hem SEO hem de PPC kampanyaları ile uyumlu olacak şekilde oluşturduğumuz Keyword.dev de “tam eşleme”, “başında geçen”, “sonunda geçen”, “içinde geçen” vb. seçeneklerle keyword araştırmanızı besleyen alternatif bir anahtar kelime aracıdır. Sunmuş olduğu ansiklopedik anahtar kelime araştırması sayesinde kelime varyasyonlarını keşfedebilir; rekabetçi metrikler üzerinden analiz yapıp bulgularınızı farklı formatlarda dışarı aktarabilirsiniz.

SEO'nun Yapı Taşı: Keyword Reserach – Seoart Ekibi
 • Başlangıç Kılavuzu : Motorların web sitenizi okuyabilmesi için tarama erişilebilirliği
 • SEO 101 : Arama yapanların sorularına yanıt veren ilgi çekici içerik
 • SEO Sözlüğü : SEO hakkında birçok blog ve makale okuduysanız ve terimlerden dolayı kafanız karıştıysa endişelenmeyin. SEO kelime ve jargonunun tüm ayrıntılarını öğrenmenin başka bir dil öğrenmek gibi hissettirebileceğini biliyoruz. Karşınıza çıkan tüm yeni terimleri anlamanıza yardımcı olmak için tanımlar ve yardımcı bağlantılarla chapter bazlı bir SEO sözlüğü derledik. Daha sonra incelemek için bu sayfayı yer imlerine eklemek isteyebilirsiniz.
 • Keyword Research : SEO uyumlu içerikler oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Ancak direkt olarak içeriğin amacını karşılaması ve içeriğin SEO açısında etkili olması için en önemli detay nedir? Elbette, keyword, yani anahtar kelimeler. Bu içerikte keyword research ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsin!
 • Tarama, Dizinleme ve Sıralama : SEO çalışmalarında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünürlük ve üst sıralarda yer almak hedeflenir. Böylece hedef kitleye görünür olmak ve organik trafiğin artırılması amaçlanır. Arama motorları botlar aracılığıyla web sitelerini tarar yani crawl eder, sonrasında da dizinine ekler yani index’ler. Son olarak dizine eklediği verileri birçok faktör ve sinyale göre sıralar. Bu sürece hakim olmak, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve daha iyi sıralamalar elde edebilmek için gereklidir. 
 • On-Page SEO : SERP’de görünür olmak, organik trafiğinizi arttırmak için On-Page SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu yazımızda “On-Page SEO Nedir?“, “Neden Önemlidir?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.
 • Teknik SEO : Teknik SEO, tüm SEO çalışmaları içinde en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. SEO çalışmalarını oluşturan 3 ana kategoriden bir tanesi olan Teknik SEO, On Page SEO ve Off Page SEO ile birlikte bir etkin SEO çalışmasının temellerini oluşturur. 
 • Link Oluşturma & Otorite : SERPler içerisinde öne çıkacak snippet/şema işaretlemesi
 • Ölçme ve Takip : Teknik SEO, tarama optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi birçok onlarca SEO çalışması bulunmaktadır. Yürüttüğünüz bu çalışmaların başarıya ulaşıp, ulaşmadığını veya doğru strateji ile ilerleyip, ilerlemediğinizden emin olmak için Ölçme ve Takip işlemi yürütmeniz gerekmektedir. 
 • Content Marketing : Hizmetlerin dijital dünyaya taşınması ile yeni pazarlama yöntemleri öne çıkıyor. Content marketing, yani içerik pazarlaması ise dijital dünyada markanızı bir adım öne çıkarmak için çok önemli bir rol ediniyor.
 • Google Ads Verileri ve SEO İlişkisi : Genellikle site trafiğini artırmak ya da marka bilinirliği yaratmak için tercih edilen Google Ads ile SEO performasınızı da artırabilirsiniz.
 • SEO Migration : Web sitenizin altyapısını daha iyi performans elde etmek veya yeni bir kullanıcı arayüzüne geçmek için değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu değişim oldukça uzun soluklu ve ciddi bir süreçtir. Migration işlemi olarakta bilinen bu sürecin kuşkusuz en önemli basamağı SEO ayar işlemleridir.
 • Site Audit : Web sitemizin SERP sonuçlarının, kullanıcı deneyiminin ve SEO performansının yeterli düzeyde olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu kontroller sayesinde yolunda gitmeyen noktaları düzeltebilir, olası kayıplarımızın önüne geçebiliriz. İşte web sitelerimizde yaptığımız bu rutin kontrollere Site Audit denir. 
 • Off Page SEO : Arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirsen birçok farklı çalışma yapmak gerekir. Yapılan bu çalışmalar temelde On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır. Sayfa dışı SEO olarak tanımlanan Off Page SEO, web sitesi dışında yapılan trafik artırma çalışmalarını ifade eder. Site dışında yapılan çelitli çalışmalar ile marka bilinirliğinizi artırabilir ve daha görünür olabilirsiniz.
 • Mobil SEO : Günümüzde internet kullanımının büyük bir kısmı mobil cihazlardan gerçekleşir. Öyle ki Google'da yapılan aramalarda da mobil cihazlar, masaüstü cihazların önüne geçmiştir. Buna bağlı olarak web siteleri potansiyel olarak trafiğinin büyük bir kısmını mobil cihazlardan yapılan aramalardan elde eder. Giderek artış gösteren mobil cihaz kullanımı ile SEO'ya bakış açısı da değişmiştir. Rakiplerinizin arkasında kalmamak ve trafiğinizi artırmak için Mobil SEO oldukça önemli bir konudur.
Bu kılavuz boyunca yukarıdaki alanların her birine zaman ayıracağız, ancak bu kılavuzu bir bütün olarak nasıl yapılandırdığımıza dair bir fikir verdiği için onları burada tanıtmak istedik.

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.