Log İnceleme

Log inceleme teknik arama motoru optimizasyonu çalışmalarında önemli bir yere sahip teknik çalışmalar arasında yer almaktadır. 

Google başta olmak üzere tüm arama motoru botlarının taradığı sayfaları anlamak için log analizi önemli bir rol oynamaktadır. Log kayıtları sitenizin teknik SEO çalışmaları için çok değerli bilgileri içinde barındırabilir. Google bu kayıtların önemini ön plana almaktadır. Nitekim Google Search Console aracı üzerinden Log bilgileri sunmaktadır.

Bu içeriğimizde Log inceleme işlemine dair aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulmaya çalışacağız. 

Log Dosyası Nedir?

Log dosyası web sitenizin sunucusu tarafından otomatik olarak oluşturulan ve güncellenen bir dosyadır. Log dosyası arama motoru botları ve gerçek kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen ziyaretleri kayıt altına almaktadır. Log dosyası bir nevi web sitenizin ziyaretçi defteri gibidir. 

Log dosyaları basit bir ziyaretçi defteri görevi görsede içerisinde birçok değerli bilgiyi barındırır. Log dosyasında yer alan bilgiler özetle şunlardır;

 • IP adresleri

 • Kullanıcı aracıları

 • URL yolu

 • Zaman damgaları (bot/tarayıcı istekte bulunduğunda)

 • İstek türü (GET veya POST)

 • HTTP durum kodları

Uyarı: Log dosyalarında yer alan IP adresleri gerçek kullanıcıların adresleridir. Bu bilgiler özel kişisel verilerdir. Bu verilerin paylaşılması KVKK’ya aykırı olabilir. 

SEO Çalışmalarında Log Analizinin Önemi Nedir?

Log analizi ile arama motoru botlarının bir web sitesini nasıl ziyaret ettiğini ve hangi sayfalarını sıklıkla ziyaret ettiğini inceleyebilirsiniz. Bu ziyaretleri analiz ederek teknik optimizasyon çalışmalarınıza yön verebilir, sitenizin tarama, indekslenme ve dizine eklenme gibi sorunlarına ışık tutabilirsiniz. Log Analizi ile geliştirebileceğiniz başlıca Teknik SEO çalışmalarına hızlıca geçiş yapabiliriz.

Tarama Bütçenizi Boşa Harcayan Sayfaları Tespit Edebilirsiniz!

Log analizi ile en fazla taranan sayfalarınızı tespit edebilirsiniz. Arama motoru botlarının en sık uğradığı sayfaları inceleyerek crawl budget yani tarama bütçenizi boşa harcayan sayfaları keşfedebilirsiniz. 

Bu sayfalar tarama bütçenizi tüketerek yeni sayfalarınızın indekslenmesini veya önemli sayfalarınızın güncellenmesini engeller. Bu durumda organik trafiğinizi olumsuz etkileyecektir. Tarama bütçenizi boşa harcayan sayfa örnekleri başlıca şunlardır;

 • Yinelenen veya kopya içeriğe sahip sayfalar,

 • Düşük kaliteli ve çok eski içeriğe sahip sayfalar,

 • 4xx veya 5xx status koda sahip sayfalar,

 • Kullanılmayan ve artık ziyaretçi çekmeyen sayfalar

Özetle arama motoru sıralama sayfalarında görüntülenmeyecek olan tüm sayfalar tarama bütçenizi boşa harcayacaktır. Tarama Bütçesi Optimizasyonu hakkında daha detaylı bilgi için Crawl Budget Optimizasyonu içeriğine göz atabilirsiniz. 

Az Taranan Sayfalarınızı Keşfedin!

Arama motoru botları tarafından gelen ziyaretleri inceleyerek botların nadiren veya hiç uğramadığı önemli sayfalarınızı keşfedebilirsiniz. Bu sayfalarınızda mevcut teknik sorunlar olduğu için arama motoru botları nadiren uğruyor olabilir. Bu sayfaları tespit ederek teknik sorunları olup olmadığını inceleyebilirsiniz. 

Sayfalarınızın Status Kodlarını Tespit Edin!

4xx veya 3xx status koda sahip sayfalarınızın ne kadar ziyaret edildiğini keşfedebilirsiniz. Sayfalarınızı ziyaret eden arama motoru botlarının karşılaştığı status kodları inceleyerek sayfalarınızdaki teknik hataları giderebilirsiniz. 

Yetim Sayfalarınızı Bulun!

Web sitenizde herhangi bir gelen dahili bağlantıya sahip olmayan yetim sayfalar olabilir. Bu sayfalarınızı Log Analizi çalışması ile tespit edebilirsiniz. Yetim sayfalarınızı tespit ettikten sonra dahili bağlantı vererek optimize edebilirsiniz.

Zombi Sayfalarınızı Keşfedin!

Zombi sayfalar uzun bir süre boyunca organik trafik veya bot ziyareti almayan sayfalardır. Bunlar genellikle çok eski ve zayıf içeriğe sahip sayfalardır. Zombi sayfalar tarama bütçesini harcarken aynı zamanda Link Juice değerini boşa tüketir. Bu sayfalarınızı silerek yeniden yönlendirebilir veya noindex atayarak dahili bağlantılarını kaldırarak kaynaklarınızı tüketmelerini engelleyebilirsiniz. 

Büyük ve Yavaş Sayfalarınızı Optimize Edin!

Log Analizi ile hangi sayfalarınızın boyutunun yüksek olduğunu ve yavaş yüklenen sayfalarınızı keşfedebilirsiniz. Sayfa hızı önemli bir sıralama faktörü olması ile birlikte kullanıcı deneyimi açısından da oldukça önemlidir. 

Tespit ettiğiniz sayfalarınızı inceleyerek yüksek çözünürlüklü görselleri optimize edebilir, PDF dosyalarının boyutlarını azaltabilirsiniz. 

Dahili Bağlantı Yapınızdaki Sorunları Keşfedin!

Log analizi çalışması ile arama motoru botlarının sitenizde nasıl gezindiğini keşfedebilirsiniz. Arama motoru botlarının hareketlerini inceleyerek optimize edilecek sayfalarınızı keşfedebilirsiniz. Tarama derinliği problemlerini keşfederek hem botların hemde gerçek kullanıcıların sitenizde daha rahat gezinmesine olanak sağlayabilirsiniz. 

Log İnceleme Nasıl Yapılır?

Log İnceleme işlemi oldukça detaylı teknik bilgi gerektirir, bu sebeple analiz süreci deneyimli olmayan kişiler için karmaşık olabilir. Log Analizi işlemini adım adım ilerleyerek yapabilirsiniz. 

Log Dosyanızın Bir Kopyasını Alın

Web sitenizin sunucusu otomatik olarak Log dosyasını oluşturmaktadır, sitenizi ilk oluşturduğunuz süreçte manuel olarak oluşturmanıza gerek yoktur. Eğer dosyanızı nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız, sunucu hizmeti aldığınız firmadan talep edebilirsiniz. 

İnceleyeceğiniz bir zaman dilimi varsa bu zaman dilimi için belirterek talepte bulunabilirsiniz. Gerçek kullanıcıları veya arama motoru botlarının ziyaretlerini izleyecekseniz buna göre filtre belirleyebilirsiniz. 

Log Dosyanızı Bir Analiz Aracına Yükleyin

Log dosyaları oldukça büyük ve karmaşık veriler içerir bu sebeple manuel olarak kontrol etmek çok uzun süreceği gibi efektif olmayacaktır. Analiz işlemi için birçok üçüncü parti analiz aracı kullanabilirsiniz. Log dosyalarınızı yükleyerek analiz edebileceğiniz araçlar;

 • Screaming Frog Log File Analyzer

 • JetOctopus

 • On Crawl

 • Semrush

 • Loggly

 • Google Search Console Crawl Stats*

*Google Search Console Crawl Stats aracına Log Dosyanızı yükleyemezsiniz. Bu araç günlük olarak verileri sunmaktadır. 

Screaming Frog Log File Analyser ile Log İnceleme

Screaming Frog tarafından kullanıma sunulan Log File Analyser aracına Log dosyanızı yükleyerek Log Analizi yapabilirsiniz. Screaming Frog Log File Analyser aracı ile yapabilecekleriniz özetle;

 • Gerçek kullanıcıların ve botların etkinliklerini kontrol edebilirsiniz. Events sekmesini açarak sitenizdeki tüm etkinleri kontrol edebilirsiniz.

 • URLs sekmesi altından sitenizin URL’lerini inceleyebilir ve ortalama response time, ortalama dosya boyutu, status kod, içerik türü, etkinlik sayısı değerlerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca yine bu sekmeden Googlebot, Google mobile bot, Bingbot, Yandex ve Baidu gibi arama motoru botlarının URL’lerinizi seçtiğiniz zaman diliminde kaç defa ziyaret ettiğini görüntüleyebilirsiniz. 

 • Response Codes sekmesinden URL’lerinizin bot ziyaretleri sonrası verdiği status kod verileri yer almaktadır. Örneğin bir URL’lerinizi Googlebot 10 defa ziyaret etti, bu ziyaretlerin 9’unda 200 status, 1 defa ise 4xx status kod yanıtı verdiyse bunun değerlerini buraya eklemektedir. 

 • User Agents sekmesinde sitenizi ziyaret eden botların türünü görüntüleyebilir, bu botların etkinliklerini ve taradığı URL sayısını gözlemleyebilirsiniz. 

 • IPs sekmesi üzerinden sitenizi ziyaret eden tüm gerçek kullanıcıların ve botların IP adreslerini ve bu adreslerin etkinlik sayısını görüntüleyebilirsiniz. 

 • Countries sekmesi üzerinden ise sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların hangi ülkelerden geldiğini görüntüleyebilirsiniz. 

Screaming Frog Log File Analyser aracı ile ücretsiz olarak 1.000 URL’ye kadar analiz yapabilirsiniz. Daha fazla sayıda URL kontrol etmek için ücretli sürümünü kullanmanız gerekmektedir. 

Google Search Console ile Log İnceleme

Google Search Console aracı ile detaylı Log Analizi yapmak mümkün olmasada web siteniz ile ilgili temel bilgiler verebilir. Örneğin Googlebot tarafından yapılan günlük tarama isteklerini, günlük indirilen ortalama kilobayt ve ortalama response time verilerini Crawl Stats üzerinden öğrenebilirsiniz. 

Crawl Stats üzerinden ayrıca detaylı olarak aşağıdaki bilgilere erişebilirsiniz;

 • Sayfalarınızın status kod sayılarına 

 • Dosya tiplerinizin oranına 

 • Sayfalarınızı ziyaret eden Googlebot türlerinin oranını (Smartphone, Image, Page Resource Load, Desktop, AdsBot, Other User Agent)

SEO Analizi 101: Log İnceleme – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.