Open Graph

Web sitenizin trafiğini arttırmanın ve içeriklerinizi milyonlarca okuyucuya duyurmanın en önemli yollarından bir tanesi hiç kuşkusuz sosyal medya platformlarıdır. Facebook, Twitter ve Linkedin başta olmak üzere milyonlarca kitleye sahip birçok sosyal medya platformu içeriklerinizi paylaşarak daha fazla ziyaretçiye erişmenize olanak sağlayabilir.

Milyonlarca kitleye sahip bu platformlarda içeriklerinizi paylaşırken her biri için optimize etmeniz şart. İşte, bu noktada Open Graph etiketleri içeriklerinizi optimize ederek sosyal medyaya aktif rol oynamanızı sağlar. 

Peki, Open Graph nedir? Hadi gelin hep birlikte bu etiketlerin neler olduğunu, işlevlerini ve nasıl kullanıldıklarına bakalım.  

Open Graph Nedir?

Open Graph, web sitesi içeriklerinin meta verilerinin kullanımını standart hale getirmek için Facebook tarafından 2010 yılında oluşturulmuş bir internet protokolüdür. Facebook tarafından geliştirilen protokol Twitter ve Linkedin başta olmak üzere birçok sosyal medya platformu tarafından da kullanılmaktadır. 

Open Graph etiketleri sosyal medya, hızlı mesajlaşma platformları ve farklı web sitelerinde paylaşılan içeriklerin başlık, sayfa açıklaması, link ve görselini standart olarak göstermemize yaramaktadır. Bu etiketler içeriklerinizin daha fazla fark edilebilir, paylaşılabilir ve tıklanabilir hale getirmenin kilit rolünü üstlenmektedir. 

Open Graph Etiketleri

Facebook tarafından resmi olarak yayımlanan toplam 17 Open Graph etiketi ve nesne türü mevcuttur. Web sitenizin türüne göre farklı etiketleri kullanabilirsiniz. Her sitede kesinlikle olması gereken önemli 6 etiket mevcuttur. 

Sitenizde kullanmanız gereken 6 önemli Open Graph Meta etiketi;

 • og:type

 • og:site_name

 • og:title

 • og:description

 • og:url

 • og:image

Og:type

Open Graph Type etiketi içeriğinizin medya türünü belirtmenize olanak sağlar. Website, Article ve Video gibi türleri, sayfanızın içeriğine göre belirleyebilirsiniz. Her URL yalnızca bir nesne türüne sahip olabilir. Bu sebeple birden fazla Og:type değeri atanamaz. İşte bazı Open Graph Türleri;

Web Tabanlı:

 • website

 • article

 • blog

Eğlence:

 • book

 • game

 • movie

 • food

Konum: 

 • city

 • country

Ünlü Kişiler:

 • actor

 • author

 • politician

İşletme:

 • company

 • hotel

 • restaurant

Og:site_name

Open Graph Site Name etiketi web sitenizin adını belirtmenize olanak sağlar. 

Og:title

Open Graph Title etiketi içeriğinizin standart başlığını belirtmenizi sağlar. 

Og:description

İçeriğinizi tanıtan kısa açıklama metinleridir. Bu açıklamalar gönderi başlığının altında yer almaktadır. 

Og:url

Open Graph URL etiketi içeriğinizin standart linkini belirtmenizi sağlar. Bu URL’e oturum değişkenleri, sayaçlar veya parametreler dahil edilmemelidir. 

Og:image 

Open Graph Image etiketi içeriğiniz için standart öne çıkarılan görsel belirtmenizi sağlar.

Open Graph Meta Etiketleri Sıralama Sonuçlarını Etkiler mi?

Open Graph meta etiketleri SERP sonuçlarını direkt veya dolaylı yoldan etkilememektedir. OG etiketleri sıralama sonuçlarındaki performansınızı olumlu veya olumsuz yönde etkilemez. Ancak SEO çalışmaları yalnızca arama sonuçlarını kapsamamaktadır. SEO çalışmalarını kullanıcı deneyiminin arttırma odağında ele almalıyız. İşte bu çerçeveden baktığımızda OG meta etiketleri kullanıcı deneyimini arttırma noktasında oldukça büyük bir öneme sahiptir. 

Open Graph Etiketlerinin Önemi 

Sosyal medya ve hızlı mesajlaşma platformları üzerinden paylaşılan sayfa linkleri her gün karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar güvenlik önlemleri alsakta bazı konularda dikkatli olmamız mühim. Bu güvenlik konularından bir tanesi de kuşkusuz bizlere mesaj yolu ile gönderilen ve sosyal medya platformlarında paylaşılan sayfa linkleridir.

Paylaşılan bu linklerin ne kadar güvenilir olduğunu bilmemiz mümkün değil. Bu sebeple sosyal medyada paylaştığınız veya ziyaretçileriniz tarafından paylaşılan linklerin ne içerdiğini kullanıcılara aktarmanız önemlidir. Bu noktada Open Graph etiketleri büyük bir rolü üstlenmektedir. Bu etiketler paylaşılan sayfa linklerinizin nasıl bir içerik barındırdığını belirterek kullanıcılara güven aşılayacaktır. 

Open Graph meta etiketleri içeriğin başlığını, öne çıkan görselini ve açıklamasını özet sunarak paylaşımların daha görünür hale gelmesini sağlar. Daha görünür hale gelen sosyal medya paylaşımlarının tıklama oranı artarak sosyal medya üzerinden daha fazla kullanıcı trafiği elde edilebilir. 

Özetle OG meta etiketlerinin önemli olmasının 3 sebebi;

 • Sosyal medya paylaşımlarını daha dikkat çekici hale getirmesi,

 • Kullanıcılara içeriğin ne hakkında olduğunu tek bakışta göstermesi,

 • Facebook’un içeriği anlamasını ve arama sonuçlarında daha efektif olarak göstermesi

Open Graph Nasıl Kullanılır?

Genel olarak OG etiketlerinden, türlerinden ve öneminden bahsettik. Peki bu etiketler tam olarak nasıl kullanılır? Web sitemize Open Graph etiketlerini nasıl ekleyebiliriz? Gelin hep birlikte OG meta etiketlerinin sitemizde nasıl kullanıldığına bir göz atalım. 

Open Graph etiketleri mevcut sayfanın

etiketleri arasına eklenmektedir. Sayfa kaynak koduna eklenecek Open Graph etiket kodları aşağıdaki gibidir. 

Seoart Sayfa İçi SEO içeriğinin Open Graph Etiketleri kullanımı;

Twitter için Open Graph Etiketleri: Twitter Cards

Twitter Open Graph meta etiketlerini kullanır ancak Facebook’tan farklı olarak Twitter Cards adına sahiptir. Twitter Cards Open Graph ile aynı işlevi görmektedir. Yalnızca Facebook OG etiketlerinden farklı bir yapıya sahiptir. Her ne kadar farklı bir yapıya sahip olsa da Twitter Cards etiketleri kullanılmadığı takdirde Twitter, Open Graph etikletlerini referans almaktadır. 

Twitter Cards Etiketleri; 

Twitter Cards etiketleri OG meta etiketlerinde olduğu gibi web sayfasının

kısmına eklenmektedir. Twitter Cards etiketlerinin türleri ve kullanım alanları aşağıdaki gibidir.  

Twitter:Card

Bu etiket og:type etiketi ile aynı işlevi görmektedir. Paylaştığınız içeriğini türünü tanımlar. 

Twitter:url

Bu etiket paylaştığınız içeriğin URL’sini tanımlamanıza yardımcı olur.

Twitter:title

Bu etiket paylaştığınız içeriğin başlığını tanımlamanıza yardımcı olur. Başlık uzunluğu maksimum 70 karakter olarak belirlenebilir. Daha uzun başlıklar otomatik olarak 69 - 70 karakter uzunluğunda gösterilir. 

Twitter:description

Bu etiket paylaştığınız içeriğin özetini tanımlamanıza yardımcı olur. Açıklama uzunlukları maksimum 200 karakter olarak belirlenebilir. Daha uzun açıklamalar otomatik olarak daha kısa gösterilmektedir. 

 

Twitter:image

Bu etiket paylaştığınız içeriğin öne çıkan görselini tanımlamanıza yardımcı olur. 

Twitter:Creator

Bu etiket içeriğin yazarını tanımlamanıza yardımcı olur. 

Twitter:Site

Bu etiket sitenizin adını tanımlamanıza yardımcı olur. 

Seoart Sayfa İçi SEO İçeriği Twitter Cards Etiketleri Kullanımı:

Sosyal Medyada Görünür Olmak: Open Graph – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.