Orphan Pages Nedir, Nasıl Tespit Edilir?

Tarama ve dizine ekleme SEO çalışmalarının temelini oluşturur. Düzgün taranmayan sayfalar dizine eklenemeyeceğinden Googlebot nasıl çalışır bilmek ve buna göre web sitesini optimize etmek gerekir. Orphan Pages de bu optimizasyon çalışmalarında SEO’ların karşısına çıkan önemli bir konudur. 

 

Googlebot site haritaları ve web sayfalarında bulunan linkleri ziyaret ederek yeni URL’leri keşfeder. Orphan Pages ise hiçbir web sayfasından link verilmeyen, kullanıcıların bulmasının imkansız olduğu, arama motoru botlarının ise keşfedemeyeceği linkleri adlandırmak için kullanılır. Bu sayfaların dizine eklenmesi zorlaşacağından tespit edilmesi ve iç link verilmesi gerekir. 

 

Bu içerikte Orphan Pages yani yetim sayfalar nedir, zararları nelerdir, nasıl bulunur ve nasıl önlem alınır bu soruların  ayrıntılı yanıtlarına yer vereceğiz.

 

Keyifli okumalar.

Orphan Pages (Yetim Sayfalar) Nedir?

Web sitesi üzerinde iç link verilmemiş sayfalar Orphan Pages yani türkçe karşılığı ile Yetim Sayfalar olarak adlandılır. Bu sayfaların Googlebot tarafından taranması zor olduğu için SEO performansını olumsuz etkiler.

 

SEO çalışmalarını On-Page ve Off-Page SEO olmak üzere iki ana kategoriye ayırdığımızda İç link inşası On-Page SEO çalışmalarında önemli bir konudur. Web sitesinde yer alan sayfaların birbirlerine linkler ile bağlı olması hem daha iyi bir kullanıcı deneyimi  sunmak hem de Googlebot’un kolayca tarama yapması için önemlidir. Link verilmeyen sayfalar ise Orphan yani yetim sayfa olarak karşımıza çıkar ve bu sayfaların tespit edilerek link verilmesini sağlamak SEO performansını iyileştirmek için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 

Yetim Sayfaların bilinmesi gereken ortak özellikleri şunlardır:

 • Web sitesinde yer alan hiçbir sayfadan link verilmeyen sayfalardır.
 • 200 veren düzgün çalışan sayfalardır.
 • Sayfalar dizine eklenmiş olsa bile Orphan Page olabilir.

Orphan Page Ve Dead End Page Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki sayfa türü de verilen site içerisindeki bağlantılarla alakalıdır ve ikisi de iç link yapısının optimize edilmesiyle çözülebilmektedir. Bu sebeple de sıkça karıştırılmaktadır. Orphan Page kendisine bağlantı verilmemiş, web sitesinden dahili bağlantılarla ulaşılamayan sayfalardır. Dead End Page ise sayfa içerisinde iç veya dış bağlantıların olmaması anlamına gelmektdir. Dead End Page, tıpkı Orphan Pages gibi SEO’yu olumsuz etkiler. Kullanıcının site içerisinde gezinmesini zorlaştırdığı için dahili bağlantı eklenerek sorunun çözülmesi gerekir. 

 

Orphan Pages SEO’yu Nasıl Etkiler?

Web sayfalarının arama sonuçlarında görünebilmesi için Google gibi arama motorları tarafından taranması ve dizine eklenmesi gerekir. Orphan Pages, taranması zor olduğu için dizine eklenmeyi de zorlaştırır. Dizine eklenmeyen sayfalar arama sonuçlarında gösterilemeyeceği için organik trafiği de etkiler. 

 

Organik trafiği arttırmak, ve oturum sürelerini uzatmak için web sayfalarından verilen iç linkler bir diğer adıyla dahili bağlantılar çok önemlidir. Orphan Pages konusu da burada karşımıza çıkıyor. SEO performansı için bu kadar önemli olan Orphan Pages için neler yapılabilir? Birlikte inceleyelim. 

Orphan Pages Sorunu Nasıl Çözülür?

Orphan Pages sorununu çözmek için alınabilecek farklı aksiyonlar vardır. Bunlar;

 • Yetim sayfaları tespit ederek sitemap.xml dosyasına eklemek ve arama motoru botlarının sayfa URL’ini bulmasını kolaylaştırmak.
 • İkinci yöntem ise web sitesindeki bir sayfadan bu sayfalara iç link- dahili bağlantı vermektir. 

Orphan pages sorunu nasıl çözülür sorusunu yanıtladığımıza göre artık bu sayfaları nasıl tespit edebiliriz buna değinelim.

Orphan Pages(Yetim Sayfalar) Nasıl Tespit Edilir?

Yetim sayfaları tespit etmek için birden fazla yöntemi kullanabilirsiniz. Yetim sayfaları tespit etmek için kullanabileceğiniz araçlar şunlardır;

 • Screaming Frog
 • Semrush
 • Ahrefs

 

Screaming Frog Kullanarak Orphan Pages Nasıl Tespit Edilir?

Screaming Frog aracını kullanarak site haritası dosyalarını tarayabilir ve Orphan Page olan sayfaları tespit edebilirsiniz. Bunun için öncelikle bazı ayarları yapmanız gerekmektedir. 

 • Configuration ayarlarına tıklarayak açılan listeden Spider seçeneğine tıklayın.
 • Açılan pencerede Crawl sekmesinde en aşağıda yer alan Crawl linked XML Sitemaps kutucuğunu işaretleyin.
 • Crawl These Sitemaps alanına web sitesine ait site haritasını ekleyin ve OK butonuna tıklayın.
 • Web sitesinin adresini girin ve taramayı başlatın. 
 • Tarama bittikten sonra üst menüde yer alan Crawl Analysis menüsüne tıklayın ve start’a tıklayın.
 • Tarama bittikten sonra solda yer alan Overview ekranında Sitemaps maddesinin altında yer Orphan URLs alanından kaç sayfanın yetim sayfa olduğunu görebilirsiniz. 

 

 

Semrush kullanarak Orphan Pages Nasıl Tespit Edilir?

Semrush’ın site audit özelliğini kullanarak yetim sayfaları tespit etmek mümkün. Kontrol edeceğiniz web sitesi için site audit kurduktan sonra tarama sonuçlarını açarak issues sekmesine gelin. Tarama esnasında iç link verilmemiş sayfalara rastlanırsa Orphaned pages in sitemap raporunda görebilirsiniz.

 

 

Ahrefs Kullanarak Orphan Pages Nasıl Tespit Edilir?

Ahrefs aracı da tıpkı Semrush aracı gibi site audit özelliği sayesinde yetim sayfaları tespit etmeyi sağlıyor. Ahrefs’ kullanarak Orphan Pages tespiti yapmak için site audit özelliğini kurarak web sitesini taramalısınız. Tarama bittikten sonra solda yer alan seçeneklerden Bulk Export seçenğine tıklayın. Açılan sayfada taramada tespit edilen yetim sayfaları tespit edebilir, aynı zamanda bulunan Orphan sayfalrın listesini export edebilirsiniz. 

 

Orphan Pages Zararlı Mıdır?

Orphan Pages, hiç link verilmeyen sayfalar olduğu için kullanıcıların bu sayfalara ulaşabilmesi için URL’i kendilerinin keşfetmeleri gerekir. Bu da tahmin edileceği üzere çok zor bir ihtimal.

 

Google iç ve dış bağlantıları sayfaları değerlendirmek için kullanır. Bu yüzden hiç bağlantı almamış sayfalar Google gözünde değersiz olarak görülebilir. Önemli sayfaların Orphan Page olarak algılanmaması için sayfa içerisinden link verilmiş olması bu yüzden önemlidir. 

 

Özetle kullanıcı deneyimine ve Googlebot tarafından keşfedilmeyi zorlaştırdığı için Orphan Pages için zararlı demek yanlış olmayacaktır. Bu sayfaların belirlenmesi ve hemen aksiyon alınması gerekir. Web siteniz için önemli bir sayfanın arama motoru botları ve kullanıcılar tarafından bulunamaz olduğunu düşündüğünüzde Orphan Pages zararlı mıdır sorusunun cevabını kendiniz de kolayca verebilirsiniz. 

Orphan Pages Neden Oluşur?

Orphan Pages sorunun meydana gelmesinin birden fazla sebebi olabilir. Gelin birlikte bu sebeplere göz atalım. 

 

İç Link (Internal Link) Yapısının Zayıf Olması

Dahili bağlantılara önem vermeyen site sahipleri Orphan Pages sorunlarıyla sıkça karışlaşmaktadır. Orphan Pages sorununu önlemek için tüm sayfaların birbiriyle bağlantılı olduğundan emin olmak gerekir. Bunu sağlamak için manuel olarak veya otomatik bir yazılım kullanarak yeni açılan tüm sayfaları alakalı sayfalarda linklemeli ve mevcut sayfalarınızdaki bağlantıları da kontrol etmelisiniz. 

 

Migration Sürecinin Yanlış Yönetilmesi

Orphan Pages sorunun bir diğer sebebi de Site taşıma yani Migration sürecinde yapılan hatalar olabilir.. Bu yüzden Migration öncesi tüm URL’lerin tespit edin, bozuk dahili bağlantılar ve kaybolan sayfalar olmadığından emin olun.

 

Düzenli Site Audit Yapmamak

Orphan Page hataları düzenli yapılan Site audit’ler ile kolayca fark edilebilir ve çözülebilir. Bu ve benzeri sorunların artmaması için düzenli olarak web sitenizi taramalı ve hatalara karşı aksiyon almalısınız. Düzenli site audit yapmayarak web sitesinin SEO performansına zarar veren hataları tespit etmezseniz, zamanla çözülmesi daha karmaşık problemlere karşılaşabilirsiniz. Web sitesi sağlığını düzenli olarak Orphan Pages ve SEO performansını olumsuz etkileyecek diğer sorunlar için kontrol etmelisiniz.

SEO'da Kaybolmayın, Orphan Pages'i Yok Edin! – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.