Programatik SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

Programatik SEO kullanarak 100'lerce hatta 1000'lerce sayfa oluşturabilseniz de, tek hedefiniz daha fazla sayfa oluşturmak olmamalı. Bunun yerine, yıllarca Google güncellemelerinin gazabına dayanabilecek yüksek kaliteli sayfalar oluşturmayı hedefleyebilirsiniz.

Dürüst olmak gerekirse, programatik SEO kavramı yeni değil. Büyük işletmeler ve bazı kişiler bunu en az on yıldır yapıyor.

Peki nedir bu programatik SEO?

 

Programatik SEO nedir?

Programatik SEO, kaliteyi korurken farklı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyen benzersiz sayfaların üretimini ölçeklendirmek için oluşturulmuş bir stratejidir. Bu teknik, sayfaları toplu olarak oluşturmak için bir şablon ve bir veritabanı kullanır. Ancak yayınlanan sayfalar bakıldığında, programlı olarak oluşturulmuş gibi hissettirmemelidir.

Başarılı bir programatik SEO web sitesi oluşturabilmek için, iş akışını oluşturmaya yönelik teknik bilginin yanı sıra SEO'nun temellerini de anlamanız gerekir.

 

Programatik SEO nasıl çalışır?

Sayfa şablonu aracılığıyla, oluşturulan sayfaların nasıl görünmesini ve hissetirmesini istediğinizi tasarlar ve biçimlendirirsiniz. Veritabanı aracılığıyla ise, göstermek istediğiniz bilgileri veya veri noktalarını bir araya getirirsiniz.

Bir otomasyon programı kullanarak sayfa şablonunu veritabanına bağlayın, programı çalıştırın ve işte bu kadar! Artık sayfaları toplu olarak alabilirsiniz ve genellikle oluşturulan sayfaların sayısı veritabanındaki giriş sayısına eşittir.

How programmatic SEO worksYukarıdaki şemaya bakarak, programatik SEO'nun nasıl çalıştığına dair genel bir fikre sahip olabilirsiniz.

Basit bir blog gönderisi veya gösterişli bir açılış sayfası gibi görünecek sayfa şablonları tasarlayabilirsiniz ve veritabanı basit bir CSV dosyası veya bir MySQL örneği olabilir. Aslında her şey şablonu ne için kullanacağınıza bağlı.

Programatik SEO hakkında temel bir bilgi edindik.  Ama hala ne işe yaradığı konusunda pek de bir fikrimiz yok değil mi?

İşte Programatik SEO ile yapabileceğiniz bazı şeyler…

 

Programatik SEO ile ne yapabilirim?

Programatik SEO tekniklerini kullanarak web sitenize yüksek oranda hedeflenmiş tonlarca trafik çekebilirsiniz.

Ama emin olun trafikten çok daha fazlası var!

  1. Ölçekte benzer stilde sayfalar oluşturabilirsiniz.

“Solana Price”, aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi Binance'in, belirli bir tasarıma sahip ayrı bir sayfa oluşturarak hedeflediği bir anahtar kelimedir.

Binance Solana price example for pSEO

Artık Binance'in Solana gibi ayrı sayfalar oluşturmak istediği 100'lerce kripto para var. Peki tüm bu sayfaların tasarımını farklı tutmanın herhangi bir faydası var mı?

Kesinlikle hayır!

Binance, Monero ve Neo gibi diğer tüm kripto paralar için benzer tarzda 100'lerce sayfa oluşturmalı veya  oluşturmuş bile olabilir. Şablonu bir kez tasarladılar, madeni para veri tabanlarını gerekli tüm veri noktalarıyla birleştirdiler ve her madeni para için ayrı bir sayfa oluşturdular.

Peki analiz edildiğinde, programatik SEO’nun Binance’e ne faydası oldu?

  • Ölçek – Çünkü nispeten daha kısa bir sürede 100'lerce sayfa ürettiler.
  • Maruz kalma – Çünkü bu sayfalar sıralamaya girer ve aylık 1000'lerce organik trafik alır.
  • Gelir – Web sitesine daha fazla insan gelmesi daha fazla müşteri gelmesi demektir.

İster bir SaaS işletmeniz, ister basit bir içerik siteniz olsun, benzer stilde sayfalar oluşturmak ve web sitenize hedeflediğiniz trafiği çekmek için programatik SEO'yu kullanabilirsiniz. SaaS işletmeleri için karşılaştırma sayfaları ve alternatif sayfalar oluşturabilirsiniz; içerik siteleri içinse, pSEO'yu bir içerik merkezi oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Özetle pSEO, kelimenin tam anlamıyla her iş için kullanabileceğiniz bir tekniktir.

 

  1. Daha fazla potansiyel müşteri edinebilirsiniz.

Bir SaaS şirketi mi işletiyorsunuz, dijital bir ürün mü satıyorsunuz yoksa basit bir haber bülteniniz mi var?

Markanızı binlerce kişiye görünür kılmak için programatik SEO kullanabilirsiniz. Web sitenizde hedef kitlenizin aradığı 100'lerce bilgi sayfası oluşturun. Böylece web sitenize tıklamalarını sağlayarak işletmeniz için potansiyel müşteriler toplayabilirsiniz.

Bunun en iyi örneği, yeni girişimlerle ilgilenen okuyucuları çekmek için programlı olarak 100'lerce bilgi sayfası oluşturan ve bu sayede bültenini 25.000'den fazla okuyucuya ulaştıran Failory'dir.

Failory getting more leads through pSEONasıl mı? CTA banner'larını (yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi) programatik olarak oluşturulmuş tüm bilgi sayfalarının üstüne yerleştirdi ve faydalı şeyleri ücretsiz bir şekilde sunarak çok sayıda e-posta listesi kazandı.

How Upsolve is getting more leads through pSEOBaşka bir pSEO örneği de, ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi bilgilendirici sayfalar oluşturan ve kenar çubuğuna dikkat çekici bir CTA banner'ı yerleştiren Upsolve'dur. Sitenin hedeflediği anahtar kelimeler işlevsel ve CTA o kadar iyi ki, okuyucuların “Başlayın” düğmesine tıklamaması oldukça zor.

Gördüğünüz gibi, programatik SEO aynı zamanda potansiyel müşteri yaratmaya yönelik bir araç olarak da çalışabilir.

 

  1. Daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Web sitenizde daha fazla hedeflenmiş trafik ve daha fazla potansiyel müşteri, nihayetinde işletmeniz için daha fazla gelire dönüşür.

Canva her ay 100 milyondan fazla organik trafik oluşturuyor. Gelin ufak bir hesap yapalım.

Diyelim ki Canva, gelen 100 milyon trafiğin yalnızca %0,1'ini dönüştürebiliyor. Bu 100.000 eder. Aylık 100.000 kullanıcıdan, diyelim ki, yalnızca %10'u üyeliklerini ayda yaklaşık 10 ABD doları ödeyecekleri premium’a yükseltiyor. O zaman bu, sadece organik kanal programatik SEO'dan aylık 100.000 ABD Dolarlık bir gelir demektir.

Başka bir örnek olarak, satış ortağı promosyonu yoluyla para kazanan, köpek nişindeki küçük bir içerik sitesine bakalım. Bağlı kuruluş pazarlamacıları genellikle, yeni siteler için sıralanması zor olan 'labradoodles için en iyi köpek mamaları' gibi basit bağlı kuruluş sayfaları oluştururlar.

pSEO possibilities in the dog nicheAncak yeni siteler, 'köpekler brisket yiyebilir mi' ve 'köpekler tavuk salatası yiyebilir mi' gibi anahtar kelimeleri kolayca hedefleyebilir ve onlar için de sıralamaya girebilirler. Bu konular çok benzer olduğu için de, programatik SEO kullanmak için kesinlikle bir seçenek haline gelir.

Ayrıca bir bağlı kuruluş sitesi daha fazla hedef ziyaretçi edinirse, bu kazanç sonunda daha fazla gelire dönüşecektir.

 

  1. Sıkıcı verileri güzel bir şekilde sunabilirsiniz.

Aşağıdaki görüntünün her iki kısmına da bir göz atın. Her ikisi de aynı verileri gösteriyor (OECD verilerinden). Sizce hangisine bakıp anlamak daha kolay?

pSEO to show data in a beautiful way.pngÇoğu insan, ikinci resme bakmayı tercih edecektir. Çünkü güzel görünüyor ve görselleştirmesi daha kolay.

Programatik SEO'yu birden fazla sayfa oluşturarak çok miktarda veriyi güzel bir şekilde sergilemek amacıyla da kullanabilirsiniz. Bu elbette, beraberinde çok fazla trafik de getirecektir.

Verileri öylece web sitesine atmaya odaklanmak yerine, yayınlamadan önce yararlı bir şey çıkarmak için zaman ayırın.

 

Programatik SEO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

  1. Mevcut web siteme programatik SEO uygulayabilir miyim?

Kesinlikle evet.

Aslında, programatik SEO tekniklerini mevcut bir web sitesine uygulamak, yeni bir etki alanına kıyasla daha iyi sonuç verir. Çünkü Google ve diğer arama motorları zaten sitenin içeriğine güveniyor olacaktır.

Bu bir iş sitesi için de basit bir içerik sitesi için de geçerli.

 

  1. WordPress'te programatik SEO uygulamak mümkün mü?

Evet, WordPress'te programatik SEO yapmak mümkün. Bunu mümkün kılan eklentiler ve SaaS araçları var.

Sadece WordPress'te de değil, Webflow, Wix, Duda ve hatta özel kodlu siteler gibi hemen hemen tüm platformlarda programlı olarak sayfalar oluşturabilirsiniz.

 

  1. Google, programatik siteleri spam olarak algılar mi?

Hayır, Google programatik siteleri spam olarak değerlendirmez. Google spam politikalarında, otomatik olarak oluşturulan her içeriği spam olarak kabul etmediklerini açıklamıştı.

Ancak, programatik sayfaların kalitesi çok düşükse veya herhangi bir değer katmadan yalnızca kazınmış verileri gösteriyorsanız, Google bunu spam olarak değerlendirebilir.

 

Notlar:

Kullanıcılar için faydalı içerik oluşturmayı başarırsanız, Google veya diğer arama motorları, içerik oluşturmak için kullandığınız yöntemle ilgilenmez.

Ayrıca unutmayın ki, programatik SEO'da en önemli kısımlar "teknik parçalar" değildir. Başarı için kritik olan şey aslında anahtar kelime seçimi, veri kümeleri hazırlama, anahat sayfası şablonları vb. gibi “teknik olmayan kısımlar”dır.

 

Kaynak: pSEOos - What is Programmatic SEO and What You Can Do with It

Bir kuruş bile harcamadan trafik elde edin: Programatik SEO Nedir? – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.