Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets arama motoru sonuç sayfalarında gösterilen sonuç özellikleridir. Google SERP sayfalarında kullanılan bu özellik ile sitenizin sonuçlarını daha görsel ve zengin hale getirebilirsiniz. 

Google arama sonucu sayfasında sitelerin sonuçları 3 temel öğeden oluşur bunlar;

 • Başlık

 • Açıklama

 • URL  

Bu üç öğe tüm arama sonuçları için gösterilir. Rich snippets öğeleri ise bunlara ek olarak sayfanın yapısı ve içeriğine göre gösterilmektedir. Örneğin bir yiyecek tarifi aradığınızda sonuç sayfası aşağıdaki gibi olacaktır; 

Yiyecek tarifi aramalarında genellikle değerlendirme puanı, oy veren sayısı, tarifin tahmini hazırlanma süresi ve yiyeceğe ait bir görsel Rich Snippets arama sonuçlarında karşınıza çıkacaktır. 

Rich Snippets kullanımı birçok farklı arama türlerinde değişkenlik gösterebilmektedir. En sık kullanılan Rich Snippets türleri şunlardır;

 • Review

 • Recipe

 • FAQ

 • Price

 • Music

 • Events

 • Movie

 • Product Markup

Sayfalarınızın yapısına ve içeriğine göre farklı snippetleri kullanabilir ve arama sonuçlarınızı daha görünür hale getirebilirsiniz. Peki Rich Snippet kullanımı neden önemli? SEO performansımızı nasıl etkileyebilir gelin hep birlikte göz atalım. 

Rich Snippets SEO Performansını Nasıl Etkiler?

Rich Snippets kullanımı arama sonuçlarınızı SERP’te daha ilgi çekici hale getirir ve kullanıcıların sayfanızdaki içeriği anlamasını kolaylaştırır. Örneğin bir ürün satıyorsunuz, bu ürünün fiyatı, kullanıcı değerlendirmesi ve görselini sunarak kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz. Kullanıcılar fiyat bilgisini, değerlendirme puanlarını ve daha birçok değerli bilgiyi ilk anda görerek bir fikir sahibi olabilmektedirler.

Rich Snippets kullanımı sayfalarınızı arama sonuçlarında daha görünür hale getirerek sayfalarınızın tıklama oranlarını arttırır. Doğal olarak daha fazla trafik elde ederek daha iyi dönüşüm oranları elde edebilirsiniz.

Google’ın önemli isimlerinden bir tanesi olan John Mueller’in açıklamasına göre Rich Snippets kullanımı sayfaların SERP sıralamasını etkilememektedir. Bu nedenle bir sıralama faktörü olarak değerlendirilmez. Rich snippets kullanımı sıralama faktörü olarak görünmesede arama motorlarının sayfalarınızı anlamasına olanak sağlar. Bu sebeple kullanımı SEO performansınızı olumlu etkileyecektir. 

Rich Snippets Türleri

Birçok farklı türde site ve sayfa içeriği için kullanılan çeşitli snippetler mevcuttur. Bu snippetleri sayfanızın yapısına ve içeriğine göre optimize ederek CTR oranlarınızı iyileştirebilirsiniz. Hazırsanız en sık kullanılan Rich Snippets türleri ve kullanım alanlarına bir göz atalım.

Review Snippet

Arama sonuçlarında en sık kullanılan snippetlerden bir tanesi Review snippetidir. Review snippeti sayfa içeriklerinin, ürünün veya yemek tariflerinin kullanıcılar tarafından değerlendirilme puanını gösterir. Bu snippeti kullanmak için sitenizde kullanıcılar tarafından yapılan bir değerlendirme yapısının bulunması gerekmektedir. Değerlendirme puanının yanı sıra bu değerlendirmenin kaç kullanıcı tarafından yapıldığını da gözlemleyebilirsiniz.

Recipe Snippet

Sadece yemek tarifleri için kullanılan özel Rich Snippets türüdür. Yemek tarifi zengin sonuçları yemeğin hazırlanma süreci, tarifin değerlendirme puanı, ne kadar sürede pişeceği, kaç derecede piştiği, tarif görseli ve tarifte kullanılan malzemelerin neler olduğunu içerir.

FAQ Snippet

FAQ snippetleri ilgili sayfada yer alan ve site sahibi tarafından oluşturulan sıkça sorulan sorular ve cevaplarından oluşur. Web sitesinde 2’den fazla FAQ eklenebilir ancak Google SERP sayfasında yalnızca 2 soruya yer vermektedir.  

Product Snippet

Product snippet öğesi bir ürünün stok, fiyat, değerlendirme ve fiziksel özellikleri gibi bilgileri sunmaktadır. E-ticaret, ürün tanıtım ve fiyat karşılaştırma sitelerinde sıkça kullanılmaktadır. 

Music Snippet

Müzik snippeti albüm çıkış tarihlerini, yayınlayan stüdyoyu, albümün uzunluğunu, türünü, yapımcı ve bestecilerini belirtmek için kullanılır. 

Movie Snippet

Movie snippetleri filmlerin yapımcılarını, çekildiği ülkeleri, yapımcı firmaları, filmlerin puanları gibi verileri sunar. Kullanıcıların filmler ile ilgili daha detaylı bilgiler edinebilmesine olanak sağlar. 

Events Snippet

Events snippetleri konser, fuar, duyuru ve benzeri etkinlikler için kullanılmaktadır. Etkinliklerin tarihi, konumu ve benzeri bilgileri sunar. Kullanıcıların yeni etkinlikler hakkında daha güncel bilgiler verir. Ayrıca etkinlikler için bilet satış ve rezervasyon gibi sayfalara hızlıca ulaşmalarına olanak sağlar.

Rich Snippets Nasıl Uygulanır?

SERP sayfasında sonuçlarınızın Rich snippetslere sahip olabilmesi için web sitenizde structured data kullanmanız gerekmektedir. Her snippet için ayrı structured data etiketi bulunmaktadır. Bu etiketleri kullanarak arama sonuçlarında sayfalarınızı zenginleştirebilir ve tıklama oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Structured Data Nedir?

Structured data sayfalarınızın içeriği ile ilgili bilgileri arama motorlarına ileten etiketlerdir. Bu etiketler ile arama motorlarına sinyal göndererek sayfa içeriğinizin anlaşılmasını kolaylaştırabilirsiniz. 

Structured datalar 2 önemli parçadan oluşur bunlar;

 • Schema: Sayfalarınızdaki önemli verileri arama motoruna bildirir. 

 • Format: Schemaların oluşturulduğu kod türüdür. 3 farklı schema kod türü mevcuttur. Bunlar JSON-LD, Microdata ve RDFa’dır. Google JSON-LD formatını tercih etmektedir. 

Schema.org structured datalar için oluşturulmuş standart bir sözlüktür. Bu sözlüğü kullanarak siteniz için structured datalar oluşturabilir, oluşturduğunuz dataları kontrol edebilirsiniz. 

Structred dataya örnek olarak e-ticaret ürünlerini ele alabiliriz. Bu ürünler için aşağıdaki yapılandırılmış verileri ekleyebilirsiniz;

 • Fiyat

 • Stok

 • Değerlendirme Puanı

 • Renk

 • Teknik Özellikler

 • Farklı Modeller

Schema üzerinden ayrıca seçtiğiniz format için demo kod oluşturabilir ve bu demoyu kendi sayfalarınız için düzenleyebilirsiniz. 

Rich Snippetsler Web Sayfalarına Nasıl Eklenir?

Sayfalarınız için ideal rich snippet türlerini belirledikten sonra bu snippetler için structured data kodlarını oluşturmanız ve sayfalarınızın kaynak kodunda yer alan "

" başlıkları arasına eklemeniz gerekmektedir. Eğer structured data kodlarını manuel olarak oluşturamıyorsanız çeşitli araçlardan yararlanabilirsiniz. Schema Markup oluşturmanıza olanak sağlayan araçlar;

 • Google Structured Data Markup Helper

 • Technicalseo.com Schema Markup Generator 

 • Rnkranger.com Schema Markup Generator

Bu araçları kullanarak kolaylıkla schema markup oluşturarak web sitenize ekleyebilirsiniz.

Structured Datalarınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Schema markup oluşturup sitenize başarı ile eklediniz. Peki bu etiketlerin çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebiliriz? 

Google web site sahiplerinin sitelerinde yer alan structured dataları kontrol edebilmeleri için ücretsiz olarak Zengin Sonuçlar Testi aracını kullanıma sunmuştur. Rich Results Test aracı olarak bilinen bu aracı kullanarak structured datalarınızın doğru şekilde çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. 

Struured data verilerinizi bu aracın yanı sıra Google Search Console üzerinden de düzenli olarak kontrol edebilirsiniz. URL Inspection aracını kullanarak sayfalarınızı manuel olarak tarayıp Enhancements & Experience kısmı altında kontrol edebilirsiniz.

Google search console üzerinden hatalı structured data verilerinizi tespit edebilir ve böylece hataları gidererek rich snippetslerinizin sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Zengin Sayfalar Oluşturmak: Rich Snippets – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.