SEO Plugins

Wordpress ve Shopify dünya genelinde en fazla kullanılan CMS ve e-commerce sistemlerindendir. Bu sistemler sayesinde kullanıcılar üst düzey yazılım, veritabanı bilgisine sahip olmadan web sitesi ve e-ticaret platformu oluşturabilir. Bu sistemler SEO uyumlu olarak kutudan çıksada yapacağınız değişiklikler, ekleyeceğiniz ürün ve içerikler üzerinde herhangi bir etkileri bulunmaz. Bu sistemlerde hedef kitlenize SEO Plugins kullanarak kolayca erişebilirsiniz. 

SEO Plugins kullanımı, yazılım veya özelleştirme gerektirmeden kullanıcıların Wordpress ve Shopify gibi hazır sistemler üzerinde SEO iyileştirmeleri yapmalarına olanak sağlar. Bu eklentileri kullanarak sayfalarınızı, içeriklerinizi ve ürünlerinizi optimize ederek daha geniş bir hedef kitlesine erişebilirsin. İşte Wordpress ve Shopify tabanlı web sitenizde kullanmanız gereken SEO eklentileri

Wordpress SEO Plugins

Wordpress dünyanın en gelişmiş ve yaygın olarak kullanılan CMS (Content Management System) sistemlerinden bir tanesidir. Bu sistem ile blog, portfolyo, kurumsal, e-ticaret ve daha birçok türde web sitesi oluşturabilir, kolay kullanımı ile yazılım bilginiz olmadan bu sistemi yönetebilirsiniz. Wordpress sistemli web sitelerini özelleştirmek için birçok eklenti mevcuttur. SEO özelleştirmeleri yapmanız içinde birçok eklenti bulunmaktadır. İşte kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen Wordpress SEO Plugins;

Yoast SEO

Yoast SEO eklentisi Wordpress kullanıcıları arasında en fazla kullanılan SEO eklentisidir. Yoast SEO Plugins ile içeriklerinizin meta title ve description etiketlerini düzenleyebilir, url yapısını değiştirebilirsiniz. Eklentinin yönergelerini takip ederek içerik ve sayfalarınızın SEO uyumluluğunu görebilirsiniz. 

Yoast SEO bu özelliklerin yanı sıra otomatik olarak site haritası oluşturur, ayarlar kısmından site haritanızın özelliklerini değiştirebilirsiniz. Arama motorlarının taramasını istemediğiniz sayfa türlerini yine bu eklenti ile birlikte sağlayabilirsiniz. 

Rankmath

Yoast SEO eklentisinin alternatifi olarak karşımıza çıkan Rankmath eklentisi sahip olduğu birçok özellik ile Yoast SEO’dan sıyrılır. Rankmath SEO Plugins ile meta title ve description etiketlerini düzenleyebileceğiniz gibi aşağıdaki işlemleri de kolayca yapabilirsiniz;

 • Redirect İşlemleri
 • Sayfa Türlerini Arama Motorlarına Kapatma (Noindex atama)
 • Site Haritası Oluşturma
 • Trafik Analizi

Rankmath SEO eklentisi sahip olduğu öneri kartları ile sayfa ve içeriklerinizin arama motoru optimizasyonunu iyileştirmenizi kolaylaştırır. IndexNow entegrasyonuna sahip olan Rankmath eklentisi ile içeriklerinizin daha hızlı indeks almasını sağlayabilirsiniz. 

Really Simple SSL

SSL protokolü Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında bir sıralama faktörü olarak görülmektedir. Arama motorları Https yapılı web siteleri ön plana çıkarırken, sertifika sahibi olmayan web sitelerini arka plana atmaktadır. Wordpress kurulumu ile web sitelerinin SSL sertifikası zaman zaman otomatik olarak kurulamamaktadır. 

Really Simple SSL Plugins .HTACCESS dosyanızı sizin yerinize düzenleyerek sertifika kurulum sürecinizi kolaylaştırır. Eklenti ile SSL sertifikanızın kurulumunu kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

WP Super Cache

Wordpress tabanlı web sitelerinin en sıkıntılı sorunlarından bir tanesi kuşkusuz hız sorunlarıdır. Wordpress tabanlı sistemlerde ideal sayfa hızına ulaşabilmek için bir takım optimizasyon çalışmaları yürütmeniz gerekebilir. WP Super Cache Plugins ile sayfa hızlarınızı optimize edebilirsiniz. Nitekim sayfa hızları arama motorları için önemli bir sıralama faktörü olarak ön plana çıkmaktadır. WP Super Cache eklentisi ile sayfalarınızın hızını optimize ederek sitenizin SEO uyumluluğunu arttırabilirsiniz. 

Schema & Structured Data for WP & AMP

SERP sayfasındaki sonuçlarınızın görünürlüğünü arttırmak ve tıklama oranınızı arttırmak için Structured Data kullanımı oldukça önemlidir. Wordpress tabanlı web sitelerinizde sayfa ve içeriklerinize Structured Data eklemenize olanak sağlayan Schema & Structured Data for WP & AMP eklentisi ile;

 • 35’ten fazla şemayı otomatik olarak atama
 • Sayfalarınıza veya gönderilerinize zengin sonuçları manuel olarak ekleme
 • Zengin sonuç eklemek istemediğiniz içerikleri ayıklama
 • AMP yapılı sitelere Structured Data ekleme

gibi düzenlemeleri yapabilirsiniz. 

XML Sitemaps

XML Sitemaps eklentisi ile Wordpress tabanlı web siteniz için otomatik olarak site haritaları oluşturabilir ve bu site haritalarını özelleştirebilirsiniz. Site haritanıza eklemek istediğiniz sayfalarınızı ve içeriklerinizi belirleyebilir, gereksiz sayfalarınızı site haritasından çıkararak arama motorlarının sitenizi kolayca anlamasına olanak sağlayabilirsiniz.

Redirect

Redirect eklentisi ile Wordpress tabanlı web sitenizde mevcut olmayan, alternatif veya silinmiş URL’lerinizi kolayca yönlendirebilirsiniz. Bu eklenti sayesinde manuel olarak bir hayli zor olan ve ileri düzeyde teknik bilgi gerektiren redirect işlemlerini birkaç adımda yapabilirsiniz. Böylece Wordpress tabanlı web sitenizin SEO optimizasyonunu kolayca yapabilirsiniz. 

Shopify SEO Plugins

Shopify dünya genelinde en fazla kullanılan hazır e-ticaret yazılımlarından bir tanesidir. Bu e-commerce sistemi ileri düzey yazılım ve tasarım bilgisine sahip olmadan kolayca e-ticaret platformunuzu kurmanıza olanak sağlamaktadır. Tüm e-ticaret siteleri gibi Shopify altyapısına sahip sistemlerinde gelişmiş SEO ayarlarına ihtiyacı bulunmaktadır. 

E-ticaret siteleri son kullanıcıya erişebilmek için ileri düzeyde SEO’ya ihtiyaç duyar. Shopify, kullanıcılarına kullanım kolaylığı sağlaması amacıyla birçok eklentiye sahiptir. Nitekim SEO ayarlarını yapmanızı kolaylaştıracak birçok eklenti mevcuttur. Bugün sizlere Shopify kullanıcıları tarafından sıkça tercih edilen eklentileri tanıtacağız. İşte en çok kullanılan Shopify SEO Plugins;

SEO Booster

SEO Booster eklentisi Shopify kullanıcıları arasında sıkça tercih edilen SEO eklentilerinden bir tanesidir. Basit arayüzü ile her düzeydeki kullanıcıya hitap eden bu eklenti sayesinde SEO çalışmalarınızı kolaylıkla yürütebilirsiniz. SEO Booster Plugins ile sitenizi tarayabilir, sayfalarınızın SEO problemlerini gözlemleyip bu hatalara karşı almanız gereken aksiyonların listesini elde edebilirsiniz. 

SEO Booster Plugins Özellikleri;

 • Otomatik SEO Özellikleri
 • Site Audit
 • Google Analytics ve Search Console Entegrasyonu

TinyIMG

E-ticaret sitelerinde optimizasyonu en önemli unsurlardan bir tanesi görsellerdir. Nitekim binlerce ürünün olduğu bir e-ticaret sitesinde milyonlarca görsel bulunabilir. Bu durumda sitenin yüklenme hızını önemli ölçüde etkilemektedir. TinyIMG Plugins ile Shopify yapısına sahip e-ticaret sitenizdeki görselleri kolayca optimize edebilirsiniz. Bu eklenti görsellerinizin kalitesini bozmadan boyutlarını optimize ederek sitenizin hızını optimize etmenize olanak sağlar. 

 • TinyIMG Plugins Özellikleri;
 • Görüntü Optimizasyonu
 • Meta Etiketi Optimizasyonu
 • Shopify Sitenizin Hız Sorunlarını Raporlama 
 • Yapılandırılmış Veri İşlevselliği
 • Otomatik İyileştirme

Smart SEO

Smart SEO Plugins ile Shopify altyapısına sahip e-ticaret sitenizin sayfa ve içerik meta etiketlerini otomatik olarak düzenleyebilirsiniz. Kolay kullanıma sahip arayüzü ile tüm içeriklerinizin ve ürün detay sayfalarınızı optimize edebilirsiniz. SEO optimizasyonu ile hedef kitlenizi genişletebilir, SERP sıralamalarınızı yükseltebilirsiniz.

Smart SEO Plugins Özellikleri;

 • Meta Etiketi Düzenleme
 • Çoklu Dil Desteği
 • Yapılandırılmış Veri Düzenleme
 • Site Haritası Desteği

AMP by Shop Sheriff

AMP by Shop Sheriff eklentisi mobil web kullanıcıları için Shopify yapısına sahip web sitenize alternatif sayfalar üretir. Bu eklenti sitenizdeki tüm sayfalar için otomatik olarak mobil AMP versiyonlarını üreterek kullanıma sunar. Mobil uyumluluk kullanıcı deneyimini etkileyen en önemli etkenlerden bir tanesi olmasının yanı sıra arama motorları için en önemli sıralama faktörlerindendir. AMP by Shop Sheriff eklentisi sizin için sayfalarınızın mobil versiyonunu oluşturarak kullanıcılarınıza mobil cihazlarda daha etkin ve hızlı kullanım imkanı sunmaktadır. 

AMP by Shop Sheriff Plugins Özellikleri;

 • Mobil Sayfa Optimizasyonu
 • Gelişmiş Mobil Sayfa Hızı Optimizasyonu
 • SEO Uyumlu URL Optimizasyonu
 • Dinamik Sayfa Oluşturma (AMP için dinamik olarak sayfalar oluşturur.)

HyperSpeed

Sayfa hızı arama motoru sıralamalarında önemli faktörlerden bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. Shopify yapıya sahip e-commerce siteler genellikle özelleştirilmediği için yeterli hız performansı sunamamaktadırlar. HyperSpeed eklentisi Shopify sitenizin mobil ve masaüstü sayfa hızlarını optimize ederek kullanıcı deneyimizini ve SERP sıralamalarınızı iyileştirmenizde sizlere yardımcı olmaktadır.

HyperSpeed Plugins Özellikleri;

 • CSS ve JS Küçültme İşlemleri
 • Core Web Vitals Odaklı Hız Optimizasyonu 
 • Görüntü Optimizasyonu
Pratik ve Hızlı: SEO Plugins – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.