SEO ve UX İlişkisi

 

 

Arama motorları zaman içerisinde birçok değişikliğe uğradı. Bununla birlikte SEO anlayışı da zamanla değişti. Sadece anahtar kelimeler ve Backlinklerle iyi sıralama sonuçlarının elde edildiği günler tarihte kaldı. Artık arama motorları sadece bu kriterlere değil, UX yani kullanıcı deneyimine ve site içerisinde geçirdiği zamana da dikkat ediyor.

Arama motorlarının sürekli algoritma güncellemeleri yayınlamalarının ve kriterlerini değiştirmesinin sebebi, kullanıcılara en iyi deneyimi sunacak sayfaları sıralamak istemesinden kaynaklanır. Alakalı sonuçlar sunulmadığında kullanıcılar farklı arama motorlarına yöneleceğinden her arama motoru kendisini en alakalı sonuçları listeleyecek şekilde geliştirir.

SEO denince akla her ne kadar teknik sorunların çözülmesi ve arama motoru yönergelerine uygunluk gelse de UX yani kullanıcı deneyimi de organik trafik için önemlidir ve dikkate alınmaması büyük fırsatların kaçmasına sebep olabilir. Bu yüzden bir web sitesi üzerinde çalışırken SEO ve UX çalışmalarının birbiriyle bağlantılı olduğunu bilerek strateji belirlemek en doğru yaklaşım olacaktır.

Bu içerikte SEO ve UX(Kullanıcı Deneyimi) ilişkisi, UX Nedir, SEO İçin UX Neden Önemlidir? gibi konuların üzerinde duracağız. 

İlk olarak UX nedir bundan bahsedelim.

UX (Kullanıcı Deneyimi) Nedir?

UX yani user experience, kullanıcı deneyimi anlamına gelen bir kısaltmadır. Kullanıcı deneyimini geliştirecek ve iyileştirecek tüm çalışmaları kapsar. UX, kullanıcıların web sitesiyle nasıl etkileşime geçtiğini ve bu etkileşimin nasıl daha iyi hale getirilebileceği konularına odaklanır. Kullanıcıların deneyimlerinden ne kadar memnun olduğu ve nasıl geliştirilebileceği sorularıyla ilgilenir.

Kullanıcının aradığı cevaba veya ulaşmak istediği sonuca kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmesini sağlayacak, kullanıcı deneyimini ilgilendiren her şey UX çalışmaları içerisindedir. 

Kullanıcıların siteyi ziyaret etmesi kadar dönüşüm gerçekleştirmelerini sağlamak da önemlidir. Siteyle etkileşime giren ziyaretçilerin ilgisini kaybetmemek ve sitede daha fazla vakit geçirmeleri için UX çalışmalarına dikkat etmelisiniz. 

UX ve UI Arasındaki Farklar nelerdir?

UX ve UI kullanıcı deneyimini iyileştirmeye odaklanan ancak birbirinden farklı iki kavramdır. UX bir tasarımın işleyişi, hızı, teknolojik yeterliliği, içeriği ve müşteri deneyimi konularını inceler.  UI ise bir tasarımın dış görünüşüne, estetik detaylarına odaklanır.

Genel olarak bahsetmek gerekirse UX ve UI arasındaki önemli farklar şunlardır:

  • UI kullanıcı arayüzünün estetik ve güzel olmasına odaklanırken UX kullanışlı olmasına odaklanır.
  • UI kullanıcıların duygularını da hesaba katarak iyi bir görünüm oluşturmayı hedeflerken UX kullanıcıların amaçlarını gerçekleştirebilmesini hedefler
  • UI dijital bir kavramdır ve sadece arayüz tasarımı ile alakalıdır. UX ise ürün, hizmet, web sitesi tasarımı gibi daha geniş bir yelpazeye sahiptir.

SEO için UX Neden Önemlidir?

Günümüzde arama motorları, sadece anahtar kelimelere ve backlinklere değil, kullanıcının site içerisindeki aksiyonlarına ve geçirdiği süreye de dikkat eder. Bu yüzden kullanıcılarına iyi bir deneyim sağlamayan sayfaların iyi sıralamalar elde etmesi pek mümkün değildir. Buradaki amaç kullanıcıyı tatmin ederek  en iyi deneyimi yaşatmaktır.

UX yani kullanıcı deneyimini iyileştirme çabaları da aynı hedefe ulaşmak için yapılır. Eğer organik trafiğinizin artmasını ve gelen ziyaretçilerin dönüşüm sağlamasını istiyorsanız, SEO çalışmaları yaparken kullanıcı deneyimine de önem vermeli ve göz ardı etmemelisiniz.

Yani kısaca SEO sitenin organik trafiğini arttırmak için yapılırken, UX ise gelen ziyaretçilerin sitede kalmasını ve dönüşüm gerçekleştirmesini sağlamak için yapılır. Buradan da anlıyoruz ki işletme hedeflerini gerçekleştirmek ve ziyaretçilerin istenen dönüşümleri sağlaması için SEO kadar UX çalışmaları da önemlidir. 

UX (Kullanıcı deneyimi) SEO’yu Nasıl Etkiler?

UX ve SEO ilişkisi hakkında artık daha fazla bilgiye sahip olduğunuza göre UX SEO’yu nasıl etkilediği konusuna geçebiliriz. 

Kullanıcıların siteyi bulmasını ve sitede kalmasını sağlar

Bounce rate yani hemen çıkma oranının düşük olması arama motorları için olumlu bir sinyaldir. Kullanıcıların siteye geldikten sonra iyi bir deneyim yaşaması sitede kalma süresini arttıracağından arama motorları zamanla bunu fark edecek ve sıralamaya da yansıtacaktır. 

Kullanıcıların aradıklarını bulmalarını kolaylaştırır

UX göz önünde bulundurularak yapılmış bir site kullanıcıların içerisinde kolayca gezinmesine olanak sağlar. İnsanlar arama sonuçlarında bir web sitesinin her zaman ana sayfasıyla karşılaşmazlar. Siteye giriş yaptıkları sayfa ile aradıkları sayfa farklı olabilir. Bu yüzden UX gözetilerek yapılan web sitelerinde kullanıcılar daha rahat gezinebildiği için aradıklarını daha kolay bulabilirler.  

Trafiği dönüşüme çevirmeyi sağlar

Daha önce de bahsedildiği gibi kullanıcıya iyi bir deneyim sağlayan web sitelerinde kullanıcı daha fazla zaman geçirir ve site hakkında daha fazla bilgi edinir. Kullanıcılar dönüşüme hazır olduğunda diğer alternatifleri seçmek yerine hakkında bilgi sahibi olduğu, iyi deneyim yaşadığı web sitesini seçmeye yönelecektir. Bu da dönüşüm sayısının artmasını sağlayacaktır. 

SEO ve UX İçin En İyi Uygulamalar Nelerdir?

SEO performansınızı arttırmak, SERP sonuçlarındaki görünürlüğü arttırarak dönüşüm sağlayabilmek için yapabilecek bir çok uygulama vardır. Bunlardan en yaygın olan üç başlığa değineceğiz.

Sitede gezinmeyi kolaylaştırın

Menü yapısı ve site içi linklemeler kullanıcı deneyimini geliştirmek için en önemli konulardan birisidir. Web sitesi menüsünün ve sayfalarının kullanıcıların kolayca gezinebileceği şekilde ayarlanması sayfada geçirilen süreyi arttıracağından SEO performansını da olumlu etkiler. Ayrıca site içi linklemeler ve menü yapısı arama motoru botları için de bir yol haritası olduğu için arama motorları için de önemlidir.

Kullanıcılar SERP sonuçları sayesinde web sitesinin farklı sayfalarını ziyaret edeceklerdir. Eğer kullanıcıların sitede vakit geçirmesini ve farklı sayfaları da ziyaret etmelerini istiyorsanız,  kolayca diğer sayfalara ulaşabildiklerinden emin olmalısınız. Çünkü kullanıcılar aradıkları sayfalara kolay ve hızlı bir şekilde erişemediklerinde alternatifi farklı web sitelerinde arayacaklardır.

Sitenizin hızlı çalıştığından emin olun

Hem SEO hem de UX için önemli olan bir diğer konu site hızıdır. Kullanıcılar aradıkları sonuçlara en hızlı şekilde ulaşmak ister. Arama motorları da kullanıcıları tatmin etmek için site hızı düşük olan sayfaların kullanıcıları tatmin etmeyeceğini bildiği için arama sonuçlarında göstermek istemezler.

Bu yüzden sitenizin hızlı açıldığından emin olmalısınız. Çünkü kullanıcılar bir sayfanın hızlı açılmadığını gördüğünde siteyi terk ederek alternatif sitelere yönelirler. Kullanıcıların düşük site hızı yüzünden siteyi terk etmesi hem SEO hem de UX için istenmeyen bir durumdur. 

Web sitesini mobile uyumlu hale getirin

Günümüzde kullanıcıların büyük bir çoğunluğu arama yapmak için mobil cihazları kullanıyor. Bu yüzden ister akıllı telefon olsun ister tablet, web sitesinin bu cihazlara uyumlu olması ve kullanıcı ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir. 

Mobil cihazlardaki görünüm masaüstünden farklıdır. Ekran boyutu küçük olduğu için kullanıcı deneyimi konusu çok daha önemlidir. Bu yüzden sitenin mobile friendly olduğundan ve hızlı yüklendiğinden emin olmalısınız.

İçerik yazarken kullanıcı deneyimini önemseyin

İçerik oluşturmak SEO çalışmalarının vazgeçilmezlerindendir. Ancak sadece arama motorları için içerik oluşturmak, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir. Çünkü arama motorları artık sadece anahtar kelimelerin sayfa içerisinde geçirilmesine değil, kullanıcı ihtiyaçlarının karşılanmasına da dikkat ediyor. 

Bu yüzden içerik oluşturulurken kullanıcının istek ve ihtiyaçlarını belirlemeli ve bu doğrultuda içerik oluşturmalısınız. Kullanıcının site içerisinde geçirdiği vakti arttırmak için içerikleri görsellerle mümkünse videolarla desteklemeli ve kullanıcıyı en iyi şekilde tatmin etmeyi hedeflemelisiniz. 

Özet

Kısaca SEO ve UX birbirini tamamlayan çalışmalardır. SEO kullanıcılara görünür olmak ve siteye trafik çekmek için önemlidir. UX ise siteyi ziyaret eden kullanıcıların sayfa içerisinde iyi bir deneyim yaşaması ve daha fazla vakit geçirmesi için değerlidir. Kullanıcı ihtiyaçlarını iyi bir şekilde gideren sayfalar arama motorlarına iyi kullanıcı sinyalleri yolladığı için organik trafiğin de artmasına fayda sağlar.

SEO 101: SEO ve UX İlişkisi – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.