SEO Uyumlu İçerik Üretimi ve Yapay Zeka

BrightEdge tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmanın bulguları kuruluşların % 90'ının, çoğalan faydaları nedeniyle 2023'te SEO'ya öncelik verdiklerini söylüyor.

 

Otorite geliştirmek, markaların organik aramalarda  gösterdiği performans üzerinde artan bir etkiye sahiptir. BrightEdge’in bu yeni araştırmasına göre, yapay zekanın aramalarda kazandığı ivme de içinde bulunduğunuz alanda otorite, güven ve güvenilirlik geliştirmenin önemini gözler önüne seriyor.

 

Peki, bu neden önemli? Bu yıl yaşadığımız ekonomik belirsizlik, pazarlama bütçelerini sabit tuttu. Hatta azalttı bile diyebiliriz ve bu durum bu yıl SEO'ya daha fazla odaklanılmasına neden oldu. Ancak bu aynı zamanda SEO uzmanlarından SEO'ya daha fazla yatırım yapmadan daha fazla gelir ve dönüşüm sağlamalarının istendiği anlamına geliyor.

 

% 58'lik bir kesim 2023'te içerik ve SEO için yapay zeka kullanmayı planlıyor. SEM uzmanları yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği kullanmak konusunda istekli olsa da BrightEdge'e göre henüz bunu nasıl yapacaklarını tam olarak çözemediler.

 

Halihazırda pazarlamacıların sadece%10'u SEO içerik üretimi için yapay zeka kullanıyor, ancak bu yıl % 58'i bunu yapmayı hedefliyor.

 

Bu %10'luk oranın bir nedeni de muhtemelen insanların tedbirli olma çabası. ChatGPT ve benzeri araçlar hızlı bir şekilde içerik üretebilir. Ancak bu araçların ürettiği işlerin kalitesi "yapay zeka halüsinasyonu" nedeniyle hala bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor ve birçok SEO uzmanı, Google'ın yapay zeka içeriğini tespit edip kendilerini cezalandırabileceğinden endişe ediyor.

 

Google, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin kullanılmaması konusunda yıllarca uyarıda bulunmuştu ancak bu kural 2023'te yumuşamaya başladı. Artık Google, içerik insanlara yardımcı olduğu ve arama sonuçlarını manipüle etmek için oluşturulmadığı sürece, içeriği yazanın bir insan veya yapay zeka olup olmadığını daha az önemsiyor.

 

Peki, bu değişikliğin sebebi ne? Büyük olasılıkla, Google’ın yakın zamanda kullanıcıların arama deneyimine üretici yapay zeka eklemeyi planlıyor olması.

 

2023'te kuruluşların % 90'ı SEO'ya öncelik veriyor. Marka uzmanlığı ve otoritesi oluşturmak, BrightEdge'in "artan değer" olarak adlandırdığı şeyi ortaya koyuyor. Bu temelde, endüstrilerinde veya nişlerinde kazanan web sitelerinin arama paylarını artırmaya devam ettiği anlamına gelir.

 

BrightEdge CEO'su Jim Yu, "2022'de SEO uzmanlarının değer arz eden ve yoğun etki gösteren başarı odaklı çalışmaları ile, % 90'ının 2023'te SEO'ya öncelik vermesiyle, kuruluşlardan daha fazla katılım gördüğümüzü söyleyebiliriz" dedi.

Yu, bugün SEO'ya yatırılan her 1 dolar için kuruluşların zaman içinde katlanan faydalar sağlayabileceğini ve bunun da daha fazla yatırım getirisi sağladığını ekledi.

 

Bu, SEO’nun öncülerinden Mike Grehan'ın bir klasik haline gelen "filthy linking rich" yani tabir-i caizse "link kalantoru" kavramını hatırlatıyor. Grehan bu kavram ile aslında halihazırda popüler olan sitelerin daha da popüler hale geldiğini savunur. Bu da özünde şunu anlatır: Lider siteler aslında, üst sıralarda yer almanın bir sonucu olarak daha fazla bağlantı çeker. Bu sayede doğal olarak liderliklerini güçlendirirler ve birer "link kalantoru"na dönüşürler.

 

Bu bağlamda şunu söyleyebiliriz: SEO'da ne kadar iyiyseniz, organik aramada da o kadar iyi performans gösterirsiniz. Ancak soru şudur: Tüm bu bağlantılara sahip olduğunuz için mi 1. sırada yer alıyorsunuz yoksa 1. sırada olduğunuz için mi tüm bu bağlantılara sahipsiniz?

 

BrightEdge ayrıca SEO uzmanlarının odaklandığı zorlukları da ortaya koydu. İşte, 2023'te kurumsal SEO alanında kaygı yaratan en önemli 4 başlık:

 

·        Arama motoru güncellemeleri (%41)

·        Değişen tüketici davranışları (%33)

·        Teknolojideki gelişmeler (%14)

·        Rakipler (%12)

 

Kaynak: Search Engine Land - Use of AI for SEO and content to grow 5x this year

SEO ve İçerik Üretimi Alanında Yapay Zeka Kullanımı: Bu Yıl Beşe Katlanıyor! – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.