Sitemap Nedir? Nasıl Oluşturulur?

 

Arama motoru botları web sitelerini tarayarak sayfalar arasında gezinir ve uygun sonuçları dizine ekleyerek kullanıcılara sunar. Organik trafiği arttırmak için en önemli işlerden biri sayfanın taranabilir olduğundan emin olmaktır. Taranmayan sayfalar dizine eklenmeyeceğinden, arama sonuçlarında da görüntülenmeyecektir. 

Doğru şekilde hazırlanmış bir sitemap dosyası, Google’a önemli ve taranmasını istediğiniz sayfaları belirtmek için iyi bir yoldur. İç linkleme yapınız yeterince iyi olmasa bile sayfalarınızın taranmasını ve dizine eklenmesini kolaylaştırır. 

Bu yüzden sitenizdeki sayfaların taranması için önemli rol oynayan sitemap yani site haritaları hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bu içerikte sitemap hakkında merak edilen “Sitemap nedir?” “Sitemap nasıl oluşturulur?” gibi soruların cevaplarına yer vereceğiz.

Keyifli okumalar!

Sitemap (Site Haritası) Nedir?

Sitemap yani site haritası, arama motoru botları tarafından bulunması ve taranması istenen sayfaları içeren XML uzantılı bir dosyadır. Sitemap dosyası, web sitesinde yer alan sayfalardan oluşan bir liste olarak düşünülebilir. Site Haritası adresi Robots.txt dosyasının genelde en sonunda şu şekilde belirtilir: https//www.example.com/sitemap.xml.

Sitemap sayesinde arama motoru botlarına çeşitli bilgiler verilir, önemli sayfaları belirterek sayfaların botlar tarafından kolayca taranabilmesi sağlanır. Sitemap, içerisinde bulunan sayfalar, görseller, videolar ve dosyalar hakkında bilgi vererek, arama motoru botlarının sayfa içeriğini anlamasına yardımcı olur.

Sitemap Neden Önemlidir?

Arama motoru botları bir web sitesini tararken sayfadan sayfaya geçerek hareket eder. Bu yüzden iç link yapısının zayıf olduğu sitelerde bazı sayfaların taranması zorlaşabilir veya hiç taranmayabilir. Web sitesi içerisindeki sayfaları barındıran sitemap dosyası, arama motoru botlarına izlemeleri gereken yolu belirten bir rehber görevi görür. 

Site haritası dosyası, yeni eklenen sayfalarınızı veya değişiklik yaptığınız, güncellediğiniz sayfalarınızı arama motorlarına belirtmenizi sağlar. 

SEO çalışmalarının hedefinde arama motorlarına ve kullanıcılara göre optimizasyonlar yaparak organik trafiği arttırmak vardır. Arama motoru botlarıyla ilişkinizi geliştirecek her türlü çalışma bu hedefe sizi yaklaştıracaktır. Sitemap kullanımı  bu konuda size fayda sağlayacak sayısız çalışmalardan sadece birisidir. 

Sitemap Kullanmak Şart Mı ?

Google, sitemap hakkındaki dokümanlarında Sitemap kullanımının bir sıralama faktörü olmadığını, sitemap dosyasında belirtilen her sayfanın taranıp dizine ekleneceğini garanti etmediklerini belirtiyor. Ancak site haritası kullanmanın da çoğu zaman faydalı olacağını söylemeden geçmiyor.

Yani Sitemap kullanımı, arama motorlarına daha fazla bilgi vermeyi sağladığı için SEO performansınıza dolaylı yoldan etki eder. Ancak doğrudan bir sıralama faktörü olduğunu düşünmek yanlış olacaktır.

Kimler Sitemap Kullanmalı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her site için sitemap kullanmak zorunlu değildir. Eğer şu durumlar sizin için geçerliyse sitemap kullanmak zorunda değilsiniz.

 • Küçük bir web siteniz varsa, 

 • İç linkleme yapınıza güveniyor ve tüm sayfalarınızın birbirine bağlantılı olduğundan eminseniz,

 • Portfolyo veya hizmet tanıttığınız tek sayfalık bir web siteniz varsa,

Sitemap kullanmanıza gerek yoktur. Peki kimler mutlaka sitemap kullanmalı? Aşağıdaki durumlar sizin için geçerliyse mutlaka sitemap kullanmalısınız.

 • Siteniz gerçekten çok büyükse,

 • Sayfa büyüklüğünden kaynaklı tüm sayfaların birbirine bağlantı verdiğinden emin olamıyorsanız,

 • Siteniz yeni açıldıysa ve hiç harici bağlantısı yoksa,

Sitemap kullanmanız sizin için faydalı olacaktır.

Sitemap Biçimleri Nelerdir?

Sitemap dosyası için birden fazla dosya uzantısı seçeneği bulunmaktadır. En çok tercih edilen yöntem XML olsa da alternatif kullanımlar tercih edilebilir. Sitemap biçimleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • XML

 • RSS, mRSS ve Atom 1.0 

 • Text

Sitemap (Site Haritası) Dosyasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Site haritaları için kabul gören bazı genel kurallar vardır. Sitemap dosyasında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Sitemap dosyasının sitenin kök dizinine eklenmesi gerektiğini unutmayın. 

 • Sitemap dosyasının boyutu 50 MB’ı geçmemelidir. 

 • Sitemap dosyasına 50.000’den fazla URL eklenmemelidir.

 • Çok büyük bir siteniz varsa sayfa tiplerini kategorilere ayırmak için birden fazla sitemap dosyası oluşturulmalıdır.

 • Site haritasında sadece standart sayfalara yer verilmelidir. Bir sayfa birden fazla URL ile ulaşılabilir ise sadece sonuç sayfalarında çıkmasını istediğiniz sayfaları belirtmeniz daha doğru olacaktır.

 • Robots.txt dosyasında engellenen, no index meta tagi verilen sayfaları sitemap dosyasına dahil etmeyin.

 • Sitemap adresinin robots.txt dosyasında bulunduğundan emin olun. 

Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Sitemap oluşturmak için iki farklı yöntem vardır. İlk yöntem, otomatik olarak sitemap oluşturmaktır. Eğer web siteniz hazır altyapı kullanıyor ise o altyapıya ait eklentileri kullanarak sitemap dosyası oluşturabilirsiniz. Çoğu zaman bu hazır altyapılar sitemap dosyasını otomatik oluşturur. Ancak eklentileri kullanarak kendinizde oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz. 

İkinci yöntem ise manuel olarak sitemap oluşturmaktır. Web sitesi hazır altyapı kullanmıyor ise, site haritası manuel olarak oluşturulmalıdır. Manuel olarak sitemap dosyası oluşturmak için internette ücretsiz olarak erişilebilen sitemap generator araçları kullanılabilir. Bu araçlara web sitesinin ana sayfasına ait URL girildiğinde araç siteyi taramaya ve URL’leri keşfetmeye başlar. Sonrasında da bir sitemap dosyası oluşturur. Sitemap dosyasının düzgün çalışması için, oluşturulan dosyayı sitenin kök dizinine eklemeyi ve robots txt dosyasında adresini belirtmeyi ihmal etmemelisiniz.

Screaming Frog ile Nasıl Sitemap Oluşturulur?

Screaming Frog aracını kullanarak sayfanızı tarayabilir ve sonrasında Sitemap dosyası oluşturabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Spider modunu seçmeli ve site adresini yazarak taramaya başlamalısınız. Tarama bittiğinde Sitemaps seçeneğinden XML uzantısını seçerek export alabilir ve Sitemap dosyasını kaydederek kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Screaming Frog ücretsiz versiyonuyla sadece 500 sayfayı taramaya izin vermektedir. O yüzden eğer daha fazlaya sahipseniz, bu yöntemi kullanmaktansa sitemap generator araçlarını kullanmanız daha doğru olacaktır. 

Oluşturulan Sitemap Dosyasını Google’a Bildirme

Sitemap dosyasını oluşturduktan sonra web sitesinin kök dizinine eklemeli ve Search Console aracılığıyla bunu Google’a bildirmelisiniz. Oluşturulan sitemap(site haritası) dosyasını Search Console’a eklemek için ilk olarak Search Console’a giriş yapın ve dizin sekmesinde bulunan site haritaları seçeneğine tıklayın. “Yeni bir site haritası ekleyin” kısmında yer alan boşluğa sitemap dosyanızın adresini yapıştırın ve gönderin. 

Search Console’a girin> Site haritalarına tıklayın> Site haritasının adresini yapıştırın> Gönder butonuna tıklayın. 

Bu sekmeden varolan doğrulanmış diğer sitemap dosyalarını görebilir, eklediğiniz yeni bir sitemap dosyası varsa doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. 

Özet

Sitemap yani site haritası arama motoru botlarına rehberlik eden, web sitesi içerisinde bulunan sayfaların URL’lerini içeren bir listedir. Bu liste sayesinde arama motoru botları site içerisinde bulunan tüm URL’lere daha kolay erişir. 

Sitemap dosyası bir sıralama faktörü değildir ve her sayfa için gerekli olmayabilir. Google sitemap dosyasında belirtilen her sayfayı taramaya ve dizine eklemeye söz vermez. Ancak Google’ın açıklamalarına göre düzgün hazırlanmış bir sitemap dosyasının herhangi bir dezavantajı olmayacağı gibi size faydası olacaktır. 

Sitemap yani site haritası oluşturmak için farklı yollar mevcuttur. Site içerisindeki sayfaları taramak için Screaming frog veya sitemap generator gibi araçları kullanarak sitemap dosyası oluşturabilirsiniz. 

Oluşturulan sitemap dosyasını web sitesinin kök dizinine eklemeli ve search console üzerinden site haritasını Google’a göndermelisiniz. Son olarak robots.txt dosyasında sitemap dosyasının adresini eklemeyi unutmamalısınız. 

Google Bota Yolu Gösterin: Sitemap – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.