Spam Score Nedir, Nasıl Hesaplanır?

 

Bir web sitesinin arama sonuçlarındaki pozisyonunu etkileyen birçok değişken vardır. Bu değişkenler arama motorlarının sıralama faktörleri ve dikkat ettiği diğer sinyallerdir. Profesyonel SEO uzmanlarının ve site sahiplerinin mutlaka dikkat etmesi gereken önemli değişkenlerden birisi de spam backlinklerdir.

Çok fazla backlink almak, geçmişte işe yarayan bir SEO stratejisi olsa da artık günümüzde bu yöntem farklı çalışmaktadır. Google gibi arama motorları, backlink veren  web sitesinin alaka düzeyine, kalitesine bakarak bu bağlantının organik olup olmadığını tespit edebiliyor. Kullanıcıya fayda sağlamayacak kalitesiz siteler ve bağlantılara ise farklı yaptırımlarda bulunuyor. Fazlasıyla spam backlink almış bir web sitesinin aşağıdaki durumlarla karşılaşabilir: 

  • Manuel ceza alabilir
  • Arama sonuçlarındaki sıralamalarda düşüş yaşayabilir
  • Dizinden kaldırılabilir

Bu senaryolardan kaçınmak, Google gözünde web sitesinin nasıl göründüğünü anlamak için Spam Score metriği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Böylece olumsuz durumlardan kaçınmak için aksiyon almak da mümkün hale gelecektir. 

Bu içerikte Spam Score nedir, nelere göre değerlendirilir gibi  sorulara ve detaylarına değineceğiz. Keyifli okumalar!

Spam Score(Spam Skoru)Nedir?

Spam, Türkçe karşılığı “yığın mesaj” olan, istenmeyen ve kullanıcıya fayda sağlamayan mail, mesaj ve bağlantıları ifade etmek için kullanılır. En çok bilinen spam türü, veri ve kimlik bilgileri çalmak için kullanılan spam e-postalardır.

Spam Score ise 2015 yılında Moz tarafından geliştirilen, Google tarafından bir web sitesinin spam olarak görünüp görünmediğini, ne kadar güvenilir olduğu hakkında fikir veren bir puanlama sistemidir. Spam Score 0-17  aralığında değerlendirilir. Sayı yükseldikçe Spam olma ihtimali artar. 

Bu skor Google tarafından yayınlanan, sıralama faktörü olarak değerlendirilen somut bir terim değildir. Algoritmaları ve sıralamaları etkilemez. Google tarafından cezalandırılmış sayfaların incelenmesi ve ortak özelliklerinin belirlenmesi mantığıyla çalışır. Böylece Google’ın neyi spam olarak gördüğü hakkında tahmin yürütmeye yarar. Google gözünde web sitesinin nasıl algılandığını daha iyi anlamak için kullanılır.

İlk açıklandığında Spam Score sadece 17 sinyale göre değerlendirme yapılarak belirleniyordu. Günümüzde aracın ve arama motoru algoritmalarının gelişmesiyle birlikte dikkate alınan toplam 27 farklı sinyal var. Bu sinyaller “flags” olarak da adlandırılır. “flag” sayısı arttıkça spam olma ihtimali de artmaktadır. 

SEO İçin Spam Score Neden Önemli? 

Spam Score yani spam skoru sayesinde iki değerli bilgiyi edinmek mümkündür. Bir web sitesinin ne kadar spam olarak algılandığını anlamak ve bir web sitesine bağlantı veren sitelerin ne kadar spam olarak algılandığını görmek.

Birden fazla backlink sahibi olmak iyi gibi görünse de bu bağlantıları veren web sitelerin spam olması durumunda faydasından çok zararı dokunacaktır.Bu sayede Google tarafından cezalandırılmaktan korunacak şekilde bağlantıları değerlendirmek mümkündür. Bu yüzden SEO için Spam Score önemli ve göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. 

Spam Score bir bağlantının/sitenin spam olup olmadığını anlamak için iyi bir metriktir ancak sadece buna bağlı kalmak pek sağlıklı bir karar olmayacaktır.Unutulmamalıdır ki Spam Score sadece Google’ın algoritmasını anlamlandırabilmek için kullanılan bir rehberdir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken birkaç durum söz konusudur. İncelenen siteden/sayfadan verilmiş dış bağlantıların sayısına ve  domain türünün spam sitelerle alakası olup olmadığına göz atmak da önemlidir.

Spam Score Nasıl Kullanılır?

Spam score sayesinde web sitesine ait subdomainler ve spam yüzdesi hakkında bilgi almak mümkündür. Böylece spam sinyali olarak algılanan kriterleri inceleyebilir ve bu puanı düşürmek için aksiyon alabilirsiniz.

Bir diğer kullanım alanı ise web sitesine bağlantı veren sitelerin kaliteli olup olmadığına karar vermektir. Kaliteli backlinkler sayfanın performansını olumlu etkilerken, spam bağlantılar tam tersini hatta manuel cezaları beraberinde getirebilir. Bu yüzden spam score kullanarak bağlantıların kalitesini değerlendirmek önemlidir. 

Spam Score Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir?

Spam Score belirlenirken Google tarafından cezalandırılmış web sitelerinin ortak özellikleri dikkate alınır. Değerlendirme yapılırken incelenen sitenin/sayfanın bu özellikleri taşıyıp taşımadığı kontrol edilir. Dikkat edilen 27 değerlendirme sinyali mevcuttur.

Sayfa Sayısının Düşük Olması 

Sayfa sayısının düşük olması bir yandan da içeriğin yetersiz olduğu anlamına gelir. Yetersiz içerik, kullanıcılara fayda sağlamayacağı için arama motorları tarafından spam sinyali olarak görülebilir. 

Spam Domainler

Bazı domainler çoğu zaman spam olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden bilinmeyen veya genelde spam sitelerde kullanılan domainler tercih edilmemelidir. 

Domain(Alan adı) Uzunluğu

Hem kullanıcı deneyimi hem de spam olarak algılanmamak için alan adının normal standartlardan uzun olmaması gerekir. Kullanıcı deneyiminin önemsenmediği random oluşturulmuş domainler de spam olarak algılanmaktadır. 

Rakam İçeren Domain

Spam siteler sürekli alan adı değiştirdiği için rakam kullanmayı tercih ederler. Bu yüzden alan adında rakam olması spam olma ihtimali olarak değerlendirilir.

Telefon Numarasına Yer Vermemek

Spam sitelerin hiçbirinde gerçek bir telefon numarası bulunmamaktadır. Bu yüzden web sitesinde gerçek bir numara bulundurmamak spam sinyali olarak kabul edilir.

Google Tag Manager Kullanımı

Tag Manager pazarlama hedefleri belirlemek ve ölçümler yapmak için kullanılan ücretsiz bir araçtır. Spam sitelerin büyük bir çoğunluğunda tag manager kullanmadığı için, tag manager kullanımı da spam sinyalleri arasındadır.

Linkedin Bağlantısı Kullanmamak

Spam sitelerin hiçbirinde gerçek Linkedin hesaplarına bağlantı verilmez. Bu yüzden Linkedin bağlantısı kullanmamak spam olarak algılanma ihtimalini arttırır. 

Mail Adresi Belirtmemek

Spam sitelerinin neredeyse hiçbiri mail adresi belirtmemiştir. Bu yüzden mail adresine yer vermemek spam sinyalleri arasında yer alır.

SSL Sertifikası Kullanmamak

SSL kullanımı Google’ın güvenlik için önemsediği önemli bir konudur. Spam sitelerinde de SSL kullanılmadığı için, SSL kullanılmayan sitelerin spam olma ihtimali diğerlerine göre daha yüksektir.

Meta Keywords Kullanımı 

Artık kullanımdan kalkan meta keywords(meta anahtar kelimeler) spam sitelerde hala kullanıldığı için meta keywords kullanımı da spam sinyalleri arasında yer almaktadır. Ayrıca burada yer verilen anahtar kelimelerin aşırı uzun olması da yine sorun yaratmaktadır. 

Düşük Sayıda Ziyaretçi

Spam siteler çoğunlukla bağlantı vermek için kullanılır. Bu yüzden trafik almayan sayfalar spam sinyali olarak algılanabilir. Ancak yeni açılmış veya henüz trafik almamış bir sayfanız varsa ve spam uygulamalar yapmadığınızdan eminseniz endişelenmenize gerek yoktur.

Title ve Meta Açıklama Uzunluğu

Standartın üstünde veya çok kısa olan sayfa başlıkları ve meta açıklamalar da spam olarak algılanma ihtimalini yükseltmektedir.

Site Dışına Canonical Vermek

Site içerisinde bulunmayan bir sayfayı standart sayfa olarak belirten siteler spam olarak algılanmaktadır. Dışarıdan bir sayfaya canonical verilmesi spam skorunu yükseltecektir. 

Favicon Kullanımı

Yapılan incelemelerde spam sitelerin tarayıcı simgesi yani favicon kullanmadığı görülmüştür. Bu sebeple favicon kullanmamak da spam sinyali vermeye sebep olabilir.

Facebook Pixel 

Spam sitelerde kullanılmayan facebook pixel kodunun sitede yer almaması spam olarak değerlendirilmeye sebep olabilir.

Dış Bağlantılar( External Links)

Spam sitelerde ya çok az ya da çok fazla dış bağlantı olur. Dış bağlantı sayısının fazla olması, az olmasından daha tehlikeli bir durumdur. Fazla dış bağlantı vermemek bir tercih olabilir. Ancak çok fazla sayıda dış bağlantı verilmesi kesinlikle spam olarak değerlendirilmeye sebep olacaktır.

Spam sitelerin büyük bir çoğunluğu içeriğe dikkat etmeksizin alakalı ve alakasız tüm sitelere bağlantı verirler. Bu yüzden içerik ve konu olarak alakasız sitelere bağlantı verilmesi spam olarak değerlendirilmektedir.

URL Uzunluğu

Spam sitelerde linkler veya bağlantılar genelde ya çok uzun ya da çok kısadır. Bu yüzden URL uzunluğu da dikkat edilen sinyaller arasındadır. 

Uygunsuz/İstenmeyen Kelimeler

Genellikle yetişkinlere yönelik veya bahisle alakalı konularda çok fazla anahtar kelime kullanılması da spam olarak değerlendirilir.

Ceza Yemeyin: Spam Score – Seoart Ekibi

Ayrıca ilginizi çekebilir

SEO Puanınızı Öğrenin!

Seoart olarak ücretsiz olarak hazırladığımız haber bültenlerine ilk ulaşanlardan biri olmak için e-bülten formumuza kayıt olun ve e-posta adresinizi onaylayın.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.